Hitec Eclipse 7 ve Optic 6 radyo arıza

Eyi gecerken banada ugrada sana starteri vereyim dene abicim, :thumbup:

Ozelden gonderiyorum bilgileri %p

Omer Erkan' Alıntı:
Bu arada, RCGroups'taki yazışmalarda birisi Q9 (A925 or 2SA925) diye bir şey'in hasarlanmış olabileceğinden ve de module giden voltajın çok düşük gidebileceğinden bahsetti. Bu Q9 yine bir entegre gibi bir şey midir acep? Eğer öyle ise gitmişken bunu da alayım.

RCgroups'daki arkadaş bununla ilgili bir devre şeması eklemiş. Aşağıda ekliyorum. Bana bunun nasıl bir şey olduğunu söyleyebilecek kimse varmıdır acaba? Transistörmüdür, entegremidir vb?

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

"Q" klasik olarak transistör için kullanılır. Buradaki de öyle. Ama tanıdık bir tür değil. En azından muadili kesin bulunur.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Standart bir PNP transistör örneğin BC308 iş görür ama bacak bağlantıları farklı olabilir. Gün içinde daha ayrıntılı bakarım.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tamam, takipte olacağım.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Ömer Bey, şemayı inceledim. Anladığım kadarıyla sokete bağlanan kablo üzerinden karşı kumanda tarafında 5 numaralı pin ground olduğunda bu transistör iletime geçiyor ve yüksek frekans katına enerji veriyor. Spesifikasyonlarında bu transistör için yüksek frekans uygulamalarına uygun olduğu (UHF) yazılı ama böyle bir uygulamada yüksek frekans ile alakamız yok. Ben standart bir PNP transistör kullanırdım ve çalışacağını düşünüyorum o şekilde. Tabii temel sorun oradaysa.
Tek önemli nokta şu: Orijinal transistöre karşıdan baktığınızda bacaklar ECB olarak sıralanıyor. Kullanılacak transistörde buna dikkat etmek gerekirse transistörün pozisyonunu değiştirerek lehimlemek gerekebilir.
Klasik ve en kolay bulunan PNP transistörümüz BC308 örneğine bakacak olursak bacak sıralaması CBE. Bunu kullanacak olsak, transistörü 180 derece çevirip sonra da C ve B uçlarını cross yapmamız lazım. İleride temas, kısa devre vs olabileceği için riskli olabilir. Biraz daha beklerseniz ben ECB sıralamalı bir PNP transistör bakayım.

Teşekkürler Sümer bey! Şu anda Karaköye yeni geliyorum zaten.

ECB bacaklı PNP transistörler için bulabildiklerim bunlar. Piyasada mutlaka biri ya da diğeri vardır.

2N5401
2SA872
2SA970
2N3702
2N3703
2N4058
2N4289
BF421
BF423

Sümer bey, yukarıdakilerden birisini verdiler. Orijinalin muadiliymiş. Deneyip göreceğiz.
Tekrar teşekkürler.

Sonucu merakla bekliyoruz :D

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ben de...

Omer Erkan' Alıntı:
...
Bu arada, RCGroups'taki yazışmalarda birisi Q9 (A925 or 2SA925) diye bir şey'in hasarlanmış olabileceğinden ve de module giden voltajın çok düşük gidebileceğinden bahsetti. Bu Q9 yine bir entegre gibi bir şey midir acep? Eğer öyle ise gitmişken bunu da alayım.

Ve ilk sonuç! Arıza döne döne aradığımız transistörden değil! :( Çünkü modüle giden voltajı ölçtüğümde, düşüş 0.3 V'u geçmiyor. Yani, pili ölçtüğümde 10.1 V gösterirken, modüle giden 9.8 V civarı. Gerçi kendisinin yerini de bilmiyordum ya zaten...

Şimdilik çay+simit, hatta Kadıköyde midye tava+bira günün karı görünüyor.

Nasıl yaniii??? Abicim sen o ölçümleri yapmadan mı yedek parça arama işine giriştin?! Anlaşılan derdin çay ve simitmiş. :lol:

Ömer Bey, oturup gönderdiğiniz şemayı iyice inceledim. Ne iş yaptığını çözdüğümü sanıyorum:

Bu şemadaki devrenin temel amaçları;
1- Kumanda öğrenci kumandası olduğunda yüksek frekans modülüne giden beslemenin kesilmesi (bunu bozuk olabileceğini düşündüğünüz Q9 ve etrafındaki elemanlar sağlıyor)
2- Ana kumanda (öğretmen) modundayken sol üst köşeden R53 üzerinden gelen komuta göre ya kumandanın sinyalinin ya da trainer porttan gelen sinyalin çıkışa verilmesi (SIGNAL/OUTPUT)
3- Ana kumanda (öğretmen) modundayken öğrenciden gelen sinyal kesildiğinde yine ana kumanda sinyalinin çıkışa iletilmesi.

2 ve 3 No'lu işlevler CD4066 tarafından kontrol ediliyor.

Şemada diğer şüpheli LM324 ile ilgili herhangi bir şey yok.

İlk mesajınızı tekrar okudum. Sizin mesafe sorununuz var. Yani sorunu bence yanlış yerde arıyorsunuz. Q9 bozuk olsa birkaç metre menzil bile elde edemezdiniz çünkü kumanda yüksek frekans çıkışı vermiyor olurdu.
CD4066 bozuk olsa kumandanın ürettiği PPM sinyali yüksek frekans katına ulaşamayacağı için yine birkaç metrede bile çalışmıyor olurdu.
Yanlış anlamadıysam sizde uçak yakındayken pek bir sorun yok. Uçak uzaklaşınca sapıtıyor. Bu da sorunun doğrudan yüksek frekans ünitesinde aranması gerektiğinin göstergesi.
Yine yanlış anlamadıysam sorunlu kumanda 35 MHz'de çalışıyor. Zaman, darbeler, sıcaklık farkları, tozlar, şu bu gibi etkilerle yüksek frekans modülü içindeki özellikle çıkışındaki bobinlerin ayarları kaymış olabilir. Ya da çıkış katı sürücü transistörleri kusurlu olabilir. Veya bazı bağlantı noktalarında lehim kusurları, korrozyon vs olabilir. Bence oraya yoğunlaşmakta yarar var.
Şemasını vermiş olduğunuz devrede birtakım ölçümler yapmadan SMD elemanlara girişmemek mantıklı olabilir.
Arzu ederseniz kumandayı bana ulaştırın, ben osiloskop ile bazı kontroller yapayım. Ama yüksek frekans katına bir şey yapabileceğimden emin değilim.