Hitec Eclipse 7 ve Optic 6 radyo arıza

Gönül ne parça ister, ne tamirhane,
Gönül çay+simit ister, parça bahane...

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Omer Erkan' Alıntı:
Gönül ne parça ister, ne tamirhane,
Gönül çay+simit ister, parça bahane...

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Hah işte demiştim... :D :D :D Afiyet şeker bal olsun!

Sümer Yamaner' Alıntı:
Ömer Bey, oturup gönderdiğiniz şemayı iyice inceledim. Ne iş yaptığını çözdüğümü sanıyorum:

Bu şemadaki devrenin temel amaçları;
1- Kumanda öğrenci kumandası olduğunda yüksek frekans modülüne giden beslemenin kesilmesi (bunu bozuk olabileceğini düşündüğünüz Q9 ve etrafındaki elemanlar sağlıyor)
2- Ana kumanda (öğretmen) modundayken sol üst köşeden R53 üzerinden gelen komuta göre ya kumandanın sinyalinin ya da trainer porttan gelen sinyalin çıkışa verilmesi (SIGNAL/OUTPUT)
3- Ana kumanda (öğretmen) modundayken öğrenciden gelen sinyal kesildiğinde yine ana kumanda sinyalinin çıkışa iletilmesi.

2 ve 3 No'lu işlevler CD4066 tarafından kontrol ediliyor.

Şemada diğer şüpheli LM324 ile ilgili herhangi bir şey yok.

İlk mesajınızı tekrar okudum. Sizin mesafe sorununuz var. Yani sorunu bence yanlış yerde arıyorsunuz. Q9 bozuk olsa birkaç metre menzil bile elde edemezdiniz çünkü kumanda yüksek frekans çıkışı vermiyor olurdu.
CD4066 bozuk olsa kumandanın ürettiği PPM sinyali yüksek frekans katına ulaşamayacağı için yine birkaç metrede bile çalışmıyor olurdu.
Yanlış anlamadıysam sizde uçak yakındayken pek bir sorun yok. Uçak uzaklaşınca sapıtıyor. Bu da sorunun doğrudan yüksek frekans ünitesinde aranması gerektiğinin göstergesi.
Yine yanlış anlamadıysam sorunlu kumanda 35 MHz'de çalışıyor. Zaman, darbeler, sıcaklık farkları, tozlar, şu bu gibi etkilerle yüksek frekans modülü içindeki özellikle çıkışındaki bobinlerin ayarları kaymış olabilir. Ya da çıkış katı sürücü transistörleri kusurlu olabilir. Veya bazı bağlantı noktalarında lehim kusurları, korrozyon vs olabilir. Bence oraya yoğunlaşmakta yarar var.
Şemasını vermiş olduğunuz devrede birtakım ölçümler yapmadan SMD elemanlara girişmemek mantıklı olabilir.
Arzu ederseniz kumandayı bana ulaştırın, ben osiloskop ile bazı kontroller yapayım. Ama yüksek frekans katına bir şey yapabileceğimden emin değilim.

Sümer bey,

Evet, sorun mesafe sorunu. RCgroups'da bu şemayı veren kimse, söz konusu transistör nedeni ile mesafe sorunu olabileceğini belirtmişti. Bana çok mantıklı gelmişti. Ben de nasıl olsa Karaköy'e gidiyorum, sorun buradan çıkarsa diye, bu transistörü de alayım demiştim. Ölçümü yapmaya fırsatım olmamıştı. Ama ölçüm yaptığımda modüle gelen voltaj da bir sorun yok. Öte yandan, radyoların anakartında hiç transistör de görmedim zaten.

Elimde 2 tane 35Mhz kristalli, biri 35Mhz diğeri 72Mhz olmak üzere 2 tane de synthesized modül var. Bu gün kristalli olanlardan birini, acaba suçlu transistör içinde olabilir mi diye açtım. Ama, devrenin etrafı ince soğutucu metal ile çevrilmiş ve kenarlarından devreye bolca lehimlenmiş. Çıkarmak için bu lehimleri sökersem bir daha yapamayabilirim. Ama, etrafındaki açıklıklar ve üzerindeki deliklerden görebildiğim kadarı ile, içinde transistör benzeri bir parça yok. Ama soğuması gereken bir parça (sanırım mosfet?) var.

Yine sorun krisatalli modülde olabilirmi diyerek, 72 Mhz modül ile bir mesafe denemesi yaptım, değişen bir şey yok. Zaten 4 modülün de arızalı olma ihtimali çok az. Taner'in Futaba 9'u var. Yarın onunla değişik varyasyonlar denemek istiyorum. Bakalım ne olacak?...

Bu arada, biraz forum karıştırdığımda, RCuniverse'de 2006 yılından bir konuya rastladım. Eğer radyonun anteni kapalı iken uzun süre açık durursa, çıkıs katındaki transistörün aşırı ısınacağını ve zamanla arıza verebileceğinden ve bunun da mesafe sorunu yaratabileceğinden söz ediliyor. Ben, her ne kadar içinde transistör göremesem de, ne kadar doğrudur ve dört modülde birden aynı şey olabilir mi bilemiyorum.

Evet arkadaşlar, bu konudaki gelişmeler hakkında bir güncelleme yapayım.

Mesafe testi için geçen Pazar günü Taner'in Futaba 9CAP radyosunu aldım ve 3 radyo, 5 modül ve 4 değişik alıcı ile 27 değişik kombinasyon yaptım;

-Radyolar Futaba 9CAP, Hitec Eclipse 7 ve Hitec Optic 6;

-Modüller Futaba 72 Mhz kristalli, 1. Hitec 35 Mhz kristalli, 2. Hitec 35 Mhz kristalli, Hitec 35 Mhz Spectra (kristalsiz) ve Hitec 72 Mhz Spectra (kristalsiz).

-Alıcılar Hitec Superslim Dual Conversion72 Mhz, Hitec Superslim Dual Conversion 35 Mhz, GWS 35 Mhz, GWS 72 Mhz

Mesafe sıralamasında ilk 4 şu şekilde;

1. Optic 6 + 2. Hitec 35 Mhz kristalli + Hitec Superslim Dual Conversion 35 Mhz : Yaklaşık 140 m
2. Optic 6 + Hitec 35 Mhz Kristalsiz + Hitec Superslim Dual Conversion 35 Mhz : Yaklaşık 130 m
3. Eclipse 7 + Hitec 35 Mhz Kristalsiz + Hitec Superslim Dual Conversion 35 Mhz: Yaklaşık 135 m
4. Futaba 9 + Hitec 35 Mhz Kristalsiz + Hitec Superslim Dual Conversion 35 Mhz: Yaklaşık 77 m

Futaba 9'un kendi 72 Mhz modülü ve Hitec 72 Mhz alıcı üçlüsü yaklaşık 30 m ile 11. sırada yer buldu.

GWS alıcılar ile hiç bir şekilde mesafe 15 metreyi geçmiyor. Buna rağmen, GWS 35Mhz alıcı zaten depron bir modelin üzeride takılı olduğu için, ilk bulgular ışığında, Optic 6 ile uçuşlar yaptım. Model uzaklaşınca biraz parazit yapsa da, fazla sorun olmadı.

Her ne kadar Futaba 9 ve Optic 6 ile, 1. 35 Mhz kristalli modül 30 m'yi aşsa da, Eclipse 7 ile 20 m'nin altında kaldı.

Ancak, Eclipse 7 ile ilgili olarak ilginç bir gelişme oldu.
Ölçüm sırasında 72 Mhz Spectra (kristalsiz) modülü takıp Hitec 72 Mhz alıcı ile ölçüm yaptım. Sonrasında GWS 72 Mhz alıcı ile ölçüm yapmak için çıkarıp, kanalını ayarlayıp tekrar taktığımda, alıcıda bir hareket olmadı. Daha sonra tesadüfen eğitim anahtarına dokunduğumda sinyal geldiğini gördüm. Bu nedenle eğitim anahtarından şüphelendim. Ama bu beni aynı zamanda 2 yıl öncesine, Eclipse'in ilk sorun yarattığı zamana götürdü. O zaman hiç sinyal çıkışı yoktu. Burada elektronikçi ve modelci bir arkadaşıma bir bakması için vermiştim. Bana arızalı parçaları bulduğunu ama üzerleri okunamadığı için değiştiremediğini, ancak içindeki kablolamalarda değişiklik yaparak sinyal çıkışı sağladığını, öğrenci radyosu olarak kullanılabileceğini söylemişti.

Ben de eğitim anahtarından şüphelenince, o zamanki teşhisin yanlış olabileceğini düşünüp, kablolamada yapılan değişikliği eski haline getirdim. Ama sonuç fiyasko! Radyo eskiye döndü, yani şimdi hiç bir modül ile sinyal çıkışı yok.

Şimdi bütün bu gelişmelerden çıkan sonuç;

1- Optic 6'da sorun yok!
2- 1 numaralı 35 Mhz kristalli modül mesafe konusunda şüpheli olabilir. Bunun içini açıp, etrafına sarılı olan soğutucu metal'in lehimlerini de açarak içindeki elektronik parçaları tam olarak incelemek.
3- İlk fırsatta, RCGroups'da bahsedilen ve Karaköyde arayıp bulduğum, Eclipse'in içindeki şüpheli iki entegreyi yenileri ile değiştirmek. Becerebilirmiyim bilmiyorum ama, bu radyo zaten şu anda hiç bir şekilde kullanılamaz. Yani kaybedecek bir şey yok!

Ben o iki entegrenin menzil üzerine etkili olmasının mümkün olmadığı kanısındayım.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Ben o iki entegrenin menzil üzerine etkili olmasının mümkün olmadığı kanısındayım.

Zaten şu anda hiç çıkış yok. Ben iki sene önce kablolamada yapılan değişikliği eski haline getirince, hiç sinyal çıkışı kalmadı! O nedenle diyorum.

Bir verici iki ana bölümden oluşuyor. İlki sinyal hazırlama katı. İkincisi yüksek frekans katı. Menzili belirleyen tek başına yüksek frekans katıdır. Demek ki odaklanılacak yer orası olmalı. Sinyal hazırlama katındaki sorunlar bir osiloskop ile kolayca belirlenebilir. Eğer bir osiloskopa ulaşma imkanı varsa onunla bir inceleyin / inceletin. Olmazsa bana müracaat. :)
Şu an hiç çıkış olmaması gerçekten de CD4066 arızası ile ortaya çıkabilecek bir bulgu ama SMD elemanların lehimlenmesi ile cebelleşmeden önce bence sorunu lokalize etmekte yarar var.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Bir verici iki ana bölümden oluşuyor. İlki sinyal hazırlama katı. İkincisi yüksek frekans katı. Menzili belirleyen tek başına yüksek frekans katıdır. Demek ki odaklanılacak yer orası olmalı. Sinyal hazırlama katındaki sorunlar bir osiloskop ile kolayca belirlenebilir. Eğer bir osiloskopa ulaşma imkanı varsa onunla bir inceleyin / inceletin. Olmazsa bana müracaat. :)
Şu an hiç çıkış olmaması gerçekten de CD4066 arızası ile ortaya çıkabilecek bir bulgu ama SMD elemanların lehimlenmesi ile cebelleşmeden önce bence sorunu lokalize etmekte yarar var.

Maalesef bir osiloskopa ulaşma imkanım yok. O değişikliği yapan arkadaşımız da şu aralar pek uğramıyor. Ama telefonla bir ararım bakalım. Size müracaat konusunda ise, keşke yakında olsaydınız. Ama zaten eski bir radyo için kimsenin fazla zamanını almak istemem. Entegrelerin lehimlenmesi konusunda ise, eskisinin sökülmesi, sanki yenisinin lehimlenmesinden daha zor gibi görünüyor. Neyse, duruma bakacağım artık.

Bana ulaştırabilirseniz büyük bir zevkle ilgilenirim. Çay simit için Karaköy'e gelen adam az ilerideki Çağlayan'a da gelir! :D

Sümer Yamaner' Alıntı:
Bana ulaştırabilirseniz büyük bir zevkle ilgilenirim. Çay simit için Karaköy'e gelen adam az ilerideki Çağlayan'a da gelir! :D

Hmmm, teşekkürler! Ne zaman olur bilmem ama, bunu da seçenekler arasına koyayım bakayım!... :)

Acı kaybımız! :(

Bana 10 seneden fazla hizmet eden, emektar radyom, başına gelen elim bir kaza sonucu içindeki iki entegreyi kaybetmiş, bu nedenle de sakatlanmıştı. Ancak, "böyle yaşamaktansa, ölürüm daha iyi!" diyerek girdiği ameliyattan çıkamamış ve dün Hakkın rahmetine kavuşmuştur! :'( Cenazesi dün, daha sonra organları ihtiyaç halinde kullanılması amacıyla, atölyenin ücra bir köşesine defnedilmiştir. Allah kalan radyolara uzun ömür versin. Onu hep hatırlıyacağım!

İsterseniz olayın gelişmesini size kısaca aktarayım.

10 gün önce Eclipse 7'nin yanık entegrelerini değiştirmek için kolları sıvadım. Tüm hazırlıklarımı yaptım;

Hastanın, ameliyat sonrası takarken doğru takmak için, içindeki soketleri fotoğrafladım.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ameliyat masasını hazırladım ve hastayı ameliyata aldım.

Yanık parçaları çıkarmak için çok uğraştım. Lehimleri sökmek için, "lehim çeken tel" diye bir şey aldım. Hepi topu örme bir bakır telmiş! Ben teli lehimlerin üzerine bastırıp ısıtınca, mucize yaratacak sandım. Ama hiç bir işe yaramadı. Ayakların hepsini birden aynı anda ısıtmak mümkün olmadığı için, ben de havya ile tek tek ısıtıp, ayakları sivri ince biz gibi bir şey ile kaldırarak ayırmaya başladım. Ve korktuğum başıma geldi! Çok kolay olmadığı için, ayaklardan biri, altındaki lehimli olduğu incecik metali de kaldırdı, ve metal koptu. Üstüne üstlük, entegreler de yerlerine yapışıkmış. Kırarak zor çıkarttım.

Yenisini lehimlerken, kopan yeri ince bakır tel ile tamamlamaya çalıştım.

Diğer entegreyi sökerken, yine bir bacağın altındaki metal, ayakla beraber kalktı. Ama bu kez daha da kötüsü oldu, kopan metalin nereden gelip nereye gittiği hiç belli olmuyordu. Güç bela entegreyi çıkardım. Kalkan yerdeki bağlantıyı, merceklerin altında çok inceledim ama net bir sonuca varamadım. Ayağın yönünde, bir dirençin altından geliyor gibiydi, yine oraya da ince bakır tel ile köprü yapmak istedim ama olmadı. Ben de, tahminen, entegrenin altından plaketin öbür yüzüne geçiyor diyerek, yeni entegrenin ayağına uzun bir bakır tel lehimleyip, plaket'in etrafından çevirerek, tahmini yere lehimledim.

Artık yapacak bir şey kalmamıştı. Bütün soketleri tekrar yerlerine taktım, plaketi kasaya yerleştirdim. Anten, modül, pil de yerlerine...Sonucu görmek için bir alıcı, servo, pil üçlüsü hazırladım. Veee, dualarla radyoyu açtım! Eclipse gözlerini açtı, servo şöyle bir titredi, o kadar. Sonuç, alıcıya gelen eser miktarda bir sinyal var. Zaten yanımda çalan radyonun sesindeki hışırtıdan da belli oluyor. Ama hepsi bu!

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Huzur içinde yatsın!...

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Geçmiş olsun ama belki hala kurtarılabilir... Şemadan hatırladığım kadarıyla, en azından trainer sistemi iptal olur ama kumanda olarak çalışabilir.

Ruhu şad olsun diyelim :( Detaylı ve guzel anlatım ıcın de teşekkurler abi. Zevkle takip ettigim bir konu oldu.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sümer Yamaner' Alıntı:
Geçmiş olsun ama belki hala kurtarılabilir... Şemadan hatırladığım kadarıyla, en azından trainer sistemi iptal olur ama kumanda olarak çalışabilir.

Yok Sümer Bey, o bacakların nerelere bağlanması gerektiğini bilmeden mümkün değil! Öyle bile olsa, diğer bacakların bağlantısı ne kadar sağlıklı ayrı konu. Mevcut alet adavat ve titreyen eller ile bu kadar. Ancak anakart değiştirilirse ayağa kalkar. Onu da denedim, Hitec Service Center'a mail attım, "son kullanıcıya malzeme gönderemeyiz, yeni Eclipse'e bak!" diye cevap verdiler.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Ruhu şad olsun diyelim :( Detaylı ve guzel anlatım ıcın de teşekkurler abi. Zevkle takip ettigim bir konu oldu.

Bu sefer havanda su dövmüş oldum. Ne yapalım, hikayelerde hep mutlu son olacak değil ya! Forumda da kimsenin işine yaramayacak, boşuna yer kaplayan bir konu oldu. Aslında tamamen silsek daha iyi olur herhalde.

Sorunlu bölüm tamamen tali işlevler içerdiği için birkaç kablo bağlantısı ile sadece normal kumanda haline dönüştürmek mümkün olabilir. Ama asıl sorunun hala yüksek frekans bölümünde olduğuna inanıyorum. O nedenle yine sorun yaratır. Her şeye rağmen uygun bir zamanda ulaştıraiblirseniz bir kontrol ederim.