İHA projemiz hakkındaki gorusleriniz

halimcan4261

Yeni Uye
Yasaklı
İlgi Alanı
Uçak
Arkadaşlar Biz Karadeniz Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümünden 1 Kişi Elektrik Elektrik Elektronik Bolumunden 2 Kişi olmak üzere şu an 3 kişiyiz. Bir projeye adım attık ve 4 yılımız var. Hızlı bir araştırma aşamasındayız ve bu aşamayı ne kadar hızlı yaparsak o kadar iyi ve dolayısıyla yardımınıza ihtiyacımız var.
Arkadaşlar Proje Fotograftaki ekteki gibidir servolar 20 kg torklu servolar motorumuz DLE 170 ......32x10 pervanemiz olacak genel.itibari.ile projemiz boyle.. Kanadimızin profili CLARK Y Flat Battom ve Horizontal Stabilizerimizin Yapısı NACA 0012 Olacak.
Kanadin Alani 20.264 cm2
Yatay Stabilizerin Alani 5510 cm2
Yani Kanat Alaninın Yatay Stabilizere Orani %25 Sizce Bu Oranlarda Herhangi Bir Sıkıntı olurmu bu projede yanlış gordugunuz veya degistirmemizi istedigin bir sey varmi ilk olarak tabiki strafordan bir model.yapacagiz dusuk maliyetli ve deneme yapacagız fakat bir önfikir almak.istedim yaklasik 25 kg civarlarinda bir uçak olacak bilgilerinizi esirgemeyiniz Teşekkürler
Özelden Yardım Etmek.Isteyen Olursa Ulaşabilirisin
Mail Adresim halimcan4209@gmail.com
Eğer Bu Projeyi Yapabilirsek Yerli Yazılim Üzerine yukleneceğiz ve bu mekanik işleri 2 yıl gibi bir süreçte cıkarmamiz gerekiyor şuan itibari ile Bu İsı basarabilirsek eğer bizi mezun olur olmaz bu işi yapmamız için yatırım ve atölye verecek şirketler var yardiminızı lutfen esirgemeyin

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ayrıca Bu İHA nın üzerine Patlayici kamera gbi sistemler eklenecek sizce kac kg lık bir hakkimiz olur Orjinalinde 15 kg faydali yuk kapasitesi demiş 25 +15 =40 kg yüke cıkacak bu yapıyla dle 170 ve bu kanat yapilariyla bu yükü kaldırabilirmiyiz

Onaylı Ve Sponsorlu Bir Proje Arkadaşlar Gozünüz Korkmasın

Ticari amaçlarla kullanılacaksa planın size ait olması gerekiyor. Plan size mi ait?
Ayrıca onayı nereden aldığınızı bilmiyorum. Bilgi verir misiniz?

Plan Bize Ait Degil Fakat Genel Hatlar Olarak Çok Şey Degişecek Sadece Bize Kanat Ve Stabilizerin Oranlarinin Tutup Tutmadığı Lazim

Bence böylesine kapsamlı ve profesyonel bir proje için burası gibi amatör ortamlar yanlış adres.
hocam inanki ingilizce forumlar hariç düzgün destek ve bilgi alabailcegimiz bi yer yok çoğu teknik bilgiyide fakat bu guruna üye oldum tecrübeli insanlar var gibi geldi

hocam aslında ihalarda rc platformda ucaklarda prensipler aynı aspecito ratio veya reynold gibi hesaplamalar sabit.. biz sadece akiskanlar mekanigi aerodinamik.gibi aldigimiz dersleri pratiğe doküyoruz tecrubelerinize acigim
her ne olursa olsun bizden kat kat tecrubeli oldugunuza eminim

Bak anlatamadığım şey şu: Biz modelcilik yaparken genelde gerçekte var olan bazı araçları modellemeye çalışırız. Birçoğumuz da bunları ARF adı verilen, kanadı gövdesi ayrı ayrı üretilmiş halde alır ve monte edip uçurur. Çok azımız plan üzerinden çalışarak üretim yapar.
Biz bir uçağa etki eden kuvvetleri, kontrol yüzeylerinin işlevlerini, uçuş mekaniğini, motorları, yakıtları, yapıştırıcıları, ahşabı iyi tanırız ama bunlar senin aradığın şeyler değil. Haa biz biliriz ki planörde high aspect ratio bir kanat uygun olur ama bir funfly uçağında tam tersi geçerlidir.
Stall nedir biliriz. Flapın etkilerini biliriz. Son yaklaşmada nelere dikkat edeceğimizi biliriz. İniş takımını kırınca nasıl onaracağımızı biliriz. Ama senin sorduklarını çoğumuz bilmeyiz. Onlarla ilgilenmeyiz. Örneğin kanat ile stab oranlarına hiç mi hiç takılmayız. Umarım anlatabilmişimdir.

Bak anlatamadığım şey şu: Biz modelcilik yaparken genelde gerçekte var olan bazı araçları modellemeye çalışırız. Birçoğumuz da bunları ARF adı verilen, kanadı gövdesi ayrı ayrı üretilmiş halde alır ve monte edip uçurur. Çok azımız plan üzerinden çalışarak üretim yapar.
Biz bir uçağa etki eden kuvvetleri, kontrol yüzeylerinin işlevlerini, uçuş mekaniğini, motorları, yakıtları, yapıştırıcıları, ahşabı iyi tanırız ama bunlar senin aradığın şeyler değil. Haa biz biliriz ki planörde high aspect ratio bir kanat uygun olur ama bir funfly uçağında tam tersi geçerlidir.
Stall nedir biliriz. Flapın etkilerini biliriz. Son yaklaşmada nelere dikkat edeceğimizi biliriz. İniş takımını kırınca nasıl onaracağımızı biliriz. Ama senin sorduklarını çoğumuz bilmeyiz. Onlarla ilgilenmeyiz. Örneğin kanat ile stab oranlarına hiç mi hiç takılmayız. Umarım anlatabilmişimdir.
Peki hocam teşekkür ederim peki bu konuda bana yardımci olabilecek biri varmı verebileciginiz isim veya forum

Benim fikrimi sorarsanıza eğer bu tasarım bu kadar ağırlığı taşımak ve İHA sınıfında bir uçak olması için doğru bir seçim olmayacaktır.Öncelikle yerli İHA ları incelemenizi ve tasarım dilinizde değişimlere gitmenizi öneririm.Ben kendim bir uçak yaptım ve uçtum (daha önce uçak tecrübemin olmayışı sebebiyle bir süre uçmam sonucu düştüm) bu konuda kanat yapısı çok önemli youtube ta rc hobi alanında çok profesyonel bir adam var (Andrew Newton ) bakmanızı öneririm.Kesinlikle ingilizce kaynakları incelemelisiniz.