İkinci el Futaba T7C kumandada neler kontrol edilmeli?

İlgi Alanı
Heli
Her kese selamlar. Öncelikle tüm üstadlardan bu konudaki deneyim ve tecrübelerini paylaşmalarını rica ederim. :saygilar:

Yeniden toplamakda olduğum logo 600-ü bi türlü hiç yürek ısıtamadığım Devo 10 kumandası ile ileride uçurmak zorunluğunda olurken bi bakdım Allah bana bi Futaba T7C nasib etdi :) Kısaca olay şöyle gelişdi: bi arkadaşa şans eseri kullanılmış ve ucuz Futaba kumanda aradığımı söyledim, o da bana bi başka arkadaşda var dedi. Hal böyle olunca hemen kapı verdim kumandayı. Aldığım fiyatı söylemeyim, nazar deymesin :laugh:

Şimdi, kumanda 5 sene önce alınmış ve 2-3 sefer uçuş yapılmış. Alıcı tozlu bi yerde kaldığı için içine toz dolmuşdu ve tortu haline gelmişdi. Ben alkol ve fırça ile ihmalli şekilde miss gibi yapdım alıcıyı. :yuppi:

Kısa özetden sonra sorulara geçeyim. 5 yıl kullanmadan beklenmiş kumandada neleri kontrol etmeliyim. Range check yapıb, bi depron uçakda test uçuşu yapmam yeterli olurmu kontrol için?

Bi de kumandanın altında MADE İN CHİNE ama alıcıda MADE İN TAİWAN yazılı. Kumandanın çakma olma ihtimali varmı? :embarras: Ucuza aldım diye sevine bilirmiyim? :rolleyes:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Aldığınız Futaba radyo orijinal. Sahte Futaba verici ve alıcı üretildiğini duymadım. Tabii servolara da bakmak lazım. Taklit Futaba servolar var. Servolarda Made in Taiwan yazıyorsa mesele yok. Bilgi için:

Tüm servoları takıp tüm alıcı kanallarını kontrol edin, range check yapın. Gösterge ve levyeler iyi çalışıyorsa tamamdır. Tabii bir uçakta denemek yararlı.

İlk kumandamdır kendisi. 3-4 yıl severek kullanmıştım :thumbup:

Bence de kumanda da bir sorun çözülmüyor ama yine de range test ve fonksiyon testi güzel olur ;)

Mehmet Abi, İnşallah ben de uzun bi süre zevkle kullanırım :yuppi: Kumandanın üzerinde 3S lipo vardı. 3.80 voltdu hücre voltajları. 3S pil kullanmak zarar etmez ki kumandaya? Manuelinde Power supply: 9.6V NT8S600B Ni-Cd battery diye bi yazı var :embarras:

Ferid Hemidov' Alıntı:
Mehmet Abi, İnşallah ben de uzun bi süre zevkle kullanırım :yuppi: Kumandanın üzerinde 3S lipo vardı. 3.80 voltdu hücre voltajları. 3S pil kullanmak zarar etmez ki kumandaya? Manuelinde Power supply: 9.6V NT8S600B Ni-Cd battery diye bi yazı var :embarras:
Ben hep orijinal pili ile kullanmıştım. Bence orjinal pili ve voltajı ile kullan ;)

Ferid öncelikle yeni kumandan hayırlı olsun güle güle kullan iyi kumandadır.Yeri gelmişken bende buradan bir soru sorayım belki bilen çıkar.
Daha önce Türkiyede bir mağazadan Futaba T14SG kumanda almıştım sıfır.Arkadaşımda yurtdışından almıştı kendisine.Benim kumandanın içinde orjinal fakat 7.2 volt lipo vardı.İnternette pili araştırdım ve oda Futaba ya üretiyormuş ve bunu yurtdışı sitede gördüm ( for futaba 14SG radios ) yazıyordu.Arkadaşın kumandasındada orjinal 6.0 Voltluk turuncu paketli Futaba pil vardı.Benim 7.2 pili onun kumandaya taktığımda o kumanda bu pillede çalışıyordu ancak,onun 6.0 Voltluk pili benim kumandaya takınca ekran falan açılıyor,normal çalışıyor fakat devamlı bir sesli beep ikazı veriyordu.Nedenini çözemedim ve halende merak ederim.Acaba kumanda üzerinde ayarlanabilecek belli bir voltaj ayarımı var?Bilen varsa ve açıklayabilirse çok sevinirim.

Murat Evitan' Alıntı:
Ferid öncelikle yeni kumandan hayırlı olsun güle güle kullan iyi kumandadır.Yeri gelmişken bende buradan bir soru sorayım belki bilen çıkar.
Daha önce Türkiyede bir mağazadan Futaba T14SG kumanda almıştım sıfır.Arkadaşımda yurtdışından almıştı kendisine.Benim kumandanın içinde orjinal fakat 7.2 volt lipo vardı.İnternette pili araştırdım ve oda Futaba ya üretiyormuş ve bunu yurtdışı sitede gördüm ( for futaba 14SG radios ) yazıyordu.Arkadaşın kumandasındada orjinal 6.0 Voltluk turuncu paketli Futaba pil vardı.Benim 7.2 pili onun kumandaya taktığımda o kumanda bu pillede çalışıyordu ancak,onun 6.0 Voltluk pili benim kumandaya takınca ekran falan açılıyor,normal çalışıyor fakat devamlı bir sesli beep ikazı veriyordu.Nedenini çözemedim ve halende merak ederim.Acaba kumanda üzerinde ayarlanabilecek belli bir voltaj ayarımı var?Bilen varsa ve açıklayabilirse çok sevinirim.

Evet sistem menüsünde pil tipi ayarı olmalı. En azından Aurora'da var.

Teşekkürler Sümer abi.

Sümer bey cevaplamış, ben de katkıda bulunayım. Sizin verici düşük pil alarmı 6 volta ayarlıymış, 6 volt pil takınca çalıştı. Kılavuzda belirtiliyor.

Levent Suberk' Alıntı:
Sümer bey cevaplamış, ben de katkıda bulunayım. Sizin verici düşük pil alarmı 6 volta ayarlıymış, 6 volt pil takınca çalıştı. Kılavuzda belirtiliyor.

Levent bey çok teşekkür ederim bilgilendirme için :agreed: