IKON - Goblin Setup Parametreleri

Güzel uçuş ve güzel paylaşım , bu aralar bende advance ayarlara takmış bulunuyorum ama forum da gpro kullanan sayısı en fazla 3 tür;) neyseki parametre isimleri aynı sayılır kullandığınız değerleri 500 ümde deneyebilirimm

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

kadir kocaman' Alıntı:
Güzel uçuş ve güzel paylaşım , bu aralar bende advance ayarlara takmış bulunuyorum ama forum da gpro kullanan sayısı en fazla 3 tür;) neyseki parametre isimleri aynı sayılır kullandığınız değerleri 500 ümde deneyebilirimm

Teşekkür ederim,
Değerler biraz farklılık gösterebilir, servo kolu uzunluğu özellikle fark yaratan etkenlerden.
Ancak şunu söyleyebilirim gainler konusunda
  • Proportional gain: gyronun verdiği ilk tepkinin miktarı
  • Integral gain: gyronun yerini kaybetmeme gaini
  • Derivative gain: gyronun verdiği tepkinin bitiş yumuşaklığı
Bu şekilde bakarsanız daha kolay ayarlarsınız,
I gainin fazla olmasında titreme daha yavaş olur,
P gain fazla ise çok hızlı titrer
Tail için ikon P gaini kumandadan alır, vbar kumandadan master gain alır P gaini software den ayarlanır bence bu daha zordur, ikonun güzel yanlarından biri :)
Cyclic için P gain ikonda da software üzerinden girilir..

Eline sağlık Kağan, güzel uçuş olmuş . Zevkle izledim. [emoji106]

Kağan Kazancı' Alıntı:
Teşekkür ederim,
Değerler biraz farklılık gösterebilir, servo kolu uzunluğu özellikle fark yaratan etkenlerden.
Ancak şunu söyleyebilirim gainler konusunda
  • Proportional gain: gyronun verdiği ilk tepkinin miktarı
  • Integral gain: gyronun yerini kaybetmeme gaini
  • Derivative gain: gyronun verdiği tepkinin bitiş yumuşaklığı
Bu şekilde bakarsanız daha kolay ayarlarsınız,
I gainin fazla olmasında titreme daha yavaş olur,
P gain fazla ise çok hızlı titrer
Tail için ikon P gaini kumandadan alır, vbar kumandadan master gain alır P gaini software den ayarlanır bence bu daha zordur, ikonun güzel yanlarından biri :)
Cyclic için P gain ikonda da software üzerinden girilir..

Açıklamalar için sağol ;) peki d gain, tail precomp gibi kısımları da açıklarmısınız ?
Mesala pitch pumplar da kuyrukda sallanma oluyordu I gaini arttırarak çözdüm ama geçen uçuşta noise in invertte ani - açı verince heli yükseldiğinde kuyruk yarım tur attı , nedeni rüzgara karşı olan gyro gain mi düşükdü yoksa kaldırırken daha konumlama tam bitmeden kaldırdım mı heliyi bilemiyorum. Bir kaç ayarla tekrar oynayıp en iyi setup ı bitirmek istiyorum :)

kadir kocaman' Alıntı:
Açıklamalar için sağol ;) peki d gain, tail precomp gibi kısımları da açıklarmısınız ?
Mesala pitch pumplar da kuyrukda sallanma oluyordu I gaini arttırarak çözdüm ama geçen uçuşta noise in invertte ani - açı verince heli yükseldiğinde kuyruk yarım tur attı , nedeni rüzgara karşı olan gyro gain mi düşükdü yoksa kaldırırken daha konumlama tam bitmeden kaldırdım mı heliyi bilemiyorum. Bir kaç ayarla tekrar oynayıp en iyi setup ı bitirmek istiyorum :)

D gain önceki mesajımda yazdığım Derivative gain oluyor ;) precompensation konusu ise şu; gyro hareketi hissedip kontra komutunu vermeden önce sizin önceden tanımladığınız yönde komut verir, bu da kuyruğun kaçmamasına yardım eder,
3 eksenli gyroların yani fbl sistemlerin tek eksenli yani eski tip gyrolara en büyük üstünlüğü budur.
Precomp tanımlamalarını pitch ve cyclic hareketlerde yapabilirsiniz, bunun nedeni sert aileron veya elevatör komutlarında kafa turu düşer, buna bağlı olarak da kuyruk kaçma eğilimi gösterir, bunu precomp ile düzeltebiliyoruz.
Sizin probleme gelirsek bunun birkaç nedeni olabilir, max pitch açısı kaç derece kullanıyorsunuz?
I gain değerini mümlün olabildiğince yükseltmeye çalışın, titrediğinde indirirsiniz..

Kağan Kazancı' Alıntı:
D gain önceki mesajımda yazdığım Derivative gain oluyor ;) precompensation konusu ise şu; gyro hareketi hissedip kontra komutunu vermeden önce sizin önceden tanımladığınız yönde komut verir, bu da kuyruğun kaçmamasına yardım eder,
3 eksenli gyroların yani fbl sistemlerin tek eksenli yani eski tip gyrolara en büyük üstünlüğü budur.
Precomp tanımlamalarını pitch ve cyclic hareketlerde yapabilirsiniz, bunun nedeni sert aileron veya elevatör komutlarında kafa turu düşer, buna bağlı olarak da kuyruk kaçma eğilimi gösterir, bunu precomp ile düzeltebiliyoruz.
Sizin probleme gelirsek bunun birkaç nedeni olabilir, max pitch açısı kaç derece kullanıyorsunuz?
I gain değerini mümlün olabildiğince yükseltmeye çalışın, titrediğinde indirirsiniz..

Manuele göre ayarladım evde bakarım ama hatırladığım kadarı ile -+11 cylic de 8 di... Geçen gün I gaini biraz düşürüp tail precomp u yükseltttim ama henüz uçmadım olmazsa I gain i titreyene kadar arttırayım . Bu arada dediğiniz gibi invertte yükselttikden sonra sert elevator verdim düzeltmek için o anda yatım tur attı kuyruk.. Kafa hızının düşmesi rotorun ani bir şekilde hava ile sürtünmesinden mi kaynaklı oluyor? Cevaplar için teşekkürler

kadir kocaman' Alıntı:
Manuele göre ayarladım evde bakarım ama hatırladığım kadarı ile -+11 cylic de 8 di... Geçen gün I gaini biraz düşürüp tail precomp u yükseltttim ama henüz uçmadım olmazsa I gain i titreyene kadar arttırayım . Bu arada dediğiniz gibi invertte yükselttikden sonra sert elevator verdim düzeltmek için o anda yatım tur attı kuyruk.. Kafa hızının düşmesi rotorun ani bir şekilde hava ile sürtünmesinden mi kaynaklı oluyor? Cevaplar için teşekkürler

Kafa turu düşmesinden gibi görünüyor ancak precompdan önce I gaini denemenizi tavsiye ederim

Peki öyle deneyeyim durumu buradan bildiririm teşekkürler

Kagan oncelikle paylasim icin Tesekkur ederiz, sticklerine saglik :thumbup: Model zaten sahane ve sen de gun gectikce modele iyice alisiyorsun. Ucusun gayet guzeldi, Ozellikle funnel hareketini cok begendim :bravo:

Ucus kadar kameraman arkadasimizin yorumlari da gayet basariydi, Ozellikle yere iyice yaklastigin andaki tepkisi tek kelime ile harikaydi :laugh: :D

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Kagan oncelikle paylasim icin Tesekkur ederiz, sticklerine saglik :thumbup: Model zaten sahane ve sen de gun gectikce modele iyice alisiyorsun. Ucusun gayet guzeldi, Ozellikle funnel hareketini cok begendim :bravo:

Ucus kadar kameraman arkadasimizin yorumlari da gayet basariydi, Ozellikle yere iyice yaklastigin andaki tepkisi tek kelime ile harikaydi :laugh: :D

Mehmet abi çok teşekkür ederim , geliştirmeye çalışıyorum kendimi bu aralar :) biraz alçaktan uçmaya başlasak çok güzel olacak da biraz zaman var gibi :)
Kameraman arkadaşı korkuttuk biraz hakkaten :lol: Birşey değil o korkunca ben de korktum kalktım :lollol:
İkincisinde kısa otları biçmeme rağmen ses çıkarmadı ama alıştı hemen :thumbup:

Çok güzel bir uçuştu zevkle izledim gerçekten tebrikler kaan darısı bizim başımıza 3d uçmaya başlayınca bende goblinci olucam galiba çok cezbediyor ;D kırımsız uçuşlar :saygilar:

Çok güzel bir uçuş olmuş Kağan. :bravo:

Öncelikle pilotajın, sonra model ve setup parametrelerinin sağladığı sonucu hep birlikte izlemiş olduk. :thumbup:

Paylaşdığın bilgiler için de ayrıca teşekkürler. :RCKolik:

Türker Akgün' Alıntı:
Çok güzel bir uçuş olmuş Kağan. :bravo:

Öncelikle pilotajın, sonra model ve setup parametrelerinin sağladığı sonucu hep birlikte izlemiş olduk. :thumbup:

Paylaşdığın bilgiler için de ayrıca teşekkürler. :RCKolik:

Türker abi teşekkür ederim, bişeyler yapmaya çalışıyorum kendimce,
Bilgi paylaşımı da elimden geldiğince paylaşıyorum, ancak ne yazık ki goblin 500 illa ki ikonla kullanan vardır, kimseden birşey gelmedi.
Daha önce de dediğim gibi bu parametreleri kimse paylaşmıyor bu şekilde sanki mahrem bişeymiş gibi :lol:

Kağan Kazancı' Alıntı:
...Daha önce de dediğim gibi bu parametreleri kimse paylaşmıyor bu şekilde sanki mahrem bişeymiş gibi :lol:
Sen bu duvarı yıkıyorsun Kağan, arkası gelecektir. :RCKolik: