Ikon - Msh Brain Flybarless (FBL) Unitesi : Kumanda, Montaj, Kurulum V1

Ikon - Msh Brain Flybarless (FBL) Unitesi : Kumanda, Montaj, Kurulum ve Ayarları

bec ten gelenler ayrı olmaları lazım optipower ile birtanesini birleştirirsin

Ikon - Msh Brain Flybarless (FBL) Unitesi : Kumanda, Montaj, Kurulum ve Ayarları

Muammer Akbulut' Alıntı:
bec ten gelenler ayrı olmaları lazım optipower ile birtanesini birleştirirsin

Tamamdir Muammer abi, cok tesekkur ederim :saygilar:

:saygilar: merhaba arkadaşlar,, emeğinize sağlık ,Mehmet bey,Türker bey ellerinize sağlık emek vermişssiniz,benimde kumandam dx9 olunca çok güzel oldu,
insan bu videoya bakıp model toplıyabilir ,tabi benim fly sistemim ikon olunca ,kumandamda dx 9 olunca çok faydalandım,hergün tekrar ders öğrenir gibi izliyorum,
tekrar teşekkür ediyorum,,,, :agreed:

adnan kaptan' Alıntı:
merhaba arkadaşlar,, emeğinize sağlık ,Mehmet bey,Türker bey ellerinize sağlık emek vermişssiniz,benimde kumandam dx9 olunca çok güzel oldu,
insan bu videoya bakıp model toplıyabilir ,tabi benim fly sistemim ikon olunca ,kumandamda dx 9 olunca çok faydalandım,hergün tekrar ders öğrenir gibi izliyorum,
tekrar teşekkür ediyorum,,,, :agreed:
Faydalı olabiliyorsak ne mutlu bize Adnan Bey :RCKolik:

....Brain'in self level'ini başarılı ve yeterli buluyorum. Brain'in ayarlama programının yeni versiyonunda düzeltildi mi bilmiyorum, ancak advanced>autolevel ayarlarında 1.5 yıl önceki programda hangi değerin ne işe yazdığı yazmıyordu, advanced ayarlarında elevatör ve aileron için sadece rakamlar vardı.

Notlarıma göre ve standart brain/ikon için (zamanında hobiye ara verirsem unutmayayım diye herşeyi bir deftere not etmiştim :) )
Elevatör autolevel ekseninde numara azaldıkça heli daha öne, numara çoğaldıkça geriye gidiyor. (ön negatif, arka pozitif)
Aileron autolevel ekseninde numara azaldıkça heli sağa, numara çoğaldıkça sola gidiyor (sol pozitif, sağ negatif)

Eğer programın advanced kısmında bu açıklamaları eklemediler ise, belki yardımı dokunur :)
.....

Bu mesaj aşağıdaki Konudan taşınmıştır.

Ergün Gürer' Alıntı:
Notlarıma göre ve standart brain/ikon için (zamanında hobiye ara verirsem unutmayayım diye herşeyi bir deftere not etmiştim :) )
Elevatör autolevel ekseninde numara azaldıkça heli daha öne, numara çoğaldıkça geriye gidiyor. (ön negatif, arka pozitif)
Aileron autolevel ekseninde numara azaldıkça heli sağa, numara çoğaldıkça sola gidiyor (sol pozitif, sağ negatif)

Eğer programın advanced kısmında bu açıklamaları eklemediler ise, belki yardımı dokunur :)
.....[/b][/color]
Mevcut yazılımın son durumu şu şekilde Ergün. Hala yeterince açıklama ilave edilmemiş durumda ne yazık ki :(

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ben de bu konuda birsey merak ediyorum,
Max angle ı 0 a yaklaştırırsak sürekli kendini düzeltiyor mu?
bir de bunun optimum değeri nedir? Bende trex500 pro dfc ile default değer olan 45 kullanıyorum

Bu konuyu gördüğümde aklıma geldi, benm sormak istediğim bir şey var. goblin 380 ve 500'ün maiden uçuşlarını yaptım fakat ikisindede kuyruk sallama problem var. Bu sorunu bilgisayara bağlayıp deneyerek halledilebilir. Fakat ben kumnadadan uçuş alanında yapmak istiyorum videodada kumandadan nasıl yapılacağı konusunda bir bilgi göremedim. O yüzden kumandadan gyro sens bölğmğ kapalı konumda. Bunu nasıl açmam gerekiyor ? Direk açsam olur mu yoksa yapılması gereken ayarları mı var bununda?

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Mevcut yazılımın son durumu şu şekilde Ergün. Hala yeterince açıklama ilave edilmemiş durumda ne yazık ki :(

Allah allah, ben de diyorum benim mesaj burada ne arıyor.

Kendi forumunmuş gibi cirit attırıyorsun başlıklar arasında vallahi Mehmet abi... :laugh:

Brain'e dönersek. Fotoğraf upload için teşekkürler, bakınca tatlı anılarım canlandı (sahaya laptop ile gittiğim günler :) ).

Mesajımda bahsettiğim değerler aileron angle for hover ve elevatör angle for hover değerleri için.

Örn; heli bu ayarlar elevatör: 0 aileron:0 iken sola ve öne kayıyorsa, düzeltme ve test uçuşunu -> Elevatör:1, Aileron:-1 olarak yapmak gerekiyor. Hala düzelmedi ise E:2,A:-2 vb...

@Kağan, max angle, helinin cyclic komut çubuğunu bir köşeye yaslarsan, rotor diskinin maksimum kaç derece yatabileceğidir. Sürekli kendini düzeltme yaptırmak için bu dereceyi değiştirmeye gerek yok.

@Kemal, yine "hatırladığım kadarıyla", brain yazılımının baştaki ekranlarından bir tanesinde, kumandanın bir kanalını, brain'in gyro rudder sensivity kanalına aktarabiliyorsun (örn; aux2). Hatta buradaki değerin + - olmasına göre brain kuyruğu headlock / rate modda tutuyor.

Buraya kadar tamam ise, kumandanda aux kanalının end pointlerini kısarak / açarak kuyruk gainini sahada, rate ve headlock modlar için ayrı ayrı değiştirebilirsin.

Ikon/Brain'de bildiğiniz gibi 3 bank var. Self level özelliği de yaygın kullanımda banklardan birine atanıyor ve ihtiyaç duyulduğunda o bank'ı devreye alarak aktif ediyoruz. Helinin sürekli düzeltme vermesini istiyorsak sürekli o bank aktifken uçmak yeterlidir. Max angle da self level devredeyken helinin en fazla ne kadar yatabileceğini gösterir. Maksimumu 50 derece. Bunu sıfır yaparsak self level aktifken heliye cyclic komutu veremiyor oluruz. Yine buna göre, ikon/brainde self level aktifken heliyi 50 dereceden fazla yatıramıyoruz, yani inverte falan alamıyoruz.

Kuyruk gaini için kumandadan ayar yapılabilir. Son firmware'lerde kuyruk konusunda çok iyileştirmeler yapıldı ve sadece basic ayarlarla bile "daş" gibi kuyruk performansı verebiliyor ünite. Daha ince ayar için bknz:

Ergün Gürer' Alıntı:

@Kağan, max angle, helinin cyclic komut çubuğunu bir köşeye yaslarsan, rotor diskinin maksimum kaç derece yatabileceğidir. Sürekli kendini düzeltme yaptırmak için bu dereceyi değiştirmeye gerek yok.
.

Teşekkür ederim, :RCKolik:

Ergün Gürer' Alıntı:
Allah allah, ben de diyorum benim mesaj burada ne arıyor.

Kendi forumunmuş gibi cirit attırıyorsun başlıklar arasında vallahi Mehmet abi... :laugh:

Değerli ve kıymetli bilgilerin öyle konu aralarında kaybolup gitmesine gönlüm elvermiyor :) Bu nedenle bazen mesajlar kendiliğinden olması gereken kaynak konunun altına kopyalanabiliyor :laugh:

Ergün Gürer' Alıntı:
Mesajımda bahsettiğim değerler aileron angle for hover ve elevatör angle for hover değerleri için.

Örn; heli bu ayarlar elevatör: 0 aileron:0 iken sola ve öne kayıyorsa, düzeltme ve test uçuşunu -> Elevatör:1, Aileron:-1 olarak yapmak gerekiyor. Hala düzelmedi ise E:2,A:-2 vb...
Kisa bir IKON denememiz oldu. Self Level hafif bir kayma vardı. Kalibre ettiğimiz yer çok düzgün değilmiş dedik ama nasıl çözümleriz diye fazla irdelememiştik.
Bu tiyo Ikon kullanıcılarına oldukça faydalı olacaktır diye düşünüyorum, teşekkür ederiz :)

Ağbiii konuya gel :) Ben basic ayarlarda kalmışım ikonda, neler neler varmış :laugh: :embarras:

Ergün Gürer' Alıntı:

.

Ergün 1.5 senedir ilgilensen kimbilir daha neler çıkacak :D

Bnimde öğrendiğim iyi oldu. Bazen heli sola doğru yatıyordu. Biraz kurcalayım şu değerleri, saolasın :)