Ikon - Msh Brain Flybarless (FBL) Unitesi : Kumanda, Montaj, Kurulum V1

Ikon - Msh Brain Flybarless (FBL) Unitesi : Kumanda, Montaj, Kurulum ve Ayarları

Muammer Akbulut' Alıntı:
Bir 80 dk daha olsa izlerdim ağızınıza sağlık mehmet bey yarın dx9 kumandam elimde olacak tamamen hazır goblin 700 ün artık ikon ayar bölümünü sayenizde rahatlıkla yapacağıma eminim tekrar teşekkürler
Rica ederiz Muammer, faydalı olabiliyor isek ne mutlu bize :RCKolik:

Ikon - Msh Brain Flybarless (FBL) Unitesi : Kumanda, Montaj, Kurulum ve Ayarları

Elinize ağzınıza sağlık abi, Allah razı olsun sizden. :saygilar: Dün gece sizin sayenizde Goblin500'ün setup ayarını yaptım, sadece kurtarma modunun ayarı kaldı.

Sanırım yeri burası değil fakat şöyle bir sorunum oldu, belki benim kumandamdan kaynaklanıyorda olabilir ama sizlere danışmak istedim. Videoda söyleniğiniz gibi ünitede setup1(default) normal uçuş moduna denk geliyor. Setup 2 idle up 1 moduda denk gelirken, setup 3 te idle up 2 moduna denk geliyor. Gelelim benim sıkıntıma; benim kumandam normaldeyken ünite setup 3 te oluyor, idleup 1 deyken ünite setup 2 ye geçiyor. idleup2 ye çektiğimde ünite setup 1(default) yani normal moda geçiyor. Yani ünite ile benm kumandamın idle up komutları ters çalışıyor. Bu durumu nasıl düzeltebilirim acaba? Yada bu şekilde uçsam ne gibi sorunlar olurki? Bu arada kumandan JR 9503.

Kemal yanlıs hatırlamıyorsam kumanda üzerinden AUX kanalını rezerve edince düzeliyor olması lazım..

Akşam eve gidince AUX'u reverse etmeyi deniyim abi eğer olursa bu yaptığım ünitenin modlarını mı ters cevircek yoksa benm komuandanın tus hareketlerini mi ters olcak. Eğer kumandayı cevirirse idle up'ı acmak için stiği yukarı çekmek yerine aşağı indirmem gerekecek buda biraz garip olacak cünkü idle up'ı açmak için hep yukarı doğru çektim şimdiye kadar. Alışkanlık durumu yani :)

Kemal İplikçioğlu' Alıntı:
Akşam eve gidince AUX'u reverse etmeyi deniyim abi eğer olursa bu yaptığım ünitenin modlarını mı ters cevircek yoksa benm komuandanın tus hareketlerini mi ters olcak. Eğer kumandayı cevirirse idle up'ı acmak için stiği yukarı çekmek yerine aşağı indirmem gerekecek buda biraz garip olacak cünkü idle up'ı açmak için hep yukarı doğru çektim şimdiye kadar. Alışkanlık durumu yani :)
Yo öyle bir şey olmayacak. Tam tersi sizin kumandanın şu anki durumu bu iken düzeltmiş olacaksınız.

Kemal bence sen tümden yanlış yapıyorsun. Bir kere ıkon da setup 1 normal ,setup 2 ıdle up 1 , setup 3 ıdle up 2 demek değil. Setup 1 de iken bütün modlar arasinda geçiş yapabilirsin. Setup 2 ya da 3 ise self level özelliğini hangisine atadığını gösterir. Self level çektiğinde setup 3 işaretli ise kanalı aktif ettiğinde o yöne geçer.
Öncelikle kumandanın bütün yönleri ıkon programinda doğru yönde olacak. swash doğru haraket ediyorsa ona göre diğer ayarlara geçebilirsin. Kumanda dan uçuş modlari secerek onların ayarlarını da kumanda üzerinden yapacaksın. (Idle up ,1,2 hold Vs. )

Karışık oldu ise takıldığın yeri sadece anlatim.

Mesut Sert' Alıntı:
Kemal bence sen tümden yanlış yapıyorsun. Bir kere ıkon da setup 1 normal ,setup 2 ıdle up 1 , setup 3 ıdle up 2 demek değil. Setup 1 de iken bütün modlar arasinda geçiş yapabilirsin. Setup 2 ya da 3 ise self level özelliğini hangisine atadığını gösterir. Self level çektiğinde setup 3 işaretli ise kanalı aktif ettiğinde o yöne geçer.
Öncelikle kumandanın bütün yönleri ıkon programinda doğru yönde olacak. swash doğru haraket ediyorsa ona göre diğer ayarlara geçebilirsin. Kumanda dan uçuş modlari secerek onların ayarlarını da kumanda üzerinden yapacaksın. (Idle up ,1,2 hold Vs. )

İkon ayar konusunda setup1=normal mod, setup2=idle 1, setup3=idle2 dedikleri için yada ben öyle anladığım için bunu yapmaya çalışıyordum mesut abi. O zamn ben yaptıklarımı tekrar eski haline cevireyim.

Fakat senin anlattıklarından benm anladığımda setup2ye yada setup3e cektiğimde mi self level aktif olacak? orasını tam anlayamadım :-\

Diğer yön ve swash ayarları tam, onlarda bir sıkıntı yok. Ben bu setup olaylarını tam anlayamadım bide self leveli nasıl yapıcam onuda bilmiyorum :embarras:

Yaa aslında bir tane 3-pozisyon switchi aux2 kanalına atıyorsun. Ayarlarda sondan bir önceki adımda, Flying style setup, istediğin setup'a istediğin özelliği atıyorsun. use governor, use auto-level gibi kutucuklar var aktive edebileceğin.

setup2ye yada setup3e cektiğimde mi self level aktif olacak? orasını tam anlayamadım

setup olaylarını tam anlayamadım bide self leveli nasıl yapıcam onuda bilmiyorum

Sen istersen auto level fonksiyonunu setup-1 de seç, setup-2 de setup-3 te seçme, bu tamamen tercih... Böyle bir durumda switchi 1 pozisyonuna alırsan auto level özelliği devrede olur, pos-2 de pos-3 te devrede olmaz. Bir önceki servo ekranında zaten "Set Level" ile üniteye düzlem yüzeyi öğretmiştin.

Yani üniteye senin sıfırın bu diyorsun, havada yamuk bir pozisyonda atadığın switch ile auto level ı aktive ettiğinde, ünite sensörlerinde sıfır değerlerini görmüyor ilk anda, görene kadar servolara komut veriyor, böylece düzleme almış oluyor. Ama ip gibi durması, bir yönde kayma yapmaması için, ayar safhasında set level kutucuğuna modelin iyice düz olduğuna emin olduğun bir anda tıklamalısın. (hassas su terazilerinden veya bu işi gören akıllı cep telefonu uygulamalarından faydalanabilirsin)

idle up1, idle up2, normal, hold... Bunların setuplarla bir alakası yok. Onları karıştırma ;)

Edit: Yani aslında flight mode seçtiğin switch (normal, idle1, idle2) ve ikon setupları arası geçiş yaptığın switch (setup ekranındaki tercihlerine göre auto level devreye alan, çıkaran, veya modelin çeviklik değerlerini değiştiren) farklı switchler...

Rasim Öztürk' Alıntı:
Yaa aslında bir tane 3-pozisyon switchi aux2 kanalına atıyorsun. Ayarlarda sondan bir önceki adımda, Flying style setup, istediğin setup'a istediğin özelliği atıyorsun. use governor, use auto-level gibi kutucuklar var aktive edebileceğin.

Sen istersen auto level fonksiyonunu setup-1 de seç, setup-2 de setup-3 te seçme, bu tamamen tercih... Böyle bir durumda switchi 1 pozisyonuna alırsan auto level özelliği devrede olur, pos-2 de pos-3 te devrede olmaz. Bir önceki servo ekranında zaten "Set Level" ile üniteye düzlem yüzeyi öğretmiştin.

Yani üniteye senin sıfırın bu diyorsun, havada yamuk bir pozisyonda atadığın switch ile auto level ı aktive ettiğinde, ünite sensörlerinde sıfır değerlerini görmüyor ilk anda, görene kadar servolara komut veriyor, böylece düzleme almış oluyor. Ama ip gibi durması, bir yönde kayma yapmaması için, ayar safhasında set level kutucuğuna modelin iyice düz olduğuna emin olduğun bir anda tıklamalısın. (hassas su terazilerinden veya bu işi gören akıllı cep telefonu uygulamalarından faydalanabilirsin)

idle up1, idle up2, normal, hold... Bunların setuplarla bir alakası yok. Onları karıştırma ;)

Edit: Yani aslında flight mode seçtiğin switch (normal, idle1, idle2) ve ikon setupları arası geçiş yaptığın switch (setup ekranındaki tercihlerine göre auto level devreye alan, çıkaran, veya modelin çeviklik değerlerini değiştiren) farklı switchler...

Rasim abi benim anladığım; idle up ile bu setuplar birbirinden ayrı yani tamamen farklı şeyler. Önceki modelimde kullandığım gibi idle up'ımı ayarlıyorum. Setuplar ise helikopterin tamamen uçuş stilini değiştiren modlar oluyor yani servo hassasiyeti helikopterin çevikliği gibi falan. Ayrıca bu setupların istediğime self level özelliğini koyabiliyorum. Ben her zaman elimin altında olması için bütün setuplara self level özelliğini koymayı düşünüyorum zaten üniteyi ayarlarken koyduğum zemini terazi ile kontrol edip set level'i yapmıştım.

Anladığım kadarıyla; ben bütün setuplara self level'i koyduktan sonra self leveli açmak icinde ayrı bir kanala bunun acıp kapama modunu atamam gerekecek galiba.

Anladığım kadarıyla; ben bütün setuplara self level'i koyduktan sonra self leveli açmak icinde ayrı bir kanala bunun acıp kapama modunu atamam gerekecek galiba.

Her zaman bir setup seçili durumda olur. Sen atadığın bir switch yardımıyla bir diğerine geçişi sağlarsın. Bütün setuplarda auto-level ı aktive edersen sürekli auto level modunda uçarsın. (ki bu tat vermez, kontrol tamamen senin elinde olmaz, sticklerden elini çektiğinde ünite modeli düzeltir) 4-kanal gibi uçarsın kısaca...

3 tane setuptan tercihen 1 veya ikisinde auto-level aktive etmelisin. Normal uçuş için aktive etmediğin setup ı kullanmalısın. Zorda kaldığın bir durumda o switch yardımıyla auto-level özellikli setupa geçip, ünitenin modeli düzeltmesini sağlarsın. Kullanım bu şekilde...

Yanii her setupa auto level özelliği tanımlıyorsun, sonra da atadığın switch yardımı ile bunu devreye alıyorsun / devreden çıkarıyorsun diye birşey yok. Zaten önceden bazı setuplara tanımlıyorsun bu özelliği, sonradan o setupa geçtiğin anda auto level otomatikman devrede oluyor.

Atadığın switchin fonksiyonu özelliği devreye alıp çıkarmak değil, setuplar arası geçiş yapmak...

Rasim Öztürk' Alıntı:
Her zaman bir setup seçili durumda olur. Sen atadığın bir switch yardımıyla bir diğerine geçişi sağlarsın. Bütün setuplarda auto-level ı aktive edersen sürekli auto level modunda uçarsın. (ki bu tat vermez, kontrol tamamen senin elinde olmaz, sticklerden elini çektiğinde ünite modeli düzeltir) 4-kanal gibi uçarsın kısaca...

3 tane setuptan tercihen 1 veya ikisinde auto-level aktive etmelisin. Normal uçuş için aktive etmediğin setup ı kullanmalısın. Zorda kaldığın bir durumda o switch yardımıyla auto-level özellikli setupa geçip, ünitenin modeli düzeltmesini sağlarsın. Kullanım bu şekilde...

Yanii her setupa auto level özelliği tanımlıyorsun, sonra da atadığın switch yardımı ile bunu devreye alıyorsun / devreden çıkarıyorsun diye birşey yok. Zaten önceden bazı setuplara tanımlıyorsun bu özelliği, sonradan o setupa geçtiğin anda auto level otomatikman devrede oluyor.

Atadığın switchin fonksiyonu özelliği devreye alıp çıkarmak değil, setuplar arası geçiş yapmak...

Şimdi çok daha iyi anladım Rasim abi, çok teşekkür ederim yardımların için :saygilar:

Birşey daha danışmak istiyorum, aşağıya fotoğrafını ekliyorum. Fotoğrafta görnen mavi uçlu kablo benim optipower guard'ım. Bunu ünitenin ''CH 4-5-6 / bind'' yazan kanala bağlamayı düşünüyordum, diğer kanallarımın hepsi dolu çünkü. Fakat dediğim kanala kesinlikle elektrik vermeyin diye birşeyler okudum forumlarda. ''CH2 ve CH3''e bec'imden gelen güç kablolarını giricem o yüzden Guardımı bu dediğim ''CH 4-5-6 / bind'' kanalına bağlasam sorun olur mu?

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bunuda ben yanıtlayım izninizle ;D servo y kablo kullanmak en mantıklısı bende ikonda 4 adet +- kullanıyorum normalde ikonda 2 adet slot var +- için ch2 ve ch3 bunları y kablo ile çoklaştırabilirsin . Ben optipower , bec için 2 +- ve telemetri için toplam 4 adet +- kullandım y kabloyla tabiki türkiye model sitelerinden temin edebilirsin

Rasim güzel anlatımın için çok teşekkürler bu self level olayını anca anladım , ben normal modda self level yok sanıyordum idle 1 ve idle 2 de var sanıyordum meğerse self level swich sadece setupları değiştiriyormuş . Self level swich 0 pozisyonda oto level deaktif ve bu pozisyonda setup1 oluyor , self level swichi 1 ve 2 konumda (setup2 ve 3) oto self level seçili olduğundan düzeltme aktif oluyormuş :halay:

O zaman hemen Y kablo alip, bec'ten gelen 2 kabloyu Y ile birlestirip CH2 ye takicam. Guarddan gelen kabloyuda CH3 kanalina taktik mi benim is cozulmus olacak ;)