Ikon - Msh Brain Flybarless (FBL) Unitesi : Ürün Inceleme

Ynt: Ikon - Msh Brain Flybarless (FBL) Unitesi : Ürün Inceleme

ERHAN YILMAZ' Alıntı:
Son Mesut arkadaşımdan aldığım bilgilere göre. Ikon da pich curve, Self leveler İ mix leyerek. Stiği çektiğimiz de heliyi direk havaya fırlatıyotmuş. Bu konuda daha fazla bilgisi olan varsa paylaşmasını bekliyorum.
Erhan, Serkan kardeşimizin konusunu okumanda fayda var bence. Sanırım söylediğin şeyi açıklıyor, detaylarla da ilgili eminim yardımcı olacaktır.

Ynt: Ynt: Ikon - Msh Brain Flybarless (FBL) Unitesi : Ürün Inceleme

Türker Akgün' Alıntı:
Erhan, Serkan kardeşimizin konusunu okumanda fayda var bence. Sanırım söylediğin şeyi açıklıyor, detaylarla da ilgili eminim yardımcı olacaktır.

O zaman hc3x ile İkon arasında fark ne oluyor. Birisi 500dolar birisi 225 dolar

Farklar çoktur elbet ama bu konudaki farkı, helicommanddaki özellik bail-out diye geçiyor, ikondaki self levelling. Aslında ikonun heliyi düzelttikten sonra yükseltme gibi bir fonksiyonu yok, ufak bi numarayla o durum kumandadan ayarlanıyor. Aslında stikle yapılabilecek bir şey otomatik yaptırılıyor. Asıl önemli olan ise, helicommand yer neresi, gök neresi ve helinin ters mi düz mü uçmaya en yakın konumu neresi farkında oluyor. Heliyi ister invert, ister düz olarak yükseltiyor. İkonda ise sadece düz olarak yükseltilebiliyor. Ayrıyeten helicommand yere yaklaştığını otomatik anlıyor, ikonda switch ile komut vermek gerekiyor. Benim bildiğim bu, yanlışsa-eksikse düzeltiniz, memnun olurum. :)

Helicomamnd yerden yüksekliğini bilmiyor , yerden yüksekliğini bilen sistemler sk720 + GPS ve Copiolt 2 + hard deck. Helicommandın devamlı bir stick bırakınca düzelme durumu var , çubuk falan çekmeye gerek olmuyor. Bİrde switch çekince en yakın pozisyona dönüp yükselme özelliği var. Yerden yüksekliğini anlayan sistemlerde 15 metre gibi bir alt sınır güvenlik amacıyla konduğu için yere yakın uçmak pek mümkün değil. Helicommand ise her yükseklikte kullanılabilir. İster en yakın pozisyona dönme istenirse düz hale dönüp öyle yükselme ayarları var vs gibi. Eğer ikona düzelip yükseltme yaptırabilirseniz , helicommandan tepki süresi dışında pek bir farkı kalmaz diye düşünüyorum , o zaman üçüncü ünite olarak ikon alabilirim :)
Önemli not: Denemelerinizi ucuz helikopterlerde yapınız , kırım olursa moralimiz bozulmasın

Ilker abi İkon da Self leveler konumunu seçme imkanı yok. Düzeliyor önce.

Sk 720 de center stick, CS inverter gibi seçenekler var ama onları hiç denemedim. Ama mesela Sk 720 de gps ile oto Kurtarma ile Uçtyğum da kurtarma esnasında ilk heliyi ters bi yarım metre havaya atıyor. Ardından düzeliyor. Ama bu çok hızlı oluyor. Saniyeden daha az sürebilir. Belki. Hatta görenler helikopter parçalanacak diyor. Kurtardıktan sonra. Kuyruk sana bakıcak şekilde.

Evet şahit oldum , o arada gözünü kırparsan hareketi kaçırıyorsun :)

İlker Sönmez' Alıntı:
Helicomamnd yerden yüksekliğini bilmiyor , yerden yüksekliğini bilen sistemler sk720 + GPS ve Copiolt 2 + hard deck.
.........
Eğer ikona düzelip yükseltme yaptırabilirseniz , helicommandan tepki süresi dışında pek bir farkı kalmaz diye düşünüyorum , o zaman üçüncü ünite olarak ikon alabilirim :)

Ben şimdiye kadar helicommandı barometrik sensörlü, yüksekliğini biliyor zannediyordum. :)
Ikonla düzelip yükseltme yapmak mümkün, ancak sadece düz olarak, invert olmuyor. Buna bağlı olarak da ünitenin heliyi toplaması için biraz zaman vermek gerekir (< 1sn.) Ondan sonra isterseniz füze gibi fırlar.

Emre Kaman' Alıntı:
.......Ayrıyeten helicommand yere yaklaştığını otomatik anlıyor, ikonda switch ile komut vermek gerekiyor. Benim bildiğim bu, yanlışsa-eksikse düzeltiniz, memnun olurum. :)
Emre Bey, Helicommand ile bazı yanlış bilgileri Ilker hocam yukarıdaki mesajında düzelmiş zaten :thumbup:

Ben sadece Ilker hocam henüz üye olmadan birebir ondan aldığımız ve paylaştığımız bilgiler ile üniteyi ilk Mordo abimize alıp, ayarladıktan sonra çektiğimiz test video konu linklerini vereyim.

Helicommand kurtarma fonksiyonu Ikon göre çok daha gelişmiş ve zaten bu konuda en iddialı ürünler birisi.Diğeri de Erhan bizzat kullandığı "Skookum".

Eğer Helicommand düzgün ayarlanır ve çalışırsa kesinlikle aradaki $250 fiyat farkını hak ediyor. Almayı niyetlenirseniz, önceden mutlaka konuşalım ;)

İlker Sönmez' Alıntı:
Helicomamnd yerden yüksekliğini bilmiyor , yerden yüksekliğini bilen sistemler sk720 + GPS ve Copiolt 2 + hard deck.
....
Eğer ikona düzelip yükseltme yaptırabilirseniz , helicommandan tepki süresi dışında pek bir farkı kalmaz diye düşünüyorum , o zaman üçüncü ünite olarak ikon alabilirim :)

Önemli not: Denemelerinizi ucuz helikopterlerde yapınız , kırım olursa moralimiz bozulmasın
Valla İlker hocam bu kısmı biz de çok merak ediyoruz. Ikon hiç bir zaman tepki hızı olarak bir Helicommand olamaz ama acil durumlarda 1 kere kurtarsa, verilen parayısını çıkarır zaten :)

Hayırlı olsun abi ben şimdilik okuyorum ögrenmeye çalışıyorum.Paylaşımlar için teşekkürler elinize dilinize sağlık :)

Skookum en Son geçen hafta yine parasını çıkardı. Bu kaçıncı oldu bilmiyorum.
Goblinle düşük kafa turunda (1650) ters alan turu yaparken Bi anda hakimiyet gitti. Şak çektim Self leveler İ. Uğraşmadım bile, kendim düzeltmek için.

Aynı şekilde İkon da kullanan pilotlar da çok gelişme yapıyor. Her sistemin kendine göre artı eksileri var. Mesela helikomand titreşim den etkilenmiyor.

ERHAN YILMAZ' Alıntı:
Skookum en Son geçen hafta yine parasını çıkardı. Bu kaçıncı oldu bilmiyorum.
Goblinle düşük kafa turunda (1650) ters alan turu yaparken Bi anda hakimiyet gitti. Şak çektim Self leveler İ. Uğraşmadım bile, kendim düzeltmek için.

Aynı şekilde İkon da kullanan pilotlar da çok gelişme yapıyor. Her sistemin kendine göre artı eksileri var. Mesela helikomand titreşim den etkilenmiyor.
Sana aynen katılıyorum Erhan. Mesela benim Helicommand arada sapıtıp duruyordu, geçen hafta Almanya'ya inceleme için gönderdim. Parasını şu ana kadar çoktan çıkardı.

Özellikle yeni hareket öğrenenler, hareketleri belli bir yüksekte yapınca, bir şekilde bu kurtarma fonksiyonu devreye girip, gerçekten kurtarıyor. 1 ya da 2 defa kurtarsa zaten parasını çıkarıyor.

Ayrıca psikolojik olarak her an parmağın altında bir "Kurtarıcının" olduğunu bilmek, daha rahat uçmanı sağlıyor. Bu da pilotaj'da daha hızlı ilerleme sağlıyor.

Bu söylediklerim her modelci için geçerli değil tabii ki. Tamamen yapı ile ilgili. Bazı arkadaşlarımız gerçekten çok soğuk kanlı ve gözü kara. O zaman zaten bu tür şeylere pek ihtiyac duymuyorlar. Burada insan kendi yapısını sorgulayıp, mevcut imkanlarını da değerlendirerek kendisine en uygun çözümü seçmeli.

Ama unutmamak lazım ki, bunlarda birer kul yapısı. %100 çalışma garantisi hiç bir zaman yok. Hatta sapıtıp, hiç olmayacak bir pozisyonda kırıma bile neden olabilirler :embarras: Özetle hiç bir şey %100 mükemmel değil. +/- iyi değerlendirmek gerekiyor.

Herkese merhaba,

Ne zamandır iş güç tatil derken yokum. Evde de internet kullanmadığım için çok giremiyorum. Konuyla alakalı linki ve bir iki ufak bilgiyi ekliyorum.

Öncelikle ilk denediğim süre çok bile geldi. Neredeyse 0.1 sn de düzeltiyor kendini ama burada sizin ayarlarınız da çok önemli.

Kısaca CYC ve AGY ne kadar çoksa o kadar hızlı. Örneğin DFC daha hızlı fbl görece yavaş bunları denedim. Fakat hc3x daha stabil düzeltiyor. Söyle ki brain ikon düzeltirlen fbl fonkiyonu devre dışı kalıyor olabilir. Bu yüzden rüzgardan daha fazla etkileniyor yani bikaç metre belki 5m civarına kadar heli kayaniliyor ama 3sx de daha stabil bi yükselme var.

Ama sonuçta 10m2 lik alanda uçmuyoruz yani çok önemli değil gibi. Hatta düze cevirmesi daha iyi olabilir acamiyken kordimasyonu daha hızlı yakalayabiliriz. 3sx çalışırsa mükemmel ama çalışırsa. Adamı stiği çekmeye korkutan bi yapısı var acaba beklenmedik birşey olacak mı diye. Brainde ise her zaman aynı tepkiler süpriz yok. 3sx in çalışma mantığı biraz farklı genel olarak çözdüğümü ve problemlerin oluşmaması için neler yapmamız gerktiğini anladım gibi ama bayadır uçmuyorum ve deneme imkanım olmadı.

Deneyince onları da paylaşırım. Herkese kolay gelsin.. İyi uçuşlar..

IKON fbl ünitenin Türkiye temsilcisi duyumlarımıza göre PİLOT-TR olmuş. Çok güzel bir gelişme bu... Paylaşmak istedim.

Rasim Öztürk' Alıntı:
IKON fbl ünitenin Türkiye temsilcisi duyumlarımıza göre PİLOT-TR olmuş. Çok güzel bir gelişme bu... Paylaşmak istedim.
Pilot tr den yine cok akıllı ve yerinde bir hamle. Bakalım satış fiyatı ne olacak.

Sent from my iPhone using Tapatalk