İleriye dönük kumanda seçimi için tavsiye

Buda benim istediğim bir kumanda :thumbup: :bravo: :halay:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

cengiz okkalı' Alıntı:
Buda benim istediğim bir kumanda [emoji106] :bravo: :halay:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Graupner den vazgecemiyorsun bakıyorum [emoji4]

Ben de şu ana kadar hitec aurora 9 dan çok memnunum bir şikayetim olmadı.[emoji106]

Çok teşekkürler serkan bey istediğim aslında böyle bir yanıttı kullanmadığım için hiteci bilemiyorum bütçe konusunda ne kadar uygun olursa o kadar iyi fakat kötü bi markada almak istemem

Sent from my iPhone using Tapatalk

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Graupner den vazgecemiyorsun bakıyorum [emoji4]

Ben de şu ana kadar hitec aurora 9 dan çok memnunum bir şikayetim olmadı.[emoji106]

Aynen abi graupner bir başka özellikle bu yeni mz serileri çok şahane olmus. Hitec aurora hiç kullanmadım bir gün denk gelirse kullanır bakarız artık o yuzden yorumda bulunamıycam :)

Peki graupner nasıl ?

Burak dalbudak' Alıntı:
Peki graupner nasıl ?

graupner Alman malı bir kumandadır su ana kadar vericisi en uzun mesafeli ve kesinti yapmayan bir kumandadır ancak eger yeni profosyonel kumanda ilk defa alcaksanız ben önermem karışık gelebilir çünkü ve alıcısı vs piyasada cok bulunmaz yurtdısından getirmeniz gerekir. o yuzden benim önerim piyasada alıcısı vs rahat bulabılecegın spektrum-futaba-hitech almanı tavsiye ederim

Burak Hitec Aurora alırsan ayarlar konusunda yardımcı olabilirim. Bir önceki kullandığım kumanda olduğu için sorun olmayacaktır. Bu kumandayı bende tavsiye ederim. Fiyatı ve yapabildikleri düşünüldüğünde en iyi alternatif gibi görünüyor.

Evet abi bi buluşmada ayarlayamadık manisanın hava şartlar

Bozuk kumanda konusuda wt ın içinden çıkan kumandaya güvenmiyorum ve yazın benzinli bir uçak topluycam şimdiden almak istiyorum ikinci el temiz olsa aslında daha iyi olur sende varmış ama satmışsın abi forumda gördüm

Burak dalbudak' Alıntı:
Peki graupner nasıl ?

Kullanmadığım için net birşey diyemem. Marka olarak iyidir muhtemelen sekli de yakışıklı duruyor. Ama Hitec için ya şu da olsaymış dediğim birşey olmadı şimdiye kadar. Aksine tam tersi sektrum vs diğer bazı modeller de bazı özelliklerin olmaması garibime gitti hep. Hatta alanda bazen diğer arkadaşların başka model kumandalarıyla ayarları konusunda sıkıntı yaşadım. Ama genel olarak da yeni çıkan spektrumlar vs hitec gibi birçok ayara izin veriyor fakat hem pahalı üst modeller hem de ekranları bana küçük geliyor. Bütcen müsaitse hitec9x de düşünebilirsin birkaç artısı var 9 dan şu ana kadar bir tek swash ring olsaydı iyi olur dedim o da 9x de var değiştirirsem onun için değiştiririm sadece. İstersen onu da bir incele..

Herkes kendi yavrusunu övüyor , bende öveyim.

Futaba dünyanın en eski ve en ünlü radyo alıcı verici üreticilerindendir ikinci dünya savaşından sonr japonyada kurulmuştur. Diğer lider markaların en eskileri bile 80 li 90 lı yıllarda kurulmuşlardır. Futaba herşeyi uçurur , problemsiz uçurur. Hatta geleceğe dönüş filminde zaman makinasını bile uzaktan kumanda etmiştir :lollol:
Benim ilk kumanda aldığım dönemlerde spektrum kumanda kullananlar yazılım hatası yüzünden devamlı çakılıyorlardı. Sonra o sıkıntıyı düzelttiler ancak bu seferde modern sistemlerde yüksek akım çeken techizatlar yüzünden oluşan voltaj dalgalanmaları nedeniyle kontrol kayıpları yaşanmaya başladı. Çünkü spektru alıcılar sistem voltajı 5-5.5 volt altına düşünce kendini bir resetliyor.

Şimdi futabanın dezavantajı olarak iki konu gösteriliyor birincisi alıcılarının (modele takılan parça) pahalı olması , ikincisi menülerinin karışık olması. Ben frsky yan sanayi alıcı kullanıyorum 4 senedir en ufak bir sorun yaşamadım. Önceleri ne olur ne olmaz diye ucuz modellere takıyordum ancak şimdi tüm modellerimde bu alıcıdan var , fiyatları spektrumun bir satellite ı kadar . Tek kablo ile bağlanıyor ve 4 gram ağırlığı var. Futabada Frsky sbus alıcı kullandığım için eleştiri aldığım oldu ancak yabancı kaynaklardan okuduğum kadarıyla frsky daki çiplerin orjinal futaba alıcılardaki çiplerden daha yeni teknoloji olduğunu ve muhtemelen aynı kaynaktan geldiğini söylüyorlar. Internette okunanlar doğru yada yanlış olabilir ama kesin olan sıkıntısız çalışıyorlar.

Menü karışıklığına gelince ben o kavramı anlamıyorum. Şimdi bana da diğer markalar acaip karışık geliyor. O yüzden çok göreceli bir kavram. Hitec kullanan tanıdığım tüm arkadaşlar sonradan spektruma geçtiler. Özellikle multilerde ve bazı marka elektronik aksamlarla uyum problemleri yaşadılar. Bunun dışında ana elektronik üreticileri satellite , sbus , xbus gibi futaba spektrum ve jr gibi markaların geliştirdiği sistemlerle uyumlu cihazlar yapıyorlar. Bu avantajlardan yararlanmak için bu gibi markaları tercih etmekte ana yoldan ayrılmamakta fayda var.
Bu kumanda konularında kimse ben memnun değilim demiyor , memnun olmasa bile demiyor. Benim futabada memnun olmadığım tek şey fiyatlarının pahalı olması.
Helikopterler için konuşursak gün geçtikçe modellerde kumandaya düşen görev azalıyor , hele ki artık yeni fbl sistemlerde tüm miksleme model üzerindeki ünite trafından yapıldığından kumandanın sinyal alıp göndermek dışında pek bir işlevi kalmadı. Demek ki en önemlisi bağlantının sağlıklı olması ve kopmaması , model üzerindeki elektronikler ile uyumsuzluk çıkarmaması. Futaba 8FG super (14 kanallı) kullanıyorum , telemetrim yok , belki değişirsem ilerde gene telemetrili yeni versiyonu olan 14sg alırım. Başkada marka düşünmem.

Dipnot : blade modelleri de modül ile uçurulabiliyor.

İlker bey elinize sağlık açıklama çok iyi [emoji4] peki 9x in ne gibi avantajları var uçak için tabi helikopter kesinlikle düşünmüyorum beni en çok heyecanlandıran uçak onun için sadece uçağa ait özellikler

Spektrum candır der kaçarım :laugh: :laugh: :laugh:

Çok başlık var forumda ve yurtdışı forumlarda...

İlker Sönmez' Alıntı:
...Helikopterler için konuşursak gün geçtikçe modellerde kumandaya düşen görev azalıyor , hele ki artık yeni fbl sistemlerde tüm miksleme model üzerindeki ünite trafından yapıldığından kumandanın sinyal alıp göndermek dışında pek bir işlevi kalmadı. Demek ki en önemlisi bağlantının sağlıklı olması ve kopmaması , model üzerindeki elektronikler ile uyumsuzluk çıkarmaması...
Bu konuda İlker abiye katılıyorum. Benim için artık bir kumandadaki en önemli özellik ergonomi.

Kumandalarda geriye kalan özelliklerin pek çoğu benim beklentilerimin zaten üzerinde.

Burak dalbudak' Alıntı:
İlker bey elinize sağlık açıklama çok iyi [emoji4] peki 9x in ne gibi avantajları var uçak için tabi helikopter kesinlikle düşünmüyorum beni en çok heyecanlandıran uçak onun için sadece uçağa ait özellikler

9x de
1-Maxima alıcı desteği var ki bence gereksiz hatta kötü. Şöyle ki 4096 çözünürlük sağlıyor bu bana göre gereksiz. Kötü tarafı ise dahili telemetri yok. Hatta harici telemetrinin çalışacağı konusunda da süpheliyim. Çünkü harici telemetrilerde hep a9 ve a7 için uyumludur diyor. Ama optima serisi alıcıları da desteklediği için promlem yok yani dahili telemetrili alıcıları da sorunsuz kullanabilirsiniz. 4096 istiyorsanız değer yoksa gereksiz

2-SLT desteği mevcut
SLT ayrı bir firma ve normalde kumandaların trainer modülüne takılarak çoğu bnf modeli kontrol etmek için kullanılıyor. Trainer çıkışının voltajı düşük olduğundan sadece 300 metre menzilli ve küçük model hedefli. Fakat hitec bu modülü kumanda içine gömerek yüksek voltajla besleme yapabildiği için bu menzilin full range olduğunu tahmin ediyorum. Attığım maillere tam bir cevap gelmedi. Hitec SLT ye SLT de hitece yönlendiriyor. Benim walkera eski olduğu için bu protokolle çalışmadı. Çalışsaydı kumandayı değiştirecektim zaten. O zaman mesafe konusunda da daha net olabilirdim. Ayrıca 9x de modül çıkmıyor bence eksi bir özellik. Şimdi Levent Abi orange modül taktı 9 a onunla kullanıyor çok da memnun. Benim için önemli değil çünkü deviation yazılımlı bi kumanda var neredeyse tüm modelleri kontrol ediyor

3-Swash ring hiç lazım olmamıştı ta ki geçen haftaya kadar. Verdiğiniz komutları Ail Elev pit bunları dikdörtgen değil de yuvarlak şekilde işliyor. Uçakta lazım olur mu bilemiyorum. Bana bir kere lazım oldu. Üniteden ayarladım. Kumandadan ayarlansa daha iyi olurdu.

4-3 değerli stikleri daha fazla. Sanırım 1 adet fazla normal 9 a göre. onun dışındakiler ıvır zıvır gibi tamamen aynı. Ha bi de titreşim var 9x de.

İlker Hocam bu kadar uzun yazabildiğinize göre uzun okuya da bilirsiniz diye düşünüyorum :) Aşağıdaki konuya değerli yorumlarınızı eklerseniz sevinirim. Kolay gelsin :saygilar: