İleriye dönük kumanda seçimi için tavsiye

Türker Akgün' Alıntı:
Bu konuda İlker abiye katılıyorum. Benim için artık bir kumandadaki en önemli özellik ergonomi.

Kumandalarda geriye kalan özelliklerin pek çoğu benim beklentilerimin zaten üzerinde.
Ben kumandanın özelliklerinin sanırım %15 ini kullanıyorum herhalde [emoji16]

Yani bugünden itibaren ikinci el bi hitec aurora 9 bakmaya başlayabilirim tabi ne kadar temiz bulabilirim orası meçhul[emoji1]

Sent from my iPhone using Tapatalk

Nerde aradığına bağlı... Sahibinden.com da buldum, hem de 300 lira dersen temizliğinden şüphe et derim. Biraz forumda takılmak gerek, az çok ortamı tanımış olursun.

İlker Sönmez' Alıntı:
Şimdi futabanın dezavantajı olarak iki konu gösteriliyor birincisi alıcılarının (modele takılan parça) pahalı olması , ikincisi menülerinin karışık olması...

Menü karışıklığına gelince ben o kavramı anlamıyorum...

Bir iki noktayı biraz açalım...

Alıcıların pahalılığı gerçekten de sorun değil artık. Çünkü her türlü klon alıcıyı alıp güvenle kullanabiliyorsunuz. Ben bugüne kadar orijinal Futaba alıcılarla yaşanan sorun kadar sorun görmedim klon alıcılarda. Ama şöyle de bir olay var. Hitec'in "orijinal" alıcısı Futaba'nın klon alıcısı fiyatına yakın ise... Hitec'in (bence mükemmel iş gören) klon alıcısı ise sudan ucuz ise... Ama bir yandan da gövdesine, motoruna 3 - 4 bin TL harcadığımız bir modelin orijinal Futaba alıcısına verilecek 150 dolara laf etmemiz bana garip geliyor. :D

Neyse bence asıl konu bu değil. Şu menü karışıklığı konusu. Açıkçası ben bunu "menüleri karışık" diye değil "genel olarak ergonomisi kötü" diye ifade ediyorum. Tabii bu yeni nesil Futaba vericiler için geçerli. Örneğin bir 9C ve hatta kısmen bir 10 C ergonomisi üst düzey aletlerdi. Ama yeni nesil vericiler ne yazık ki bir hayal kırıklığı.
Şimdi ergonomi konusunda örnekler vermek istiyorum.

10 C'yi ele alalım. Bunun ekranın sağında bir tane çevirmeli ve basmalı büyük butonu bir tane de onun üst kısmında joystick gibi küçük butonu var. Ergonomi nedir biliyor musunuz? Sezgisellik olmalı. "Hissedebilmelisiniz"! Benzer işlevleri benzer şekilde yapabilmelisiniz. Ama burada ekrandaki seçenekler arasında gezinmek için bazen joystick gibi olan minik butonu bazen ise büyük çevirmeli butonu kullanmanız gerekiyor. Emin olun bunun sezgisellikle de ergonomi ile de uzaktan yakından alakası yok.

Yeni nesil dokunmatik (yalancı çevirmeli) butonu olanlar ise tam bir felaket. Ekranda ne zaman ne olacağı belli değil.

Bir model ayarlarken ilk gideceğiniz iki menü seçeneği EPA ve Subtrim. Neden bu ikisi ayrı sayfalarda yer alır peki???

Bir kanalın subtrim'i değiştiğinde endpoint'i hangi mantıkla kayar peki???

Neden EPA ekranında herhangi bir kanalın endpointi sıfır yapılamaz da 30'da kalır???

Neden kırk yıllık default servo yerleşimi yeni nesil Futaba radyolarda değiştirilmiştir ki???

Neden D/R - EXPO artık Linkage menüsünde değildir ve adı AFR olmuştur???

Neden eskiden 9C ya da 10C'de olduğu gibi basit bir D/R - EXPO ayarı yerine, ayarlanacak kanalı değiştirmek için sayfaya iki kez girip çıkmayı gerektiren bir sistem getirilmiştir???

Ergonomi dediğimizde tüm bunları ve birçok benzerini anlıyoruz. Futaba yeni nesil radyoları ile gerçek bir ergonomi felaketine dönüştü.

NOT: Bunları senelerce 9C kullanmış, sahada birçok arkadaşın model setup'larını 10C ve 12SG gibi kumandalarla yapmış, JR/Spektrum kumandalar ile hiçbir setup'ı becerememiş, halen büyük bir keyifle bilinen en sezgisel (intuitive) arayüzlerden birine sahip Aurora 9 kullanan birisi olarak yazıyorum. Aurora'nın mükemmel ergonomisi konusunda bir örnek vereyim. Her modeliniz için ayrı ayrı olmak üzere bir "sık kullanılanlar sayfası" oluşturabiliyorsunuz. Örneğin o sayfaya sadece EPA, Subtrim, D/R-EXP ve Monitor seçeneklerini koyabilirsiniz. Bu şekilde inanılmaz kolay bir setup yapabilirsiniz. Setup bittikten sonra genel günlük kullanım için o modele göre farklı bir sık kullanılanlar sayfası yapabilirsiniz.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Bir iki noktayı biraz açalım...

Alıcıların pahalılığı gerçekten de sorun değil artık. Çünkü her türlü klon alıcıyı alıp güvenle kullanabiliyorsunuz. Ben bugüne kadar orijinal Futaba alıcılarla yaşanan sorun kadar sorun görmedim klon alıcılarda. Ama şöyle de bir olay var. Hitec'in "orijinal" alıcısı Futaba'nın klon alıcısı fiyatına yakın ise... Hitec'in (bence mükemmel iş gören) klon alıcısı ise sudan ucuz ise... Ama bir yandan da gövdesine, motoruna 3 - 4 bin TL harcadığımız bir modelin orijinal Futaba alıcısına verilecek 150 dolara laf etmemiz bana garip geliyor. :D

Neyse bence asıl konu bu değil. Şu menü karışıklığı konusu. Açıkçası ben bunu "menüleri karışık" diye değil "genel olarak ergonomisi kötü" diye ifade ediyorum. Tabii bu yeni nesil Futaba vericiler için geçerli. Örneğin bir 9C ve hatta kısmen bir 10 C ergonomisi üst düzey aletlerdi. Ama yeni nesil vericiler ne yazık ki bir hayal kırıklığı.
Şimdi ergonomi konusunda örnekler vermek istiyorum.

10 C'yi ele alalım. Bunun ekranın sağında bir tane çevirmeli ve basmalı büyük butonu bir tane de onun üst kısmında joystick gibi küçük butonu var. Ergonomi nedir biliyor musunuz? Sezgisellik olmalı. "Hissedebilmelisiniz"! Benzer işlevleri benzer şekilde yapabilmelisiniz. Ama burada ekrandaki seçenekler arasında gezinmek için bazen joystick gibi olan minik butonu bazen ise büyük çevirmeli butonu kullanmanız gerekiyor. Emin olun bunun sezgisellikle de ergonomi ile de uzaktan yakından alakası yok.

Yeni nesil dokunmatik (yalancı çevirmeli) butonu olanlar ise tam bir felaket. Ekranda ne zaman ne olacağı belli değil.

Bir model ayarlarken ilk gideceğiniz iki menü seçeneği EPA ve Subtrim. Neden bu ikisi ayrı sayfalarda yer alır peki???

Bir kanalın subtrim'i değiştiğinde endpoint'i hangi mantıkla kayar peki???

Neden EPA ekranında herhangi bir kanalın endpointi sıfır yapılamaz da 30'da kalır???

Neden kırk yıllık default servo yerleşimi yeni nesil Futaba radyolarda değiştirilmiştir ki???

Neden D/R - EXPO artık Linkage menüsünde değildir ve adı AFR olmuştur???

Neden eskiden 9C ya da 10C'de olduğu gibi basit bir D/R - EXPO ayarı yerine, ayarlanacak kanalı değiştirmek için sayfaya iki kez girip çıkmayı gerektiren bir sistem getirilmiştir???

Ergonomi dediğimizde tüm bunları ve birçok benzerini anlıyoruz. Futaba yeni nesil radyoları ile gerçek bir ergonomi felaketine dönüştü.

NOT: Bunları senelerce 9C kullanmış, sahada birçok arkadaşın model setup'larını 10C ve 12SG gibi kumandalarla yapmış, JR/Spektrum kumandalar ile hiçbir setup'ı becerememiş, halen büyük bir keyifle bilinen en sezgisel (intuitive) arayüzlerden birine sahip Aurora 9 kullanan birisi olarak yazıyorum. Aurora'nın mükemmel ergonomisi konusunda bir örnek vereyim. Her modeliniz için ayrı ayrı olmak üzere bir "sık kullanılanlar sayfası" oluşturabiliyorsunuz. Örneğin o sayfaya sadece EPA, Subtrim, D/R-EXP ve Monitor seçeneklerini koyabilirsiniz. Bu şekilde inanılmaz kolay bir setup yapabilirsiniz. Setup bittikten sonra genel günlük kullanım için o modele göre farklı bir sık kullanılanlar sayfası yapabilirsiniz.
Abi öyle bi yazmışsın ki bi tane daha alasım geldi. ;D

Burak dalbudak' Alıntı:
Yani bugünden itibaren ikinci el bi hitec aurora 9 bakmaya başlayabilirim tabi ne kadar temiz bulabilirim orası meçhul[emoji1]

Sent from my iPhone using Tapatalk

Burak merhaba, bütün arkadaşların aktardığı bilgiler, kullandıkları kumandalar ile doğru orantılı. Belli başlı markalar malum, uzun zamandır imalatçı oldukları için, artık kullanıcı ihtiyaçlarını da çok iyi bilmekte ve o doğrultuda ürünler yapmaktalar. Evet Futaba bu işin ilklerindendir. Abartmayım ama her halde 10 tane falan değişik Futaba kullanmışımdır, kalitesini kanıtlamıştır. Yine marka olarak Groupner, Hitec, Sanwa, Turnigy-Flysky gibi markalarında cihazları da elimden geçti. Şu an Hitec Aurora 9 kullanıyorum ki 3 yıl oldu, maşallah hiç bir sorun yaşamadım, hatta modül modifiyesi yaparak DSM2 ile çalışan ürünleri de kullanır oldum. Yani benim görüşüm ihtiyaçlarınız doğrultusunda, tabi ki bütçe ile doğru orantılı, eğer mümkünse ilerisini de düşünerek, aklınıza yatan en uygun ürünü edinmeniz yönünde. Bu arada eğer Hitec de alırsanız, ayarları konusunda yardımcı olurum. :saygilar:

Spektrumda endpoint, subtrim, reverse aynı menü içinde... (servo menüsü)

Subtrimden sonra endpoint kayma durumunu bilemiyorum. Ünite ayar aşamasında öyle bir durum başıma gelmedi.

Kumandaları daha irice, elime daha iyi oturuyor... Heli için yeterli ayarı sunuyor, uçak işini bilmiyorum.

Hahahaha, forumu birbirine kattın Burak :). Sen Taranis al. Stok L9R alıcısı ile 9.5 km mesafesi var. Menülerde "sezgisellik" kısmını biraz es geçmişler ama olsun :). Menülere hakim olunca elleri bırakarak bile pirofilip yaptırabilecek kapasitede bir kumanda. Ha, ön lisans seviyesinde döküman okumak gerekiyor ama o kadarcık da olsun :laugh: .

Rasim Öztürk' Alıntı:
Spektrumda endpoint, subtrim, reverse aynı menü içinde... (servo menüsü)

Subtrimden sonra endpoint kayma durumunu bilemiyorum. Ünite ayar aşamasında öyle bir durum başıma gelmedi.

Kumandaları daha irice, elime daha iyi oturuyor... Heli için yeterli ayarı sunuyor, uçak işini bilmiyorum.

Yahu heli dediğiniz şeyin içine binbir elektronik ekipman tıkıyorsunuz. Bir de kumandadan ayar mı yapılıyor??? :lol: Sen gel de bir warbird'de flapları Futaba 12SG ile ayarla saç baş yolmadan. :D :p

Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş :laugh: :laugh: :laugh:

Bu kumanda konuları hep böyle...

Kumandayı sadece sinyal alıp versin diye kullanıyoruz Sümer abi. Tabii kocaman ekranı yüksek çözünürlüğü oluyorsa, konuşuyorsa, yeterli kanal sayısınına sahipse, 3 pozisyonlu ve programlanabilir switchleri bolsa, ele güzel oturuyor her fonksiyona kolayca erişim imkanı sunuyorsa daha bir hoşumuza gidiyor, keyifle kullanıyoruz.

Rasim Öztürk' Alıntı:
Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş :laugh: :laugh: :laugh:

Bu kumanda konuları hep böyle...

Kumandayı sadece sinyal alıp versin diye kullanıyoruz Sümer abi. Tabii kocaman ekranı yüksek çözünürlüğü oluyorsa, konuşuyorsa, yeterli kanal sayısınına sahipse, 3 pozisyonlu ve programlanabilir switchleri bolsa, ele güzel oturuyor her fonksiyona kolayca erişim imkanı sunuyorsa daha bir hoşumuza gidiyor, keyifle kullanıyoruz.

Yaa anladım da sonuçta iki çubuğu bi o yana bi bu yana dürtüp duruyorsunuz heli uçururken. Aletin içi elektronik kaynıyor. Cayrolar cirit atıyor. Hani öyle rüzgar altında ilk kademe flapı koy, gazı azalt, esas bacağa dönüşte iniş takımlarını aç, son yaklaşma dönüşünde full flap koy, gaz ekle, istikamet tuttur, pist garanti motor rölanti, palye, istikamet tut, teker koy, flapları hemen topla, high rate'e geç, istikamet tut... Yok ki böyle dertleriniz. :yuppi:

Sümer Yamaner' Alıntı:
.......Yeni nesil dokunmatik (yalancı çevirmeli) butonu olanlar ise tam bir felaket. Ekranda ne zaman ne olacağı belli değil.
Yeni nesil dokunmatik Futabalar bundan daha güzel özetlenemezdi abi :thumbup: %p

Rasim Öztürk' Alıntı:
Tabii kocaman ekranı yüksek çözünürlüğü oluyorsa, konuşuyorsa, yeterli kanal sayısınına sahipse, 3 pozisyonlu ve programlanabilir switchleri bolsa, ele güzel oturuyor her fonksiyona kolayca erişim imkanı sunuyorsa daha bir hoşumuza gidiyor, keyifle kullanıyoruz.

Rasim Taranis ancak bu kadar güzel tarif edilebilir. Titreşim özelliğini yazmayı unutmuşsun ama. ;D ;D Taranis'te ufak bir sıkıntı var 2 pozisyonlu switch yok denecek kadar az. ;D ;D