İlginç Bir Olay

nali

Yeni Uye
İlgi Alanı
Multikopter
Merhaba Arkadaşlar,
Bir kaç gün önce quad ımi uçururken karşilaştiğim ilginç olayi paylaşmak istiyorum.
Öncelikle bendeki Quad Walkera X350 Premium.Uçurduğum gün hava açik ve çok hafif esen bir ŕüzgâr vardı.İlk pili kamera ve gimbalsiz uçurarak kullandim ve 20 dakika sürdü.Ikinci pili kamera ve gimbali takili kullanayim derken kumandanin ekraninda başka bir aletin kamera görüntüsünün olduğunu farkettim, bazen karincali bazen daha net seçilebilir bir görüntüsü vardi.Telemetri bilgileri gayet net idi.Etrafi bayaği taradim ama göremedim.Neyse daha sonra uçuş başka bir frekansta o kadar büyük tesadüf olmaz diyerek uçuşa geçtim.Gps Ledi 8-9 kez yanip sönüyordu,çok güçlüydü.İlk kalktiktan sadece bir dakika sonra alet kontrolümün dişinda kalkiş noktasina geri dondü,o anda pek bir anlam veremedim.Daha önce failsafe i denemediğim için nasil olduğu hakkinda da pek bilgim yoktu.
İlk etapta aletin böyle davranmasina bir anlam veremediğim için tekrar uçurdum.Kisa araliklarla o yabanci gorüntü benimkinin görüntüsü arasinda bir kaybolup bir gelmeye devam ediyordu.70 m yüksekliğe çıkıp 350 m ilerledikten sonra devam etmek isterken telemetri ekraninda aracin 300 m de takıli kaldiğini,kumanda hareketlerine tepki vermediğini gördüm.Daha sonra tekrar gelip düzgün bir şekilde indi.Kontolün kaybolduğunu ikinci kez farkedince buna yabanci aracin neden olduğunu anladim ama tabi kuş havadaydi ve yapacak birşey de yoktu takip etmek dişinda.Neyseki kalibrasyonu compass i falan yapmiştim ve gps durumuda çok iyiydi.
Böyle veya buna benzer deneyimleri olan arkadaşlar paylaşirlarsa çok yararli olur düşüncesindeyim.
Diğer bir olay bu frekans karişikliklarini engellemenin bir yolu var mi öğrenmek isterim.Kumandamda (Devo F12E) Fixed Id yazan bir başlik var,başka kumandalarin araci yönetmesini engellemek için galiba ama frekans karişikliğina bir çözümmüdür onu bilemiyorum.
Herkese bu güzel hafta sonunda iyi,eğlenceli uçuşlar diliyorum.
Nali