İlk modelim : Otonom Quad

Emre Tayyar

Yeni Uye
İlgi Alanı
Multikopter
Merhabalar,pixhawk 4 cihazıma 1 adet servo motor bağlamak istiyorum yalnız nereye bağlayacağımı bir türlü anlayamadım.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Resimde sabit kanatlı bağlantısını göstermiş sanırım 5V bec ile güç vermiş,servo bağlanacak yere.Benimde mi böyle yapmam lazım veya kontrol kartına bağlayabilirmiyim direkt olarak?
(Servo uçuşda otonom olarak iş görecek belirli konuma gelince çalışıcak gibi)=> Bu bilgi de gerekli olur belki.
Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Kontrol Kartınız
Pixhawk 4
Model Sınıfı
Quadcopter
Motor, Pervane ve ESC
tower pro sg90 rc mini 9gr servo
Kumanda Alıcı ve Verici
-
Extra Ekipman
-
Anlaşılan o ki @Emre Tayyar sen bu Quad toplayıncaya kadar doğal olarak epey bir soru soracaksın. Eğer her soruna yeni bir konu açarsan ve senin gibi tüm yeni üyeler bu şekilde yaparsa, forum konu çöplüğüne dönecek.

Şimdi şöyle yapalım. Ben bu konunun başlığını değiştiriyorum. Bundan sonra Quad ile ilgili tüm sorunu lütfen buraya mesaj olarak yaz. Cevabı bilen ve yardımcı olmak isteyen buradan da sana cevap verecektir :saygilar:

Ben şemada servo motor göremedim. Ama 1 adet servo var.

Anlaşılan o ki @Emre Tayyar sen bu Quad toplayıncaya kadar doğal olarak epey bir soru soracaksın. Eğer her soruna yeni bir konu açarsan ve senin gibi tüm yeni üyeler bu şekilde yaparsa, forum konu çöplüğüne dönecek.

Şimdi şöyle yapalım. Ben bu konunun başlığını değiştiriyorum. Bundan sonra Quad ile ilgili tüm sorunu lütfen buraya mesaj olarak yaz. Cevabı bilen ve yardımcı olmak isteyen buradan da sana cevap verecektir :saygilar:
Teşekkür ederim,bundan sonra sorularımı buradan yazarım.%p

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Ben neyi anlamadığınızı anlamadım şemda gayet açık ve net bir şekilde göstermiş?
Sende servoyu tak dene eğer çalışmazsa tekrar buraya yaz

Ne taptığını biliyormuki neyi yanlış yaptığını anlasın ? Yeni konu açıp soruyu farklı sorunca verilen cevapları anlayacak zannediyor . Olduğu yerden Kandili bombalayacak bir iha yapıp ordanda Marsa gidip ilk koloniyi kuracak .:saygilar:

Ben neyi anlamadığınızı anlamadım şemda gayet açık ve net bir şekilde göstermiş?
Sende servoyu tak dene eğer çalışmazsa tekrar buraya yaz

1 adet servo motor kullanıcam ve o şemada sabit kanat için göstermişler evet bende yapabilirim o şekilde ama sonuçta 1 adet servo bağlıyacağım için 5V bec devresiyle felan uğraşmadan başka bir yere takıp takamıyacağımı hatta direkt olarak kontrol kartına takıp takamıyacağımı sormak istedim.

Ne taptığını biliyormuki neyi yanlış yaptığını anlasın ? Yeni konu açıp soruyu farklı sorunca verilen cevapları anlayacak zannediyor . Olduğu yerden Kandili bombalayacak bir iha yapıp ordanda Marsa gidip ilk koloniyi kuracak .:saygilar:
Gerekli araştırmaları yapıp forumda da eksiklerimi tamamlamaya çalışıyorum. Bi öneriniz varsa dinliyorum.

Gerekli araştırmaları yapıp forumda da eksiklerimi tamamlamaya çalışıyorum. Bi öneriniz varsa dinliyorum.
Emre bey, kartınızın manuelinde gerekli bilgi vardır. Ayrıca youtube de bu konularda yeterli bilgilere ulaşabilirsiniz. Genel anlamda tek servo olunca (ki servolarda motor vardır asıl ismi servo motor olması gerekir) :) Kartın şemadaki gibi çıkışından alırsanız esc nin bec beslemesi yetecektir.Deneyip sonuca bakın.

Burda yazılanlarda sana sorduğun soruyu cevaplamışız hemde bi kaç farklı şekilde .

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
1 adet servo motor kullanıcam ve o şemada sabit kanat için göstermişler evet bende yapabilirim o şekilde ama sonuçta 1 adet servo bağlıyacağım için 5V bec devresiyle felan uğraşmadan başka bir yere takıp takamıyacağımı hatta direkt olarak kontrol kartına takıp takamıyacağımı sormak istedim.
Bence rc modellerde ana kontrol sistemine olabildiğince az yük bindirmek daha güvenli gerek normal bir alıcı olsun gerek bi kontrol kartı olsun olur 5v bec te çok basit birşey hazır zaten satılıyor senin uğraşacağım en fazla 2 lehim ki oda diger şeylerin yanında deve kulak belki oda gerek olmaya bilir hazır servo soketi ile aynı soket ile geliyor bazıları.

• Beğen
Tepkiler: Emre Tayyar
Merhabalar yeniden :)
Pixhawk 4 ile birlikte kullanacağım pm07 güç modülünde 'max current 120 A' diye bir şey varmış. Şimdi benim guad'ımdaki motorlarımın çektiği max amper 192 olduğuna göre bu güç modülünü kullanamayacağım sanırım.
Bu durumda başka bir güç modülü mü bulmalıyım veya başka bir çözüm yolu var mı acaba?
Başka güç modülü bulmalıysam bu kaç ampere dayanabilmeli 200 yeter mi?

Merhabalar yeniden :)
Pixhawk 4 ile birlikte kullanacağım pm07 güç modülünde 'max current 120 A' diye bir şey varmış. Şimdi benim guad'ımdaki motorlarımın çektiği max amper 192 olduğuna göre bu güç modülünü kullanamayacağım sanırım.
Bu durumda başka bir güç modülü mü bulmalıyım veya başka bir çözüm yolu var mı acaba?
Başka güç modülü bulmalıysam bu kaç ampere dayanabilmeli 200 yeter mi?
Her zaman güvenli tarafta kalmak daha iyidir. Vtx kontrol kartı vb kartlarda çok olmasada akım çekecek. O senin hesapladigin 192A fabrika verileri ideal durumlarda geçerli bu sebeple kesinlikle daha fazla akım çekecektir güvenli tarafta kalmak için 220-250A civarı birşey bulmak daha iyidir

• Beğen
Tepkiler: Emre Tayyar
Merhabalar, güç modülündeki sorunumu yeniden dile getirmek istiyorum.
PM07 güç modülü hakkında şöyle bir tablo var;

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Dörtlümde bir uygulamaya göre motorların çektiği max akım 120 ye yakın bir değer.Bu durumda XT120 8AWG kablo kullansam bir sıkıntı olur mu, herhangi bir yanma durumu için?
Drone'da sigortalı akım kesici kullanmak istiyorum, güvenlik için. 120 amper mi kullanmalıyım sigortayı?