İlk sabit kanat projem konusunda önerileriniz, tecrübeleriniz

Web sitesi
www.linkedin.com
İlgi Alanı
Hepsi
Merhaba Sayın abilerim, ben tecrübesiz bir kardeşiniz olarak simülasyon antrenmanı yaptıktan sonra ilk uçak projeme başlama kararı kıldım. Bu projemde kullanmak istediğim ve aşağı yukarı hesapladığım değerleri sizin ile paylaşarak değerli önerilerinizi ve tavsiyelerinizi almak istiyorum. Öncelikle forumdan bir abimizin tavsiyesi üzerine radiolink ats9 pro kumandası ve vericisini almıştım. Kumandam ile bol bol simülasyonda antrenman yaptım ve bir yandan da ilk projem için araştırma yaptım. Artık bir sonraki seviyeye geçmem gerektiğine karar vermem ile birlikte aşağıdaki malzemeler ile beginner - intermediate bir uçak olucağını düşündüm ( biraz da ChatGpt düşündü :lollol:).

• uçak gövdesi için:Fotoblok ve Balsa(kanat ve gövde desteği için) 600TL

• Motor:SUNNYSKY X2820 1100kV 3-5S Drone Motoru (X2820-1100) 2000tl

• Esc: Hobbywing Skywalker 80A UBEC ESC (HB800) 1700tl

• Pil: 4s 5000mah civarı büyük bir batarya düşünüyorum fakat bulamadım. Bu konuda yardım istiyorum. 3000-4000TL

• Reciever: Kumanda ile birlikte gelen Radiolink 9ch

• Servolar: 3 adet SG-0351 DC Motor Kompozit Dişli Dijital Servo 1400TL

• Şarj Cihazı: Q6 Nano Sarı - 200W / 9A DC Akıllı Şarj Cihazı 1200TL

TOPLAM FİYAT : 10900TL
ORTALAMA : 2-2.5 kg olucağını düşünüyorum

Fiyatı çok oldu sanırım ama ileride buna autopilot tarzı şeyler de eklemek istiyorum ve parçalar sağlam olsun istedim ama eminim ki bol bol hatalarım vardır. Sizin değerli fikirleriniz, görüşleriniz özellikle de tecrübenizden faydalanmak istiyorum.

Saygılar :saygilar::saygilar:

Merhaba Sayın abilerim, ben tecrübesiz bir kardeşiniz olarak simülasyon antrenmanı yaptıktan sonra ilk uçak projeme başlama kararı kıldım. Bu projemde kullanmak istediğim ve aşağı yukarı hesapladığım değerleri sizin ile paylaşarak değerli önerilerinizi ve tavsiyelerinizi almak istiyorum. Öncelikle forumdan bir abimizin tavsiyesi üzerine radiolink ats9 pro kumandası ve vericisini almıştım. Kumandam ile bol bol simülasyonda antrenman yaptım ve bir yandan da ilk projem için araştırma yaptım. Artık bir sonraki seviyeye geçmem gerektiğine karar vermem ile birlikte aşağıdaki malzemeler ile beginner - intermediate bir uçak olucağını düşündüm ( biraz da ChatGpt düşündü :lollol:).

• Pil: 4s 5000mah civarı büyük bir batarya düşünüyorum fakat bulamadım. Bu konuda yardım istiyorum. 3000-4000TL

Fiyatı çok oldu sanırım ama ileride buna autopilot tarzı şeyler de eklemek istiyorum ve parçalar sağlam olsun istedim ama eminim ki bol bol hatalarım vardır. Sizin değerli fikirleriniz, görüşleriniz özellikle d

Fiyatı çok oldu sanırım ama ileride buna autopilot tarzı şeyler de eklemek istiyorum ve parçalar sağlam olsun istedim ama eminim ki bol bol hatalarım vardır. Sizin değerli fikirleriniz, görüşleriniz özellikle de tecrübenizden faydalanmak istiyorum.

Saygılar :saygilar::saygilar:
İlk modeliniz olacağı için daha basit ve düşük maliyetli üstten kanatlı trainer bir model tercihi daha mantıklı olacaktır. Düşüp kırıma uğraması durumunda daha az üzülürsünüz. Ayrıca optimum değerler vardır. Örneğin bahsettiğiniz pil kapasitesindeki 50C ve 4s bir pil yaklaşık 450-500gr gelecektir ki azımsanacak bir ağırlık değil. Flite test adlı sitede yüzlerce ücretsiz proje var size uygun olanı seçip inşasına başlayabilirsiniz aynı zamanda forumdada bulabileceğiniz projeler var. Fotoblok konusunda internette anlamsız fiyatlara satılıyor reklamcılarda işinizi görecek boyutta çok daha ucuza bulabilirsiniz. Elektronik için önerim ise ürünleri yurt dışından sipariş geçerek maliyet düşürmek. İnstagramda lipobatarya adlı sayfadan pil alabilirsiniz. emax, grand turbo serisi ile hem güzel hemde ortalama maliyette ürünler üretiyor bahsettiğim uçak modellerinde emax gt2215 boyutunda ve gücündeki motorlar oldukça yeterlidir buna ek olarak 30A herhangi bir esc mümkünse ubecli alın. 2200mah 3s 30c pil ve sg 90 9gr servo kullanabilirsiniz. Kumandanız ve alıcınız olduğunuda hesaba katarsak;
Cnhl marka pillerde bahsettiğim pili 2 hafta önce 624TL ye aldım
Tower pro 9gr servonun tanesi robocomboda en son 35 TL idi bir tanede yedek aldığınızı düşünürsek kargo dahil 190TL yapar
Motoru aliexpresden 500 tl civarına escyi ise 350 -400 civarına alabilirsiniz çin malı alırsanız 150-200tl civarında bulunması gerekiyor
reklamcılarda 100*140cm ölçülerinde fotobloku bayramdan önce 160 liraya yedeklemek için aldım.
Ortalama 2000 lira civarına projeyi bitirebilirsiniz.

İlk modeliniz olacağı için daha basit ve düşük maliyetli üstten kanatlı trainer bir model tercihi daha mantıklı olacaktır. Düşüp kırıma uğraması durumunda daha az üzülürsünüz. Ayrıca optimum değerler vardır. Örneğin bahsettiğiniz pil kapasitesindeki 50C ve 4s bir pil yaklaşık 450-500gr gelecektir ki azımsanacak bir ağırlık değil. Flite test adlı sitede yüzlerce ücretsiz proje var size uygun olanı seçip inşasına başlayabilirsiniz aynı zamanda forumdada bulabileceğiniz projeler var. Fotoblok konusunda internette anlamsız fiyatlara satılıyor reklamcılarda işinizi görecek boyutta çok daha ucuza bulabilirsiniz. Elektronik için önerim ise ürünleri yurt dışından sipariş geçerek maliyet düşürmek. İnstagramda lipobatarya adlı sayfadan pil alabilirsiniz. emax, grand turbo serisi ile hem güzel hemde ortalama maliyette ürünler üretiyor bahsettiğim uçak modellerinde emax gt2215 boyutunda ve gücündeki motorlar oldukça yeterlidir buna ek olarak 30A herhangi bir esc mümkünse ubecli alın. 2200mah 3s 30c pil ve sg 90 9gr servo kullanabilirsiniz. Kumandanız ve alıcınız olduğunuda hesaba katarsak;
Cnhl marka pillerde bahsettiğim pili 2 hafta önce 624TL ye aldım
Tower pro 9gr servonun tanesi robocomboda en son 35 TL idi bir tanede yedek aldığınızı düşünürsek kargo dahil 190TL yapar
Motoru aliexpresden 500 tl civarına escyi ise 350 -400 civarına alabilirsiniz çin malı alırsanız 150-200tl civarında bulunması gerekiyor
reklamcılarda 100*140cm ölçülerinde fotobloku bayramdan önce 160 liraya yedeklemek için aldım.
Ortalama 2000 lira civarına projeyi bitirebilirsiniz.
uzun cevabınız için teşekkür ederim, ben genelde bu tarz projelere başlayınca hep aşırıya kaçıyorum sizin de belirttiğiniz gibi. Bahsettiğiniz sitelere bakıcam ve ayrıca fotoblok tavsiyeniz çok değerli bir bilgi 😁😁 Tekrardan teşekkürler. gelişmeleri buradan aktarıcam 🌹

uzun cevabınız için teşekkür ederim, ben genelde bu tarz projelere başlayınca hep aşırıya kaçıyorum sizin de belirttiğiniz gibi. Bahsettiğiniz sitelere bakıcam ve ayrıca fotoblok tavsiyeniz çok değerli bir bilgi 😁😁 Tekrardan teşekkürler. gelişmeleri
Merhaba üstadlarım. Aşağıda fotoğrafları görünen modeli yapımının son aşamasına geldim. Kanatlar kapron malzemeden yapıldı.
Linkte belirttiğim videonun birebir aynısını yapmaya çalıştım. Sadece kanatları kaprondan yaptım.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kanat Açıklığı : 109 cm
Gövde : 65 cm
Dihedral açısı var.
Motor : Emax 2212 980 KV
Pil : 1350 Mah 35C

Özellikler bu şekilde düşünceleriniz merak ediyorum. İlk uçuşum olacak, zor olduğunu biliyorum bununla rahat uçabilir miyim?

Aileron Çalışma Videosu

Rudder ve Elavator

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Bu basit model ile başlayabilirsiniz. Ben bu model başlamıştım, gayet stabil uçuyor yeni başlayanlar için ideal ve maliyeti düşük.

• Beğen
Tepkiler: Yusuf Ziya Özgül
Bu basit model ile başlayabilirsiniz. Ben bu model başlamıştım, gayet stabil uçuyor yeni başlayanlar için ideal ve maliyeti düşük.
İsmail Can arkadaşımın vermiş olduğu trainer model başlangıç için iyi bir seçim.Çünkü uçuş dinamiklerini öğrenmeniz gerekiyor.Karmaşık dinamiklere sahip modellere geçmek yerine trainer tipi basit modellerle başlamak her zaman daha iyidir.Malzemelerde de aşırıya kaçmak çok sağlıklı değil.Ortalama bir motor,mg90 çelik dişli Servo,uzun kullanmak için orta kalite bir kumanda ve alıcı sizi uzun süre götürür.

• Beğen
Tepkiler: Yusuf Ziya Özgül
Yeni başlayıyorum diyenlere ilk tavsiyelerimden biri hep frsky uyumlu kumanda secmeleri. Frsky'ın kendinden gyrolu alıcıları mevcut ve performansları hiç fena değil. Kurtarma fonksiyonu yanında bence en en onemli artısı gyro. Bu eklenti uçağın istenmeyen hareketlerini algılar ve bu hareketleri dengelemek için otomatik olarak kontrol yüzeylerini ayarlar. Bu, özellikle rüzgarlı koşullarda uçağı kontrol etmeyi daha kolay hale getirir. Bir de uçan fil Dumbo'daki sihirli tüy etkisi vardır ki o da el ayak titremesini onler.

Yeni başlayıyorum diyenlere ilk tavsiyelerimden biri hep frsky uyumlu kumanda secmeleri. Frsky'ın kendinden gyrolu alıcıları mevcut ve performansları hiç fena değil. Kurtarma fonksiyonu yanında bence en en onemli artısı gyro. Bu eklenti uçağın istenmeyen hareketlerini algılar ve bu hareketleri dengelemek için otomatik olarak kontrol yüzeylerini ayarlar. Bu, özellikle rüzgarlı koşullarda uçağı kontrol etmeyi daha kolay hale getirir. Bir de uçan fil Dumbo'daki sihirli tüy etkisi vardır ki o da el ayak titremesini onler.

Tamamdır sizin uçağınıxı örnek alarak projeye bu hafta başlıyacam inşallah. Uçuş videoları da var mı bu uçağın ?

• Beğen
Tepkiler: İsmail CAN
birde hocam bu depron malzemesini ucuza nereden temin edebiliriz reklamcılardan fotoblok ucuza alınıyormuş fakat bu depronu nereden alabilirim bilmiyorum internet üzerinde çok fahiş fiyatlardan satılıyor.

birde hocam bu depron malzemesini ucuza nereden temin edebiliriz reklamcılardan fotoblok ucuza alınıyormuş fakat bu depronu nereden alabilirim bilmiyorum internet üzerinde çok fahiş fiyatlardan satılıyor.
Depron fazla bulunmuyor malesef genede biraz gezmekte fayda var yapı marketlere veya mahallenizde bulunan esnafa bir uğrayabilirsiniz alternatif olarak kapronda bakın.

Tamamdır sizin uçağınıxı örnek alarak projeye bu hafta başlıyacam inşallah. Uçuş videoları da var mı bu uçağın ?

@Yusuf Ziya Özgül Depron yerine ben kapron kullandım esneklik sağla mlık olarak farkı tam olarak nedir bilmiyorum ama benim rahatlıkla işimi gördü.
Yapı market ve inşaat malzemesi satan yerlerde 3mm kapron diye geçiyor. Diğer adıyla parke altı şilte. Çok ekonomik bir malzeme. 1 tabakası 20 TL civarı.

Kanat üstü için tek 3mm kapron.

Alt için 2 tane 3 mm kapronu üst üste yapıştırarak 6mm elde ettim bu şekilde kanadı inşa ettim.

Gövde, yatay ve dikey stab, aileron, elavator, rudder ve kanat içi yükseltme ve desteklerde kırtasiyelerde satılan 5mm maket kartonu( Dışı kağıt içi köpük) fotoblok benzeri malzemeyi kullandım.