İlk Uçak Deneyimi - Otomatik Pilot - Pixhawkcube Sorunu

Adem ÜNLÜ

Yeni Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Merhabalar. Otomatik Pilot olarak ilk modelimizi yapıyoruz. Elimizde Pixhawk Cube Orange 50a esc sunnysky x2814 1100 kv motorumuz mevcut. Gerekli bağlantılar ve model bitmiş durumda. Pixhawk ile MissionPlanner programı eşleşmiş durumda. Kumandamız Radiolink AT9S Alıcının Smbus kısmından pixhawk ın ise rcin girişlerinden girişlerimizi tamamladık. Fakat bir şekilde ne motora ne servolara güç veremiyorum bu konuda ne yapmam gerekiyor. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

normalde evet rcin kısmında var gözüküyor.
Yanlışınız var, Pixhawk PPM türü sinyal ile çalışır. AT9S / R9DS gibi SBUS / PWM sinyal ile çalışan cihazları Pix ile kullanabilmek için PPM Encoder denen harici cihazları kullanmanız lazım. Alıcınızı Pix'in RCIN portuna Encoder ile bağlarsanız sorunun düzeleceğini umuyorum.

• Beğen
Tepkiler: Adem ÜNLÜ
hocam sorunu buldum şuan çalışıyor encoder kullanmadan. sbus olacaktı evet. 2 gece uyumadan uğraşınca böyle oldu. 4.2.2. versiyonunda servo_gpio_mask dan kanal açmak gerekliymiş. teşekkür ederim.

dediğiniz gibi doğru sbus olacak. m harfi fazladan olmuş. ama dönüştürücü olmadan sistem çalıştı şuanda.

foruma bakan olacaktır arkadaşlar birde güvenlik switchini cube bağlayıp 3-4 saniye basmanız gerekmekte yoksa hiç bir sinyal gitmez kırmızı yanıp sönen switch sabit olunca düzeliyor zaten anlıyorsunuz

@Mehmet Kucuksari , genellikle bu gibi konuları Teknofest vb gibi organizasyona katılacak genç dostlarımız açmakta. Madem böyle bir talep var, otonom uçuş, teknofest başlığı altında toplansa bu konular ?

Arama motorlarına yakalanmamaya çalışmak bence daha yerinde olur. T*kn*Fe*sT diye bir indekslenirsek ondan sonra bize nefes alacak yer kalmaz bu forumda. :lol:

Günde en az 8 tane daha " Boş zamanlarımda uçak dizayn ediyorum... Hava sürtünmesiyle kendini şarj eden, 2 ton ağırlığında 3 torpido taşıyıp onlarla 1,5mm hassasiyetle hedefi vuran, bir kaç ay hiç inmeden havada kalabilecek... "gibi hepimizin aşina olduğu artık sıradan ( ! ) hava araçlarının konularıyla dolacaktır forum. ;D

@Mehmet Kucuksari , genellikle bu gibi konuları Teknofest vb gibi organizasyona katılacak genç dostlarımız açmakta. Madem böyle bir talep var, otonom uçuş, teknofest başlığı altında toplansa bu konular ?
Aslında farklı bir konu ve başlık olsa, şimdiye kadar çoktan açmıştık @3dholicpilot hocam. ;)

Fakat @Türker Akgün kardeşimin de özetlediği şekilde bu konuda çok ciddi kaygılarımız var. Teknofest, yarışmalar, IHA'lar konusunda iki arada bir derede kaldık. Google aramaların sonuçlarında çok fazla dikkat çekmeyecek bölüm ve konu başlıkları ile biraz sessiz ve derinden süreci idare etmeye çalışıyoruz. :)

Arama motorlarına yakalanmamaya çalışmak bence daha yerinde olur. T*kn*Fe*sT diye bir indekslenirsek ondan sonra bize nefes alacak yer kalmaz bu forumda. :lol:

Günde en az 8 tane daha " Boş zamanlarımda uçak dizayn ediyorum... Hava sürtünmesiyle kendini şarj eden, 2 ton ağırlığında 3 torpido taşıyıp onlarla 1,5mm hassasiyetle hedefi vuran, bir kaç ay hiç inmeden havada kalabilecek... "gibi hepimizin aşina olduğu artık sıradan ( ! ) hava araçlarının konularıyla dolacaktır forum. ;D

Google aramaların sonuçlarında çok fazla dikkat çekmeyecek bölüm ve konu başlıkları ile biraz sessiz ve derinden süreci idare etmeye çalışıyoruz. :)

Isin bir de o yani var... Haklisiniz