Internet RC Hobi Sitelerinden Alışveriş için Tavsiyeler

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Şayet RC hobi ile ilgileniyor ve internet üzerinden alışveriş yapıyorsanız, aşağıdaki maddelerin çoğu zaten size tanıdık gelecektir. :D

Bu yazımız özellikle hobiye yeni başlayan arkadaşlara yol göstermesi amacı ile kaleme alınmıştır. Arkadaşlar unutulan / hatalı bilgiler var ise lutfen uyarınız, düzeltelim ;)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

1- Öncelikle bilinen ve güvenli sitelerden alışveriş yapınız.

2- Yurtdışı alışverişlerinizde PAYPAL Ödeme sistemini destekleyen siteleri tercih ediniz.

3- Mutlaka bir PAYPAL hesabı açınız ve tüm alışverişlerinizde bunu kullanınız.

Paypal Nedir?
PayPal'a kredi kartı bilgilerinizi bir kez girerek satıcıyla veya alıcıyla paylaşmadan ödeme yapabilirsiniz.
•Finansal bilgileriniz hiçbir zaman satıcılarla paylaşılmaz
•Elinize geçmeyen ürünler konusunda koruma sunulur
•Yetkisiz ödemelere karşı koruma altında olursunuz
•Her ödeme e-posta ile onaylanır

Daha fazla bilgi için TIKLAYINIZ:

4- Gerek PAYPAL hesabınızı gerekse diğer ödeme yöntemlerinde mutlaka SANAL Kredi kartın tercih ediniz.Her ne kadar normal kredi kartları internet alışverişlerin de geçiyor olsa da, güvenlik anlamında SANAL Kredi kartları daha iyidir. Alışveriş öncesi "Limiti" gerekli miktarda arttırıp, sonra da 0 çekebilirsiniz. Böylece kart bilgisi çalınma riskini minimize etmiş olursunuz.

5- Alışverişlerinizde Doviz kuru farkından etkilenmemek için, mümkün ise bankanıza döviz hesabı açtırınız. Paypal ödeme şeklini, hesap açtıktan sonra "DOVIZ" olarak değiştiriniz. Zira TL ödeme şeklinde hesaplama yapılırken o gunku döviz kuru biraz yüksek alınmaktadır.

6- Fiyat araştırması yaparken mutlaka kargo bedelini de dikkate alınız. Bazen birim fiyatlar uygun olsa da, o sitenin kargo bedeli daha yüksek olduğu için pek bir anlamı olmayabiliyor. Ya da o site sadece en hızlı ve pahalı kargo seçeneği olan EMS kullanabiliyor.

7- Şayet aceleniz yok ise en ucuz kargo seçeneğini tercih edin. En hızlı ve pahalı olan "EMS"'dir. Genelde en uygun seçenek ise "Air Mail" ya da "Air Parcel" dir.
Burada esas olan "Tracking Number- Kargo Takip Numarası" veriliyor olmasıdır. Bazı siteler bu numara takibi için ilave olarak $1-2 ücret talep etmektedir. Bence bunu vermekte fayda var. Zira kargonuzu internet üzerinden takip edebilirsiniz.

8- Kargo firması olarak "UPS,DHL" gibi firmaları mümkün olduğunca tercih etmeyiniz. Bir rivayete göre extra danışmanlık ücreti almak ya da risk almamak adına bu firmalar gelen tüm kargolarını gümrük incelemeye sokmaktadırlar.

8- Gümrük mevzuatını mümkün olduğunca takip etmeye çalışın. Aralık 2012 itibari ile bizi ilgilendiren kısım şu şekildedir.

a- Gümrük muafiyet bedeli 75 Euro 'dur (Kargo Haric) Bu tutar üzerindeki alışverişlerde %20 vergi ödenecektir.
NOT: 22.12.2016 tarihi itibari ile 75 Euro limiti, 30 Euro olarak değişmiştir.

NOT: 30.05.2019 tarihi itibariyle muafiyet sınırı IPTAL EDİLMİŞTİR, Yani $1 üründen bile vergi alınacaktır.
Avrupa Birliği ülkelerinden getirtilen ürünlere yüzde 18, diğer ülkelerden getirilenlerden yüzde 20 oranında gümrük vergisi uygulanacak.

b- Bir kişi yılda en fazla 5 yurtdışı alışverişi yapabilir. İki alışveriş arasında min 2 ay süre olmalıdır.
c- Kumanda, alıcı / verici gibi belli frekanslarda çalışan ürünlerin gümrük incelemesine girmesi halinde ciddi problemler ile karşılaşabilirsiniz.
d- Yurtdışından aldığınız bir ürünü arkadaşınız üzerinden HEDIYE olarak göndertseniz bile, mutlaka ama mutlaka fatura beyanında bulunmanız gerekmektedir.

9- Kargonuzu durumunu PTT Kargo takip sitesinden, takip edebilirsiniz.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Mustafa Düzgün
Ynt: Internet Alışverişi için Tavsiyeler

Bu seçenekleri dikkate alacağım teşekkürler.

Ynt: Internet RC Hobi Sitelerinden Alışveriş için Tavsiyeler

Mehmet Bey,

8. madde b bendine göre(bu arada sanırım iki tane 8. madde olmuş) her iki alışverişimizden sonra mı 2 ay beklemek lazım, yoksa her bir alışverişimizin arasından iki ay mı geçmesi lazım ?
bu kural gümrükte kati bir kural mıdır?

nitekim ben 25 gün önce v922'mi aldım. bugün de yedeklerini sipariş verdim... teşekkürler

İskender bey mevzuat öyle diyor. 2 alışveriş arasında min 2 ay olacak ve yılda max 5 alışveriş yapılabilir deniyor. Allah'tan bu konuda biraz anlayislilar Kucuk paketlerde sorun çıkarmıyor.

Ayrıca siparişi modelci esiniz ve arkadasınızda verebilir ;)

5- İlave
Bunu yapmanız şart değil alışveriş yaparken en son paypal ekranı çıktığı daha ödemeyi yapmadığınız aşamada dönüştürme seçenekleri gibi bir şey var orada 2 seçenek var 1. değil 2.yi seçerseniz kartınızın dolar miktarını kullanmış oluyorsunuz en son bugün alışveriş yaptım 1$=1.79Tlye denk geldi

8-a Düzeltme:
Vergi tutarı %30 oldu diye biliyorum
b- tahmin :)
Bence bu sadece lafta öyle deniliyor bana sürekli bir şeyler geliyor hiç takılmadı belki de paketlerin ufaklağından ve fiyatından da kaynaklanıyordur

Ynt: Ynt: Internet RC Hobi Sitelerinden Alışveriş için Tavsiyeler

Berkay35' Alıntı:
5- İlave
Bunu yapmanız şart değil alışveriş yaparken en son paypal ekranı çıktığı daha ödemeyi yapmadığınız aşamada dönüştürme seçenekleri gibi bir şey var orada 2 seçenek var 1. değil 2.yi seçerseniz kartınızın dolar miktarını kullanmış oluyorsunuz en son bugün alışveriş yaptım 1$=1.79Tlye denk geldi

8-a Düzeltme:
Vergi tutarı %30 oldu diye biliyorum
b- tahmin :)
Bence bu sadece lafta öyle deniliyor bana sürekli bir şeyler geliyor hiç takılmadı belki de paketlerin ufaklağından ve fiyatından da kaynaklanıyordur
Berkay ilave bilgiler için teşekkürler.

5- Senin dediğini hiç denememiştim, güzel bir bilgi oldu ;)
8-a : %30 ben de duydum ama kesin emin olamadım.
8-b : Bu kural kesin var ama dediğim gibi sağolsunlar pek uygulamıyorlar. Fakat uygulamada yok demek pek doğru olmaz. Zira heran uygulamaya başlamaları mümkün ;)

Ben Ocak ayında hk dan 1 tane Turnigy 9x almak istiyorum bazı forumlarda da okudum burda da okudum 2,4ghz frekans olduğu için gümrükte sıkıntı olabilir deniliyor neler olabilir ?

--------------------------------
Soru güzel ve genel bir soru olunca, soru ve cevap yeni bir konuya taşındı ;)

Tracking code a ek ücret isterlerse mutlaka verin. Ben hobbyking den aldığım kk flight controller için kodu vermediler. Şimdi o kk kim bilir nerelerdedir ,beni özleyip uykusuz geceler geçiriyodur...

Bu arada Kadıköy dağıtım merkezini arayıp track code unuzu söylerseniz postacının tlf numarasına kadar veriyorlar.Bugün esc lerimin peşine düştüm aradım buldum. Postacı abinin bizim apartman görevlisine selam söylemesi bambaşkaydı ama faydalı oldu aramak :)

Benim teşkilat sağlam ;D Fastladden Andy, PTT den Ruhi abi, Ahmet, işyeri evrak kayıttan Feridun abi hepsi ile muhabbeti kurdum, sorunsuz bir alışveriş ve teslimat süreci var :)

Yav abi hahahah :thumbup: "biz büyük bir aileyiz" fotoğraf çekilin :laugh:) kıskandım ama kadronu abi

Murathan Aksoz' Alıntı:
Tracking code a ek ücret isterlerse mutlaka verin. Ben hobbyking den aldığım kk flight controller için kodu vermediler. Şimdi o kk kim bilir nerelerdedir ,beni özleyip uykusuz geceler geçiriyodur...

Bu arada Kadıköy dağıtım merkezini arayıp track code unuzu söylerseniz postacının tlf numarasına kadar veriyorlar.Bugün esc lerimin peşine düştüm aradım buldum. Postacı abinin bizim apartman görevlisine selam söylemesi bambaşkaydı ama faydalı oldu aramak :)
HK'dan kod alsan da pek farketmiyor Murathan , Speedpost veya singapurpost'la çalışıyorlar , bu firmada kesinlikle bilgisayar verisi, altyapı diye birşey yok , İstanbul'a girene kadar adamların teslim aldığını bile bilemiyorsun. :D

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
HK'dan kod alsan da pek farketmiyor Murathan , Speedpost veya singapurpost'la çalışıyorlar , bu firmada kesinlikle bilgisayar verisi, altyapı diye birşey yok , İstanbul'a girene kadar adamların teslim aldığını bile bilemiyorsun. :D

Hııııı şimdi oldu çünkü tracking i veriyorlar bakıyorum bakıyorum bilgi yok Türkiye'ye girene kadar =/ Teşekkürler bilgi için :)p

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Şayet RC hobi ile ilgileniyor ve internet üzerinden alışveriş yapıyorsanız, aşağıdaki maddelerin çoğu zaten size tanıdık gelecektir. :D
.....
9- Kargonuzu durumunu PTT Kargo takip sitesinden, takip edebilirsiniz.
Merhaba, çok teşekkür ederim bu kadar ayrıntılı ve detaylı yazdığınız için. Beni ilgilendiren konu Gümrük muafiyet bedeliydi onu da burada buldum.. 75 euro hem de 2 ay aralıklarla az tabii ki ama ne yapabilirz. Belki sipariş verdiğimiz firmaya sorsak, fiyatını yüksek olsa bile 75 euro'ya kadar bir civarda göstersin? Birçok firmalar genelde yapıyorlar bunu..
Moskova ve Baküden çok siparişler verdim, her iki ülkede aylık 1000 euro'yu aşmamak lazım, fark etmez yılda kaç kere alışveriş ediyorsunuz. Keş ke böyle olsaydı Türkiye'de de :thumbup: herkese hayırlı işler ! :saygilar:

iyi günler.. hayırlısıyla ilk siparişimi banggood dan verdim ama şu tracking number olayını hiç göremedim ayrı olarak mı istiyoruz yahut ilk sipariş verirken mi?

deniz inan' Alıntı:
iyi günler.. hayırlısıyla ilk siparişimi banggood dan verdim ama şu tracking number olayını hiç göremedim ayrı olarak mı istiyoruz yahut ilk sipariş verirken mi?
Öncelikle hayırlı olsun Deniz. Sorun ile ilgili olarak şu konuya bakmış mıydın acaba ??