İstanbul'daki Aktif uçuş alanları

Zafer ŞAHİN

Mahna Mahna ...
İlgi Alanı
Multikopter
Derleyebildiğim kadarı ile İstanbul'da kullanılan güncel uçuş alanlarının listesi...

A - ÜYELİK GEREKTİREN UÇUŞ ALANLARI

1 - Hazerfen Hava alanı
* Koordinatları :

* Adres : Bahşayiş Mah., Aksaray Cad., No: 7, Arnavutköy/İstanbul
* Kullanılabilen Modeller : Hepsi (1)
* Üyelik/Giriş Ücreti : (4)
- Haftaiçi, tek seferlik giriş : 40TL
- Haftasonu, tek seferlik giriş: 60TL
- Yıllık abonelik : 1000TL
* Açıklama :
Forumumuzun değerli büyüğü Sümer Abi'mizin gitmediği günleri seçerseniz, gönlünüzce ve doyasıya helikopter kullanma keyfini yaşayabileceğiniz güzide bir uçuş alanımız :laugh: ...
Tabii ki isteyenler diğer tüm model türlerini de bu alanda kullanabilir ...

2 - İstanbul Model Uçak Kulübü (IMUK)
* Koordinatları :

* Adres : Kurna Köyü, 9 pafta, 75 parsel, 34916 Pendik/İstanbul
* Kullanılabilen Modeller : ???
* Üyelik/Giriş Ücreti : ???
* Açıklama :

3 - Usta Kanatlar Model Uçak Kulübü(UKMUK)
* Koordinatları :

* Adres : Baba Nakkaş Köyü Koşuyolu Mevkii Nakkaş Çatalca/İstanbul
* Kullanılabilen Modeller : Hepsi (1)
* Üyelik/Giriş Ücreti : Senelik 2000 TL
* Açıklama :

-------------------------------------------------------------------

10.01.2017 Tarihli Son Guncelleme
Levent Uygun abimiza tesekkurler

İstanbul'un neresinde olursanız olunuz, İstanbul içinde meskun mahal dediğimiz yerlerde uçuş yapmak hem tehlikeli, hem de "YASAK."

Asagida adi gecen "Uçuş Alanları" listesinin de "AĞAÇLI" dışındakilerin hepsi meskun mahal ve uçuş yapmak yasak.
(Kulüpler değil tabi ki.)

Sizin ne kadar bilinçli olduğunuzun yanı sıra, siz uçuş yaparken etrafınızdakilerin ne kadar bilinçli olacağı önemli ise ki öyle,
ya her gelenle oturup tek tek konuşacaksınız, bilinçlendirme seansları vereceksiniz yada bizim gibi çıkıp 50-80 KM. yol yapıp, "in cin top oynayan" bir alana gideceksiniz.

Ama burada iki mesele var tabi ki;
1-Ulaşım.
2-Uçuş alanları kısıtlı olduğu için, zira "NOTAM" dışı kalan yerler hem de "OHAL" var iken nerede ise uçacak yer kalmadı,
olanları da zaten oluşmuş küçük modelci arkadaş grupları kullanıyor ve kimse bu alanları(nı) paylaşmak istemiyor istanbul da.
Ama para verip üye olur uçarım derseniz, o zaman istanbul'da ki modelcilik kulüplerini bir araştırın, göreceksiniz ki o da mümkün.

Son olarak bir de şunu hatırlatmakta fayda var, bu cihazlar tamamen elektronik, yani bilinç falan dinlemez, ya alır başını gider, yada ... her şey mümkün.

-------------------------------------------------------------------

B - SERBEST UÇUŞ ALANLARI(2)

1 - Yenikapı Şehir Parkı - Miting Alanı
* Koordinatları :

* Adres : Aksaray Mah. Kennedy Cad. No:13 (Kennedy Caddesi), 34096 İstanbul, Türkiye
* Kullanılabilen Modeller : Hepsi
* Giriş Ücreti : Araba ile giriş yapanlardan 5 TL giriş ücreti alınıyor
* Açıklama :
Pazar sabahı erken saatlerde modelcilerin uğrak yeri olan bir alan. Diğer günler erken saatlerde de gidebilirsiniz. Daha geç saatlerde giderseniz, piknik yapmak ve gezmek için gelenler nedeni ile sıkıntı yaşarsınız.(3)

2 - Kazlıçeşme
* Koordinatları :

* Adres : Bahşayiş Mah., Aksaray Cad., No: 7, Arnavutköy/İstanbul
* Üyelik/Giriş Ücreti : Ücretsiz
Sabah erken saatlerde gidildiğinde müsait olan, fakat sonrasında acemi sürücülerin işgaline uğrayan bir alan. Alan geniş sayılır fakat gene de araba yolu çok uzak değil. O sebeple kullanırken çok uzaklaşmamakta fayda var.(3)

3 - Orhanlı Serbest Bölge
* Koordinatları :

* Adres : Orhanlı Merkez Mh., Mehmet Akif Ersoy Caddesi (Çataldağ-Çiftlik Yolu), Gençlik Cad. Cami Önü Tuzla/İstanbul
* Açıklama :
Bir zamanların meşhur uçuş alanı. Fakat bir süredir gideni duymadım. Hala kullanılıp kullanılmadığından emin değilim. Şu anki durumunu bilen birileri bilgi verebilirse sevinirim.

Evet, bu alan da SHT-IHA yönetmeliğinden nasibini almış.

4 - Ağaçlı
* Koordinatları :

* Adres : Ağaçlı köyü, Eyüp, İstanbul, Türkiye
* Kullanılabilen Modeller : Uçak
* Açıklama :
TEM üzerinden stadı biraz geçtikten sonra Hasdal çıkışından çıkarak Kemerburgaz yolu takip edilir. Göktürk geçtikden sonraki sağdan ağaçlı tabelasından girilir. Yolboyu Ağaçlı tabelaları takip edilerek dümdüz sahile ulaşabilirsiniz. Biraz uzak olsa da gayet güzel gözüküyor, fazla katılımcısı olmasa da hala kullanılıyor gibi.(3) Kumluk bir yer olduğundan heli ve multi kullanmaya pek de uygun değil.

5 - İDEALTEPE - MALTEPE SAHİL PARKI
* Koordinatları :

* Adres : İdealtepe Maltepe sahil Parkı, İstanbul, Türkiye
* Kullanılabilen Modeller : Mikro Heliler
* Açıklama :

6 - Caddebostan Pendik Sahil Yolu - 1
* Koordinatları :

* Adres : Caddebostan Pendik Sahil Yolu, Kartal, İstanbul, Türkiye
* Açıklama :

7 - Caddebostan Pendik Sahil Yolu - 2
* Koordinatları :

* Adres : Caddebostan Pendik Sahil Yolu, Kartal, İstanbul, Türkiye
* Açıklama :

(1) : Bildiğim kadarı ile tüm modeller bu alanda kullanılabiliyor. Ama alanı bilenler teyid ederse sevinirim.
(2) : Serbest ifadesinden lütfen herşeyi yapmak serbest anlaşılmasın, buralar üyelik gerektirmeyen ve tüm halka açık bölgeler. Özellikle uçan modeller kullanılırken, modellerin tehlikelerinden haberi olmayan insanlarında etrafta olacağını düşünerek dikkatli bir şekilde kullanım yapmak gerekiyor...
(3) : Bir süredir gitmediğimden dolayı, bu bölgenin net kullanım durumunu bilemiyorum. Giden arkadaşlar durum güncellemesi yaparsa sevinirim.
(4) : Harici kaynaklardan derlediğim bilgi olduğundan teyid edilmesi gerekiyor.

İstanbul'daki bulabildiğim tüm alanları bu başlıkta toparlıyor olacağım, tabii herkesinde katkısı gerekecek. Erkut bey'in şu konusu böyle bir listemizin olmadığı konusunda güzel bir hatırlatma olmuş oldu :D .

Zafer SAHIN' Alıntı:
Derleyebildiğim kadarı ile İstanbul'da kullanılan güncel uçuş alanlarının listesi...
....
(4) : Harici kaynaklardan derlediğim bilgi olduğundan teyid edilmesi gerekiyor.
Teşekkürler bu derleme için. Forumlarda birkaç kez sorduğum halde kimse bu çok özel yerleri paylaşmak istemiyordu.

Sent from my SM-G900FQ using Tapatalk

Evet bu konuyu bir şekilde atlamışız, el atman süper oldu Zafer Hocam :thumbup: :bravo:

Eline sağlık Zafer hocam, çok güzel bir konu oldu gerçekten. :bravo: :bravo:

Mesela ben İstanbul'a gideceğim zaman mutlaka bu listeyi bastırıp kendime ve hobime bolca vakit ayırıp buralarda uçuş ve çekim yapacağım.

Çok teşekkürler... Bu hobiyi seven biri olarak beni mutlu ettiniz.

Selamlar Herkese,

Yeni başladığım bu hobi için v977 helimi yavaş yavaş dışarıda da denemek için uçuş alanı arayışına başladım. Özellikle de rüzgarsız ve geniş alanlar arıyorum doğal olarak. Bu çerçevede bulduğum yerleri bu konu başlığı altında paylaşsam yanlış olmaz sanırım :-\

İlk araştırmam İstanbul Anadolu Yakası Sahil yolu üzerindeki 3 nokta. Benzer öneriler için de yardımınızı beklerim.

İDEALTEPE - MALTEPE SAHİL PARKI :
Özellikle sabah erken saatlerde boş oluyor. fotoları çektiğim gün biraz lodos vardı ancak rüzgarsız zamanda geniş alanı ve düzgün çim zemini ile sanırım düşüşlerde avantajlı olacaktır.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

KARTAL SAHİL YOLU Nokta 1 :
Bu nokta idealtepe deki alan kadar büyük olmasa da daha az rüzgar aldığı için küçük modeller için daha uygun gibi görünmekte, alanın ortası sayılabilecek noktasında tek bir küçük ağaç var sadece ( fotoda kırmızı ile işaretledim ). Zemin ise burada da düzgün ve çim.

KARTAL SAHİL YOLU Nokta 2 :
Kartaldaki Nokta 1 e oranla daha da büyük ve yine zemin çim ve düzgün.

Bu alanları "mikro helilere uygun alanlar" olarak ilk mesaja ekledim.

Zafer SAHIN' Alıntı:
Bu alanları "mikro helilere uygun alanlar" olarak ilk mesaja ekledim.
Mikro helileri işte bu yüzden çok seviyorum :D ;D

Bu arada uçuş alanı arayışı sırasında muhtemel mekanların rüzgar haritaları ile ilgili bir de program önerim olacak.

Programın adı "Windy". Apple Store dan ücretsiz indirip ( tam sürüm ) kullanabilirsiniz. Android cihazlar için ise aynı adlı bir uygulama var ancak kullanmadım.

Program sayesinde bulunduğunuz konumu ve/veya harita bölümünden seçeceğiniz noktaların (isterseniz favorilerinize de ekleyerek) anlık veya ileri dönemli rüzgar bilgilerini alabilirsiniz. Seçtiğiniz noktaların haftalık bazda ve 3 er saatlik detaylarını da görebilmektesiniz. Bir kaç deneme yaptım ve özellikle saatlik tahminler şimdilik başarılı görünmekte. Yarın gün içinde favori noktalarımın saatlik bazda tahminlerine göre uçuş yapmayı planlıyorum, sonuçları tekrar paylaşacağım.

Konuyu sabitlemeyi unutmusuz :laugh: hemen sabitleyelim :RCKolik:

Başakşehir Stadyumunun arkasında kalan kırsal bölge sizce uçuş izni alınmadan uçulabilir mi? ( SHK ya Kayıtlı olmak kaydı ile)

Aşağıda alanın haritadaki yerini görebilirsiniz. Burası Atatürk havalimanına 13 km uzaklıkta (vektörel olarak). Etrafında ne bir bina ne bir tesis/ kurum var.

Hatta alltaki videoda çevre alanın havadan videosunu da görebilirsiniz. yorumlarınızı rica ederim.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Rasim Öztürk' Alıntı:
Bi fuar için istanbula gittim dün, akşam trafiğinde geri döndüm, onikiye doğru anca ulaştım eskişehire...

Aktif uçuş alanı varsa iyi o şehirde :D İstanbulda yaşayan arkadaşları takdir ettim :bravo:

Rasim biz burada hep uçuyoruz zaten :)

Tapatalk üzerinde, eklediğim video görünmüyor, pc de görünüyor?

Sent from my SM-G900FQ using Tapatalk

Listedeki 3 numarali Orhanli Cami onu artik kullanilmiyor,

Sabiha Gokcen Havaalani "Dış Güvenlik" birimi gelip müdahale ediyor...Havaalani yasak bölge kapsaminda...