İyi bir Droner Olmak İçin Bilinmesi Gereken 10 Şey

Emre Kaman

Moderator
İlgi Alanı
Heli
Arkadaşlar bir sitede gezerken, yeni trendlerimizden olan malum durum için kullanılan "Droner" kelimesine denk geldim. Türkçesi, malum dron artık Türkçe'mize girdiği için, "Droncu" anlamına geliyor. Tabi bir kelimenin Türkçe'sini kullanmak günah olduğu için, ben droner kelimesini kullanacağım.

Yeni başlayan arkadaşlarımızın bu yolda bilinmesi gerekenlere kolayca ve hiç çaba sarf etmeden ulaşabilmeleri adına bu listeyi hazırlamak gereğini hissettim. Dronunuzu aldınız, pilini şarj ettiniz, şimdi onu ait olduğu yere, gökyüzüne gönderme zamanı. O kadar para verdiniz, öyle bir uçun ki, görmeyen kalmasın. İşte bilmeniz gerekenler:

1. Aldığınız cihaz teknolojinin en üst, en mega seviyesine ulaşmış bir cihazdır. Arada bir uzay mekikleri bile düşebilir, ancak onlar eski teknolojidir. Bu cihaz kesinlikle düşmez.

2. Size yok güvenlik, yok pilotaj, yok cart curt diyen hanım evlatları çıkabilir. Onlar kendi kötü cihazlarıyla sizin dronunuzu karıştırmasınlar. Dedik ya, zaten düşmüyor, ne güvenliği ?..

3. Aletin içinden çıkan kullanma kılavuzunu çıktığı yere geri koyun. Kullanma kılavuzu hanım evlatları içindir.

4. Dronunuzu istediğiniz her yerde ve her an havalandırabilirsiniz. İnsanların üzerinde, binaların üzerinde, ilginç herşeyin üzerinde uçmak size serbesttir. Hatta o kadar para verdiniz, kimse sizi uçarken görmezse, yanınıza gelip size imrenmezlerse, onların sahip olamayıp, sizin sahip olabildiğiniz bu cihazın ayrıcalığını nasıl hissedeceksiniz?

5. Unutmayın, bu cihazı ilginç şeyleri, güzel şeyleri, hatta ve hatta gizli şeyleri çekmek için aldınız. Düşünsenize, Sultanahmeti şöyle bir kuşbakışı çektiğinizi... Kimsenin yapamadığını yapabilirsiniz. Boğaz Köprüsünü bütün ihtişamıyla çekip, oradan Dolmabahçe üzerinden stada bir geçiş... Hatta havaalanına inen uçaklara yoldaşlık edebilirsiniz gökyüzünde! Gidip dağ tepe deniz çekmek için mi aldınız bunu? Onlar hanım evlatlarının işi!

6. İnsanların özel hayatları, mahremiyetleri ayrı konudur, sizin uçma özgürlüğünüz ayrı konu, bunu aklınızdan çıkarmayın. Tabi ki sizin özgürlüğünüz daha önemlidir. Onca işin gücün arasına stres atmak için bir dünya para verdiniz bu cihaza. Görüntülenmek istemiyorlarsa sizin uçtuğunuz yerde gezmesinler!

7. Forumlara falan hiç bulaşmayın. Oralarda birkaç tane herşeyi bilen tip ahkam kesip dururlar. Sayfa sayfa yazı... O kadar yazıyı okuyacak kadar zamanınız olsa atom fiziğini su gibi ezberlerdiniz. Onları yazanların işi gücü yok zaten, boş gezdikleri için sıkıntıdan yazıyorlar, kendilerini tatmin ediyorlar hanım evlatları.

8. Simulatör falan diyen tipler olabilir, bu yaştan sonra dandik oyunlarla mı uğraşacaksınız? Oyun oynayacak zamanınız olsa kankalarla PES çevirirdiniz babalar gibi. Simulatör hanım evlatları içindir.

9. En yükseğe siz çıkabilir, en uzağa siz gidebilirsiniz. Unutmayın, gökyüzünde limit-sizsiniz!

10. Yönetmelik falan derler, hava civa. Arasınlar bulsunlar bulabiliyorlarsa.

Bonus: Arada bir öğrenci yurtlarının etrafında da takılın, perdeyi açık bırakanlar oluyormuş diyolla ;)

:saygilar: iyiymiş , bizdemi droncu olsak ne yapsak? :laugh:

Yeni baslayanlar kısmına hemen bu konuyu da ilave edelim :D

Sent from my iPhone using Tapatalk

yok benden droner hiç olmazmış ;D

Bi itirafta bulunmak istiyorum. Ben uçuş yapacağım gün akşamdan heliyi arabaya indiriyorum kimse görmesin diye.
Ama açıkçası 5. Madde ilgimi çekti. Denemek lazım

Emre abi bence iletinin altına " işbu ileti ağır ironi içermektedir. drone kullancılarının pervasızca uçuşlarına sarkastik bir yaklaşımla eleştiride bulunulmuştur." notunu düşmeni öneririm :lol:

Yoksa bakarsın bu güzel örnek davranışlarına seni filan referans verirler :lollol: :lol: :lol:

Ozgur Korkmaz' Alıntı:
...Bazı abilerim droncuları(bizleri :p ) suçlamışlar ama bunun heliman, uçakman veya droneman olmakla alakası yok bence çünkü benim zevk aldığım şey bu yolda yeni yeni bilgiler edinmekti, edindim halada edinmeye devam ediyorum.

Özgür heliman'mış, uçakman'mış elbette bir önemi yok. Biz modelcilikle uğraşan hiç kimsenin neden keyif aldığını falan sorgulayıp bir ayrım yapmıyoruz, ki haddimize de değildir zaten.
Bazı şakalaşmalar oluyor ama onlar samimiyetin bir göstergesidir esasında. Yoksa modelci arkadaşımız uçakçıymış, heliciymiş, multiciymiş kim karışabilir...

Ama şuan dronculuk olarak tanımlanan faaliyetlerin modelcilik faaliyetleri içerisinde görülmesinden rahatsız oluyorum ben. Onlarla aynı kefeye konulmayı kabul edemiyorum. Her fırsatta " Ben modelciyim, droncu değilim ! " diyorum. :mad:

Multiyle uğraşan modelci arkadaşlarımın yerinde olsam " Ne uçuruyorsun ? "diye sorulduğunda quadro-kopter, multi-kopter vs. gibi tanımlamalar kullanırdım. Asla kendimi droncu olarak tanımlamazdım. Çünkü bana göre droncu olarak tanımlanan kullanıcılara getirilen yasaklamalar hiçte yersiz değildir, hatta gereklidir.

Bence bırakın droncular bizden farklı biryerde droncu olarak kalsınlar. Bu grubu hobinin içerisine katmak bana göre modelciliğin zararına olacaktır. Hatırlayan arkadaşlarımız mutlaka vardır 4 kanallı helilerin hobiye ne yaptığını. Forumlar kaybedildi bu yüzden...

Ben dronculara karşıyım; quadro-kopter, multi-kopter veya başka modeller uçuran modelci arkadaşlarıma değil. Sanırım anlatabilmişimdir...

Bu mesaj konu ile ilgili oldugu icin asagidaki konudan yonetim tarafindan kopyalanmistir.

Bu dronecu olayı nedir arkadaşlar tam bi açıklasanız. Bende yazması kolay diye drone yazıyorum sürç İ lisan ediyorsak düzeltelim.

Türker Akgün' Alıntı:
Özgür heliman'mış, uçakman'mış elbette bir önemi yok. Biz modelcilikle uğraşan hiç kimsenin neden keyif aldığını falan sorgulayıp bir ayrım yapmıyoruz, ki haddimize de değildir zaten.
Bazı şakalaşmalar oluyor ama onlar samimiyetin bir göstergesidir esasında. Yoksa modelci arkadaşımız uçakçıymış, heliciymiş, multiciymiş kim karışabilir...

Ama şuan dronculuk olarak tanımlanan faaliyetlerin modelcilik faaliyetleri içerisinde görülmesinden rahatsız oluyorum ben. Onlarla aynı kefeye konulmayı kabul edemiyorum. Her fırsattta " Ben modelciyim, droncu değilim ! " diyorum. :mad:

Multiyle uğraşan modelci arkadaşlarımın yerinde olsam " Ne uçuruyorsun ? "diye sorulduğunda quadro-kopter, multi-kopter vs. gibi tanımlamalar kullanırdım. Asla kendimi droncu olarak tanımlamazdım. Çünkü bana göre droncu olarak tanımlanan kullanıcılara getirilen yasaklamalar hiçte yersiz değildir, hatta gereklidir.

Bence bırakın droncular bizden farklı biryerde droncu olarak kalsınlar. Bu grubu hobinin içerisine katmak bana göre modelciliğin zararına olacaktır. Hatırlayan arkadaşlarımız mutlaka vardır 4 kanallı helilerin hobiye ne yaptığını. Forumlar kaybedildi bu yüzden...

Ben dronculara karşıyım; quadro-kopter, multi-kopter veya başka modeller uçuran modelci arkadaşlarıma değil. Sanırım anlatabilmişimdir...

Eyvallah Türker abim. Gayet iyi anladım.. Abi uçakman, heliman, droneman deyimlerini hoşuma gittiği için kullandım. Kırdıysam sizi bilmeyerek şayet, kafamı kırarım :laugh: :saygilar:

Ağzına , kalemine , klavyene sağlık Emrem :thumbup: , bu yazıdan sonra Droncu , pardon....DRONER olasım geldi , şöyle bir okudumda , hakikaten ben 2011'den beri bir hover , bir alan turu için ne diye uğraşmış durmuşum , aptalmışım , bilmem kaç kilometre şehir dışına çıkıp , insanlardan uzakta , güneşin bağrında hobi falan yapmaya çalışmışım, parayı basıp , aldığım aletin havasını basmak dururken ,modellerimi eve sokup çıkarırken bile meraklı gözlerden kaçarcasına eve girip çıkmışım , he bir de forum denen olayı keşfedip , sayfalar dolusu okuyup , yazmaya çalışmışım...Çok yorulmuşum beaah...Valla bu kurallar tam benlik , ama eksik birşeyler var , bu kurallara uyunca forum olarak bana bir çift beyaz çorap , bir de arkasına basarak yürüyebileceğim , uçları sivri onbirci ayakkabı hediye eder misiniz...Haa , birde kocaman yakası olan , fontifilli bir de gömlek olsun , şöyle bağrımı kaşıyarak , nal gibi madalyonumu gösterebileceğim , hakiki bir gömlek lütfen........... :laugh:

Ozgur Korkmaz' Alıntı:
Eyvallah Türker abim. Gayet iyi anladım.. Abi uçakman, heliman, droneman deyimlerini hoşuma gittiği için kullandım. Kırdıysam sizi bilmeyerek şayet, kafamı kırarım :laugh: :saygilar:
Özgür'cüm o mesaj senin mesajına bir cevap değildi esasında, ben senin espri yaptığını farketmiştim. Zaten dolu olduğum bir konuda sen konuyu açmış oldun sadece. Yoksa sen sevdiğim bir modelci kardeşimsin, kırgınlık falan aklımdan bile geçmedi. ;) İnce düşüncen için teşekürler.

• Beğen
Tepkiler: Ramazan SAYIM

Emre sen şimdi bana herkesin önünde hemde defalarca neden '' Hanım evladı '' dediğini açıklar mısın lütfen, o dediklerinin hepsini yapıyorum ben. :mad: :lol: :lol: :lol: :lol:

Yazı süper olmuş, kalemine sağlık ama böyle hanım evladı gibi yazılar yazıp durma lütfen. :lollol:

Gerçi benim annem gayet hanımefendi bir bayandır, bende onun evladı olduğuma göre acaba fazla mı alınganlık yapıyorum. ;D

Yalnız Kağan'ın söylediği gibi resmen Droner'ların anayasasını yazmışsın Emre. Adamlar burada da yine hazıra kondular, hemde bu defa bedava. :laugh:

• Beğen

Ağzına sağlık Emre abi , çok güzel yazmışsın gerçekten..

Drone kelimesi bana en başından beri itici geliyor.. Drone kelimesi çıktıktan sonra böyle şeylerin olacağını tahmin edebilirdik aslında ;D Simone bir videosunda quadlar için ; Bunlar drone değil multi veya quadcopter diye geçer drone olarak belirtmeyin diye söylüyordu. Videoyu bulursam paylaşırım :)

• Beğen

Abi çok güzel anlatmışsın ama bu dediğin şeyler sadece cihazını hazır alanlar için geçerli.
Kendi cihazını özene bezene toplayan bir modelci gidip saçma sapan yerlerde uçup bu düşmez diyip artistik yapmaz. Çünkü onun GPS'ten çıkma riskinin bilincindedir.

Şu an aileler AVM ye gidip 9-10 yaşındaki çocuklarına hediye olarak DJI Phantom vb modelleri alıyorlar. Bu insanlarda nasıl bilinç olsun ki? Sonuçta hayatında quadcopteri 2. defa AVM de görmüş, garantisi olan, bozulmayacak, kırılmayacak bir elektronik eşya gözüyle bakıyor...

Kutudan çıkart pili, şarj et, tak uç.. Bedava ekmek kapısı değil mi? Sonra ben hava çekimciyim, düğün videosu çekilir. Sünnet klibi çekilir... Evet sermayesi 4bin tl olan cillop gibi iş..
Örnek:
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Hayatında kumandayı eline almamış biri bile bu cihazları çok rahat uçurur. Yani burada modelcileri konunun dışında tutmamız gerekli. Tamam bilinçsiz modelciler de çok fazla ama bu oran bilinçsiz kullanıcılara nazaran çok çok düşük.

• Beğen

Buğra Kabakçı' Alıntı:
...Modelciler ile hazır kullanıcıları bir tutmazsak çok iyi olur.
Bu arkadaşlara Droner dememizin sebebi bu zaten Buğra. Bizde tam bu senin söylediğin ayrımı yapmaya çalışıyoruz. ;)