Kartondan yaptığım maketin kendi etrafında dönmesi

İsmet KIZILYER

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Merhabalar değerli abiler. Bu hobide amatörüm. Kartondan yaptığım f22 maketi kendi etrafında dönüyor.Videosu var ancak yükleyemiyorum. Uçağın ucunu avucumun içine aldığımda gazı verince hızlıca dönmeye başlıyor. Daha dışarıda denemedim ancak kontrol etmesi güç. Nerede yanlış yapıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Çok teşekkür ederim ?
Kanat arası genişlik 36 cm
Uçak boyutu 48 cm
Kullanılan malzemeler;
A2212 2450 kv
30a esc
2s 450 mah lipo
2 adet 9grm servo motor
Pervane 6 inç
Flysky i6 alıcı ve verici

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Beğen
Tepkiler: Halit Südan
2- Tork etkisi: Pervane saat yönünde dönerken temel fizik ilkelerinden "actio = reactio" ilkesine göre gövdeyi ters yönde çevirmeye çalışır. Yani gövde saat yönünün aksi istikamette dönmeye çalışır. Tekerlekler yerde olduğu için dönemez. Ama sol tekerlek yere daha güçlü bastığı için uçak sola gitmeye meyleder.

Bu konular size yardımcı olabilir. :RCKolik:

Edit:
Hobiye ilk başladığım yıllar böyle bir model yapmaya çalışmıştım. Bu olayı ilk orda tecrübe etmiştim. Gazı açtığım zaman model hemen dönüyordu. :D

Son düzenleme:
Merhabalar değerli abiler. Bu hobide amatörüm. Kartondan yaptığım f22 maketi kendi etrafında dönüyor.Videosu var ancak yükleyemiyorum. Uçağın ucunu avucumun içine aldığımda gazı verince hızlıca dönmeye başlıyor. Daha dışarıda denemedim ancak kontrol etmesi güç. Nerede yanlış yapıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Çok teşekkür ederim ?
Kanat arası genişlik 36 cm
Uçak boyutu 48 cm
Kullanılan malzemeler;
A2212 2450 kv
30a esc
2s 450 mah lipo
2 adet 9grm servo motor
Pervane 6 inç
Flysky i6 alıcı ve verici
İsmet bey, elinize sağlık.:)
Azim ve istekle birşeyler yapmışsınız. Çok hoş. "Mad max tarzı olmuş":D
Bu, ilerl doğru gittikce başarılı olacağınızın belirtisi.
Bir F-22 Raptor fanatiği olarak bir kaç önerim olacak.
Sanırım malzeme temininde zorluklar olduğundan karton denemesi yapmışsınız.
Ha olur mu? Elbet olur. Malzemenin özelliklerine dikkat edip uygun boyutta yapınca gayet iyi olabilir.
1. Bu boyutta bu modelin bunca ağırlığı taşıması zordur , fişek gibi gitmesi gerekirki havada kalsın.
2. Model boyutundan dolayı 6 inc pervane ile istem dışı heryere gidebilir.
3. Model plana gore kesilmiş ancak hatalar var, pervane yuvasını hem çok büyük yapmışsınız hem eni fazla
4- Modeli havada tutacak kanat alanı yok gibi, pervane yuvası buna neden.
5- Elektronik ve pili icine alacak bir kutu govde yapmaya çalışın. Ek resimdeki gibi...
Elinizdeki setupla 65 cm kanat eni yapabılırsenız fena ollmaz ama rahat denemeler ıcın 70 cm kanat eni yapmaya calısın
Mukavva kanallarını da kanat ucundan ucuna olacak şekilde ayarlayıp kesin, Kanallardan biribirine eklenmiş çöp şiş bile olsa destek atın.
Kolay gelsin

Moderatör tarafında düzenlendi:
İsmet bey, elinize sağlık.:)
Azim ve istekle birşeyler yapmışsınız. Çok hoş. "Mad max tarzı olmuş":D
Bu, ilerl doğru gittikce başarılı olacağınızın belirtisi.
Bir F-22 Raptor fanatiği olarak bir kaç önerim olacak.
Sanırım malzeme temininde zorluklar olduğundan karton denemesi yapmışsınız.
Ha olur mu? Elbet olur. Malzemenin özelliklerine dikkat edip uygun boyutta yapınca gayet iyi olabilir.
1. Bu boyutta bu modelin bunca ağırlığı taşıması zordur , fişek gibi gitmesi gerekirki havada kalsın.
2. Model boyutundan dolayı 6 inc pervane ile istem dışı heryere gidebilir.
3. Model plana gore kesilmiş ancak hatalar var, pervane yuvasını hem çok büyük yapmışsınız hem eni fazla
4- Modeli havada tutacak kanat alanı yok gibi, pervane yuvası buna neden.
5- Elektronik ve pili icine alacak bir kutu govde yapmaya çalışın. Ek resimdeki gibi...
Elinizdeki setupla 65 cm kanat eni yapabılırsenız fena ollmaz ama rahat denemeler ıcın 70 cm kanat eni yapmaya calısın
Mukavva kanallarını da kanat ucundan ucuna olacak şekilde ayarlayıp kesin, Kanallardan biribirine eklenmiş çöp şiş bile olsa destek atın.
Kolay gelsin

Teşekkür ederim ?☺️ Söylediklerinizi Dikkate alıp tekrardan deneyeceğim. Sağlıklı günler.

• Beğen
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi
Dediğiniz gibi bu bir maket olmuş ama daha çok statik bir maket uçmaz neden uçamayacağını açıklamışlar ama elinizdeki malzemelerle çok güzel uçan bir uçak yapılabilir