Yaptığım plan hakkında yardım istiyorum.

Serdar Bayram

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Herkese merhabalar , geçenlerde uçak yapmaya başladım Bu uçağı yaptım , ( öncesinde f450 frame quad yaptığım için kumandaya alışkınım. ) dengesini vs kontrol ettim ama uçak ilk kalkışta direk burun üstü çakıldığı için her seferinde pervane pert oldu, büyük ihtimalle motor açısından dolayı bunları yaşadım, düşünce hemen pert olamaması için , bende arkadan itişli model olan ft explorer gibi bir model yapmaya karar verdim , lakin zamanım pek olmadığı için ft explorer yapamadım, yapımı daha az uğraştıracak modeller arıyorum , yine yukarıda ki linki verdiğim uçağı biraz değiştirerek ft explorer tarzında arkadan itişli hale getirdim , şimdi soruma gelecek olursak , linkteki uçak planını arkadan itişli hale getirirken nelere dikkat etmem gerek .

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Neden çakıldı? Çakılmasın. Gene aynı modeli yap. Motor açılarını tam olarak ayarla, uçar. Önden çekişli bir modeli arkadan itişli yapmak o model ile denemeler yapmayı gerektirir. Kesin bir açıklama yaparak bu şekilde olur demek olanaksız.

Uçak dediğinin burnu havada, kuyruğu yerde, önünde de koca bir pervanesi olur. Gerisi şeytan icadı şeyler :laugh:

Neden çakıldı? Çakılmasın. Gene aynı modeli yap. Motor açılarını tam olarak ayarla, uçar. Önden çekişli bir modeli arkadan itişli yapmak o model ile denemeler yapmayı gerektirir. Kesin bir açıklama yaparak bu şekilde olur demek olanaksız.
Keşke nedenini anlasam hocam , yapım videosunda 3 derece sağa 1 derece aşağı yazıyordu , galiba onu yaparken hata yapmış olabilirim , dereceleri tam tutturamamış olabilirim. 5 mm lik fotoblok şehir dışından buldum ne olur olmaz diye 10 adet aldım , ilk fırsatta yeniden yapacağım gibi duruyor .

Hocam , youtube,da pet şişe ile uçak yapıyor uçuruyor , ben özenerek yapıyorum çakılıyor , insanın zoruna gidiyor bir yerde :D
O PET şişeden uçak yapıp uçuranların, öncesinde neler kırdığını bir düşün.

O PET şişeden uçak yapıp uçuranların, öncesinde neler kırdığını bir düşün.
Düşünüyorum düşünmez olurmuyum , tecrübe denene şey kolay edinilmiyor , bunun gayet farkındayım hocam , sadece o kadar uğraşıp başaramadığım bir şeyi başkası çok basit bir şeymiş gibi yapınca insan garip hissediyor kendini , tam adınıa koyamıyorum :D neyse sağlık olsun , denemeye devam hocam.

Düşünüyorum düşünmez olurmuyum , tecrübe denene şey kolay edinilmiyor , bunun gayet farkındayım hocam , sadece o kadar uğraşıp başaramadığım bir şeyi başkası çok basit bir şeymiş gibi yapınca insan garip hissediyor kendini , tam adınıa koyamıyorum :D neyse sağlık olsun , denemeye devam hocam.
Hah şöyle...

Motora vereceğin açılar şu şekilde. Sağa dönük olduğunu dikkatle bakınca farkedeceksin. Aşağı açısını ise hissedeceksin :) Doğru açıları tutturamamak uçağı kırmana sebep olmaz. Sadece uçağın kötü uçar. Senin problemin muhtemelen farklı yerlerde.

Şimdi özenerek uçağı yapıyorum kırılıyor diyorsun. Özendiğin nokta uçağın tipinin güzel olmasıysa büyük yanlış. Güzel olması gereken en önemli noktalardan biri hafif olması. Ağırlık dengesinin doğru ayarlanmış olması. Kontrol yüzeylerinin doğru ve gerekli miktarda çalışıyor olması. Ve tabi biraz pilotaj.

Burun motorlu uçaklar daha çok uçaklar :) Diğer hatalarını düzeltmediğin sürece her türlü uçakta problem yaşarsın. Forumda her bilgiyi teyit ederek bir uçak yaparsan muhtemelen uçağın sorunsuz uçar. Tabi bu her bilgiyi teyit ederek yapacağın uçakta plana uymayıp şurasını biraz uzattım, burayı şöyle yaptım, şunu değiştirdim falan olmadan plandan adım adım ilerle. O zaman destek alabilirsin. Diğer şekilde kendi tasarlayıp değiştirdiğin uçakta destek almak için tecrübeye ihtiyacın var. Neyin ne olduğunu iyi bilmeye ihtiyacın var..

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi
Motora vereceğin açılar şu şekilde. Sağa dönük olduğunu dikkatle bakınca farkedeceksin. Aşağı açısını ise hissedeceksin :) Doğru açıları tutturamamak uçağı kırmana sebep olmaz. Sadece uçağın kötü uçar. Senin problemin muhtemelen farklı yerlerde.

Şimdi özenerek uçağı yapıyorum kırılıyor diyorsun. Özendiğin nokta uçağın tipinin güzel olmasıysa büyük yanlış. Güzel olması gereken en önemli noktalardan biri hafif olması. Ağırlık dengesinin doğru ayarlanmış olması. Kontrol yüzeylerinin doğru ve gerekli miktarda çalışıyor olması. Ve tabi biraz pilotaj.

Burun motorlu uçaklar daha çok uçaklar :) Diğer hatalarını düzeltmediğin sürece her türlü uçakta problem yaşarsın. Forumda her bilgiyi teyit ederek bir uçak yaparsan muhtemelen uçağın sorunsuz uçar. Tabi bu her bilgiyi teyit ederek yapacağın uçakta plana uymayıp şurasını biraz uzattım, burayı şöyle yaptım, şunu değiştirdim falan olmadan plandan adım adım ilerle. O zaman destek alabilirsin. Diğer şekilde kendi tasarlayıp değiştirdiğin uçakta destek almak için tecrübeye ihtiyacın var. Neyin ne olduğunu iyi bilmeye ihtiyacın var..
Hocam özedim derken , ölçülerine bire bir özendim ondan bahsettim , hatta gövde kısmını cnc makinada xps ten kestim , sadece kanatlarını elim ile keserek yaptım , işte canımı sıkan nokta burası , ölçülü olsun diye o kadar uğraştım sonu böyle olunca insanın morali hali ile biraz bozuluyor. yalnız etkisi olur mu bilemem ama hücum kanatını yaparken videodaki gibi yapmaya çalıştım ama ilk kez yaptığım için kanat kısmının bombe yeri bende bombe olmalı sert geçişli oldu. Temsili görselini çizip atıyorum , çizim olan benim yaptığım kanat, üstteki fotoğraf ise orjınal kanat kesimi. açaba uçamama sorunu bundan kaynaklı olma ihtimali de varmıdır

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Olabilir, olmayabilir, belki olur... Hastalar benden telefon ya da Whatsapp'tan tavsiye istediklerinde zılgıtı yiyorlar. Ne yaptın bilmiyoruz. Yaptığını düşündüğün şey, gerçekten yaptığın şey ve aslında yapman gereken şey belli ki farklı. Peki ne yaptığını görmeden sana nasıl yardım edebiliriz???

• Beğen
Tepkiler: Ali Haydar GÖK
Olabilir, olmayabilir, belki olur... Hastalar benden telefon ya da Whatsapp'tan tavsiye istediklerinde zılgıtı yiyorlar. Ne yaptın bilmiyoruz. Yaptığını düşündüğün şey, gerçekten yaptığın şey ve aslında yapman gereken şey belli ki farklı. Peki ne yaptığını görmeden sana nasıl yardım edebiliriz???
Anladım hocam , ben sıfırdan elden geçirerek yapayım da kafam rahat etsin :D

• Beğen
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi