Katamaran yapımına başlamadan

1 Metre sınıfı iyidir Hakanım.:D
Katamaran tekneler dalga sevmez ve dalgaya gelmez yapıları itibarı ile, zaten denizde yüzdürmek deyince işler değişir, şaftın paslanmaz malzemeden olması şart. Dümen takımı alüminyum olabilir tabi ama her tuzlu su sürüşü sonrası hemen tatlı su ile yıkamak ve koruyucu yağ ile yağlamak gerekir. Deniz suyunun paslanan malzemeleri ne kadar hızlı bozduğuna inanamazsınız; sadece saatler içinde..

sayın arkadaşlarım catamaran planı olan varmıdır atocad te olursa daha iyi olur. teşekkürler

Daha önce farklı boyutlarda (150 cm kadar) tekne yaptım Ancak taşıma ve götür getir zorluğundan 100 cm bana da mantıklı geldiydi.
Katamaran tarzında ben iki motor sistemden kaçındım. Nedenide yüksek kv değerli motorlar için yüksek Amper degeri ve yüksek C katsayılı pil gerektiğinden Pil yeri konumlandırma ve büyüklüğü sorun oluşturur diye düşünüp tek motor mantıklı gelmişti.
Yapım aşamalarını maalesef resimlememiştim.
Kolay olsun diye gövdeyi önce maket bıçağı ve strafor kesme telinden yararlanarak lamina edilmiş 5 cm kalınlıktakı strafordan yaptım
Sonrasında epoxy yapıştırıcı ve yer yer deniz tutkalı kullanarak 4 mm kontraplak (su kesimi , üst güverte)ve kavısli yerleri 2-4 mm kalınlıkta balsa levhalar kullanıp modeli ortaya çıkardım.
Daha sonra otomotiv kaporta işinde kullanılan bildiğimiz polyester macunla kaplanıp tesviye ve rutuş yaptım. Oto boyası ile de boyadım
Dümen sistemini 2 mm aluminyum levha ve boru kullandım.
Flexible shaft ve teflon boru desteklı ince pirinc borudan şhaft kovanı temin ettim
Sistem 5000 mA 4S pil ile hayli hızlı ve yarım saat yüzebiliyor (gazlama durumuna bağlı olarak zaman değişken olabiliyor)
Full 4500 gr.
Gaz verme ve gaz kesme anında daha stabil olması için hala yapmadığım trim kanatları ekleyeceğim.
ESC ve motor su soğutmalı. sıkıntı yok. motor 3674 1800 watt 2250 kv esc 120 A
SÜrat konusunda tatmin ediyor.
Umarım fikir anlamında yardımcı olur.:thumbup:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Emeğine eline sağlık üstadım düşüncemin aynısı bende rötüş için çelik macun be araba boyası kullanmayı düşünüuordum ki bu süper oldu çok beğendim gayet başarılı

• Beğen
Tepkiler: Üye silindi 8682
Te
Naim bey, Teşekkürler.
Strafor ve depron kullanmaya uçaklardan alışkanlığım var. Bana bu şekli kolay geldi açıkcası. Size bağlı. Ben plansız çalıştım, foam o yüzden kolay.
Teknik konularda yardımcı olmaya çalışırız. Kolay gelsin. :)
Not asıl boyasından önceki deneme sürüşleri linkte. (gazı maalesef trim kanatcıkları olmadığından üçte birden fazla açamadım)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Bilgileriniz çok değerli çok teşekkür ederim daha çok başınızı ağrıtırım ben :laugh::laugh::laugh:

Öncelikle planımızı bulduk ve büyük bir çıktı aldım ve plana uygun bir cnc kesim yaptıracağım

Merhabalar bu katamaran toplama konusunda bende malzeme almaya başladım 100mm genesis fiber tekne için bir adet 4096 4200watt 6s su soğutmalı motur aldım paslanmaz şaft ve dümen aldım 20kg lık servo aldım sadece esc almadım elimde 160a 6s destekli araba esc si var ona bir soğutucu tank takıp kullanayım diyorum sizce escde sıkıntı olurmu ısınmadan? Ve bu kombinasyon nasıl iş yapar mı değerli abilerim,kardeşlerim.

Merhabalar bu katamaran toplama konusunda bende malzeme almaya başladım 100mm genesis fiber tekne için bir adet 4096 4200watt 6s su soğutmalı motur aldım paslanmaz şaft ve dümen aldım 20kg lık servo aldım sadece esc almadım elimde 160a 6s destekli araba esc si var ona bir soğutucu tank takıp kullanayım diyorum sizce escde sıkıntı olurmu ısınmadan? Ve bu kombinasyon nasıl iş yapar mı değerli abilerim,kardeşlerim.
Merhaba
Öncelikle hayırlı olsun bende bu işte yeniyim ama kapsamlı bir anlatımla beraber bu işi yapmak ve istekli arkadaşlara yol göstermesini umuyorum. Sorunuzun cevabına gelecek olursak @LEVENT UYGUN abi inşallah görür ve cevaplar tecrübeli birisidir

Merhaba
Öncelikle hayırlı olsun bende bu işte yeniyim ama kapsamlı bir anlatımla beraber bu işi yapmak ve istekli arkadaşlara yol göstermesini umuyorum. Sorunuzun cevabına gelecek olursak @LEVENT UYGUN abi inşallah görür ve cevaplar tecrübeli birisidir
Levent abi duy sesimizi

Levent abi duy sesimizi

Akif selam,
Motorun specleri var mı?
Esc nin markası modeli ?
Teoride bütün ESC ler su soğutmaya döndürülebilir ama pratikte olamıyabiliyor bakmak lazım.
Elindeki şaft ve dümen takımı ölçüleri nasıl ?
Modelin belli mi?
:D

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba bazı dostlar projeden vazgeçtiğimi sanabilir haklılarda ama işlerimin yoğunluğu nedeni ile çok az zaman ayirabiliyorum el emegi göz nuru olarak yavaş bir şekilde devam ediyorum son halini resimlerde paylaşıyorum nasipse yakında boyama işlemine geçeceğim ve ekipmanları çinden getirdim