RC katamaran

fthmrcn

Yeni Uye
Web sitesi
www.modelteknikleri.com
Sanırım forumda şimdilik ilk ve tek tekne ile de uğraşan ben varım. Son yaptığım katamaranın yapım aşamalarını buradan paylaşayım. Şaft henüz elime ulaşmadığından biraz beklemeye aldım...

You must be registered for see images attach

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yalnız forumda şunu çözemedim. Resim gönderme işini hala çözemedim. Imagehack ile mi gönderiyoruz forum üzerindenmi?

RC katamaran

Fatih MERCAN' Alıntı:
Yalnız forumda şunu çözemedim. Resim gönderme işini hala çözemedim. Imagehack ile mi gönderiyoruz forum üzerindenmi?
İkisi de mümkün. Yani isterseniz forum server, isterseniz Imageshack yükleme sonrası link vererek.

Imageshack biraz daha pratik gibi sanki. Daha fazla detay için aşağıdaki konuya bakabilirsiniz.

Diğer forum altyapısına ait kullanım tiyoları için :

bi videoda izlemiştim adam altina kaşık(sahte balık kancali) baglayip balik tutuyodu heveslenmiştim bi ara

RC katamaran

Bende katamaranı onarıyorum birazda değişiklik yapıcam üzerinde birde kalıp alıyorum umarım başarabilirim
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

RC katamaran

Kadir Türkyılmaz' Alıntı:
Bende katamaranı onarıyorum birazda değişiklik yapıcam üzerinde birde kalıp alıyorum umarım başarabilirim
Demek sizde de Teknecilik var :D Aslında şaşırmamak lazım. Izmir gibi bir yerde yaşayıp tekneye bulaşmamak tuhaf olurdu ;) Bu arada üniversite dahil, 10 sene Izmir'de yaşadım. Fakat nerede ise 5 yıldır gidemedim. Fark ettim ki özlemişim canım Izmir'i mi :-\ İzmir'e koçak dolusu sevgiler.

Mehmet bey sanırım bir sorun var. Daha fazla eklenti eklemek istediğimde ikinci bir browse seçeneği çıkmıyor karşıma.

RC katamaran

Fatih MERCAN' Alıntı:
Mehmet bey sanırım bir sorun var. Daha fazla eklenti eklemek istediğimde ikinci bir browse seçeneği çıkmıyor karşıma.
Fatih Bey,

Yukarıdaki mesajımda yanlıs konuya link vermişim, pardon :embarras:

Aşağıdaki konuda Imageshack yükleme 02:00 itibaren anlatmaya çalışmıştım. Mesaj göndermeden resim ilavesine devam etmek için, "+ TV" ıkonuna basmanız gerekiyor.

RC katamaran

Kadir Türkyılmaz' Alıntı:

kalıp için tertemiz zımparalayıp iyice vazelinlerseniz sorun çıkacağını zannetmiyorum kadir bey. başarılar.

RC katamaran

Bu kalıp olayını malzemelerini ilk defa kullanıcam umarım başarabilirim şuan ince zımpara yaptım fakat iki parça yapacağın için nasıl alıcam ve aldım diyelim nasıl birleştiricem bakalım

RC katamaran

Yani direk Polyester mi derken elyaf ve Polyester kullanarak yapıcam

RC katamaran

sıvı polyesteri herhangi bir polyestere tatbik ederseniz mükemmelen yapışır (kaynar). bu yüzden modelinize vazelin sürmeden değdirmemeye dikkat edin. bu yapışma (kaynama) özelliği sonradan bu 2 parça yapacağınız örnekleri birbirine eklemek için de işinize yarayacak. fotoğraftan gördüğüm kadarıyla alt ve üst olarak 2 parça kalıp çıkartabilirsiniz. kalıptan biraz taşırarak imal edeceğiniz parçaların ek yerlerini birbirleriyle öpüşecek şekilde testere ya da canavar taşıyla kesip birbirine tutturun. daha sonra içeriden polyesterli elyafla rahatça yapıştırabilirsiniz. dışarıdan da fırçayla tatbik edip boşlukları doldurun. taşmaları zımparalarsanız ek olduğu bile belli olmaz. :)

polyester, kullanımı çok rahat ama ustalık isteyen bir malzemedir. mor renkli hızlandırıcıyı genelde içine katıp verirler ama sertleştiriciyi kulanacağınız zaman damla olarak eklersiniz. ne hızla donacağı, ne sertlikte olacağı tamamen bu karışımların oranıyla alakalıdır. önce bir iki deneme yapın eliniz alışsın. süreyi hesaplayın daha rahat edersiniz.

ben elyaftan ziyade amerikan denen bezden ya da ince kumaşlardan yapardım çalışmamı. hatta sargı bezi de ince işlerde güzel oluyor. ince delikleri doldurmak gibi bir sıkıntınız yoksa ya da kalın olarak uygulamanız gerekecekse içerisine istediğiniz kıvamı sağlayacak kadar kalsit (öğütülüp pudra haline getirilmiş taş) te ekleyebilirsiniz.

çalışmanızda başarılar dilerim.

RC katamaran

Çıkardığım kalıptan aldığım modelin orjinalinden ağır olmaması gerekiyor bunun için ince çalışmam gerekli bunun için ne yapmalıyım bi kaç ufak bişeylerin kalıbını alarak deneme yapıcam sonra modele geçicen çok zevk alarak çalışacağımı umuyorum tabi sonunda hüsrana da uğrayabilirim inşallah modele zarar gelmez daha zevkimi alamadım da

polyester akışkanlığı sebebi ile illaki bulaşacaktır modele. bence acemiliğinizi de göz önünde bulundurup alçı kalıp çıkartın önce. onda çalışın. hem modeli de riske atmamış olursunuz. alçıyı modele uygularken içine keten yada kartonpiyercilerin kullandığı elyaftan da kullanırsanız sağlam ve zor kırılan bir kalıbınız olur.
kartonpiyer alçısı çok hızlı donar, yetiştirebilirmisiniz bilmiyorum. saten alçı da çok yavaş. ikisini karıştırmak yeterli bir hız elde eder sanırım. allah kolaylık versin.