Kendi Fuselage'ini yapmak isteyenlere güzel bir örnek.

Celalettin Yazkan

RcFanatik
İlgi Alanı
Uçak
Youtube da dolaşırken gördüm hoşuma gitti fiber işlerinden anlayan ve köpükten kalıp çıkarabilenlerin rahatlıkla yapabileceği bir iş gibi göründü bana bir modelde ileride mutlaka deneyeceğim.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu web sitesinde de arkadaş işlemlerini nasıl yaptığını ingilizce ve fransızca olarak anlatmış faydalı buldum paylaşayım dedim.

Gayet başarılı bir çalışma olmuş, paylaşım için teşekkürler abi %p

Hakan kardeşimizde bunun benzeri yapacak yetenek ve malzeme var ama gel gelelim bunu yapıp kime satacağız. Özel imalat olunca astarı yüzünden pahalıya gelir diye düşündük.

Ahh be canım ülkem, keşke ekonomik şartlarımız daha iyi olsa da, biz de saklı olan cevherler ortaya çıksa :embarras: Kim bilir belki bir gün o günlerde gelir :)

Mehmet bu olay daha çok yapıp satma olarak değil de canım ülkemde biliyorsun bu büyüklükte bir fuselage getirdin mi gümrükle akraba olursun adamın ciğerini sökerler.Bir de kendi modelini yapma imkanı ve yerine sahip kişilerin yapabileceği bir olay.
Çoğumuz modellerimizin sökme takma işini salonlarımızda varsa bir odanın köşesinde yapabiliyoruz öyle filmlerdeki gibi bir kaç kattan oluşan bir evimiz ve garajımız yok onlar filmlerde oluyor maalesef. :(
Bu çapta bir işi yapmak için ciddi bir alan gerekir vakit gerekir nakit gerekir.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Gayet başarılı bir çalışma olmuş, paylaşım için teşekkürler abi %p

Hakan kardeşimizde bunun benzeri yapacak yetenek ve malzeme var ama gel gelelim bunu yapıp kime satacağız. Özel imalat olunca astarı yüzünden pahalıya gelir diye düşündük.

Ahh be canım ülkem, keşke ekonomik şartlarımız daha iyi olsa da, biz de saklı olan cevherler ortaya çıksa :embarras: Kim bilir belki bir gün o günlerde gelir :)
İltifatların için teşekkür ederim kardeşim.O kadar usta olamadık malesef :laugh:
Eminim o günler de gelir kardeşim üzülme , şu kardeşin azcık bi hafiflese(hem iş , hem ödeme durumları olarak) , sırf kendimi tatmin için bell 430'u yapmak istiyorum.Ancak bunların malzemeleri de astarı yüzünden pahalı, epoksi almaya kalksan , galonla satmaya kalkarlar , polyesteri tenekeyle, jelkotu da öyle , örme fiberi ya da karbonu herhalde topuyla alman gerekir , yani bir adet yapmak için bile , en az 10 adet çıkaracak malzeme almak zorundasın ki , bu da beni aşıveriyor :(
Ama umudumu asla yitirmedim , nasılsa kafaya koyduk , senesi dolar bi bakmışın bir hafta da yapıvermişiz... :lol:

Celalettin abi, bu iş resimlerde videolarda göründüğü kadar hafife alınacak bir iş değil, ciddi tecrübe, malzeme ve donanım gerektiren bir iş, o kalıbı çıkarmak her babayiğidin harcı değil, sıfırdan kalıp çıkartmak için katı modelleme tecrübesi gerekir , yapılamaz demiyorum fakat boş zamanlarımda uğraşıyım yapıyım tarzında bir iş olduğunu düşünmüyorum, strafordan düzgün kanatlar kesebilmek için harcadığım zamanı göz önünde bulundurursak bunu işi tek başına yapmak aylar alır diye düşünüyorum. :saygilar:

evet hüseyin doğru söylüyorsun.ben scale model uçurmayı seviyorum rckolik ailesine katılmadan önce her sabah 7 den 9 a kadar scale fuselage nasıl yapılır dedik valla yaklaşık 7-8 ay nette araştırdım.elyaf ve polyester---balsadan---strafordan----vakum sistemiyle yapılan kabinleri inceledim çok emek isteyen şeyler ama çok faydalı bilgiler aldım.bunlar hangi steler dersende o kadar çok kurcaladım ki nerelere girdiğimi bende hatırlamıyorum.ama eminim ki zevklidir.

mehmet yıldırım' Alıntı:
evet hüseyin doğru söylüyorsun.ben scale model uçurmayı seviyorum rckolik ailesine katılmadan önce her sabah 7 den 9 a kadar scale fuselage nasıl yapılır dedik valla yaklaşık 7-8 ay nette araştırdım.elyaf ve polyester---balsadan---strafordan----vakum sistemiyle yapılan kabinleri inceledim çok emek isteyen şeyler ama çok faydalı bilgiler aldım.bunlar hangi steler dersende o kadar çok kurcaladım ki nerelere girdiğimi bende hatırlamıyorum.ama eminim ki zevklidir.

hemen hemen her modelcinin gönlünde bir scale yatar :D bu videodaki çalışma tamamen profesyonel, adamlar işin kitabını yazmışlar...

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Mehmet bu olay daha çok yapıp satma olarak değil de canım ülkemde biliyorsun bu büyüklükte bir fuselage getirdin mi gümrükle akraba olursun adamın ciğerini sökerler.Bir de kendi modelini yapma imkanı ve yerine sahip kişilerin yapabileceği bir olay.
Çoğumuz modellerimizin sökme takma işini salonlarımızda varsa bir odanın köşesinde yapabiliyoruz öyle filmlerdeki gibi bir kaç kattan oluşan bir evimiz ve garajımız yok onlar filmlerde oluyor maalesef. :(
Bu çapta bir işi yapmak için ciddi bir alan gerekir vakit gerekir nakit gerekir.

Celalettin Abi Antalya'ya geldiğin zaman bize beklerim ;)Bu konuda gerçekten çok şanslı olduğumu düşünüyorum.Kendime ait bir çatı katı ve önünde modelleri topladıktan sonra fazla abartmadan deneyebileceğim büyük bir teras'a sahibim. Yatıp kalkıp dua etmem lazım. Sitenin arkasındada 10 tane futbol sahası sığabilecek bir alan var ve hiç ağaç yok ancak ekildiği için çok fazla orada uçurmayı tercih etmiyorum, ancak bazen teras yeterli olmaz ise bu alanıda kullanıyorum. :)
Oohhhh ne güzel diyecek olursan ben bu çatı katına gelinceye kadar neler çektim onuda anlatayım. Eşimin taarruzlarından helilerimi kurtarabilmek için bir odadan o odaya az gezmedim ilk zamanlar, ben uyuyacağım sen modellerinle uğraşıyorsun çok gürültü oluyor diye şikayet ettiği zaman, evlilik biliyorsun idare üzerine kurulmuş zor zanaat ;) gecenin 3. de modeli alıp dışarıda sokak lambasının altında, bekarlık sultanlıktır şarkısını söyleyerek çok model toplamış ve tamir etmişimdir. :lol: O yüzden birden general olunmaz yavaş yavaş herşey. Allah herkeze gönlündeki atölyeyi ve modelleri nasip etsin :thumbup: