Kendim ilk uçağımı çizdim, sizce bu uçar mi?

Bu uçmaz ki kardeşim :laugh::evil: Lütfen şu konuyu okumadan ve incelemeden, "Bunu da ben tasarladım" diye plan paylaşmayın ;D:lollol::lol:

Ama denemediniz bile... Planım üzerinde her türlü gerekli bilgi mevcut, isteyen depron isteyen balsa isteyen de kompozitten yapsın, göreceksiniz çok güzel uçacak. İsteyen elektrik motoru isteyen jet motoru takabilir ayrıca, çok esnek bir tasarım. Retractlı da yapılabilir elden atılıp gövde üzerine de inebilir, isteyen suya bile indirebilir... Başlangıç için ayrı akrobasi için ayrı skeyl için ayrı modele de gerek yok, hepsini bu tek modelle sağlayabilirsiniz, devrim gibi bişey...

Ama denemediniz bile... Planım üzerinde her türlü gerekli bilgi mevcut, isteyen depron isteyen balsa isteyen de kompozitten yapsın, göreceksiniz çok güzel uçacak. İsteyen elektrik motoru isteyen jet motoru takabilir ayrıca, çok esnek bir tasarım. Retractlı da yapılabilir elden atılıp gövde üzerine de inebilir, isteyen suya bile indirebilir... Başlangıç için ayrı akrobasi için ayrı skeyl için ayrı modele de gerek yok, hepsini bu tek modelle sağlayabilirsiniz, devrim gibi bişey...
Sen üzme kendini. Bu heliciler anlamaz... O kağıdı uygun şekillerde katlarsan çok güzel uçacaktır. :p

Madem gırgıra çevirdik, bir iki cümle de ben yazayım:hoppa: İlk olarak "bu uçar mı" sorusuna kestirme bir cevap vereyim; yeryüzünde uçamayacak bir nesne yoktur.
Her nesne -kelimenin tam manasıyla her nesne- uçabilir. Hatta uçacak bir tasarımdan ziyade uçamayacak bir tasarım üretmek zordur. Nasıl mı? Şöyle ki
uçuş yapmak temelde oldukça sıradan bir iştir. Uçağınız için ölçekli tasarımlara, günlerce kesilip biçilen yapı malzemelerine, hesap makinesiyle sinüs kosinüslere yumulmanıza gerek yok. Örnek isterseniz, bir kuşun kanadından kopan tüyleri izleyin. Hiçbir kontrol sistemi olmasa da çok uzun süreler uçabilir.
Başka bir örnek yere düşen bozuk para... Yere temastan önce tıpkı kuş kanadı gibi kontrol mekanizması olmadığı halde uçabilmektedir.

Örnekleri çoğaltmak mümkün ve bu örnekler bizi basit bir gerçeğe götürüyor; uçuş yapmak için uzun emeklere, deneme yanılmalara ihtiyacımız yok.
Fakat olur da bir gün uçmaktan ziyade uçmayı yönetmekle ilgilenirseniz, bunu gerçekten istediğinizden emin olun. Zira uçmayı yönetmek bilgi, bütçe, zaman ve beceri ister.