Kompozit spinner denemesi

Sumer Yamaner

Moderator
Web sitesi
www.sumeryamaner.com
İlgi Alanı
Uçak
Bildiğiniz gibi Dolar ve Euro uçtu gitti. Gümrük kısıtlamaları da eklenince yurtdışı alışverişler sıkıntıya girdi. Yerel model mağazalarının durumu ortada. Yani eski zamanlara dönüp her işimizi kendimiz yapmamız gerekiyor artık. Bu konuda biz uçakçı takımı helikopterci takımından daha şanslıyız. Daha çok parçayı kendimizin üretmezi mümkün.
Forumumuzun pek de aktif olmayan üyesi @Türker ören (ama HezarfenRC kulübünün çok aktif bir üyesidir) bir ara "ben airliner yapacağım" diye tutturdu. "Bak evladım, etme, gitme, daha gençsin" falan desek de dinlemedi. İlginç bir yola girdi. Yaklaşık 4 m kanadı olan bir MD11'i internetten bulduğu görüntülerden yararlanarak Fusion360'da çizdi. Sonra kalıplarını çizdi. Kalıpları parça parça 3D yazıcıda bastı. Yüzey hazırlıklarını yapıp elyaf yatırdı ve mükemmel parçalar çıkardı. Adama bin kere "bir konu açıp paylaşsana" dememe rağmen tembelliği tuttu. Belki benim bu paylaşımım üzerine heveslenir.
Ben de yakın zamanda bir tane Hangar9 60cc P51 buldum. ARF, kutuda. Nasıl oldu anlamadan almış bulundum. Ama uçak tam bir baş belası. Örneğin elevatör servoları low profile. Neyse onları aynı uçaktan alan başka bir arkadaş aracılığı ile ABD'den alıp getirttik. Bu sefer spinner yok. Spinner de öyle böyle değil. 140 mm çaplı devasa bir spinner. Orijinalini İngiltere'de Wheelspin'de buldum. Buldum derken backorder ama fiyatı 330 Sterlin civarında. Yani stokta olsa da alınmaz. Türkiye'ye gelecek olsa ithalat işlemi gerektirecek ve nereden baksan 15 bin liraya mal olacak. Allah'ın aluminyum spinneri!!!
Ali Amca'ya baktım. Ehh parabolik değil ama var sonuçta 140 mm. Kargo ve gümrük dahil 2800 lira!!! Yahu spinner be! O para verilir mi?!

devam edecek...

Evet, fakirliğin gözü kör olsun. Spinnersiz kaldık. Bunlar olurken halen uçurduğum 60 cc P51'in spinneri de çatlamasın mı kenarlardan. Bu sefer bir de 115 mm spinner ihtiyacı hasıl oldu! Artık bu konu çözülmeliydi.
Olasılıkları masaya yatırdım önce...
Spinnerleri Fusion360'da çizmek işin en kolay kısmıydı. Sonra neler yapabileceğime baktım.
3D yazıcıda kalıp basıp bunu kullanarak karbon kumaşla spinner yapabilirdim. Türker'den de know how desteği alabilirdim.
3D yazıcıdan spinnerin kendisini basıp ondan kalıp alıp karbon spinner yapabilirdim.
3D yazıcıda spinneri basıp, bazı takviyelerle doğrudan onu kullanabilirdim.
Hangisini seçtim? Tabii ki hepsini!

Önce küçük spinnerden başlayalım. Spinneri ve backplate'i PLA ile bastım. Fotoğrafta göreceğiniz gibi X ve Y kayışlarının saçmalamaya başladığı dönemdi ve maalesef çok artefaktlıydı. Ama 15 - 16 saat süren baskıyı çöpe atacak halim yoktu.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ben de macunla giriştim spinnere. Ayrıca içten de bir kat elyaf takviyesi yaptım.

Sonra da boyadım. Çıkıntılık olsun diye iki renk tercih ettim.

Bunu motorda denemeye cesaret edemedim. Önce matkaba takıp yüksek hızda çevirdim. Dayandı! Bir ara motora takıp denemeyi düşünüyorum cesaretimi toplayınca.

Eşzamanlı olarak bir de kalıp bastım ve onun yüzey hazırlığını yaptım.

Karbon kumaştan iki yarım spinner parçası hazırladım.

Parçaları birleştirdim ve karbon şeritlerle birbirine yapıştırdım.

Zımpara, macun ve astar sonrası durum iç açıcı değil. Epey bir yüzey hazırlığı gerekiyor ama mukavemeti çok çok iyi.

Bunu ya PLA baskı backplate ile ya da buna uygun yapacağımız aluminyum backplate ile kullanmayı düşünüyorum.

Tough PLA baskı backplate'in pervane cıvata deliklerine 6 mm dış 5 mm iç çaplı prinç borular yerleştireceğim. Önce sadece backplate'i sonra spinner ile birlikte tümünü deneyeceğim.

Tabii diğer yandan 140 mm spinner çalışması da sürüyordu. Onu da deneme amaçlı bir tane full 3D baskı ve kuvvetlendirme şeklinde hazırladım. İçten elyaf, dıştan çelik macun ve boya.

Buna da aluminyum backplate yapıp deneyeceğiz.

Son olarak 140 mm için yarım karbon spinner de yaptım (Elimdeki değil, masada duran).

Ne yazık ki kalıptan ayırırken kalıp hasar gördüğü için yeni bir kalıp basıp yüzey işlemi yapmam gerekti. O nedenle şimdilik beklemeye alındı proje. Ayrıca spinner büyük olduğu için sanırım iki kat kumaş kullanmak daha mantıklı olacak. Kalıp baskısı bitti. Önümüzdeki günlerde macun ve zımparası yapılıp kumaş yatırılacak diye umuyorum.

Sonuçta bu çalışmalar bir sonuç verir ya da vermez ama bu yolda edindiğim bilgiler ve deneyim beni çok mutlu etti. Hele hele o ürünün kalıptan ayrılma anının verdiği keyif bambaşka. Umarım @Türker ören de heveslenip yaptıklarını burada paylaşır. Çünkü gerçekten görülmeye değer işleri var. Ben bir spoiler vereyim. MD11'in kuyruk kalıbı...

Bildiğiniz gibi Dolar ve Euro uçtu gitti. Gümrük kısıtlamaları da eklenince yurtdışı alışverişler sıkıntıya girdi. Yerel model mağazalarının durumu ortada. Yani eski zamanlara dönüp her işimizi kendimiz yapmamız gerekiyor artık. Bu konuda biz uçakçı takımı helikopterci takımından daha şanslıyız. Daha çok parçayı kendimizin üretmezi mümkün.
Forumumuzun pek de aktif olmayan üyesi @Türker ören (ama HezarfenRC kulübünün çok aktif bir üyesidir) bir ara "ben airliner yapacağım" diye tutturdu. "Bak evladım, etme, gitme, daha gençsin" falan desek de dinlemedi. İlginç bir yola girdi. Yaklaşık 4 m kanadı olan bir MD11'i internetten bulduğu görüntülerden yararlanarak Fusion360'da çizdi. Sonra kalıplarını çizdi. Kalıpları parça parça 3D yazıcıda bastı. Yüzey hazırlıklarını yapıp elyaf yatırdı ve mükemmel parçalar çıkardı. Adama bin kere "bir konu açıp paylaşsana" dememe rağmen tembelliği tuttu. Belki benim bu paylaşımım üzerine heveslenir.
Ben de yakın zamanda bir tane Hangar9 60cc P51 buldum. ARF, kutuda. Nasıl oldu anlamadan almış bulundum. Ama uçak tam bir baş belası. Örneğin elevatör servoları low profile. Neyse onları aynı uçaktan alan başka bir arkadaş aracılığı ile ABD'den alıp getirttik. Bu sefer spinner yok. Spinner de öyle böyle değil. 140 mm çaplı devasa bir spinner. Orijinalini İngiltere'de Wheelspin'de buldum. Buldum derken backorder ama fiyatı 330 Sterlin civarında. Yani stokta olsa da alınmaz. Türkiye'ye gelecek olsa ithalat işlemi gerektirecek ve nereden baksan 15 bin liraya mal olacak. Allah'ın aluminyum spinneri!!!
Ali Amca'ya baktım. Ehh parabolik değil ama var sonuçta 140 mm. Kargo ve gümrük dahil 2800 lira!!! Yahu spinner be! O para verilir mi?!

devam edecek...
@Sumer Yamaner abi öncelikle bu postu açmana çok sevimdim çünki bu rc kolik kullanımına bir türlü alışamadım. Çokda merak ediyorum ama kullanımı bana zor geliyor. MD-11 projesine başlayalı 2,5 ay oldu uçağın planını internetten buldum. Fusion da çizdim. Ve 3D kalıpları oluşturup baskı aldım. Neredeyse gövde tamamlanmak üzere. Bende hazır bulmuşken buradan bazı aşamaları paylaşayım

Abi 3 d baskı alıp, içten dıştan, Epoksi cam elyaf takviyesi ile güçlenirince bence hiç bir sorun olmaz, burada kritik nokta balans. Hatta fikrimce süzgeç gibi delikli bir yapıya getirip Epoksiyi o şekil de yedirince bayağı sağlam olur

Bu konuda biz uçakçı takımı helikopterci takımından daha şanslıyız. Daha çok parçayı kendimizin üretmezi mümkün.
Hiç sorma abi, heliciler olarak durumumuz tam bir felaket.:embarras:
Sonuçta bu çalışmalar bir sonuç verir ya da vermez ama bu yolda edindiğim bilgiler ve deneyim beni çok mutlu etti. Hele hele o ürünün kalıptan ayrılma anının verdiği keyif bambaşka
O sesi sağolsun zamanında @Özgür Evren Varol kareeşim canlı video yayınları ile bizde duymuştuk. Halki sen kendin yapmışsın, o an hissettiklerini inşallah bir zaman biz de hissederiz abi.:D
Umarım @Türker ören de heveslenip yaptıklarını burada paylaşır. Çünkü gerçekten görülmeye değer işleri var. Ben bir spoiler vereyim. MD11'in kuyruk kalıbı...
Hadi inşallah bu konu bir vesile olsun abi.
bu rc kolik kullanımına bir türlü alışamadım. Çokda merak ediyorum ama kullanımı bana zor geliyor.
@Türker ören hocam aslında forum kullanımı çok basit. Sadece birazcık alışmak gerekiyor. Hata yaparım diye düşünme. Ben her türlü sana yardımcı olurum. Eğer hatalı bir mesaj veya resim ekleme varsa, yeni konu açma, mesaj taşıma….. her türlü şeyde seve seve düzenleme yaparım, yeter ki sen üşenmeyip çalışmalarını bizlerle burada paylaş hocam.

Bu arada zannedersem resim yükleme kısmı biraz zor geliyor sana. Bu konuda şöyle bir video anlatımız bar, vaktin olunca bakarsın hocam.

Özetle sen Resim Yükle” butonu kullan hocam. Bunun PC ve mobilden nasıl kullanılacağı aşağıdaki konuda anlatmıştık.:saygilar:

Hiç korkma Sümer abi , bu kadar yol katetmişsin, bence hiç bir sıkıntı olmayacak , Çinlilerin sattığı sanki çok mu kaliteli veya orijinali ötüyor mu , tek sıkıntı kalıp içinde epoksinin eşit oranda dağılımını sağlamak , o zaman balans problemi büyük oranda çözülür. Bunun için de vakum işlemi lazım , e ne yapalım bir spinner için vakum tesisatı mi kuralım?
Bu ihtiyaç ve proje gereksinimlerine bağlı bir tercih.Sadece bu spinner için olacaksa maliyetli bir işlem ama ileride önümüze gelen projeye basarız dersen bence kurulabilir bir sistem.
Vakum olmadan ise epoksi jelleşmeye yaklaşırken minik bir düz rulo ile sürekli epoksiyi yüzeye eş miktarda dağıtmaya çalışarak da olası balans problemini engellemeye çalışmak çözüm olabilir , yine de mahallenin delisi de konuyu görünce daha farklı bir çözüm sunabilir.:saygilar:
Bu arada ellerine sağlık, mükemmel bir iş çıkarmışsın :bravo::thumbup:

@Türker ören beyi de çabalarından dolayı tebrik ederim , malum böyle adamların kıymeti bilinmesi gerek diye düşünüyorum, tıpkı forumun medâr-ı iftiharı @Türker Akgün kardeşimiz gibi:halay:

Son düzenleme:
Hiç sorma abi, heliciler olarak durumumuz tam bir felaket.:embarras:

O sesi sağolsun zamanında @Özgür Evren Varol kareeşim canlı video yayınları ile bizde duymuştuk. Halki sen kendin yapmışsın, o an hissettiklerini inşallah bir zaman biz de hissederiz abi.:D

Hadi inşallah bu konu bir vesile olsun abi.

@Türker ören hocam aslında forum kullanımı çok basit. Sadece birazcık alışmak gerekiyor. Hata yaparım diye düşünme. Ben her türlü sana yardımcı olurum. Eğer hatalı bir mesaj veya resim ekleme varsa, yeni konu açma, mesaj taşıma….. her türlü şeyde seve seve düzenleme yaparım, yeter ki sen üşenmeyip çalışmalarını bizlerle burada paylaş hocam.

Bu arada zannedersem resim yükleme kısmı biraz zor geliyor sana. Bu konuda şöyle bir video anlatımız bar, vaktin olunca bakarsın hocam.

Özetle sen Resim Yükle” butonu kullan hocam. Bunun PC ve mobilden nasıl kullanılacağı aşağıdaki konuda anlatmıştık.:saygilar:

Teşekkür ederim ilginize.

Tamam tamam neden kızıyorsunuz😂😂
Hocam artık senin de kendi konun var.

Paylaştığın tüm mesajları taşıyarak “McDonnell Douglas MD-11 Kompozit Model” adında yeni bir konu açtım.

Konu “RC Uçak modelleri / Scale” bölümünde.

Bu çalışmaları @Özgür Evren Varol hocam görmesin. :D Kompozit konusunda kendisi de sağolsun bizlere çok bilgiler vermiştir. Bu aralar yoğunluktan foruma pek giremiyor ama girince illa ki bir çok yorum yapacaktır.

Yeri gelmişken forumdaki kompozit çalışmalarımız bulunduğu bölümde şurası.;)