Kumanda Önerisi

Yusuf Enes

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Hem uçuş yapmak için hem de simülasyon için kumanda arıyorum. Simülasyon için illa ayrı bir kumanda almama gerek var mı?

Merhaba Yusuf.Kumanda hobide demirbaştır.Bütçen ne kadar bilmiyorum ancak Radiolink AT10II,Radiolink AT9S Pro,Flysky i serisi kumandaları tercih edebilirsin.Radiolink, Flysky'a göre daha iyidir.Ben Simülatör Dongle'ı satın almıştım onunla Simülatör'de çalışıyordum, ayriyeten Simülatör kumandası almana gerek yok.

Ayrı sim kumandasının artısı, ana kumandanın yıpranmaması olabilir. Tek kumandanın artısı ise daha kolay kas hafızası oluşturması.
Kumanda demirbaş olduğu için maddi imkanların izin verdiği en iyi kumandayı tercih etmek uygun olabilir. Seçimde en önemli kriter alıcı bulunabilirliği ve fiyatı.

Merhaba Yusuf.Kumanda hobide demirbaştır.Bütçen ne kadar bilmiyorum ancak Radiolink AT10II,Radiolink AT9S Pro,Flysky i serisi kumandaları tercih edebilirsin.Radiolink, Flysky'a göre daha iyidir.Ben Simülatör Dongle'ı satın almıştım onunla Simülatör'de çalışıyordum, ayriyeten Simülatör kumandası almana gerek yok.

Ayrı sim kumandasının artısı, ana kumandanın yıpranmaması olabilir. Tek kumandanın artısı ise daha kolay kas hafızası oluşturması.
Kumanda demirbaş olduğu için maddi imkanların izin verdiği en iyi kumandayı tercih etmek uygun olabilir. Seçimde en önemli kriter alıcı bulunabilirliği ve fiyatı.

Arkadaşımız üniversite öğrencisi @Rasim Öztürk kardeşim. ;) Ve büyük ihtimal zaten heli harici modeller ile ilgileniyor. Dolayısıyla "Vbar Control" diyerek aklını karıştırmayalım derim. ;);D

Aklımdaki kumanda şu.

En fazla 2000 tl bütçem var.

Bizimki işin latifesi, kumanda kelimesini görünce fanboyluk yapayım dedim ne zamandır yapmıyorum malum.

Şu an zaten bir yandan okuduğum için çok vakit bulamıyorum derslerin ağır olması yüzünden ama bu hobiden vazgeçmem. Şimdilik o zaman küçük uçaklar yaparak kendimi geliştirmeye çalışacağım. Aslında tam olarak istediğim bu da değil üniversiteyi bitirdikten sonra imkanım olursa savunma sanayii'nde çalışmak istiyorum bu alanda o yüzden her türlü bilgiye ihtiyacım var. Yani hem eğlenebilmek hem de yazılımsal olarak geliştirebilmek için.

Güzel bir planlama. Ben de zamanında önce uzun süre dışarıdan izledim, okudum, ilgilendim naçizane. Ne zaman iş durumları oluştu hemen iki üç ay içinde ilk modelimi almıştım.

Arkadaşların tavsiyeleri güzel, ya sadece simülatör için idareten bişey almalı yada hedef hem uçuş hem sim ise imkanları gözden geçirip gerçek bir kumanda almalı, bir plastik kutu değil. İlk dönemlerde isabetli tercihler yapmak lazım, yoksa insan soğuyabiliyor. Yaş itibarıyla da ilgi alanları hızlıca değişebilir.

Bizimki işin latifesi, kumanda kelimesini görünce fanboyluk yapayım dedim ne zamandır yapmıyorum malum.

Güzel bir planlama. Ben de zamanında önce uzun süre dışarıdan izledim, okudum, ilgilendim naçizane. Ne zaman iş durumları oluştu hemen iki üç ay içinde ilk modelimi almıştım.

Arkadaşların tavsiyeleri güzel, ya sadece simülatör için idareten bişey almalı yada hedef hem uçuş hem sim ise imkanları gözden geçirip gerçek bir kumanda almalı, bir plastik kutu değil. İlk dönemlerde isabetli tercihler yapmak lazım, yoksa insan soğuyabiliyor. Yaş itibarıyla da ilgi alanları hızlıca değişebilir.

Bu kumandayı hem simülatör için hem de uçuş için kullanabilir miyim?

Ben flysky veya radiolink kullanmadım, kullanan arkadaşlar var onların yorumları kıymetli. Yine de ben olsam biraz daha bekleyip 3.6k ya radiolink alırdım sanıyorum. Yada forumdan bilinen birinden sağlam ikinci el spektrum falan alırdım eskiden ama şimdi ilanlar ne alemde bilmiyorum.

• Beğen
Tepkiler: Yusuf Enes
Ben flysky veya radiolink kullanmadım, kullanan arkadaşlar var onların yorumları kıymetli. Yine de ben olsam biraz daha bekleyip 3.6k ya radiolink alırdım sanıyorum. Yada forumdan bilinen birinden sağlam ikinci el spektrum falan alırdım eskiden ama şimdi ilanlar ne alemde bilmiyorum.
Teşekkürler o zaman başka yorumlarıda bekleyeyim.

Hem uçuş yapmak için hem de simülasyon için kumanda arıyorum. Simülasyon için illa ayrı bir kumanda almama gerek var mı?

Ayrı bir sim kumandanız olması avantaj olur...

Ana kumandanız hırpalanmaz... Bir de eğer bilgisayarınız etrafında içecek vs bulunuyorsa olası bir sakarlıkta sıvı teması vs gibi şeylerin de önüne geçmiş olursunuz ana kumandada...
Çoluk çocuk da varsa etrafta devirip düşürmeler vs de ihtimal dahilinde....

Kumanda konusunda, erişebildiğiniz bir model varsa paylaşın bi bakalım...

Ana akım kumandalar için Futaba, Jeti, Spektrum, JR, Hitec vb... Güzel başlangıç modelleri mevcut...

İkincil olarak yeni nesil tonla kumanda belirdi...Frsky ve Radiomaster güzel işler çıkarıyorlar...

Amazona bakarak doğru yapmışsın.
Orada aliexpressten bile ucuz.
1.7k ya aynı kumandayı ve 10 kanallı alıcısını buldum amazonda.
Tignapoo FS-i6X Hz 10CH AFHDS 2A RC Verici, RC Drone Uçak Helikopteri için FS-iA10B Alıcı ile

Senin baktığın 1970tl ve alıcısı 6 kanallı.

• Beğen
Tepkiler: Yusuf Enes