Kumanda Stick başı upgrade ?

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Arkadaşım bunu kullaniyor
Memnun sanırım?

Ben yorumlar için teşekkür ediyorum. Benim tutuş şeklim tek parmak ve parmak ucuyla. Bu yüzden aşırı hareketlerde tekrar konumlandırmak zorunda kalıyorum. Tareq reis de tek parmak kullanıyor. Fakat stickleri baş parmağının iki boğumu arasında sıkıştırıyor. Bu şekilde kullanıyor. Yani tek parmak kullanacaksam bile biraz düzeltme yapmam şuan için zor olsa da ileride bana fayda sağlayacak sanırım. Çift parmak tuttuğumda stickleri daha güvenli tuttuğumu farkediyorum fakat zor geliyor. Yine de bi deneme yapacağım çift parmağa geçiş için.

Konu saptı iyice fakat stick upgrade meselesini rafa kaldırdım.

Son düzenleme:
Memnun sanırım?

Ben yorumlar için teşekkür ediyorum. Benim tutuş şeklim tek parmak ve parmak ucuyla. Bu yüzden aşırı hareketlerde tekrar konumlandırmak zorunda kalıyorum. Tareq reis de tek parmak kullanıyor. Fakat stickleri baş parmağının iki boğumu arasında sıkıştırıyor. Bu şekilde kullanıyor. Yani tek parmak kullanacaksam bile biraz düzeltme yapmam şuan için zor olsa da ileride bana fayda sağlayacak sanırım. Çift parmak tuttuğumda stickleri daha güvenli tuttuğumu farkediyorum fakat zor geliyor. Yine de bi deneme yapacağım çift parmağa geçiş için.

Konu saptı iyice fakat stick upgrade meselesini rafa kaldırdım.
Kalem tutuyor gibi düşünün. Sadece işaret ve baş parmağınızı değil, orta parmağınızı da aynı kalem tutar gibi alttan destekleyip deneyim.
Kalem tutmak parmakların alışkın olduğu hatta çok hassas hareketler yapmaya aşina olduğu bir tutuş olduğu için adaptasyonunuz daha kolay olur ve daha hassas komut verebilirsiniz.

İlk çift parmak uçuş denememi bir zagi uçururken yapmıştım. Havada tek parmak ile uçarken çift parmağa geçince garipseyip zagiyi düşürmüştüm. Deneme yapa yapa çift parmak uçuşlara biraz daha alıştım. Tek parmağa göre daha kontrollü gelmeye başladı. Fakat dengesiz bir model de tek parmak ile kendimi daha rahat hissediyorum, çift parmak ile biraz yavaş kalıyorum.

Çok tecrübem yok ama benim kumandamda general rocker olanından var ve parmaklarımı kaydırmıyor. Faydalı olabilir düşüncesindeyim:saygilar:

İlk çift parmak uçuş denememi bir zagi uçururken yapmıştım. Havada tek parmak ile uçarken çift parmağa geçince garipseyip zagiyi düşürmüştüm. Deneme yapa yapa çift parmak uçuşlara biraz daha alıştım. Tek parmağa göre daha kontrollü gelmeye başladı. Fakat dengesiz bir model de tek parmak ile kendimi daha rahat hissediyorum, çift parmak ile biraz yavaş kalıyorum.
Kumanda tepsisi kullanmadığınızı varsayıyorum. Eğer öyleyse ondan dolayı refleksleriniz yavaş kalmış olabilir, zira bir yandan kumandayı tutup bir yandan çift/üç parmak tutuşu zor olur.

Kumanda tepsisi kullanmadığınızı varsayıyorum. Eğer öyleyse ondan dolayı refleksleriniz yavaş kalmış olabilir, zira bir yandan kumandayı tutup bir yandan çift/üç parmak tutuşu zor olur.
Aynen Sarven abi, kumanda tepsisi kullanmıyorum. Genelde boyun askısı kullanıyorum. Askıyı kumandaya takarken kullanılan dengeleyici bağlantı aparatından elimde yok. O yüzden kumandayı düzgün tutmak şart oluyor, çift parmak tutuşta çok konforlu olmuyor.

Ali , önce senin vermen gereken asıl cevap, sen thumber mısın ( yani baş parmak ile tekli tutuş yapan ) yoksa pincher mısın ( çift parmak ikili tutuş ) ? Ben kumandayı ilk kullandığımda picher başladım ve nedense thumber bana sağ eli ile yazan , yemek yiyen birinin sol eli ile deneme yapması gibi geldi . Sonra senin sorduğun soruyu sordum kendime . Sticklere thumber tutuşa uygun tepsili stick kafaları taktım . Gayet güzel uçtum ama nedense ani refleks göstermem gereken durumlarda istemsiz pinchera geçiyorum . Uzun lafın kısası ; kumandanı ve sticklerini en rahat hissetiğin şekilde kullan ve uç derim .

Aslında ben tek parmakla malum 4 kanallı heli uçuran bir kişiydim. Çocukluğumda çok fazla 3.5 kanal ve 4 Kanal oyuncak aldım kendime. Ailem o zamandan beri şakayla karışık kızar bana ?

O zamanlar helikopterin gaz kolu sadece yukarıda oluyordu. Ayrıca stickleri bir taraflara götürme işini tutarak değil iterek yapıyordum. Yani ileri gidecekse arkadan itikliyordum ve istediğim yere gelince stickleri bırakıyordum :D geri gideceği zaman yine benzer şekilde itikliyordum. Yani sticklere tam olarak hükmeden değil, yönlendiren bir tutuşum vardı.

İlerleyen zamanlarda bu değişti tabi. Fakat eski alışkanlıklar devam etmekte. Hala sticklere hükmeder şekilde tutmuyorum. Çok güçsüz bir hükmetme söz konusu. Parmak ucumla tutuyorum. Yani neredeyse 1cm bile yok parmağımın dışta kalan kısmı. Haliyle pilotajım ilerledikçe bu tutuş daha çok zayıflıyor. En çok da sticklerin aşağı pozisyonlarında zayıflıyor. Çünkü parmağımın dışta kalan kısmı yarım cm civarına düşüyor. Bu şekilde hareket ettikçe de tekrar konumlandırmak durumunda kalabiliyorum. Ve eğer dozajı tutturamazsam stick elimden kaçıyor. Tabi bunlar simde oluyor. Henüz gerçek modelde o kadar şımaramadım :D

Velhasıl benim muhtemelen tutuş şeklimde bir düzenlemeye gitmem gerekiyor. Çift parmak çok güvenli bir tutuş sağlıyor. Ama denemedim adam akıllı. Vaktim olduğunda deneyeceğim. Belki yine eski sistem devam etmeye çalışırım. Deneyip karar vericem

Tek parmağı (baş parmakları) kullanmaya alışınca diğerine (iki parmak) dönmek bence gözde büyütülüyor. Ben bunu kendi üzerimde deneyimledim. Kumandayı askısız kullanarak başladığım için, başparmak kullanımına alışmıştım. İki parmakla tutmaya kesinlikle alışamayacağımı düşünüyordum. Birgün bir uçuş başlangıcında bir hocamın tavsiyesi ve cesaretlendirmesiyle denedim, o gün bugündür çift parmaklı tutuşa alıştım gitti. Kumandanın ağırlığını askıya emanet etmiş oluyorsun ve böylece parmaklar daha serbest kalıyor. Ayrıca, kumanda çubuklarına tepeden sürekli ve bazen kontrolsüz uygulanan baskı, zamanla mekanik sistemi zorlar ve daha çabuk bozulmasına sebep olur diye tahmin ediyorum.
Dolaylı bir yoldan açıklamak isterim: Çalgı çalmak, -kabaca- bir takım reflekslerin ezberlenmesi ve sinir-kas sistemi kontrolü olayıdır. Kumanda kullanmak da buna benzer bir şey. Mesela bağlama çalan bir kişi, sol eliyle çalgının sapını kavramaz; sapın ağırlığını sol eliyle tartmaya çalışmaz. Çalgının gövdesi sağ ön kol ile bacak arasına sıkıştırılır ve sol el sapı tutmasa bile çalgının sapı havada uygun pozisyonda kalır. Böylece sol el, perdeleri gezerken çalgının ağırlığını dengelemekle uğraşmaz. Ya da keman çalanlar, çalgıyı çene ve boyun arasına sıkıştırarak, sol elin serbest olmasını, böylece daha az sürtünmeye maruz kalmasını sağlarlar. İşte buradan hareketle, tepsi veya askı kullanarak iki ya da üç parmakla çubukların tutulmasını daha makul buluyorum.
Elbette ki şu doğru, bu yanlış demek haddime değil. Kişi nasıl rahat ediyorsa doğrusu o'dur. Uçurulan alet ve kullanılan uçuş tarzı da bunda etken...

Konu başlığından sapmış olsa da güncelleme yapmak istedim. Belki benimle aynı sorunu yaşayan biri için faydalı olur.

Çift parmakla farklı zamanlarda toplam 1,5/2 saatlik bir sim çalışması yaptım. İlk 10-15 dkdan sonra mutlu olmaya başladım açıkçası :) Çünkü eskiden tek parmağıma iki komut vermem gerekiyordu. Mesela 60 kademe aileron verirken 10 kademelik elevatör düzeltmesi yapmam gerektiğinde tek parmağıma bu komutu vermekte zorlanıyordum. (Tabi bu dediğim düz veya ters uçuştaki küçük düzeltmeler değil. Sürekli olan hızlı hareketlerdeki küçük düzeltmelerden bahsediyorum.) Şuan düzeltme komutunu diğer parmağıma vererek çok güzel düzeltmeler yapabilir oldum. Tabi tek parmağımla verdiğim bazı düz komutları verirken istemediğim farklı komutları daha az veriyordum. Ama çift parmağa alıştıkça bu sorunlar ortadan kalkıyor.

Şuan tek parmakla yaptığım her hareketi orta seviyede yapabiliyorum. Hatta hareketlerin birazını tek parmağa göre çok daha iyi bir şekilde yapabilir haldeyim bu zaman zarfında. Tabi kumanda tutuşum konusunda rahat değilim. Biraz askılık kullanayım dedim ve hala boynum ağrıyor. Çıkardım askılığı bu yüzden. Göbeğimi tepsi olarak kullanmaya başladım :lol::lol: İşe yarasın kerata :D Zaman geçtikçe tutuşa alışıyorum. En rahat olarak bu şekilde tutuyorum. Böyle de devam eder sanırım.
Fotoğraf çekerken sağ elimle sticki aşağıdan tutmuşum. Aslında sol elimde olduğu gibi daha uç taraftan tutuyorum sticki.

Yani çift parmağa geçmek gerçekten benim için faydalı oldu. Tavsiye edebilirim:RCKolik::saygilar:

Son düzenleme:
Çift parmakla farklı zamanlarda toplam 1,5/2 saatlik bir sim çalışması yaptım. İlk 10-15 dkdan sonra mutlu olmaya başladım açıkçası :)
Çalışma ile bırakılmayacak eski alışkanlık yok Ali. Zamanında @Türker Akgün kardesim 15 yıl sonra bırak parmak tutma şekil değişikliğini kumanda üzerindeki sticklerin yerlerini degistirmisti (Mode degisimi) ? Eğer yeni tutuşta kendini daha rahat hissediyorsan aynen devam. Çok kısa bir sürede eski alışkanlığı tamamen yenersin :thumbup:
Tabi kumanda tutuşum konusunda rahat değilim. Biraz askılık kullanayım dedim ve hala boynum ağrıyor. Çıkardım askılığı bu yüzden.
Yeni durumda en büyük risk bu bence. Kesinlikle aski veya tepsi kullanman gerekir diye düşünüyorum :) Bu is göbeğe emanet edilecek bir şey değil ;D

Konu başlığından sapmış olsa da güncelleme yapmak istedim. Belki benimle aynı sorunu yaşayan biri için faydalı olur.

Çift parmakla farklı zamanlarda toplam 1,5/2 saatlik bir sim çalışması yaptım. İlk 10-15 dkdan sonra mutlu olmaya başladım açıkçası :) Çünkü eskiden tek parmağıma iki komut vermem gerekiyordu. Mesela 60 kademe aileron verirken 10 kademelik elevatör düzeltmesi yapmam gerektiğinde tek parmağıma bu komutu vermekte zorlanıyordum. (Tabi bu dediğim düz veya ters uçuştaki küçük düzeltmeler değil. Sürekli olan hızlı hareketlerdeki küçük düzeltmelerden bahsediyorum.) Şuan düzeltme komutunu diğer parmağıma vererek çok güzel düzeltmeler yapabilir oldum. Tabi tek parmağımla verdiğim bazı düz komutları verirken istemediğim farklı komutları daha az veriyordum. Ama çift parmağa alıştıkça bu sorunlar ortadan kalkıyor.

Şuan tek parmakla yaptığım her hareketi orta seviyede yapabiliyorum. Hatta hareketlerin birazını tek parmağa göre çok daha iyi bir şekilde yapabilir haldeyim bu zaman zarfında. Tabi kumanda tutuşum konusunda rahat değilim. Biraz askılık kullanayım dedim ve hala boynum ağrıyor. Çıkardım askılığı bu yüzden. Göbeğimi tepsi olarak kullanmaya başladım :lol::lol: İşe yarasın kerata :D Zaman geçtikçe tutuşa alışıyorum. En rahat olarak bu şekilde tutuyorum. Böyle de devam eder sanırım.
Fotoğraf çekerken sağ elimle sticki aşağıdan tutmuşum. Aslında sol elimde olduğu gibi daha uç taraftan tutuyorum sticki.

Yani çift parmağa geçmek gerçekten benim için faydalı oldu. Tavsiye edebilirim:RCKolik::saygilar:
Tek parmaktan iki parmaga gecince neler olmus, bir de benim gibi 3 parmak kullansaniz, neler olacak demek ki :lol: