Kumanda Stick Hassasiyeti - Nedir / Tercihiniz

Emre Kaman

Moderator
İlgi Alanı
Heli
Arkadaşlar bikaç gün önce yeni kumandanın ayarlarını yaparken bu konuyu açmak aklıma geldi. Hem bir kaynak olur, hem de başkalarının nasıl kullandığını öğrenir, kendimiz de yeni bişeyler deneriz diye düşündüm.

Öncelikle, stick hassasiyeti yada gerginliği demek de doğru, nedir?

Bildiğimiz gibi kumandalarımızın aileron, elevatör ve rudder stickleri yaylıdır, bırakınca kendisini merkezler. Hatta multilerde throttle kontrolünü de yaylı kullananlar var. Çoğu kumandada bu yayların sertlik derecesi ayarlanabilir. Ayarlama biçimi kumandadan kumandaya değişiklik gösterebilir, bazılarında kumandanın arka kapağını açmak gerekirken, yeni kumandaların hemen hepsinde kapak açılmadan da bu ayar yapılabilir. Ayar için manuelden öğrenerek uygun vidayı bulup çevirmek yeterlidir.

Stick hassasiyeti ne işe yarar?

Stick hassasiyetinin/gerginliğinin bize sağladığı şey bir yönde komut verirken, diyelim elevatör, istem dışı olarak araya aileron karışmasını engellemektir. Bu durumda düz mantıkla, parmaklarımız ne kadar hassassa, yay gerginliğine o kadar az ihtiyaç duyarız gibi bir sonuca varabiliriz. Ancak bu alışkanlıklara, tercihe, hissiyata göre kişiden kişiye çok fazla değişiklik gösterecek bir konudur. Yani tamamen mantığa oturtmak gibi bir durum söz konusu değil. Zaten hiçbirimiz robot olmadığımız için, ister istemez stiğin belli oranda bize direnç göstermesi gerekir.

Yine stikleri tutuş şeklimize göre de hassasiyet farklılık gösterir. Genel olarak çift parmak kullananlar (pincher - çimdikçi) daha hafif yay kullanırken, tek parmak kullananlar (thumber - parmakçı) daha sert ayar severler.

Bir başka parametre ise pilotaj seviyemizdeki değişimdir. Pilotaj seviyemiz ilerledikçe daha hassas komutlar verebilme becerimiz gelişir. Yaptığımız hareketler karmaşıklaşır, hızlanır, daha da hassas komutlar verme ihtiyacımız doğar. Bu durumda yay sertliğinin de istediğimiz yönde değişmesi doğaldır, gereklidir. Aynı şekilde uzun süre uçuş yapmadığımız kış mevsiminden sonra, yeni sezona başlarken parmaklarımızın pası silinene kadar biraz daha sert ayarla uçmak işimizi daha kolaylaştırabilir

Sizlerin de kumanda tutuş biçiminizi ve yay sertliği tercihlerini belirtmenizi isterim, ikinci mesaj benim :D

Ben kumandayı sağ stik için tam çimdikçi stayla (iki parmak) kullanıyorum. Bu şekilde cyclic komutları için sevdiğim gerginlik ayarı biraz gevşek tarafta kalıyor.

Sol stiği çimdik-parmak arası bir yerlerde kullanıyorum. Sol baş parmağım stiğin üstünde, sol işaret parmağım ise stiğin ön tarafında oluyor. Bu şekilde kullanırken kollektif yönünde gevşek ayar kullanıyorum. Ayarlarken, kumandayı salladığımda stik yukarı aşağı hareket etmeyecek kadar sert, ancak komut verdiğimde direnç göstermeyecek kadar yumuşak olacak şekilde ayarlıyorum. Rudder için ise biraz sert tarafta ayar seviyorum. Bu bana hızlı kollektif hareketlerinde, mesela tictoc çalışmalarında araya istemsiz rudder karışmaması için biraz destek sağlıyor. Ancak yayı çok fazla germiyorum, zira piro çalışmalarında kuyruk dönüş hızı çok önemli ve yayın direnci gereğinden fazla olursa over-control durumuna sebep oluyor.

Şimdilik ayarım bu şekilde, belki önümüzdeki sezon daha farklı olur.. :)

Başparmak (thumb) kullanıyorum. Böyle olunca diğer yardımcı switchleri (hold, bankswitch, motor, rescue etc.) daha kolay kontrol edebiliyorum (işaret parmağımla). Orta veya yüzük parmağı ile o kadar rahat değilim switch kontrolünde.

Ve çift parmak kullanımda aynı şekilde stickleri yukarı-aşağı yönünde sıkıntı yok ama sağa-sola hareketlerde (aileron ve rudder) yine çok rahat değilim. Simülatörde denemelerim oldu, kendimi rahat hissetmedim bir türlü. O bakımdan başparmak devam...

Gerginlik olarak da sağ stick yaylı ve genelde biraz daha sert zaten. Sol stick ise, kumandayı dik koyduğumda ağırlığı ile aşağı düşmeyecak kadar sıkı, ama parmakla rahatça hareket ettirecek kadar yumuşak bir ayarda kullanıyorum. Rudder yay gerginliği de aileronda ne kadarsa yaklaşık o kadar.

Ben tek bas parmak kullandığım için biraz sert kullanmayı tercih ediyorum

ASUS_Z002 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aynen Emre'nin anlattığı parmak pozisyonu ile kullanıyorum ama tüm eksenler max. sertlikte hep. Yumuşatacak kadar ilerletemedim pilotajımı. :D

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ben de tek parmakla kullanıyorum. Simde çift denedim. Stiğin çember yayı çizdiği hareketlerde çift parmak daha kontrollü gibi ama ben de bir türlü rahat olamadım. Özellikle alan turu gibi basit sayılabilen hareketlerdw bile hata yapabiliyorum çift parmakla.
Stik sertlikleri ile oynamadım throttle dışında. Onu da gevşek istiyorum ama şöyle bir sorun var. İstediğim kadar gevşetince uç noktalarda stik durmuyor. Mesela sıfıra getirip braktığımda biraz yukarı çıkıp duruyor. Onun için hafif sıkmak zorunda kalıyorum.
Spektrumda da stick sertliğini ayarlamak için arkasını açmaya gerek yok.

Tam ben yazacakken baktım ki benim durumumu Cahit hocam benden önce çok güzel bir şekilde özetlemiş :thumbup:

Bu arada bu değişik ve güzel konu için teşekkürler Emre :RCKolik:

Cahit Kaş' Alıntı:
Ben de yek parmakla kullanıyorum. Simde çift denedim. Stiğin çember yayı çizdiği hareketlerde çift parmak daha kontrollü gibi ama ben de bir türlü rahat olamadım. Özellikle alan turu gibi basit sayılabilen hareketlerdw bile hata yapabiliyorum çift parmakla.
Stik sertlikleri ile oynamadım throttle dışında. Onu da gevşek istiyorum ama şöyle bir sorun var. İstediğim kadar gevşetince uç noktalarda stil durmuyor. Mesela sıfıra getirip braktığımda biraz yukarı çıkıp duruyor. Onun için hafif sıkmak zorunda kalıyorum.
Spektrumda da stick sertliğini ayarlamak için arkasını açmaya gerek yok.

Cahit hocam spectrumda stick sertliğini ayarlamak için arka kapağı açmaya gerek var çünkü kapağı açmadan tam ayar yapamıyosunuz kapağı açtığınız zaman yayların sertliğini ni nebze olsun ayarlayabiliyosunuz çok gevşettiğiniz zaman tutmuyo mesela stick veya aikeron elevatörü bıraktığınoz zaman orta konuma gelmiyo bu gibi durumda yayı biraz germek gerekiyo

kemalcan' Alıntı:
Cahit hocam spectrumda stick sertliğini ayarlamak için arka kapağı açmaya gerek var ...
Bence marka yerine model belirtelim Kemalcan. Zira mesela DX9 gerekmiyor. Sen hangi model Spektrum kumanda için gerekiyor diyorsun ??

DX9 Manual - Sayfa : 42

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bence marka yerine model belirtelim Kemalcan. Zira mesela DX9 gerekmiyor. Sen hangi model Spektrum kumanda için gerekiyor diyorsun ??

DX9 Manual - Sayfa : 42

Spectrum dx 9 kullanıyorum Mehmet abi 45 dakika uğraştım stickleri ayarlamak için zira dx 9 un stickleri biraz serttir.
Dediğim gibi bi nebze olsun yumuşattım stickleri ayarı yaparkende similatörde kullanarak yaptım kendime göre dediğim gibi içerideki yaylar bir tık gevşetilebilir diye düşünüyorum kendim öyle yaptım gayette memnunum.

kemalcan' Alıntı:
Cahit hocam spectrumda stick sertliğini ayarlamak için arka kapağı açmaya gerek var çünkü kapağı açmadan tam ayar yapamıyosunuz kapağı açtığınız zaman yayların sertliğini ni nebze olsun ayarlayabiliyosunuz çok gevşettiğiniz zaman tutmuyo mesela stick veya aikeron elevatörü bıraktığınoz zaman orta konuma gelmiyo bu gibi durumda yayı biraz germek gerekiyo
Ben dx7s kullanıyorum. Arkada plastik parçalar var. Onları çıkarınca vidalara ulaşılabiliyor. Dediğim gibi ben sadece throttle kanalının gevşekliği ile oynadım. Diğerlerine dokunmadım. Eğer orta konuma gelmeme gibi bir sorun oluyorsa o ayrı.
Spektrumları açmak başlı başına dert. Onun için arkadan vidalara ulaşılabilecek şekilde tasarlanmış. Tabi çok gevşetince veya sıkınca uçlarda veya ortada problem çıkabiliyor demek ki.

kemalcan' Alıntı:
Spectrum dx 9 kullanıyorum Mehmet abi 45 dakika uğraştım stickleri ayarlamak için zira dx 9 un stickleri biraz serttir.
Dediğim gibi bi nebze olsun yumuşattım stickleri ayarı yaparkende similatörde kullanarak yaptım kendime göre dediğim gibi içerideki yaylar bir tık gevşetilebilir diye düşünüyorum kendim öyle yaptım gayette memnunum.
Tam olarak neden açtığını hala anlamadım ama ben istediğim şekilde arka kapatı açmadan manual gösterildiği şekilde ayarlamıştım zamanında.

Cahit Kaş' Alıntı:
Ben dx7s kullanıyorum. Arkada plastik parçalar var. Onları çıkarınca vidalara ulaşılabiliyor. Dediğim gibi ben sadece throttle kanalının gevşekliği ile oynadım. Diğerlerine dokunmadım. Eğer orta konuma gelmeme gibi bir sorun oluyorsa o ayrı.
Spektrumları açmak başlı başına dert. Onun için arkadan vidalara ulaşılabilecek şekilde tasarlanmış. Tabi çok gevşetince veya sıkınca uçlarda veya ortada problem çıkabiliyor demek ki.

aynen cahit hocam yayları çok gevşetirseniz aileron elevatör ve rudder komutu verdiğiniz zaman ortalamıyo o yüzden fazla gevşetemiyosunuz zaten bende dediğim gibi similatörde uçuş yaparak sertliği kullanımıma göre ayarladım biraz uğraşmak gerekiyo spectrum dx 9 stick sertliği konusunda biraz sınıfta kalıyo (jr kullanıcılarına göre ) :D Spectrum dx 9 dan başka kumanda kullanmadım fakat kullananlar jr a göre sert olduğunu söylüyor.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Tam olarak neden açtığını hala anlamadım ama ben istediğim şekilde arka kapatı açmadan manual gösterildiği şekilde ayarlamıştım zamanında.

Mehmet abi tam olarak şöyle dediğim gibi rudder komutu verdiğimiz zaman stiği ortalayan bir yay var aileron ve elevatörde aynı şekilde bu yayarı gevşeterek ayar yaptım ben.
Yanlız tekrar belirtmekte fayda var çok gevşettiğiniz zaman komut verdiğiniz zaman stick ortalamıyo yay gerginliğini iyi ayarlamak gerekiyo ben similatörde uçuş yaparak kendime göre en iyi sertliği ayarladığımı düşünüyorum :)

İlk başlarda tek parmak başladım sonradan 500e geçtiğimde Çift parmak pinçik stiline geçtim.
Sağ stick gevşek, sol stick Throtle boşta gibi ama kendince hareketi yok. Rudder da sağ stiğin hassasiyetinde :saygilar:
Bu şekilde alıştım hassasiyet iyi geliyor.
Bazen tek parmak deniyorum olmuyor :laugh: