Lanier Stinger 10

Ynt: Ynt: Lanier Stinger 10

Omer Erkan' Alıntı:
Evet arkadaşlar, dediğim gibi elim biraz ağırdır. Ama kanat inşaatımız devam ediyor.
.....................................................
Abi, resimler ve açıklamalar süper. Eline sağlık %p Benim gibi hayatında uçak yapmamış kişiler için oldukça faydalı, teşekkürler :) Gövdeyi ve geri kalan kısımları merakla bekliyoruz :saygilar:

Omer Erkan' Alıntı:
Stinger 10 inşaatı kanat ve kuyruk güncellemeleri ile devam ediyor...
Abi süpersin. :thumbup: Detaylı ve çok güzel anlatımlı bir montaj konusu oldu. Eline sağlık :bravo:

Omer Erkan' Alıntı:
Stinger 10 inşaatı kanat ve kuyruk güncellemeleri ile devam ediyor...
Çok güzel gidiyor gerçekten. Birlikte yapıyoruz sanki, eline sağlık Ömer Abi. :bravo:

Ynt: Lanier Stinger 10

Teşekkürler arkadaşlar. ARF'ler çıkalı beri inşaat azaldı. Ama yapmak isteyecek olanlara bir fikir vermek açısından faydalı olabilirsem bana yeter. Forumların amacı da bilgi paylaşımı değilmi zaten?

Arkadaşlar, ben size demiştim tembellik etmezsem paylaşırım diye... Son güncellemeden beri iki haftadan fazla olmuş. Mümkün olduğunca resim çekiyorum ama...Ah şu yazmak yokmu?... Öte yandan baktım, heliciler almış başını gitmiş. Artık bir şeyler koymak farz oldu! İşte son durum aşağıda;

Modelimiz bugün yapılan son zımpara ile artık kaplamaya hazır hale geldi. Ara aşamaları yavaş yavaş paylaşacağım. Renkler konusunda henüz bir fikrim yok. Ancak, gövde üstü beyaz plastik olduğu için muhtemelen kırmızı/beyaz bir kaplama olacak, bakalım... :rolleyes: Eğer içinizde metanolden etkilenmeyen bir boya bilen varsa, söylerse sevinirim.

You must be registered for see images attach

Ekli dosyalar

• DSCN5340.JPG
    DSCN5340.JPG
    179.7 KB · Görülme: 6
  • DSCN5341.JPG
    DSCN5341.JPG
    170 KB · Görülme: 5
  • DSCN5342.JPG
    DSCN5342.JPG
    171.2 KB · Görülme: 2
  • DSCN5343.JPG
    DSCN5343.JPG
    173.9 KB · Görülme: 4

Ara aşamalar derken temel olarak gövde inşaatı demek istiyorum. Model plastik üst kısım dışında kutu gövde. O nedenle, önce gövde yanlarının alt kısımlarına, gövde alt kaplamaya destek olacak üçgen çıtaları yapıştırarak başlıyoruz. Burada, gövde ara bölmelerinin geleceği yerleri boş bıraktım. Çıtaları yapıştırırken, gövde yanını düz zemine dik konumda çıtaları bastırarak, gövde yanlarının kenarları ile sıfırlanmasını sağladım. Bu arada, gövdenin arkaya doğru daralmaya başladığı yerden, bıçakla hafifçe çizerek levhayı çatlattım. Böylece, gövdenin arka kısmının düzgün bir eşkenar üçgen olmasını sağladım.

Daha sonra, bir gövde yanına iki gövde bölmesini yapıştırdım. Düzgün bir gövde elde edebilmek için bu iki bölmenin gövde yanlarına tam dik olarak yapışması çok önemli. Daha önce öndeki bölmeye yapıştırdığım servo yatağı da bu konuda yardımcı oldu. Yine üçgen çıtalarla servo yatağını gövde yanına destekledim.

Motor bağlantı duvarı iki hafif kontraplağın üst üste yapıştırılması ile oluşuyor. Ama önce, motor sehpasının konumunu ve vida yerlerini belirliyoruz.

Şimdilik bu kadar, devam edecek. Ama gitmeden yapıştırıcı sürmekte kullandığımız fırçaları su ile yıkıyoruz. Yoksa, ertesi gün yumuşatmak için birkaç saat beklemek gerekiyor.

Ekli dosyalar

• DSCN5305.JPG
    DSCN5305.JPG
    177.8 KB · Görülme: 3
  • DSCN5304.JPG
    DSCN5304.JPG
    133.6 KB · Görülme: 3
  • DSCN5303.JPG
    DSCN5303.JPG
    142 KB · Görülme: 1
  • DSCN5312.JPG
    DSCN5312.JPG
    187.4 KB · Görülme: 2
  • DSCN5301.JPG
    DSCN5301.JPG
    164 KB · Görülme: 1
  • DSCN5300.JPG
    DSCN5300.JPG
    157.8 KB · Görülme: 1
  • DSCN5299.JPG
    DSCN5299.JPG
    163.3 KB · Görülme: 1
  • DSCN5296.JPG
    DSCN5296.JPG
    163.6 KB · Görülme: 1
  • DSCN5295.JPG
    DSCN5295.JPG
    164.3 KB · Görülme: 1

Bitmesine yaklaştığımız şu günlerde ILK uçuşunu merakla bekliyoruz :bravo: :bravo:

Mehmet, bu başlık altında yeni güncellemeleri yapmak istediğimde aşağıdaki mesajı veriyor, neden olabilir?

"Dosyanın yükleneceği dizin doludur. Lütfen daha küçük bir dosya deneyin veya yöneticiler ile iletişime geçin."

Omer Erkan' Alıntı:
Mehmet, bu başlık altında yeni güncellemeleri yapmak istediğimde aşağıdaki mesajı veriyor, neden olabilir?

"Dosyanın yükleneceği dizin doludur. Lütfen daha küçük bir dosya deneyin veya yöneticiler ile iletişime geçin."

Server'da bir bakım çalışması ya da revizyon gibi birşey var sanırım Ömer Abi. Mehmet Bey'in bir el atması gerekicek sanırım :laugh: Şu an forum üzerinden dosya ekleme özelliği çalışmıyor.

Omer Erkan' Alıntı:

Evet abi, server yer kalmamış :embarras: Gecici olarak kapasite arttırımı yaptırdım. En yakında da bir BAKIM yapmak lazım ;) Şu an ilave edebilirsin :saygilar:

Mehmet, teşekkür ederim. O zaman, nerde kalmıştık?

Evet, arkası yarın devam ediyor. Sağ gövde yanına ikinci ve servo yatağı ile beraber üçüncü bölmeyi yapıştırmıştık. Bunların üstüne sol gövde yanını da yapıştırdık. Tabii yine dik olmasına özen gösteriyoruz. Böylece gövdenin kanat altını oluşturan kutuyu elde ettim. Şimdi gövdenin arkasını tam bir ikizkenar üçgen oluşturacak şekilde birleştirmemiz gerekiyor. Ancak kuyruğa doğru yukarı kalktığı için gövdeyi kanat altına denk gelen yerden plana yerleştirdim ve daralmaya başladığı yerden plana iğneledim. Sonra da tahtrevalli hareketiyle arka kısmı plana oturttum.

Sonra iki gövde yanının kuyruk kısmını plana göre biraraya getirip yapıştırdım. Burası çok önemli; gövdenin tam ekseninde olması, yani birleştirdiğimiz kuyruk kısmının kanat yatağı düzlemine tam dik ve yatay dengeleyici düzleminin kanat yatağına tam paralel olması için çok dikkat etmemiz gerekiyor. Bunun için kuyruğu gönyelerle sabitledim ve bir ip yardımı ile gövde eksenine göre kontrol ettim.

Yapıştırdığım gövde arkası bu şekilde kuruduktan sonra, daha önce üst üste iki kat olarak yapıştırdığım motor bağlantı duvarını yerine yerleştirdim ve gövde yanlarına tam dik olarak yapıştırdım.

Sıra geldi gövde altının kaplanmasına. Gövdede burun kısmının altı hafif kontraplak. Bunu yerine yerleştirmeden önce, iniş takımının iç tarafta geleceği yeri işaretledim. Daha sonra buraya iniş takımı bağlantısını güçlendirmek için bir kat daha kontraplak yapıştıracağız. Alt kaplamanın geri kalan kısmı balsa. Burada balsa levhaların su yolunun gövdenin boyuna değil de enine olarak yapıştırıyoruz. Böylece gövdenin daha dayanıklı olmasını sağlıyoruz. Balsa levhaları önce maskeleme bandı ile tutturup, sonra üzerine ağırlık koyup kurumaya bıraktım.

Sonrasında ise gövdede kontraplak kanat destek levhasını yerine yerleştirdim.

Ekli dosyalar

• DSCN5318.JPG
    DSCN5318.JPG
    160.9 KB · Görülme: 1
  • DSCN5313.JPG
    DSCN5313.JPG
    166.7 KB · Görülme: 2
  • DSCN5316.JPG
    DSCN5316.JPG
    160 KB · Görülme: 2
  • DSCN5317.JPG
    DSCN5317.JPG
    157 KB · Görülme: 2
  • DSCN5311.JPG
    DSCN5311.JPG
    189.2 KB · Görülme: 1
  • DSCN5308.JPG
    DSCN5308.JPG
    168.5 KB · Görülme: 4
  • DSCN5307.JPG
    DSCN5307.JPG
    184.3 KB · Görülme: 2
  • DSCN5306.JPG
    DSCN5306.JPG
    175.6 KB · Görülme: 2
  • DSCN5310.JPG
    DSCN5310.JPG
    164.6 KB · Görülme: 1

Arkadaşlar, uzun zamandır güncelleyemedim ama inşaatımız yavaş da olsa devam ediyor. Şu anda kaplama bitti ve modelimiz ARF durumuna geldi. Sıra geldi montaja. Aşağıda son durumu görebilirsiniz. Araları geçtim artık, kusura bakmayın.

[attachimg=1]

Ekli dosyalar

• DSCN5354.JPG
    DSCN5354.JPG
    78 KB · Görülme: 45

Ömer bey harika olmuş gerçekten :) bu modelin kanadı 1 metre civarında ise 25 32 lik motorlar ile kullanılıyordur sanırım değilmi ? elimd eboşta duran 25 lik motorum thunder tiger 5 adet metal dişli servom var :D bi uçağımdan kalan ve yine 1 metrelik 25 lik motora uygun bi uçak düşünüyorum ama TR de böyle bişey bulamıyorum mağlesef :( önerebileceğiniz bir model varmı ?