LiPo Bataryalar , Bilinmesi Gereken Herşey

İyi günler. 4s 5000mah 25 c bir pil aldım daha bugün. Pili şarj etmek için de imax b6 aletini aldım. Pili uzun süre kullanmayağım için storage modunda şarj edip kaldıracaktım. pili alete takıp şarj etmeye başladığımda hücrelerinin 2.7 volt civarında olduğunu gördüm. Hücreleri 3voltun altına düşürmeyin diye uyarılıyor heryerde. Bu benim pilimin kötü olduğunu mu gösterir yoksa normal midir?
Pili aldığım site ile iletişime geçtim ve pili geri kargolamamı istediler düzgün bir pil göndereceklermiş. Hücrelerden biri 3.7 volt altında ise pili alıyorlarmış geri. Sıkıntım giderildi. Bu arada hiçbir kargo ücreti ödemedim.(Not: Pilde bir hata olmasaydı kargoları ben ödeyecekmişim.)

Pili aldığım site ile iletişime geçtim ve pili geri kargolamamı istediler düzgün bir pil göndereceklermiş. Hücrelerden biri 3.7 volt altında ise pili alıyorlarmış geri. Sıkıntım giderildi. Bu arada hiçbir kargo ücreti ödemedim.(Not: Pilde bir hata olmasaydı kargoları ben ödeyecekmişim.)
Neyse en uygun çözümü sunmuşlar %p

• Beğen
Tepkiler: UFUK ZEYBEK
Günaydın forumm :RCKolik: Konunun başında jst soketin 5A desteklediği yazılmış .Sipariş ettiğim pil jst uçlu idi. Servoları high voltage alıp alıcıya bağlıcam .. Yani akım yetersiz kalırmı bu durumda ?

Servolarin high voltaj olup olmamasi onemli degil, kac amper ceken kac servo oldugu onemli.

Ben kendi adima jst konnektoru dusuk guc gerektiren ve kritik olmayan yerlerde severim. Ancak yuksek akimli sistemlerimdeki alici/unite enerjisi gibi kritik yerlerde;

1. Pil cikisinda xt30 veya xt60 gibi daha guvenilir konnektorler kullanirim
2. Alici/unite enerji girisini mutlaka iki paralel hat ile saglarim. Hem alici pinlerinin sinirli akim kapasitesi icin, hem de kopma-cikma durumuna karsi yedekli calismak icin.

Servolarin high voltaj olup olmamasi onemli degil, kac amper ceken kac servo oldugu onemli.

Ben kendi adima jst konnektoru dusuk guc gerektiren ve kritik olmayan yerlerde severim. Ancak yuksek akimli sistemlerimdeki alici/unite enerjisi gibi kritik yerlerde;

1. Pil cikisinda xt30 veya xt60 gibi daha guvenilir konnektorler kullanirim
2. Alici/unite enerji girisini mutlaka iki paralel hat ile saglarim. Hem alici pinlerinin sinirli akim kapasitesi icin, hem de kopma-cikma durumuna karsi yedekli calismak icin.
Pil çıkışına xt30 konnektörü bağlayınca alıcıya nasıl takacağım ?

Teknik olarak jst konnektoru de aliciya takamazsin. Pratikte takilir, ama gereksiz risk almis olursun. Pile duzgun bir konnektor, oradan cikacak uclarinda servo konnektoru olan iki paralel hat ile aliciya gitmek en saglikli cozumlerden biri olur.

• Beğen
Tepkiler: Resul Toruk
Teknik olarak jst konnektoru de aliciya takamazsin. Pratikte takilir, ama gereksiz risk almis olursun. Pile duzgun bir konnektor, oradan cikacak uclarinda servo konnektoru olan iki paralel hat ile aliciya gitmek en saglikli cozumlerden biri olur.
Emre abi şunu mu demek istedin. Pilin çıkışına xt30 veya farklı bir konnektör bağla , çıkışından 2 ayrı servo konnektörlü kabloları lehimleyip o şekilmi alıcıya bağla diyorsun ?

Emre abi şunu mu demek istedin. Pilin çıkışına xt30 veya farklı bir konnektör bağla , çıkışından 2 ayrı servo konnektörlü kabloları lehimleyip o şekilmi alıcıya bağla diyorsun ?

Aynen. Ben 4 veya daha fazla standart boy servo kullanan modellerimde bu sekilde baglanti yapiyorum.

• Beğen
Tepkiler: Resul Toruk
hayırlı akşamlar :) Fotoğrafta soketten kesilen kablo hangi uca ait yardımcı olurmusunuz :RCKolik:
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Gorunuse gore, bu oynanmis bir pil. 2s gibi goruyorum ben, yani oraya gidecek bir kablo yok.

Ancak, bu pil bu haliyle yangina davetiye cikariyor. O kutuplarin kesinlikle acikta olmamasi gerekiyor. Ustlerinin bantlanmasi, aralarinda yalitim malzemesi olmasi, sonra yeniden bantlanmasi lazim.

11.1 V 850 mah yazıyor üstünde , pil konusunda hiç bir bilgim yok şarja takarsam birşey olurmu diye sormak istedim.

Sevgili dostlar, "Bir Li-po Cahilinden Notlar" adlı kitabımın bir sayfasını paylaşmak isterim...:laugh:
Geçenlerde -resimde görülen- şarj aletini aldım. Öncelikle nasıl bir tercih olmuş, daha önceden kullanan var mı? Dikkat etmem gereken bir ayrıntı v.b... Bunu sormak isterim.

Konuyu başından beri okudum; Mustafa Bey'in emeğine sağlık çok güzel bir yazı olmuş. Şarjda ve balanslama işleminde kullanılan soketlerle ilgili de açıklamalar var; ama soket tiplerini tanımadığım ve resim de olmadığı için bir sorunu çözemedim. Fotoğraf üzerinde açıklamaya çalışayım:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Fotoda sağ alt tarafta balans için cihazla birlikte gelen uçlar var. Orada bir problem yok. 2s1p pilim için soketimi hazırlamışlar sağ olsunlar... Soldaki grup -yine cihazla gelen- şarj grubu. Buradaki uçların hiçbiri pilime uymadı. Beyaz kağıdın üzerinde katlanmış şekilde duran kablonun ucundaki soket karşı tarafa uyuyor. kabloların kalınlığı da biraz farklı ama:rolleyes: Uç değişimini pil tarafında ya da şarj tarafında mı yapmalıyım diye bir tereddüde düştüm.
Elektronikçide bulabilirsem, en altta duran T soketi kullansam; yani pil tarafına dişi bir T soket yapsam nasıl olur? Kablo kalınlıkları yine aynı değil ya.. O tip soket daha güvenli, daha sağlam görünüyor gözüme...
Teşekkür ederim...

Kağıdın üzerindeki kabloyu çoklu sarj kablosunda herhangi bir kablo çiftinin üzerini sıyırarak bağlayabilirsin.Bağladıktan sonra izole etmeyi unutma.
Teşekkür ederim:saygilar:
Ben bu notunuzdan kablo kalınlığındaki farkın sorun yaratmayacağını çıkarıyorum:rolleyes: Mühim olan izolasyona dikkat etmem%p
Bir de, bu haliyle dediğinizi yapmam mümkün değil; çünkü pildeki uç erkek, şarj kablosundaki dişi. Elimdeki boşta olan soketin dişisini soruşturup bulursam aynen dediğiniz gibi şarj tarafına ekleyebilirim;)

• Beğen
Tepkiler: Ahmet ATICI
Soketlerden anlaşılan elinizdeki lipo pil bir kumanda pili ve siyah olan soket Futaba radyolarda kullanılır. Standart servo soketleri ile aynıdır. Dolayısıyla, bir servo uzatma kablosunun erkek tarafını, yani pildekinin aynı olanı, çıkarıp kağıdın üzerindeki kabloyu lehimleyerek bir adaptör yapmış olursunuz. Tabii servo kablosunun sinyal kablosunu ayıracak ve artı ve eksi uçlara dikkat edeceksiniz.