Lipo Pilin Ömrünü Kısaltan Ana Etkenler - Lipo Kullanımı

FERDİ İKİZ' Alıntı:
Önceki sayfalardan birinde şöyle birşey okudum; 1s lipo pilleri 5 kez tam doldurup 3,85 v'a gelince kullanmayı bırakınca düşen pil performansının düzelme ihtimali varmış. Benim pillerin durumu şu; elimde 4 tane 1s lipo var ve hepsini de ilk 50 uçuşta 3 v'a hatta bazen 2.8 v'a kadar kullandım. Bu aralar baktım ki piller hem eskisi gibi güçlü değil hemde tam 2 dk'da bitiyor, 5 kez tam doldurup 3,8'e değilde 3.95 v'a indirerek kullandım. Şimdi piller biraz canlandı. Sormak istediğim şu; sizce pilleri bu şekilde 3.95 v gibi bırakmaya devam edersem düzelebilir mi? Yoksa pili ilk uçuşlarda öldürdüğüm için bundan fazlasını beklememek mi lazım?
Ferdi senin yaptıgın hata 3.7 voltun altına düşürmek benim 1 yıllık 1s pilim hala aynı performansta hiç bir zaman 3.7 nin altına düşmedi, senin piller düzelir düzelmez bilmiyorum ama bence kesinlikle pillerini 3.7 voltun altına düşürmemeye gayret et.

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Ferdi senin yaptıgın hata 3.7 voltun altına düşürmek benim 1 yıllık 1s pilim hala aynı performansta hiç bir zaman 3.7 nin altına düşmedi, senin piller düzelir düzelmez bilmiyorum ama bence kesinlikle pillerini 3.7 voltun altına düşürmemeye gayret et.
Anladım. Ben bu pillerden umudumu kestim, yeni gelecek olan pillere 3.80'i bile gördürmeden gözüm gibi bakacağım artık.

arkadaşlar bi yardım,

6s 5000mah 45c pulse
icharger 300watt 20amper şarj aleti ( takıldığım nokta burası , 20A gösterip sarj etsem pilin ömrüne sirayet etmiş olurmuyum, yoksaki 5A ile devam edilmelimi)
charger 40amper / 600watt power supply.

en doğru değer olarak hangi kombinasyonda sarj ederdiniz.
değerli üstatların görüşlerini alayım.

ve parallel board ile iki adet aynı değerdeki pil için kaç amper seçmeliyim. ( piller kıymete bininde serin yer ve doğru akımları aramaya başlamadım yıllar sonra ) :laugh:

6 pil x 4.2 volt x 5 amp = 126 watt

Şarj cihazınıza göre aynı anda iki pili 126 x 2 =252 watt ile şarj edersiniz.

1 C ile iki pil, 2 C ile tek pil şarj edersiniz, şartları zorlarsanız 300/(6*4.2)=11.9 amp ile tek pili şarj edersiniz oda 2.38C dir.

Doğru yoldasınız 1C=5amp en iyi seçim.

Pillerin uzerinde max kac C ile sarj edilebilecegi yazilidir. Genelde tum piller 5C degeri ile sarj edilebiliyor artik.

Sahsen evde isem ve vaktim var ise 1C (Yani 6s 5000 mAh icin 5A oluyor) Saha da ise 1.5 ya da 2C ile saj ediyorum.

Teorikte pillerin izin verilen Max C degerinde veya altinda sarj etmek pilin omrunu etkilememesi lazim diye dusunuyorum :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Pillerin uzerinde max kac C ile sarj edilebilecegi yazilidir. Genelde tum piller 5C degeri ile sarj edilebiliyor artik.

Sahsen evde isem ve vaktim var ise 1C (Yani 6s 5000 mAh icin 5A oluyor) Saha da ise 1.5 ya da 2C ile saj ediyorum.

Teorikte pillerin izin verilen Max C degerinde veya altinda sarj etmek pilin omrunu etkilememesi lazim diye dusunuyorum :)
Gökhan Şahin' Alıntı:
6 pil x 4.2 volt x 5 amp = 126 watt

Şarj cihazınıza göre aynı anda iki pili 126 x 2 =252 watt ile şarj edersiniz.

1 C ile iki pil, 2 C ile tek pil şarj edersiniz, şartları zorlarsanız 300/(6*4.2)=11.9 amp ile tek pili şarj edersiniz oda 2.38C dir.

Doğru yoldasınız 1C=5amp en iyi seçim.

değerli üstadlarım bilgiler için teşekkür ederim.
kanı şu oldu,
hızlı sarj etmek istiyorsam 10amper gösterip tek bir pili ( 5000mAh 6s) sarj edebilirim. aciliyet yok ise 5amper ile devam edebilirim.

ikinci bir sarj cihazımda var. 20amper 400watt. ( besleme her iki sarj aleti için - tek kaynak 40amper 600wattlık powersupply)
bu ikinci saj cihazınada aynı sekilde ikinci pilide 10amper gösterip ( 5000mAh 6s) sarj edebilirim. aciliyet yok ise 5amper ile. bu önermeyi doğruladınızmı? parallel board kullanmam bu itibar ile.

C degerleri bence uygun Tacettin bey. Burada sarj cihazinin kalitesi de onemli bir etken. Icharger iyi bir sarj cihazi, digerinin markasini bilmiyorum. Bu durumda bence Icharger +parallel board da kullanilabilir ;)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
C degerleri bence uygun Tacettin bey. Burada sarj cihazinin kalitesi de onemli bir etken. Icharger iyi bir sarj cihazi, digerinin markasini bilmiyorum. Bu durumda bence Icharger +parallel board da kullanilabilir ;)

Mehmet bey bi harikasınız. çözümlemeyi net olarak yaptınız.
sarj cihazlarım: biri icharger diğeri twins x400 duo (sekilli şemallı diye gözümüz doldu aldık- icharger 206+B parasıda ödedimne yazık ki) :laugh:

icharger hakikaten mükemmel bir cihaz. çok defa test edip analizini yaptım. aynı anda pilleri sarj etmeye başlıyorum ( aynı c de)
biri icharger diğeri x400, anca bu kadar olur diye kaç defa içten içe söyleymişimdir.

icharger sarjı yapıp ( her hücre 4.20 ) bitiriyor soğutuyor servis edip sunuyor. diğeri yırtınıyorki balansı düzeltip bitirecek 4.20 4.18.4.19....vs gidiyor böyle,
ikisinin aradasındaki sure farkı ise en az 10-12dak.

hal böyle olunca iki pil için icharger dan parallel board kullanıp pilleri sarj edeyim düşüncesi hep vardı.
zaten x400 gözden çıkardım, kaynak geldiği an, bi ikinci icharger veya yeni revo gt500 alacağım.

bilgin dahilinde x400 bi bakıp incelesen üstad, senide etkilermiydi.
ne bilim gördüm hemen yapışıp aldım. fiziken harbiden iddialı sarışınlar gibi :rolleyes: ha gelki görkü aklı karışık.

ne dersin Mehmet hocam çekici dimi. :laugh:
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Gercekten Twin kasa olarak cok etkileyici olmus :laugh: Bagimsiz cift cikis, renkli dokunmatik ekran, modern dis gorunum :D Daha ne olsun :)

Arkadaşlar elimde 300 Watt Turnigy Reaktor var. Fakat balanslı şarj ettiğim zaman bu cihaz balans filan yapmıyor. Hücreler arasında 0.15 volt kadar fark olan pilin hücrelerini eşitlemiyor üstüne üstlük bir de daha yeni aldığım pili rodaj için şarj ederken bir baktım iki hücresini 4.35 e çıkarmış. :( Diğerleri 4.19 da. Sizce bu ürün bozuk mu? Sorun nerde olabilir? :-\ :-\

Hüseyin , hücrelerin değerini şarj cihazının üzerinden mi , yoksa ayrıca voltage checker ile mi kontrol ettin...Eğer ayrıca ölçüp aynı sonucu görüyorsan , durum vahim :-\ , 4.35 çok yüksek bir rakam , benim dandik şarj aleti 4.20 volt 0.0 amper olduğu an cut-off yapar...Doğrusu sorunu bilemedim , ya pilde sorun var ya da ,ya da cihazında... :-\

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Hüseyin , hücrelerin değerini şarj cihazının üzerinden mi , yoksa ayrıca voltage checker ile mi kontrol ettin...Eğer ayrıca ölçüp aynı sonucu görüyorsan , durum vahim :-\ , 4.35 çok yüksek bir rakam , benim dandik şarj aleti 4.20 volt 0.0 amper olduğu an cut-off yapar...Doğrusu sorunu bilemedim , ya pilde sorun var ya da ,ya da cihazında... :-\

Valla abi bildiğimiz buzzer ile ölçüyorum... Pili de daha yeni almıştım ya alır almaz ömründen yedi şimdi. :-\ Benim şarj cıhazında bir sıkıntı var galiba ilke geldiğinden beri farklı voltajdaki hücreleri eşitlemeyi beceremiyordu bu sonuncu da ise 4.2 yi geçti. Bunu yapmıyordu bunu da yaptı. Galiba adam gibi bir cihaz almalıyım. İsmi güzel cihazın ama ya bana bozuğu denk geldi ya da dandik bir ürün bu. :embarras:

Turnigy marka urunlerde ne yazik ki bu tur sorunlar yasanabiliyor....

Bende de var aynı şarj aleti, oldukça iyi yorumları vardı. Sorunsuz da kullanıyorum.

Olabiliyor böyle şeyler... Castle esc de bozuk çıkabiliyor, Yge esc de bozuk çıkabiliyor.