Lipo Pilin Ömrünü Kısaltan Ana Etkenler - Lipo Kullanımı

Birde buzzerler doğru ölcemeye bilir onada dikkat etmek lazım mumkunse bir multimetre ile ölçün.

SM-G900F cihazımdan gönderildi

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Birde buzzerler doğru ölcemeye bilir onada dikkat etmek lazım mumkunse bir multimetre ile ölçün.

Hocam aynen de öyleymiş. Buzzer ı 4 değişik pile taktım hepsinde 3 ve 6. hücreleri yaklaşık 0.15 volt fazla gösteriyor. Ama şarj ünitesi ile ölçtüğümde gördüm ki cihaz hepsini balanslı şarj etmiş. :halay:

Buzzer ın bozuk olduğunu belli bir voltajı farklı hücrelerinden ölçtürerek teyit ettim. :thumbup:

Benimde buzzer son hücrenin voltajıni yanlış okuyor hep

Turnigy ya, vurun gitsin :D

Sayfanın altında kullanıcı yorumları var. Ama tekrar ediyorum, bozulmayacağı veya bozuk çıkmayacağı anlamına gelmez. Ne markaların, nelerini gördük... Bu ürün de 100 dolarlık iCharger ın 60 dolarlık başarılı bir kopyası...

Rasim Öztürk' Alıntı:
Turnigy ya, vurun gitsin :D

Sayfanın altında kullanıcı yorumları var. Ama tekrar ediyorum, bozulmayacağı veya bozuk çıkmayacağı anlamına gelmez. Ne markaların, nelerini gördük... Bu ürün de 100 dolarlık iCharger ın 60 dolarlık başarılı bir kopyası...
Rasim abi şarj aleti alacaktım ben de, aslında gönlüm powerlab den yana ama o kadar bütçe çıkmadı malesef. Bu şarj aleti iç direnç vs gösteriyor mu?

Gösteriyor Ahmet, tam powerlab kalitesinde olmayabilir ama... Akşama bi fotoğraf paylaşayım ne şekilde gösterdiği ile alakalı...

Rasim Öztürk' Alıntı:
Gösteriyor Ahmet, tam powerlab kalitesinde olmayabilir ama... Akşama bi fotoğraf paylaşayım ne şekilde gösterdiği ile alakalı...

Alayım bu şarj aletini o zaman. Zaten amacım 10 amper basmak falan değil. Uyuyor tam kullanımıma, bide adaptör ne alayım sence?

Merhaba arkadaşlar bir sorum olacak bende WinMax 5200 mAh 14.8V 80c max 4s lipo bataryam var yeni aldım birkere kullandım ve 1 ay kullanmadım şimdi pilin hücrelerinden birtanesi 0000 gösteriyor balans yapmıyor voltaj errror hatası veriyor bu yüzden galiba! diger 3 hürede problem yok 3s e alyorum sarj başlatıyor ama 4s te diğer hücreyi şarj etmiyor :( ne yapabilirim o hücrenin tekrar canlanması için ? pil yüksek ısıya , darbeye , yüksek akıma maruz kalmadı hatta uçuşda bile kullanılmadı aldığım zaman sadece birkere test ettim desarj ve şarj yaptım sağlıklı çalışıyoru ama şimdi malum bir durum var yarımcı olabilirmisiniz şarj aletime ımax multi fonksiyonlu şarj cihazı
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Pilinizi 5 yada 10 dk nimh olarak şarj edin
tekrar lipo şarj a alıp akım değerine bakın
akım değeri sıfırdan farklı değere ulaşmışsa piliniz kurtulabilir
daha sonra normal Lipo şarjına Rodaj ile devam edin
piliniz yırtık veya delik değilsa
Eğer içinden Tel kopmamış ise
bu şekilde pilinizi kurtarabilirsiniz

ilgin için teşekkür ederim , akşam eve gidince ilk işim sizin anlattıgınız gibi denemek olucak , sonucu yazarım ,umarım hücre kurtulur. :agreed:

şimdi pil balans konnektörünün kopuk olduğunu test edebilirsiniz Nasıl? bir mutlimetre ile balans uçlarını ölçün toplamını pilin ana deşarj kabloasunda okuyabiliyorsanız kopmamış demektir örnek 3x3.7=11.10 voltu balans ucundan okuyup pilin dejarş ucundan 4*3.7=14.8 okuyorsanız piliniz bozuk değil balans ucunuz bozulmuştur.

Evet Mustafa abiye katılıyorum , balans kablolarını kontrol etmenizde fayda var. Benimde 3S bir pilimin balans kablosu kökünden kopmuş nasıl olduysa. Şarj edilemiyordu. Eğer orada problem yoksa Semih hocamın dediği gibi Nimh olarak şarj etmeyi deneyin :)

Nmh ile şarj ettim ama hiç bir ümit yok haleln 0000 göteriyor bene içini açtım kablolarında da bir sorun yoktu , arızalı hücreyi çıkarttım tek olarak şarj denedim ama yine olmadı o hücresi ölmüş . bende 3s e çevirdim artık 3s olarak kullanıcam , inşallah diğerleride ölmez neden olu anlamadım daha sıfır batarya.

Konuyu internette ararken buldum ve kendi adıma çok faydalandım. İlk videolu anlatım için teşekkürler...