lipo sarj esnasinda elektrik gitmesi

bydmrblk

Kıdemli Uye
Arkadaşlar forumda bu konuyla ilgili bir başlık bulamadığım için konu açmak istedim.
Bulunduğum bölge itibariyle buralarda elektrik kesintisi cok fazla bir saat içinde belki 5 kere gidip geliyor ve bir gunde ortalama 10kez tekrarliyor.bu her zaman böyle 1-2 gunle sınırlı degil.
8 yildir buradayim ama hep ayni :(
sorum lipolarin sarji esnasinda elektrik kesintisine denk gelmesi pillere zarar verir mi? Ortalama 1 saatlik sarj süresinde 4-5kere sarjin kesilip tekrar devam etmesi düşündürüyor beni.

Benim başıma böyle bir olay geldi, dilerim senin başına gelmez inş.

Hyperion sarj aletimle 2 adet 6s pili aynı anda sarj ediyordum, elektrikler gitti ve o anda sarj aletim patladı. Tahminimce elektrik gidince akım pilden sarj aletine doğru geçmeye başladı ve sarj aleti dayanamadı :(

Niye yalan söyleyeyim kemal korkuttun beni şimdi :eek:
ben bu durumda hic ucamamki buralarda :(

Hyperionda kaliteli bir alet fakat bende bu duruma çok şarşırmıştım. Aletin yozgattaki magazadan almıstım, oraya geri gönderdim fakat bir şey cıkmadı malesef suan pl6 kullanıyorum.

Bir nebze olsun korumaya almak istiyorsun bilgisayarlarda falan kullanılan güç kaynaklarından kullanabilirsin. Elektrik gittiğinde içinde aküden güç vermeye devam ediyor bir müddet. O sırada zaten sesli bir şekilde uyarı veriyor, o sesi duyduğunda gidip kendin kapatırsın sarj aletini. Aklıma başka bir çözüm yolu gelmiyor :-\

Teknik olarak bilgim yok ama masraf bu hobinin fıtratında var :laugh: Günün modası jeneratör senin sorunu çözer. ;D

Kemal İplikçioğlu' Alıntı:
Hyperionda kaliteli bir alet fakat bende bu duruma çok şarşırmıştım. Aletin yozgattaki magazadan almıstım, oraya geri gönderdim fakat bir şey cıkmadı malesef suan pl6 kullanıyorum.

Bir nebze olsun korumaya almak istiyorsun bilgisayarlarda falan kullanılan güç kaynaklarından kullanabilirsin. Elektrik gittiğinde içinde aküden güç vermeye devam ediyor bir müddet. O sırada zaten sesli bir şekilde uyarı veriyor, o sesi duyduğunda gidip kendin kapatırsın sarj aletini. Aklıma başka bir çözüm yolu gelmiyor :-\
Evet benimde ilk aklıma gelen an az 1 kva ups güç kaynağı, Teyfik abinin önerisi gayet güzel, bu ikisi birleştirip birazda güçlendirip tesisatı yapılırsa evin bütün aletlerini koruyabilirsin 2 kva ups önüne bir jeneratör elektrik gittiğinde devreye girdi kesintisiz işlem

Amaaan ne saçmalıyorum ben koca apartman dairesinde bunlar nasıl yapılırki :eek: :p

Kemal İplikçioğlu' Alıntı:

Teşekkür ediyorum kemal onerin için ama bakacaz duruma göre.

Teorik olarak daha sarj islemine baslamadan da lipo devreye takili oluyor o anda da akimi sarj aletine gecirmesi lazim ama iste dolum oluyorken nasil bir tepki verecegi belli olmuyor diyorsun.

Tevfik Sıkılı' Alıntı:
Teknik olarak bilgim yok ama masraf bu hobinin fıtratında var :laugh: Günün modası jeneratör senin sorunu çözer. ;D
;D vallaha tevfik abi ben bu apartmana bir de jenerator getirirsem tam olur.

Mustafam vallaha guzel söylüyorsun da dedigin gibi aynen hem apartman hem imkanlar buna musade etmez

Malesef İbrahim buna yapılacak çok fazla bir şey yok.Elektriğin gidip gelmesi sadece pil ve şarj aletinin sıhhatinden öte , evdeki tüm elektrikli aletler açısından riskli bir durum.Evet , tüm cihazların voltaj koruması olur ama , bazen ani gidip gelişlerde akım daha da yüksek olabiliyor ve bu da elektrikli aletlere zarar verebiliyor.Şansına artık , en iyi pil ve şarj aletini bile alsan , durumun pek değişeceğini sanmıyorum. :-\

Sen en iyisi şarjın tamamlanmadan , başından ayrılma , ne oluuur ne olmaz , Allah korusun... :saygilar:

Bence Sümer Bey ve Zafer Bey arduino ile bir cut off devresi yapabilirler, elektrik gittiğinde şlak cutoff ve sesli uyarı :RCKolik: ve bu önlem güvenlik ürünleri arasında acayip satılır :coolxf: bunuda yazın buraya direk lipo şarj cihazlar için yapılan hobiciler için olmazsa olmaz bir ürün olur. hatta ben şuan yapsalar alırım kendilerinden... :agreed: ha illaki yapan vardır böyle birşey ama hobi amaçlı varmı bilmiyorum. olsun varsada sümer abiden zafer abiden alınır :)p

İbrahim, güç kaynağı girişi öncesine bir kontaktör takarsan elektrik kesildiğinde enerji gider ama geldiği zaman sen starta basmadan devreye girmez.

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Malesef İbrahim buna yapılacak çok fazla bir şey yok.Elektriğin gidip gelmesi sadece pil ve şarj aletinin sıhhatinden öte , evdeki tüm elektrikli aletler açısından riskli bir durum.Evet , tüm cihazların voltaj koruması olur ama , bazen ani gidip gelişlerde akım daha da yüksek olabiliyor ve bu da elektrikli aletlere zarar verebiliyor.Şansına artık , en iyi pil ve şarj aletini bile alsan , durumun pek değişeceğini sanmıyorum. :-\

Sen en iyisi şarjın tamamlanmadan , başından ayrılma , ne oluuur ne olmaz , Allah korusun... :saygilar:

şarj esnasında gözetim altında tutmam lazım abi yoksa güvenemem.
önce güvenlik %p

Selçuk TUNÇER' Alıntı:
Bence Sümer Bey ve Zafer Bey arduino ile bir cut off devresi yapabilirler, elektrik gittiğinde şlak cutoff ve sesli uyarı :RCKolik: ve bu önlem güvenlik ürünleri arasında acayip satılır :coolxf: bunuda yazın buraya direk lipo şarj cihazlar için yapılan hobiciler için olmazsa olmaz bir ürün olur. hatta ben şuan yapsalar alırım kendilerinden... :agreed: ha illaki yapan vardır böyle birşey ama hobi amaçlı varmı bilmiyorum. olsun varsada sümer abiden zafer abiden alınır :)p

cut off devresi zaten kapatmaya yönelik olacak yanılmıyorsam dimi?
koruyucu bir devre özelliği gösterecek mi?
yoksa zaten elektrik gidince her türlü kapanıyor. ve gözetim altında şarj ettiğimiz için sorun olmaz. sadece zararı olur mu onu merak ediyorum %p

Tevfik Sıkılı' Alıntı:
İbrahim, güç kaynağı girişi öncesine bir kontaktör takarsan elektrik kesildiğinde enerji gider ama geldiği zaman sen starta basmadan devreye girmez.

normalde şarj esnasında elektrik kesintisinden sonra tekrar elektriğin gelmesi durumunda şarj işlemi kaldığı yerden devam ediyormu ki abi? ben tekrardan biz başlatıyoruz diye biliyorum ama yanılıyor da olabilirim

Haklısın, güçkaynağına enerji gelir, şarj aletinden her seferinde tekrar işlem yapman gerekir.

Soyle soyluyim yukarida arkadasin bahsettigi bir durum var elektrik gidince patladi cihaz akim iceri verdi demis, apm power modul gibi bir ara modul yapilir xt60 girisli mesela, arduino tabanli yada pek anlamam ama roleli de olabilir, elektrik gidince role birakir kendini ve cihaz ile lipo arasindaki akimda kesilmis olur. Boylece bu durumda ortadan kalkar diye dusunuyorum, tabi benimki ongoru. Sacmaladiysam pardon...

Selçuk TUNÇER' Alıntı:
Soyle soyluyim yukarida arkadasin bahsettigi bir durum var elektrik gidince patladi cihaz akim iceri verdi demis, apm power modul gibi bir ara modul yapilir xt60 girisli mesela, arduino tabanli yada pek anlamam ama roleli de olabilir, elektrik gidince role birakir kendini ve cihaz ile lipo arasindaki akimda kesilmis olur. Boylece bu durumda ortadan kalkar diye dusunuyorum, tabi benimki ongoru. Sacmaladiysam pardon...

Estağfurullah ne demek sacmalamak Selçuk :saygilar:

Burda düşüncelerimizi paylaşarak ortak bir nokta da bulusacagiz.
Önerilerin düşünülebilir. Kemal arkadaşımızın yaşadığı gerçekten talihsiz bir olay.
fakat lipoyu sarj etmek icin bagladigimizda sarj islemini baslatmazdan once de sarj aletine akim geciyor olmasi gerekmez mi?
bilmiyorum yani teknik konular bunlar. Bilenler elbette aydinlatici cevaplar yazacaktir %p

Selçuk TUNÇER' Alıntı:

Hmmm yapalım da yahu bu ara dolar yükseldi, maliyet arttı, yani anlatabiliyor muyum... :D :D :D :lol: