LOGO 800 Kırımdan Önceki Son Ayar ve Kırım Videosu

Evet arkadaslar.

Kirim videosu ve Log dosyasi ile Mikado ile konuyu paylastim. Gelen cevap su sekilde. Tahmin ettigim sekilde bir cevap gelmis ki farkli bir sey de beklemiyordum. Zira ana karti ariza yapan daha onceki HC-3sx unitemi de incelemeye Almanya ya gonderip, tamir ettirinceye kadar epey kasmislardi. Benzer durum burda da oldu. Ama yilmak yok, sonun kadar konuyu takil edecegim :D

Ozetle sunu diyorlar:

-- Log dosyasinda herhangi bir hata yok
-- Unite gelen kumanda komutlarini mudahale etmiyormus.
-- Buna gore hatanin kaynagi kumand olabilir ??
-- Fiziksel montaj Ozellikle Kafadaki acik rulman montajinda sikinti olabilir ( ki %100 emin bunda montaj sorunu yok...)

Well - as it seem to have effect on colletice one comment:

Collective will be passed through w/o touching the control loops.
And as we have no satellite errors in this flight (but in other logs - plese NEVER turn off TX first!) - they have been still sending us data.

Now - 2 theroies:

- The TX had a issue which still sends old datas
- The heli and its mechanical built had an issue - especially wrong mounted thrust bearings at the main hed - please check thise!

regards (EN) / Gruss (DE)

Rainer Vetter
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Für Einzelkommunikation bitte ausschließlich Email verwenden! - PN, Messenger, Chat usw. werden nicht bearbeitet.
For single user communication please send a email only! PM, Messenger, Chat etc. won't be read.
Reply Quote

Suçu kumandaya mı atıyorlar şimdi :)

Daha önceden HC3Sx hariç böyle bir olayla karşılaştın mı Mehmet abi? Ben kumandadan olduğuna inanmak istemiyorum ki bence de büyük ihtimal ünite kaynaklı. Mekanik bir durum gibi gözükmüyor.

Doğukan Ocak' Alıntı:
Suçu kumandaya mı atıyorlar şimdi :)

Daha önceden HC3Sx hariç böyle bir olayla karşılaştın mı Mehmet abi? Ben kumandadan olduğuna inanmak istemiyorum ki bence de büyük ihtimal ünite kaynaklı. Mekanik bir durum gibi gözükmüyor.
Kumandayi 3 senedir kullaniyorum ve en kucuk supheli bir durum olmadi cok sukur su ana kadar. Zaten HC-3sx olayinda sorun unitenin ana karti arizasi cikmis ve firma ucretsiz olarak uniteyi tamir edip, gondermislerdi.

Mikado'dan gelen ilk cevap tipik ilk ariza karsilama cevabi. "Unitemiz saglamdir problem senden ya da modelden kaynaklidir" :laugh:

Ama artik bunlara alistik. Gerekli cevap ile Mikado tarafinda olayin pesini birakmadan takibe devam ;)

Mehmet abi peki log dosyasından kafa turu nun kaç olduğunu görebiliyormusun

SM-G900H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ERHAN YILMAZ' Alıntı:
Mehmet abi peki log dosyasından kafa turu nun kaç olduğunu görebiliyormusun

Yok Erhan'im logda kafa devri tutulmuyor. Kafa devrinin dogrulugunu olcu aleti ile test etmistik. Sen neden sordun ki, aklinda bir sey mi var ??

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Yok Erhan'im logda kafa devri tutulmuyor. Kafa devrinin dogrulugunu olcu aleti ile test etmistik. Sen neden sordun ki, aklinda bir sey mi var ??
Ya abi acaba esc de mi bir dalgalanma oldu. Diye aklıma geldi. Hatırlıyomusun aileron ve Elevator tepkileri nasıldı.

ERHAN YILMAZ' Alıntı:
Ya abi acaba esc de mi bir dalgalanma oldu. Diye aklıma geldi. Hatırlıyomusun aileron ve Elevator tepkileri nasıldı.

Yok Erhan'ım. Kafa devri normal ve ESC ile ilgili bir sorun yoktu. Zaten videoda gördüğün üzere devirde herhangi bir değişiklik olmadı. Sadece komutlara geç tepki vermeye başladı ama ben bunu o an için geç değil de saçma tepki veriyor olarak algıladım..

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Yok Erhan'ım. Kafa devri normal ve ESC ile ilgili bir sorun yoktu. Zaten videoda gördüğün üzere devirde herhangi bir değişiklik olmadı. Sadece komutlara geç tepki vermeye başladı ama ben bunu o an için geç değil de saçma tepki veriyor olarak algıladım..
Mehmet abi sadece pich komutundamı geçikme oldu yoksa tüm komutlardamı oldu.

Videodan gördüğüm kadarıyla, o ara Mehmet abi sadece collective veriyor Erhan. Diğerlerine de geç yanıt veriyor yada vermiyor diyemeyiz, zira istediği tepkileri zamanında alamayınca Mehmet abi de çok fazla cyclic veya rudder olaylarına girmemiş.

Yada benim anladığım bu şekilde.. Tabii kendisi o anları yaşayan olarak en doğrusunu söyleyecektir.

Mehmet Bey umarım olumlu sonuç alırsınız. Bunlar bilmiyor mu her gelişmeyi sizin paylaşacağınızı. Suçu başkasına atacaklarına gönderin inceleyelim deselerdi daha itibar kazanırlardı.
Dün yaptığım bir uçuşta bende de bi gariplik oldu. Ben düz pozisyonda sağ rudder verip stiği bırakınca heli kuyruğu eski yerine getiriyordu. Ondan önce bluetooth ile Flight Style değerini ve Gyro Gain değerini değiştirmiştim. Neden böyle oldu anlamadım. Bu gün yaptığım uçuşta ise böyle bir şey olmadı. Bu gün video da çektim sorun tekrarlar diye ama olmadı.
Bı elektroniklerin ne zaman ne yapacağı belli olmuyor.

Mehmet abi sen log u mog u bosver karukutu su, kasko suda yok bu isin 300 dolara ben benim trex in ustunden arabayla gecer, yerine 2 tane de sifirini alirim gozunu (ayagini) yerden kesiyor sonucta fazla masrafa gerek yok derim

Saka bi yana acemi olarak ben mi panik yapiyorum sadece demistim senin bu yazin bana moral oldu :D ve ayni zamanda bir ders niteliginde bu video... Ne kadar titiz olursaniz olun, ekipmaniniz ne kadar kaliteli olursa olsun, pilotaj konusunda ne kadar deneyimli olursaniz olun elektronik veya mekanik aksam herzaman ariza verebilir ve heran hereseye hazirlikli olmaliyiz bu isin sakasi yok...

ERHAN YILMAZ' Alıntı:
Mehmet abi sadece pich komutundamı geçikme oldu yoksa tüm komutlardamı oldu.

Rasim Öztürk' Alıntı:
Videodan gördüğüm kadarıyla, o ara Mehmet abi sadece collective veriyor Erhan. Diğerlerine de geç yanıt veriyor yada vermiyor diyemeyiz, zira istediği tepkileri zamanında alamayınca Mehmet abi de çok fazla cyclic veya rudder olaylarına girmemiş.

Yada benim anladığım bu şekilde.. Tabii kendisi o anları yaşayan olarak en doğrusunu söyleyecektir.
Erhan Rasim olayı güzel özetlemiş. Hatırlatım kadarı ile tüm komutlarda bir geçikme vardı.

Cahit Kaş' Alıntı:
Mehmet Bey umarım olumlu sonuç alırsınız. Bunlar bilmiyor mu her gelişmeyi sizin paylaşacağınızı. Suçu başkasına atacaklarına gönderin inceleyelim deselerdi daha itibar kazanırlardı.
Dün yaptığım bir uçuşta bende de bi gariplik oldu. Ben düz pozisyonda sağ rudder verip stiği bırakınca heli kuyruğu eski yerine getiriyordu. Ondan önce bluetooth ile Flight Style değerini ve Gyro Gain değerini değiştirmiştim. Neden böyle oldu anlamadım. Bu gün yaptığım uçuşta ise böyle bir şey olmadı. Bu gün video da çektim sorun tekrarlar diye ama olmadı.
Bı elektroniklerin ne zaman ne yapacağı belli olmuyor.
Tipik üretici taktiği. Gerçi onlar da haklı. Çoğu problem yanlış ayar veya model kaynaklı olabiliyor. Onlar da doğal olarak "Hemen gönder bakalım" demek yerine olayı yokuşa sürüyorlar ki, senin konuya ne kadar hakim olduğunu anlamak istiyorlar. Benim şimdiye kadar çıkardığım sonuç bu :D Ama dediğim gibi çok şükür az çok ingilizcemiz var. Konuyu takibe devam ;)

Sendeki problemi ben tam olarak anlamadım ama ?? :rolleyes: