MA Ekonomik Tricopter , Quadcopter Toplama Listesi ve Yapımı - (Hand made frame)

MA Ekonomik Tricopter Toplama Listesi ve Yapımı - (Hand made frame)

Dincer' Alıntı:
Ben de yapmaya başlıyorum:)
3 adet sunnysky x2212 1400 KV aldım.

yolda gelmekte olan parçalarım ise Turnigy Plush 30 amp esc, Turnigy TGY-9018MG metal dişli servo (2.5kg/0.10 saniye) ve KK2 board:)

3S lipolarım var zaten..

iki adet çıta aldım. 10x10mm. Uzunluklarını biraz doğaçlama ayarlayacağım. Sanırım ön iki çıtayı 35 cm, arkayı 37-38 cm yaparım.

Bu uzunluğu hesaplamanın bir formülü var mıdır acaba?

Dinçer bey selamlar. elimde hazır frame var isterseniz size satabilirim, eğer uğraşıcam derseniz ön kollar 35cm ise arka kolu biraz daha kısa yapmalısınızki motoru ve motorun oturacağı hareketli aksamıda ekleyince yaklaşık diğer kollar ile aynı uzunlukta olsun, kolların 3 ü birbirine eşit açıda olmasına dikkat edin.

Servonun analog olması iyi olmuş :) ben ilk servomu dijital aldım kuyrukta dijital servo herzaman iyidir Helikopterlerden gelen bir alışkanlık ama mağlesef bu kartlar dijital servo desteklemiyor muş tecrübe etmiş oldum :) kuyruk servosu saçma hareketler yapıyordu , elimdeki başka bir analog servoyu takınca düzgün bi şekilde görevini yerine getirmeye başladı :)

İlkönce kendim yapmayi deniycem. Beceremezsem sizden alabilirim, cok guzel ve hafif gorunuyorlar gercekten.

Bu uc motorun sanal bir daire cizgisinin uzerinde oldugunu dusunsek, agirlik merkezi de bu dairenin merkezindedir diyebilir miyiz?

kesinlikle :) zaten kartta tam merkezde olmalı :)

Dun gece yapmaya basladim. Servo nun bagli olacagi motoru da monte ettim. Biraz deli baglar gibi oldu. Üç motoru da farklı bağladım :) Zamanla bu bağlantıları da değiştirip daha düzgün hale getiricem. Deneme yanılmaya devam..

Ama bir sorunum var. Bu motorlarin altindaki mil uzantisi 1.5 cm. Acaba bunu sokmek mumkun mu, sanki bi pervane de motorun altina takilmasi icin mi yapmislar anlamadim. Monte ederken 10x10 ahsap cubugu delip monte ettim. Arka motoru monte etmek cok daha fazla ugrastirdi...

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Dincer Bey, gerçekten bu nasıl bir motorda mili arkadan bu kadar dışarı cıkmış :embarras: Motorun linki var mı, nerden aldınız paylaşır mısınız lutfen

Dinçer bey bu motorlar uçaklar için ister ters ister düz takılabilmek için bu şekilde tasarlanıyorlar sizin montajınıza göre motor uçakta burnun içinde kalır gözükmez ve mili burundan duşarı çıkar ve pervane takılır, yada burnun dışına takılır mil içerde kalır pervane ise motorun vidalı olan kısmına takılır ve direk gövde ile beraber döner :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Dincer Bey, gerçekten bu nasıl bir motorda mili arkadan bu kadar dışarı cıkmış :embarras: Motorun linki var mı, nerden aldınız paylaşır mısınız lutfen

Ben buradan aldım.

Açıklamada şaft uzunluğundan bahsetmemiş. Pervane montajı için de bir adet somun var sadece. Paketler açılmamış olarak geldi. Yani sonradan orjinalini değiştirip göndermiş olamazlar. Orjinali de böyle... Ya da birkaç farklı versiyonu var. Bana bu denk geldi...

Acaba motoru söküp şaftı kesip kısaltsam bir şey olur mu?
Gerçi montajı bu hali ile yaptım bile. Ama özellikle servonun takılacağı motor çok sağlıklı olmadı. Biraz daha uğraşıcam... Diğer parçalar da geldi. Bu hafta sonu tamamlarım belki. Bakalım nasıl bir şey çıkacak ortaya...

bu tip motorlar 2 şekilde monte edilebilir demiştim bir önceki mesajımda burayada görsel ekliyorum

bu arada motorlarınız 1400KV biraz fazla devirli umarım pervaneler 8x4.7 seçmişsinizdir keza bu devirli motorlara 9 yada 10 luk pervae takarsanız iniş esnasında model sağ sola ileri geri titreyerek inişe geçer

Mesut AKIN' Alıntı:
Dinçer bey bu motorlar uçaklar için ister ters ister düz takılabilmek için bu şekilde tasarlanıyorlar sizin montajınıza göre motor uçakta burnun içinde kalır gözükmez ve mili burundan duşarı çıkar ve pervane takılır, yada burnun dışına takılır mil içerde kalır pervane ise motorun vidalı olan kısmına takılır ve direk gövde ile beraber döner :)

Hmmm. Şimdi anladım:) Bir şey daha öğrenmiş oldum sayenizde:) Çok teşekkürler Mesut Bey.

Belki yedek mil satılıyordur.. Ona da bakayım... Değiştiririm ilerde.. Bu hali ile idare edicem şimdilik...

Pervane henüz almadım. Tavsiyenize uyarım. Desteklediği pervaneleri de ekte bulunan tablodaki gibi belirtmişler. Ben 9x5 düşünüyordum. Ani yükseliş ve inişlerde agresif olsun diyordum.. Ama ilk etapta önemli olan uçurabilmem :)

Mesut AKIN' Alıntı:
bu tip motorlar 2 şekilde monte edilebilir demiştim bir önceki mesajımda burayada görsel ekliyorum
Eline sağlık, sayende bir şey daha öğrenmiş olduk :bravo:

Ynt: MA Ekonomik Tricopter Toplama Listesi ve Yapımı - (Hand made frame)

Dinçer bey yedek mile gerek olmaz tricopterde bu şekilde montajda mil yamulmaz :)

Öğrenmenin yaşı yoktur sözü doğrumu yani :D

HTC One X cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Mesut Bey, geldiğim aşamayı aktarayım istedim, bir iki de sorum olacak. Beni biraz yönlendirirseniz sevinirim :)

Gövdeyi de tamamladım. Birkaç vida eksiğim var... Maket malzemeleri satan bir kırtasiyeden 4 mm plywood aldım. Testere ile kesip bu şekli vermek biraz zor oldu. Tekrar yaparsam daha düzgün olacaktır... Tam ölçülere göre yaptım ama KK2 Kartı üzerine koyduğumda bu gövde biraz küçük gibi geldi. Vibrasyonu aktarmayacak sünger türü bir şeyler ile tutturacağım tam merkeze.

Motorların montajını da yeniden yaptım. Altlarına 2 mm mantar levha koydum. Vibrasyonu alsın diye... (servonun olduğu motor hariç) Gerek var mıydı bilmiyorum, çünkü bağladıktan sonra oldukça sağlam duruyor. Vibrasyonu alacak kadar pay oluşmuyor. Yine de sıkıştırmaya ve daha sıkı bağlanmasına yardımcı oldu.

Çıta 10 mm. Servonun altındaki sistemin bağlantı yerlerinde genişlik 18 mm. o yüzden kenarlarına iki ince parça takviyesi yaparak tekrar sıkıca bağladım. Ama az da olsa hareket ediyor. Servoyu denediğimde arada bi zorlanma sesine benzer bi ses geliyor. Biraz sağa sola çevirince ses kesiliyor. Bir sorun olur mu acaba?

Servonun aksını biraz yukarı kaldırmak için altına iki parça alüminyum levya koydum. Yine de bu sistem beni pek mutlu etmedi. Daha sağlam bir çözüm gerekli... Neyse, deneme yanılmaya devam.

Kolların uzunluğu 46-47 cm gibi oluyor...

Siparişte Turnigy plush 30a nın adedini bir seçmişim... Paket gelince farkettim.. Ben de ne kadar az tuttu diyordum:laugh: Neyse, iki tane daha bulucam bakalım... Biraz da ara bağlantı kabloları eksiğim var. Az kaldı, bitecek:)

Birkaç fotoğraf daha ekliyorum. Acaba bilgi kirliliği oluyor mudur... Kaldırsam mı eskilerden bazılarını?

Oncelikle imce dusunceniz icin tesekkurler Dincer Bey :thumbup: Eski resimler de kalabilir, bunlar bilgi kirliliginden cok, daha sonra yapmayi dusunen arkadaslara yardimci olacak bilgiler ;)