Messerschmitt Me262 A-1a (Trumpeter 1/144)

İlgi Alanı
Uçak
Şimdi birisi çıkacak 262 ne oldu diye söylenmeye başlayacak :p en iyisi 262 ile alakalı bir şey paylaşalım :evil:

RC Me 262 projesine hallenince birdizi de plastik maket edinmiştim. 1/32 ölçekli trumpeter ile iki tane tamiya 48 ölçekliler zaten yıllardır elimde var idi, seri tamamlansın diye bir tane 1/144, üç tane de 1/72 maketi edinmiştim. Bunlardan bir tane tamiya hariç hepsi safkan avcı olan A-1a versiyonu maketleri. Buarada bilmeyenler için ekleyeyim, genel olarak RC modelini yaptığım konuların plastik maketlerini toplamayı severim, zira bunlar benim için bir nevi 3 boyutlu kitap gibilerdir, çizim ve fotoğraflarda yakalayamadğım detayları görmemi, hatta hissetmemi sağlarlar ki bunları da büyük RC modelde uygulayabileyim. Çoğu zaman bu maketler yapılmazlar, sadece kaynak olarak kullanılırlar. Bu konuda paylaşacağım 1/144 ölçekli mini mini maket ise baştan beri yapılmak için satın alınmıştı, bu kadar küçük birşeyden pek referans olmaz :) dahası bu minik modelleri yapmaktan da ayrı bir keyif alıyorum :)

Konumuz olan maket trumpeter marka, kitten zaten minnacık olan uçağa ilaveten bir de "kettenkrad" çıkıyor. Kettenkrad almanların ikinci dünya savaşı boyunca yaygın oalrak kullandıkları bir paletli motorsiklet :) Luftwaffe, yani hava kuvvetleri de bu meretleri üslerde ekipman ve personel taşımak yanında uçakları bir yerden bir yere çekmek için kullanıyordu. Me 262 uçaklarının motorları hayli kısa ömürlü olduğu için bu uçaklar kendi motorlarını kullanarak taksi yapmak yerine bu meretlerle sağa sola çekiliyordu sıklıkla. O yüzdenMe262 ve kettenkrad'ın birlikte modellenmesi de sıklıkla görülen bir şeydir. Hatta RC Me262 için bir de RC kettenkrad yapmak niyetinde olduğumu da burada kamuoyuna duyurmuş olayım :)

Maketin yapımı hayli sorunlu oldu diyebilirim, parça uyumları pek de iyi denemez. Bazı problemleri başta görmezden gelsem de sonradan bunların içime sinmemesi ve geri dönüp tesviyeyi ve kaybolan panel çizgilerini yeniden açma işlerini birkaç kez tekrarladığım için boyama da tekrar tekrar yenilenmek zorunda kaldı :laugh: Ama en nihayetinde bu ölçek için içime sinen bir sonuca ulaştım.

Makette son zamanlardaki favorim olan Hataka laker serisi boyalar kullanıldı. tüm boyama ve benekler airbrush ile yapıldı. Ana kamuflaj renklerınde maske kullandım ama benekler maskesiz yapıldılar, bu benekleri maskesiz boyarken hataka boyalara olan saygım en üst seviyeye çıktı :saygilar: Maketi kitten çıkan sulu çıkartmalarla bitirmeyi tercih ettim. Eskitme pisletme aşamasında Mig ürünleri kullanıldı.

Uçak ve kettenkradı bir arada sergileyebilmek için bir de altlık yapmak istedim. 3D yazıcıdan çıkmabir tabana Mig akrilik "beton" ürününü uygulayarak beton bir pist alanı oluşturdum, yanına da çimenlik bir parça kondurarak zenginleştirdim. Henüz pist ve çimen alanın eskitme kirletmesine başlamadığım için pırıl pırıl parlamakta :D

Buyrun fotolar:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Pist üzerinde birkaç foto:

Bu minik seriyi sevdiğim için bu ikisinin yanına eklemek için bir de kübelwagen aldım, bu da henüz yapım aşamasında :)

Konumuz olan maket trumpeter marka, kitten zaten minnacık olan uçağa ilaveten bir de "kettenkrad" çıkıyor. Kettenkrad almanların ikinci dünya savaşı boyunca yaygın oalrak kullandıkları bir paletli motorsiklet :) Luftwaffe, yani hava kuvvetleri de bu meretleri üslerde ekipman ve personel taşımak yanında uçakları bir yerden bir yere çekmek için kullanıyordu
Vay arkadaş daha neler öğreneceğiz :thumbup: Senin model konularını işte biz bu yüzden seviyoruz :heartxf: Sadece modeli toplamıyorsun bir de üşenmeyip tarihi Bilgi veriyorsun :yuppi::(
Hatta RC Me262 için bir de RC kettenkrad yapmak niyetinde olduğumu da burada kamuoyuna duyurmuş olayım :)
Peki biz buna şaşırdık mı :lollol::lol:

@Ömer Erkan duymasın, optik takometre kalibrasyon aşamasına geldi. Alıcan mı bi düzine?

Sümeronics ürünlerinin ne olduğunu, ne işe yaradığını, nasıl ve nerede kullanabileceğimi görmem lazım. Ama sırf Sümeronics ürünü olduğu için bir tane alabilirim tabii ki de.

Sümeronics ürünlerinin ne olduğunu, ne işe yaradığını, nasıl ve nerede kullanabileceğimi görmem lazım.
Artık görmeden inanmam. ? Bu gidişle ömrüm vefa etmeyecek anlaşılan. ?

Expatmodeller RC olarak bu piyasadaki tekelin ve tekelden kaynaklanan sıkıntıların farkındayım uzun zamandır, ve siz sevgili modelci tüketiciler, gönlünüz rahat olsun, bunca zaman sessizken boş oturmadık, sizi bu tekelden kurtaracak şekilde RC modelcilik elektronik alanına giriyorum ben de. Yakında bu Sumeronics RC'ye olan bağımlılığınız, "bekle bekle gelmez" sorunlarınız sona erecek! ;D:laugh::D:evil::evil: