Mikado Logo 550sx... Balayı bitti :)

Rasim Öztürk

RcFanatik
İlgi Alanı
Heli
Arkadaşlar selamlar,

Sonunda beklenen oldu :)

2015 Ekim ayı sonlarında bir 550 model için fazlaca sayılabilecek bazı elektroniklerle topladığım Logo550sx modelimin ilk kırımı bugün gerçekleşti. Modelle vbc analyzerdan kontrol ettiğim kadarıyla 36 başarılı uçuştan sonra, bugün yerle istenmeyecek şekilde buluştu :laugh:

Hata sebebi RC Input Packets Lost... Türkçesi kumanda ile alıcı arasındaki bağlantının kopması ve ardından gelen failsafeler, motor susmaları...

Neden böyle oldu derseniz, fikrim yok :D

** Antistatik kablolama hatalarından bununla karşılaşanlar olmuş. Benim modelde mikadonun tarif ettiği şekilde kablolama vardı. Hafta içinde motor mounta sıcak silikonla tutturdum kabloyu, yani metal kısmı mounta doğrudan temas edecek şekilde güzelce silikonladım. Böyle yapma sebebim, alttan counterbearinge vida ile tutturunca pilin dış kabına biraz sürtüyordu tak çıkarlarda ve naylon kısmını deforme ediyordu köşeden...

Ama bu hareketimden olacağını sanmam. Çünkü bir dönem antistatik kabloyu takmadan uçtuklarım da oldu, en ufak bir sinyal kesintisi yaşamadım.

** Mesafeden uzaklaştığından vs olmadı. Kırım üç beş metre önümüzde, model tam devrini yakalamamışken oldu ve en fazla 3 metre yükseklikten yana yatarak, alçalarak, failsafe'e girerek gerçekleşti.

Kırım sonrası tekrar enerji verdik ve Antenna Status menüsünü açarak, kırımdakinden çok daha uzağa gittim. Hala servoları kontrol edebiliyordum ve status GOOD/PERFECT civarlarındaydı, kesinlikle WEAK seviyelerine düşmüyordu.

** Ne olursa olsun, modeli bi elden geçireceğim. Şanssızlık diyelim :) Kırım masrafı fazla değil, pal olmasa yok bile denebilirdi... Kanopi çiziksiz..

* 550mm Edge Paller
* Boom
* Boom brace (birisi)
* Skid pipe (birisi)
* (Belki spinde shaft)

Aşağıdaki videoda 0:16-0:17 gibi model çalışmaya başlıyor (motor switch idle, on), ardından 0:33 gibi ilk sinyal kaybı ve failsafe geliyor. Toparlar gibi oluyor, üç saniye sonra ikinci sinyal kaybı ve failsafe geliyor. O arada artık kurtulamayacağını anlayıp hold çekiyorum bir de rescue deniyorum ki en azından kendini levellasın model düşme anında (sağa yatarak dalışa geçti çünkü ve videonun o kısmı net değil ama sola yatırmaya çalıştığımı hatırlıyorum sağa dalışa geçtiği için.)

Kırım videosu;

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Log;

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Modelin kırım sonrası durumu;

** Ayrıca bazen elle hareket ettirince sol aileron gıcık gıcık öterdi. Çalışırken bi sıkıntı yoktu ama ne bileyim rahatsız ederdi. Bu sefer elevatör servosu çok kötü ötmeye başlamış... Nedendir bilmem... Kauçuğa metalin sürtmesi gibi...

Servoların da içini açıp iyi bi kontrol edeceğim, yeniden yağlayacağım... Hatta cyclic değiştirebilirim de komple... Durumlarına bakacağız.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Geçmiş olsun Rasim.
Büyük şanssızlık. O kadar yakındaki heli ile bağlantının kopması can sıkıcı. Şükür ki fazla hasar yok.

Geçmiş olsun Rasim, :( gerçekten talihsiz bir kırım olmuş ama tesellisi yere yakın mesafeden olmuş olması ve ağır bir kırım yaşamamış olman. Buda nazarlık olsun artık Eskişehir buluşması öncesi.

Rasim geçmiş olsun kardeşim :(
Ben başlığı okuduğumda "tamam modelin borcu bitti kesin Rasim kırbaçı vurmuştur" diye tahmin ederken kırım yazısını okumak üzdü beni :(

Tek teselli fazla bir hasarın olmayışı.
Umarım servolarda sıkıntı çıkmaz ve diğerleriyle hafif bir hasarla atlatmış olursun.

Ama niye sorusunun cevabını bulmakta önemli umarım araştırmaların boş kalmaz kardeşim.
Tekrardan çok büyük geçmiş olsun :saygilar:

Rasim gecmis olsun,biraz evvel Ebru yengenle yeni alanin videosunu seyrediyorduk allah seni inandirsin dedi ki burayi
begenmedim biri heliyi kiracak dedi ;D yarim saat gecmedi senin haberini aldik .gecen haftada bana demisti :lol: :lol:
Bundan sonra bir sey olmaz diyooo

ASUS_Z002 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gecmis olsun Rasim, en buyuk kirimi bu olsun diyelim :)

Tekrar gecmis olsun Rasim... Allah'tan hasar yok denecek düzeyde cok şükür.

Servo videosundaki sesi daha once hic duymamıştım. Gercekten o ses nereden geliyor ben de merak ettim dogrusu..

Insallah su haberleşme kesinti sebebi ile ilgili elle tutulur bir sey de çıkarda, aklımız orada kalmaz.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Geçmiş olsun

Rasim geçmiş olsun az önce bende yeni alanın videosunu seyrettikten sonra bunu gördüm talihsizlik olmuş ama hevesini kırmasın .En kısa sürede inşallah logonun güzel uçuşlarını görürüz. Tekrar geçmiş olsun.

Geçmiş olsun abi. Üzüldüm valla

Ne diyeceğimi bulamadım...

Rasim geçmiş olsun.. Bunun tek açıklaması nazardır... Ama sen üç beş günde ayağa kaldırırsın... Tekrarı olmasın inşaallah...

Sent from my iPhone using Tapatalk

geçmiş olsun bec kesmiş olabilirmi başıma gelmişti daha önce yüklenince susmuştu model