Mikado LOGO 550sx Montaj Süreci

Rasim Öztürk

RcFanatik
İlgi Alanı
Heli
Selamlar,

Mikado Logo 550sx modelimin montaj süreci devam ediyor.

Manualdeki sıralamayı tam olarak takip etmiyorum. Sonradan sök tak uğraşmamak için öncelikle alt montajları bitiriyorum aşama aşama... Frame montajını ise elektronik yerleşimi, kablolama gibi hususları düşünerek sona bırakıyorum.

Montaj sırasında video çekmek pek istemedim, belli bir düzende değil de keyfi bir gidişim var ve kameranın karşısına geçip saatlerce kayıt, ardından time lapse gibi şeylerle uğraşmak istemiyorum. Buna gerek de yok zaten, Dileyenler için bu konuda youtubeda videolar mevcut.

Benim videolarım daha çok modelin parçalarının tanıtımı, 600sx ile benzerlikleri/farklılıkları, montaj sırasında dikkat edilecek hususlar gibi montaj öncesi videolar ve yapılanların özetlendiği ileriye dönüp yapılacakların anlatıldığı montaj sonrası videolardan oluşmaktadır.

Videoların isimlerinin başındaki rakamlar manualdeki sıralamaları olup, paylaşım sıraları ise benim gittiğim şekildedir. Toplamayı düşünecek arkadaşlara da naçizane tavsiyem, sırayı birebir takip etmeden alt montajları tamamlamaları (rotor, swash, tail rotor, tail boom) sonrasında frame içi yerleşim ve kablolamaları gözeterek ana montajı tamamlamalarıdır. Manualdeki sıralama ile de olmaz değil oluyor fakat böylesi çok daha temiz/kolay oluyor.

Kuyruk Rotoru Tanıtım

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kuyruk Rotoru Montaj

Kuyruk Borusu Tanıtım

Kuyruk Borusu Montaj

Swashplate

Ana Rotor Tanıtım

Ana Rotor Montaj

Frame montajı öncesi kablolama planları & 600sx kuyruğu upgrade düşüncesi

Frame montajı öncesi kablolama sonucu

Atölyede çalışmalar

Frame parçaları tanıtım

Frame montajı

3- 31.10.2015 Eskişehir Buluşması Vbar-Esc Ayar Sorunsalı

7- 31.10.2015 Eskişehir Buluşması Logo 550sx Maiden

9- 31.10.2015 Eskişehir Buluşması Vbar Autotrim üzerine

10- 31.10.2015 Eskişehir Buluşması Logo 550sx 2.uçuş

11- 31.10.2015 Eskişehir Buluşması Vbar Control Vibration analyzer

-------------------------------------------------------------------------------------------------
Sonucu da paylaşayım, arada başka videolar olursa onları da sonradan ekleriz. Ayarla ilgili vardı birkaç tane, onları vbar kumanda bölümünde paylaşırım. Neyse montaj faslının sonu, saha dönüşü fotolar şu şekilde :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Rasim Mikado 550 SX' in Kutu açılımından tut adım adım parçaları tanıtıp toplama sürecini videoya alıyorsun valla helal olsun büyük emek harcıyorsun tebrik ederim. Zevkle izledim ellerine sağlık. :saygilar:

Teşekkürler İsmail :)

600sx biraz aceleye gelmişti montajı eskişehir buluşmasına yetişsin diye bahar zamanı... Bu sefer tam içime sindire sindire gidiyorum. Elektronik olarak da, montaj süreci olarak da, upgradeler kablolama vs olarak da...

Şimdilik çok fazla bu seriden (550sx, 550se, 600sx, 600se, 690sx) logo kullanıcısı yok. O bakımdan kendim çalıp kendim oynuyorum :laugh: Ama almayı düşünen, bir şekilde aklının bir ucunda olan en az 2-3 kişi tanıyorum, ilerde daha da çok olacaktır. Hiç değilse foruma zenginlik katmak adına paylaşmaya çalışıyorum. :saygilar:

Evrim SUTEL' Alıntı:
Iyiki yapiyorsunda bizde modelleri taniyoruz sayende Rasim

Teşekkürler Evrim abi, herkes markasına aşık, ben de öyle :laugh: Mikado rocks!!! :coolxf:

Levent Uygun' Alıntı:
Rasim eline sağlık.

Teşekkürler Levent abi :) Lipo için ayrıca teşekkürler onu da ekleyeyim diğer başlığa elektronik kısmına :yuppi:

Rasim, tekrar eline sağlık, çok güzel ve kuvvetli bir model olacak inşallah, güle güle ve kırımsız kullan. :thumbup: :saygilar:

Yine sahane bir konu olmus. Henuz videolarin hepsini izlemedim ama buyuk bir emek var. Ozellikle Bu tur videolari izleyince sahsen Kendim modeli topluyormus gibi hissediyorum.

Konuyu hemen ilgili indekse ilave edelim :RCKolik: Emegine ve Ellerine saglik Rasim :bravo: Tekrar hayirli olsun :halay: Videolari izlemeye devam :yuppi:

Rasim, kolay gelsin
sindire sindire, keyif alarak topla,bu hobi nin bu tarafıda çok keyifli...

Tum videoları az önce izledim :) Öncelikle anlatım seklini cok beğendim Rasim. Kısa ve oz bir anlatım oluyor. Gelelim yorum ve bazı sorularıma :)

--Antistatik kabloyu frame plastik oldugu ıcın mı kullanıyoruz. Zira Goblin gibi kayisli diger modellerde ben bu kablonun tavsiye edildiğini hic duymadım.

--Bir de sanki bir yerde 550 borusu yerine 600 borusunu kesip kullanacağım dediğini hatırlıyorum, doğru mudur ?

--Kontrol Rodunu goblinde oldugu kendimize epoxy ile yapıyoruz gördüğüm kadarı ile. şahsen en gicik oldugum bu kısım. Böyle kritik bir ekipman ıcın daha guzel bir çözüm olabilirdi :( Ornegin bazı Upgrade ürünler bu isi daha profesyonel olarak çözmüşler.

--Boom brace ucu neden monte edilmiş halde, tıpkı Align oldugu gibi, gelmiyor anlamadım ??

Sent from my iPhone using Tapatalk

Rasim eline sağlık, keyifle izledim. :bravo: Senin Mikado artık forumun envanterine girdi bence. :lollol: :lol:

Sonuna kadar böyle sorunsuz gider ve maiden'ını da görmek nasip olur inşallah. :thumbup: :RCKolik:

Mehmet abi, Mordo abi, Türker abi çok teşekkürler :)

Yağışlı havada, hiçbir şey için acelemiz yok, içime sine sine, keyfini çıkararak devam ediyorum. Keyifli devam ediyor ekipmanlar tamamlandıkça. Yarın muhtemelen esc gelmiş olur. Boom ile ilgili olarak bugün ingiltereden yola çıktı parçalar, en geç önümüzdeki hafta başı da onlar tamam. Tabii onlar gelene kadar lehim işleri ve frame içi kablolama işlerini haftasonu bitirmiş olurum.

Gelelim cevaplarıma;

-- Aynen o şekilde Mehmet abi, frame plastik olduğu için boom'un frame'e girdiği yere bir vida atıyoruz (ki yeri var kendimiz delmiyoruz), kabloyu motorun counterbearing ine kadar getiriyoruz. Kuyruk ucunda videoda göründüğü gibi kayışa temas eden rulmanın vidasından kuyruğa küçük kabloyu monte ediyoruz. Kuyruk elektrik iletken ama frame değil. Haliyle mikadonun antistatik kablo seti bu iş için son derece uygun. Bu kablolama işi şart değil ama kayışlı modeller için tavsiye... İçimiz rahat olsun :)

Goblin malum karbon frame... Metaller ve karbon elektrik iletken. Bu konuda uyarı olmaması doğal.

-- Yükleme sırasındaki bir videoda bahsettim bundan. Forumda bi yerde mesaj olarak da yazmıştım. 550sx 600sx arasındaki benzerliklerden yola çıkarak olmuşken daha kalın kuyruğum olsun dedim. Gereken sadece boom ve onun üzerindeki clampler... Tam liste şu kadar;

1 x MIK4096 Tail Boom Clamp For Horizontal Fin £3.21
1 x MIK4091 Adapter For 25mm Tailboom £3.14
1 x MIK4634 Tail rotor clamps £4.43
1 x MIK4139 Rudder control guide for 25mm tailboom £3.14
1 x MIK4098 Tailboom Diameter 25mmx760mm £11.67

Kuyruk düz uçlarında herhangi bir merkezleme deliği vs yok. Haliyle kesmek kısaltmak işleri sıkıntı çıkarmıyor. Ucundan 120mm alacağım, kayış ve diğer tüm ekipman aynı kalacak.

-- Dayanıklılık konusunda çok da sıkıntı görmüyorum ben açıkçası Mehmet abi, epoksi sağlam bir çözüm. Japon kullanmıyoruz sonuçta. Biraz pürüzlü temiz yüzey ve uygulamada biraz özen gösterilirse ömürlük olur. Elimizde dremel, epoksi, bilimum alet edevat mevcut. Biraz pis bi iş ama severek yapıyoruz ;)

-- Orda da epoksi ile haşır neşir olsunlar istemişler :laugh: 600sx te epoksi gerçekten lazımdı ama bunda videoda dediğim gibi epoksi sadece göstermelik oldu. Pürüzleme için boy kontrolü yapayım diye taktım, çıkaramadım. Tornavida geçirip asıldım yine nafile... Öylesi bi sıkı geçme oldu, baktım sağlam ben de iyice bastırdım köküne kadar :) Üstüne de garanti olsun diye epoksi attım biraz.

Mikado konusuna gelince zorla envantere soktum evet ;D ;D ;D Bakalım takım genişleyecek ve çalışmalarımın meyvesini alacağım inanıyorum :coolxf:

eline sağlık Rasim makine ortaya çıkıyo maşallah :saygilar: