Mini titan ve efsane kumanda tanıtım girişimi

Ynt: Mini titan ve efsane kumanda tanıtım girişimi

Sıkıntı esc de olabilir, şu batarya monitörlerim gelirse , pilin durumuna göre yorum da yapılabilir.Motor gidebilir mi , daha düne kadar yüzde elliye gelmeden kesiliyordu, eşimle videoyu çekerken bu sorun oldu, şimdi kımıldayıp kesiyor.Ben galiba escnin programını bilmeden bozdum.Titanların swash tipi ters olduğunu çok sonradan öğrendim.O zamana kadar da esc bikaç kere programa girmişti zaten, ne yaptıysam o zaman yapmış olmalıyım.
Manueline bakıp denemem lazım , esc'yi de programlarsam uçmadan modelci olmayı başaran biri olacağım sanırım :laugh:
xt60 ları takmadım o yüzden yeni pillerle deneme şansım olmadı, bir de yeni pillerle deneyeyim de,duruma göre motora ya da esc 'ye yoğunlaşırız....Hadi iyi geceler kardeşlerim....

Hakan kardeşim, pilin bir hücresi ölmüş ise kısa sürede çöküyor olabilir. Biraz zor olur ama bir ölçü aleti ile balans uçlarından tek tek ölçebilirsin. Ya da en azından pilin toplam voltajına bakabilirsin. Gerçi pil ömrünü doldurmuş ise tam dolu görünüp yüke bindiğinde hemen çökebilir.

Ben ilk hakkimi pil icin daha sonrada esc programlama icin kullaniyorum. :laugh: bakalim bilebilecek miyim :) saka bir yana hakan'im, o gun ilk ucus denemesinde hic yeni pilli takmamis miydin ??

Dur vaz gectim, bence ilk sey esc programlama. Muhtemelen Turnigy kumanda sinyal farki nedeni ile gaz stick max ve min noktalarini esc goremiyor. Sayet programlarsan o zaman araligi bence taniyacak ve bu sikinti ortadan kalkacak, yani insallah :D

Ömer abi , pili şarj aletine takmıştım , bütün hücreler 4.18 volt gösterince şarj etmedim, şimdi tam dolu gösteren bir pil , ömrünü tamamladıysa şayet , gerçekten birden çökebilir mi...Ya da bu durum diğer piller için mantıklı fakat, lipolar için de böyle mi...Lipo mevcut şarjını deşarj edemeden çökme yapabilir mi...

Mehmet kardeşim, gaz stiği aralığında da sıkıntı var gerçekten , çünkü gaza nerdeyse %10 yüklendikten sonra start alıyor.Dün akşamki bu durum gerçekten yeni oldu, şaşırdım,eğer esc tanıtım hatası olsa önceki gibi %50 lerde dururdu , ama artık dönmekten bile vazgeçince :lollol: , sanırım pilde bir sıkıntı olabilir diye düşündüm.

Hakan kardeşim, LiPo pillerin kendi kendine deşarj olma oranları düşüktür. Ama maalesef eksilerinden biri uzun ömürlü olmamaları. Benim ucuz bulup ta bir kaç sene önce kenara attığım piller durdukları yerde şiştiler. Hatta bazıları şişmeseler bile şarj sonrası tam dolu görünmelerine rağmen yük bindiğinde hemen çöküyorlardı. Tabii bu zaman içinde olan bir şey. Bir hafta önce iyiydi, şimdi bozuldu uzak ihtimal.

Ynt: Ynt: Mini titan ve efsane kumanda tanıtım girişimi

Omer Erkan' Alıntı:
Hakan kardeşim, LiPo pillerin kendi kendine deşarj olma oranları düşüktür. Ama maalesef eksilerinden biri uzun ömürlü olmamaları. Benim ucuz bulup ta bir kaç sene önce kenara attığım piller durdukları yerde şiştiler. Hatta bazıları şişmeseler bile şarj sonrası tam dolu görünmelerine rağmen yük bindiğinde hemen çöküyorlardı. Tabii bu zaman içinde olan bir şey. Bir hafta önce iyiydi, şimdi bozuldu uzak ihtimal.

Ömer abi , o zaman bu durum büyük ihtimal pilden kaynaklı çünkü üstünde gelen pil var, kitin orjinalindeki pil , gens ace 3s1p 2200 mah.
Biraz da şişkindi , kit de haliyle biraz yıllanmış (şarap gibisinden :lollol:).Sabah hemen şu esc'nin deans konnektörünü değiştirip xt60 yaparsam bu sorunu tam olarak anlamış olacağız inşallah....

Evet arkadaşlar, sorunu bulduk şükür :D...
Sorun pildenmiş, konnektörleri değiştirip yeni gelen pillerle deneyince çalıştı şükür...
Oldukça enteresan ve bir o kadar komik sorunlar şansıma beni bulsa da , Rc model dünyasının en garip sorunlarını halleden ve yoluna devam etmeye çalışan bir modelci olma yolunda emin adamlarla , sayenizde ilerliyorum arkadaşlar... :lollol:
Dün bir hover denemesi yapmaya kalkıştım , kalkıştım diyorum çünkü yapamadım ... :lollol:
Heliye gaz verince sanki main şhaft , ya da feathering shaft hafif yamuk olurda , heli vibrasyona girer ya , aynen öyle bir durum oldu.
Orjinal tahta palleri taktım , balanslarını kontrol etmemiştim, ama bu ancak çok hafif bir tacking yapar diye düşünürken , nerdeyse heliyi parçalarcasına bir silkeleme ve vibrasyon durumunu görünce vazgeçtim kaldırmaktan.
Şimdilik bu kadar , Türker kardeşimle bu hafta online bir ince ayar işlemi de yapabilirsek , sanırım önümüzdeki hafta ilk hoveri yapmış olacağım.... :thumbup:

Hadi gözümüz aydın Hakan'ım :thumbup: Artık bundan sonra gelsin uçuşlar :bravo:

Yanlız yine anlamadım bir nokta var. Ben o helinin orjinal tahta pal ile uçuşunu seyrettim. Fakat Tracking olayı falan hatırlamıyorum, gayet güzel bir şekilde uçmuştu :rolleyes:

Hakan Abi problemin pilden olduğuna çok sevindim. :bravo:
Çözümü olduğu ve biz çözebildiğimiz sürece pes etmek yok asla. :laugh:
Bu durumda bir sonraki aşamamıza geçmiş bulunuyoruz. ;) Modelde vibrasyon hatırlamıyorum ama söylediğin gibi son bir skype hamlesiyle bu işi bitirelim inşallah. :)

turnigy alıcılarda soketin metal gözüken kısımları bind yazısına dogru bakacak sekilde takılıyor yani kanal 8 tarafına bakar vaziyette., yön o şekildedir.

Kısa bir video çekmiştim , bu akşam upload ederim , sorunu görmekte yarar var elbet.Bence kumanda ile tg6100m haberleşmede bir sıkıntı var , kumandanın ayarları ile çakışma,çatışma gibi bişeyler olası gibi geliyor, valla sanki heli kalkmıyor flemenko dansı yapıyor arkadaşlar... :lollol:

Sevgili kardeşim , heli üstadı Türker kardeşime şükranlarımı sunuyorum. :saygilar:
Bu akşam rotoru online bağlantı kurarak söktük , servoları ayarladık,link boylarında sıkıntı varmış , onu da çözdük, manual olarak , swash levelere tüm linkleri düzgün olarak temas ettirdik , maşallah ok gibi oldu,şaka maka rotor hakikaten sıkıntılıymış,rahatlayıverdi... :lollol:
Bu haftasonu hava güzel olursa ilk hover vidosunu koyucam inşallah (ya da ilk baba kırım :lol: )
Şimdilik herkese iyi geceler diliyorum... :saygilar:

Hadi gözümüz aydın :bravo: Ben de Türker neden foruma girmiyor diyordum :laugh:

Allah kazasız belasız tamamına erdirip, ilk hoveri başarılı bir şekilde yapmak nasip etsin inşallah. %p

Bu arada video çekmeyi unutma. Zira bir daha istesende o anlara geri dönemezsin, acaip güzel bir anı olarak kalıyor zaman ilerdedikce ;)

Sabırsızlıkla güzel haberleri bekliyoruz inşallah. :saygilar: