Model Helikopterci Adaylarına Tavsiyeler : Ilk Model ve Ekipmanlar Ne olmalı ?

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Bu yazıyı okuduğunuza göre modelci olmaya karar verdiniz ve tercihinizi "Model RC Heli / Helikopter" olarak belirlediniz. Şimdi kafanızda epey bir soru var ; "Model Helikopter'e Yeni Başlıyorum Ne Yapmalıyım? Yeni başlayan birisi olarak ilk modelim ne olmalı ? Hangi Kumandayı almalıyım ? Hangi Simulator kullanayım ? Ne kadar bütçe ayırmam gerekiyor ? Ne kadar sürede sizler gibi uçabilirim ? ..."

Öncelikle bu ve buna benzer sorular ilk başlayan herkezin sorduğu temel sorulardır, bu yüzden rahat olun ;) Elimizden geldiğince aşağıdaki sorulara cevap vermeye çalışacağız.

1- Ne kadarlık bir bütçem olması gerekiyor ? Kaç para harcamam gerekiyor ?
2- Yeni başlayan birisi olarak hangi sorulara cevap vermeye çalışacağız. Modelcilikte unutulmaması gereken Temel Bilgiler?
3- Hangi Simulator Programı tercih edeyim ? Simulator Kumandası olarak Ne Tavsiye edersiniz ?
4- Yeni Başlayan birisi olarak İlk modelim ne olmalı ? Neyi Tavsiye edersiniz ?
4- a : "4 Kanal Heli + Simulator Çalışması" ile Başlama Forum olarak TAVSIYE ETMIYORUZ
4- b :
"6 Kanal Micro Heli + Simulator Çalışması" ile Başlama
4- c : "6 Kanal 450 Sınıfı Orjinal Heli + Simulator Çalışması" ile Başlama
4- d : "6 Kanal 450 Sınıfı CLONE Heli + Simulator Çalışması" ile Başlamae olmalı ? Neyi Tavsiye edersiniz ?
4- e : "6 Kanal 500 Sınıfı Heli + Simulator Çalışması" ile Başlama
5- Peki Seçtiğim model FBL (Flybarless) bir model olabilir mi ? "Torq Tube" mu "Kayışlı" bir model mi tercih edeyim?
6- Hangi Kumandayı Almamı Tavsiye Edersiniz ? Turnigy, Futaba, JR, Spectrum, Hitec..
7- Ne tip Şarj Aleti Alayım ?
8- ÖZETLE

You must be registered for see images attach

1- Ne kadarlık bir bütçem olması gerekiyor ? Kaç para harcamam gerekiyor ?
Bu işin çok geniş bütçe ile yapılabileceği gibi sınırlı imkan ve bütçe ile de yapılabildiğinden bahsetmiş idik.

Belli bir bütçenin altında olmamak kaydı ile, ne kadar para harcamanız gerektiğini aşağıdaki model tavsiyelerini dikkate alarak siz kendiniz belirleyeceksiniz.

Belki burada yeniden hatırlatmada fayda var, şayet 6 kanal bir heli ile başlama seçeneğimi seçerseniz, masrafın çoğunu en başta yapacaksınız. Yapacağınız masrafın büyük bölümünü oluşturacak olan radyo vericisi, radyo alıcısı, batarya şarj ünitesi gibi parçalar uzun ömürlüdür ve iyi bakılırlarsa senelerce sorunsuz bir şekilde değişik modellerinizde kullanmaya devam edebilirsiniz.

2- Yeni başlayan birisi olarak hangi sorulara cevap vermeye çalışacağız. Modelcilikte unutulmaması gereken Temel Bilgiler?
Konuyu sizlerle daha rahat paylaşabilmek amacı ile her zaman olduğu gibi videolarımız mevcut. Şimdi video olarak sizlerle hangi sorulara cevap vermeye çalışacağız bunu ilk önce paylaşalım.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Detaylara girmeden modelcilikte bazı temel ilkelerimiz var. Mesela "Simulator / Simulasyon çalışmasının önemi", "Büyük model ile başlamanın avantajları", "Modelcinin demirbaşı nedir ?" Bunları paylaşalım ilk önce :)

NOT: Henüz inceleme vaktiniz olmadı ise mutlaka şu konulara da bakmanızı tavsiye ederiz.
Neden Büyük Model ile Başlanma : RC Modelde Stabil, Agresif ve Uysal Kavramları
Simulatör Bölümü

3- Hangi Simulator Programı tercih edeyim ? Simulator Kumandası olarak Ne Tavsiye edersiniz ?
Bu soruları Simulatör bölümünde oldukca detaylı bir şekilde inceledik. Bu nedenle video izledikten sonra mutlaka ilgili konuları okumanızı tavsiye ederiz.

Simulator / Simulasyon Nedir, Ne Işe Yarar ?
Hangi Simulasyon Programı ??
RC Simulasyon / Simulator için Kumanda Secimi
Real Flight / Phoenix Nereden Indirebilirim, Crack olarak nasıl temin ederim ?
RC Helikopter Simulatör Dersleri İndeks

4- Yeni Başlayan birisi olarak İlk modelim ne olmalı ? Neyi Tavsiye edersiniz ?
Evet gelelim can alıcı soruya . Öncelikle heliye ilk başlayan birisinin elektrikli bir model ile başlaması en doğrusu olacaktır.

Şimdi sizlere değişik bütçelere uygun bir kaç alternatifi "Artıları / Eksileri" , "Avantaj / Dezavantajları" ile beraber açıklamaya çalışacağız.

4- a : "4 Kanal Heli + Simulator Çalışması" ile Başlama
14.07.14 Tarihli RCKOLIK Yönetim Güncellemesi
Forum olarak son 1 yılda çıkan V922, V977 gibi 6 kanal micro helilerin başarısı nedeniyle, modelciliğe başlangıç modeli olarak kesinlikle V911 tavsiye etmiyoruz. Tavsiyemiz:

- Hemen Simulasyon kumandası temin ederek, düzenli simulasyon çalışması
- Ve arkasından 6 kanal bir heli alınması. Bu 6 kanal micro olabileceği gibi, 450 ve 500 sınıfı profesyonel bir heli de olabilir

Video ile beraber şu konumuza da bakmanızı tavsiye ederiz.
3, 4 ve 6 kanal RC Heli arasındaki Farklar Nelerdir ?

4- b : "6 Kanal Micro Heli + Simulator Çalışması" ile Başlama
6 kanal Micro heli olarak V922 ile ilgili oldukça detaylı inceleme konuları paylaşmıştık. Bunlardan bazılarına bakmanız daha fazla fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır.
WLtoys V922 3D 6 Kanal Heli : Kutu İçerik - Kumanda Inceleme - V911 ile Farklar
WLtoys V922 Nasıl ? V911 kadar Dayanıklı mı ? Tavsiye Eder misiniz ?

V922 sonrasinda cikan V977 Brushless 6 kanal mikro 2014 yili itibari ile en mantikli Micro Heli olarak gozukmektedir

WLToys V977 Power Star X1 - Brushless 6 Kanal Mikro
WLtoys V977 3D 6 Kanal Heli : Kutu İçerik Inceleme
WLtoys V977 : Kullanıcı Yorumları / Tavsiyeleri / Önerileri / Bulgular

4- c : "6 Kanal 450 Sınıfı Orjinal Heli + Simulator Çalışması" ile Başlama

4- d : "6 Kanal 450 Sınıfı CLONE Heli + Simulator Çalışması" ile Başlama
Video ile beraber şu konumuza da bakmanızı tavsiye ederiz.
Ekonomik Fiyata 450 Sınıfı Heli Nasıl Toplanır ? Klon (Clone) Olarak Tavsiyeniz ?

4- e : "6 Kanal 500 Sınıfı Heli + Simulator Çalışması" ile Başlama

5- Peki Seçtiğim model FBL (Flybarless) bir model olabilir mi ? "Torq Tube" mu "Kayışlı" bir model mi tercih edeyim?
2017 Tarihli Güncelleme
Artık günümüzde doğru seçenek FBL modellerdir. Zaten Flybar modelleri bulmak çok zordur.

Yukarıdaki alternatiflerden birisi seçildikten sonra özellikle son zamanlarda populer olan bu sorulara da cevap vermeye çalışalım.
FBL ilave olarak şunu eklememiz gerekiyor :
Yapısı gereği FBL helilerin servoları, kırım sonrası arızalanma riski yüksektir. Bu da tamir masrafının artmasına neden olacaktır.

Videonun yanı sıra şu konumuza da bir göz atmanızı tavsiye ederiz.
Yeni Başlayan birisi olarak 450 sınıfı hangi modeli tercih etmeliyim ?

6- Hangi Kumandayı Almamı Tavsiye Edersiniz ? Turnigy, Futaba, JR, Spectrum, Hitec..
En cok merak edilen konulardan birisidir. Video ile beraber su konulara bakın derim.
Hangi Kumandayı alayim ? En iyi kumanda hangisi ?
RCKolik Üyelerinin Kumanda Tercihi - En İyi Kumanda !!

7- Ne tip Şarj Aleti Alayım ?

8- ÖZETLE

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Rasim Öztürk kardeşimizin ÖZET açıklamalarını da buraya ilave edelim %p

1- Model:

Kit olarak alınıp elektronikleri ayrıca toplanabileceği gibi, Combo veya super combo paketler ile hepsi bir arada da alınabilir. RTF yani kumanda dahil seçenekler tavsiyemiz değildir çünkü fiyat artmasın diye yanında verdikleri kumanda "idare eder" seviyededir. Kumanda bu hobide demirbaştır. Modeller değişir, kumanda çok gerek olmadıkça değişmez. Tavsiye edilen markalar Sab Goblin, Gaui, Mikado, JR, Align... dır. Klon modeller yeni kullanıcıları üzer, tecrübeliler zaten onları evirip çevirip uçururlar.

2- Kumanda:

İleriyi görerek alınmalıdır. Tercihen en az 7 kanal (+1 kanal illa ki lazım oluyor, rescue veya başka bir fonksiyon için), bilindik markaların kaliteli modelleri olmalıdır. Spektrum, Futaba, Hitec, JR...

3- Şarj Sistemi:

Kısa vadede 50W lık aletler iş görse de, orta ve uzun vadede modeller de büyüdükçe illa ki daha iyisi gerekmektedir. En azından 300W lık bir şarj aleti ve ona yetecek bir güç kaynağı... Burda Revolectrix, Hyperion gibi kaliteli ve pahalı seçenekler olmakla beraber iCharger da olabilir. turnigy de iş görür.

4- Lipo Batarya:

Uzun vadede üzülmemek için mümkünse Thunder Power, Optipower, Gens Ace... olmalıdır. Ama güzel bakıldığı takdirde zippy, turnigy vs de üzmez. Alanda şarj imkanı yoksa yetecek miktarda (en azından dört set) olmalıdır. Elektroniğe yetebilmeli, onların istediği akım değerlerini verebilecek deşarj oranında olmalıdır.

5- Alet Edevat:

Kaliteli alyan seti (1.5 ten 4.0 kadar) mümkünse iki set... Pense... Ball link pensesi... Yıldız tornavida... Modelci bıçağı... Loctite... Lehim aletleri... Dijital pitch gauge... Çeşitli konnektörler... Voltaj ölçer... Epoksi... Silikon gres... ESC ayar kartı... Ziptie...

Bu liste uzar gider...

Ama tabii düşünülen model boyutunu bilmiyoruz... En önemlisi bütçeyi bilmiyoruz. Heli işinde baştan çok para gider. İlk girişte uygun seçeneklere yönelip, zaman içinde ala sata ekipman geliştirilebilir. Veya gözü karartıp baştan ölümüne dalınabilir.

İngiltereden ortalama beş gün, bi hafta civarında elinizde olur.

Uzakdoğu ise iki hafta ile iki ay arası.. Ortalama 3-4 haftada gelir.

Amerikadan da ortalama on gün, iki hafta... Ama düşük göstermezler, gümrük ödeme olası... (75 euro üzeri alışverişlerde %20)

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Mehmet ÖKMEN
Ynt: Model Helikopterci Adaylarına Tavsiyeler : Ilk Model ve Ekipmanlar Ne olmalı ?

Mehmet abi tam bir başyapıt olmuş bu konu bana kalırsa. :bravo:
Yeni başlayan arkadaşlarımız gerçekten çok şanslılar, böylesine güzel bir anlatım ve sunum görmedim ben hiçbir yerde. %p
Eminim pek çok arkadaşımız faydalanacak ve bu hobiye keyifli bir başlangıç yapabilecek sayenizde. :saygilar:

Ynt: Model Helikopterci Adaylarına Tavsiyeler : Ilk Model ve Ekipmanlar Ne olmalı ?

Merhabalar. Öncelikle çok teşekür ederim eğitici içerikleriniz için. Sizin tavsiyelerinize uyarak v911 aldım. yurt içi sitelerden aldım çünkü beklemek istemedim. çok iyi bir model gerçekten. ve yine tavsiyelerinize uyarak simülasyon edindim ve Banggod dan v922 aldım. Yani bu hobiye resmen başladım.

Ynt: Ynt: Model Helikopterci Adaylarına Tavsiyeler : Ilk Model ve Ekipmanlar Ne olmalı ?

Cahit Kaş' Alıntı:
Merhabalar. Öncelikle çok teşekür ederim eğitici içerikleriniz için. Sizin tavsiyelerinize uyarak v911 aldım. yurt içi sitelerden aldım çünkü beklemek istemedim. çok iyi bir model gerçekten. ve yine tavsiyelerinize uyarak simülasyon edindim ve Banggod dan v922 aldım. Yani bu hobiye resmen başladım.
Merhaba Cahit Bey,

Eğer yardımcı olabiliyor isek ne mutlu bize :) Simulasyon edinmeniz ve çalışmaya başlamanız gerçekten süper :bravo:

İlk önce 4 kanal, sonra 6 kanal micro ve bu sıra sim dersleri. Bence gayet emin adımlar ile hobi hayatına giriş yapmışsınız :thumbup: 2-3 ay sonra bir sonra ki adıma geçeceğinizi tahmin ediyorum ;)

Bu arada bölümünde konusunda verdiğimiz şablonu kullanarak kendinizi tanıtır iseniz, ben dahil tüm üyeler sizleri daha yakından tanımış olurlar. :)

öncelikle merhaba , tavsiyelere uyarak bir v911 siparişi verdim ama birkaç sorum var 1. bir helikopterin sınıfını nasıl anlarız mesela bir heliopterin 450 sınıfı olup olmadığını nereden anlayacağım 2. 450 sınıfı bir helikopter almayıda düşünüyorum ne almamı tavsiye edersiniz ( t-rex 450 sport iyi diye duymuştum ) 3. e-sky belt cp nasıl bir helikopter sınıfı nedir . yardımınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler . :saygilar:

bartu çalışkan' Alıntı:
öncelikle merhaba , tavsiyelere uyarak bir v911 siparişi verdim ama birkaç sorum var 1. bir helikopterin sınıfını nasıl anlarız mesela bir heliopterin 450 sınıfı olup olmadığını nereden anlayacağım 2. 450 sınıfı bir helikopter almayıda düşünüyorum ne almamı tavsiye edersiniz ( t-rex 450 sport iyi diye duymuştum ) 3. e-sky belt cp nasıl bir helikopter sınıfı nedir . yardımınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler . :saygilar:
Merhaba Bartu,, tekrar hos geldin. Sorunlarına şu şekilde açıklamaya çalışayım

1. bir helikopterin sınıfını nasıl anlarız mesela bir heliopterin 450 sınıfı olup olmadığını nereden anlayacağım
Helikopter pal ve motor hacimlerine göre sınıflandırılırlar. Tüm detayları aşağıdaki konuda bulabilirsin.
RC Helikopter Sınıfları - Size Classification

2. 450 sınıfı bir helikopter almayıda düşünüyorum ne almamı tavsiye edersiniz ( t-rex 450 sport iyi diye duymuştum )
Bu konuda da insanların fikirleri farklı olabiliyor. Şahsı olarak "Trex 450 PRO" tercih ederim. 450 sınıfı modeller arasındaki farklar artı ve eksilerini aşağıdaki konulardan bakabilirsin.

Yeni Başlayan birisi olarak 450 sınıfı hangi modeli tercih etmeliyim ?
Ekonomik Fiyata 450 Sınıfı Heli Nasıl Toplanır ? Klon (Clone) Olarak Tavsiyeniz
Ekonomik Fiyata 450 Sınıfı Heli- ALZRC 450 PRO Kit
450 sınıfı Helikopter alacağım. Sport mu Pro versiyonu mu tercih edelim ?

3. e-sky belt cp nasıl bir helikopter sınıfı nedir
Bu konuda çok fazla bilgim yok, bu nedenle seni yanıtmayayım :embarras:

Son olarak bu ve daha fazla soru için aşağıdaki INDEKS sayfamızı bir göz atmanı öneririm.

RC Helikopter ile ilgili Konular - Indeks

Şayet net olmayan veya açıklamayı unuttuğumuz yeni soruların olursa, bizler her daim buradayız ;)

yardımınız için çok teşekkür ederim :thumbup: :saygilar:

mehmet abi biryerde copterX 450 lik helikopter + turnigy x9 kumanda 350 tl yanında yedek parçaları felanda veriliyor bende hazır acemiyim o heliyi alıp acemiliği atana kadar kullanayımmı bilemedim :)

bartu çalışkan' Alıntı:
mehmet abi biryerde copterX 450 lik helikopter + turnigy x9 kumanda 350 tl yanında yedek parçaları felanda veriliyor bende hazır acemiyim o heliyi alıp acemiliği atana kadar kullanayımmı bilemedim :)
2.el her zaman risktir. Tanıdık veya forum ortamlarından almayı ve imkan var ise uçuşunu görüp öyle almaya çalış. Fiyat cok uygun ama elektronik olarak kim bilir ne var üzerinde. Bence acele etme.

Forumları oku, bolca sim çalış. Bak okullar da açılıyor zaten. Para biriktirmeye devam et. Hazır olunca alırsın belki de daha kalitelisini ;)

Merhaba tekrardan konu açıp forumu kirletmek istemedim. Birkaç gün önce v911 benzeri bir helikopter alsım ancak model vs göremedim kutusunda 3 5 çarpmadan sonra az çok kullanmaya başladım. Acaba bana 300 tl ye kadar bir model önerebilir misiniz gerçekten çok zevk almaya başladım :)

Yasin Bekçi' Alıntı:
Merhaba tekrardan konu açıp forumu kirletmek istemedim. Birkaç gün önce v911 benzeri bir helikopter alsım ancak model vs göremedim kutusunda 3 5 çarpmadan sonra az çok kullanmaya başladım. Acaba bana 300 tl ye kadar bir model önerebilir misiniz gerçekten çok zevk almaya başladım :)

Yasin, ilk olarak konuya. Sonrada konuya bakarsan bir fikir edinebilirsin.

Bulut' Alıntı:
Yasin, ilk olarak konuya. Sonrada konuya bakarsan bir fikir edinebilirsin.
Bulut arkadaşımızın verdiği bilgilere ilave olarak, madem 300 TL bütçeniz var, bu durumda 6 kanal micro V922 ya da V977 önereceğiz size ;)

Fakat bunları sipariş edip, beklerden mutlaka simulator çalışmalarına başlamanız lazım. Malum 6 kanal, 4 kanaldan çok daha farklı ve keyifli

ilginiz için teşekkür ediyorum. :)p verdiğiniz linkleri okumuştum ilk tanıştıgımda forum ile :) dedigim gibi ben 1 tane almiştım bir kac gün önce ani bir kararla ama modelini vs bilmiyorum yazmıyor da 110 tl ye aldim v911 benzeri gibi bişey. fotolarını upload ediyorum ve yine sormak istiyorum kumanda uzerindeki coach mode nedir ? ben bir fark hissedemedim. ayrıca önerdiğiniz modelleri edinebileceğim önerdiğiniz site varmı acaba.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Elimizdeki modeli kullanan pek olmadıgı ıcın o fonksiyonun ne olduğunu söylemek zor. Madem almıştınız biraz ucun ama cokta beklenti icine girmeyen. Arızalarında da tamir ile uğraşmayın zira yedek parçasını bulmazsınız ve vitrine sus ve ani olarak koyarsınız. Acilen sim edinin ve 6 kanal çalısmaya başlayın.

Önerdiğimiz modellerin ilgili konularında paylaşıldığı uzere Banggood sitesinden alabilirsiniz. Yurtdışı alışveriş detayları ıcın de ilgili bölüme bakın.

Sent from my iPhone using Tapatalk

mehmet hocam tekrardan rahatsız ediyorum :) resimlerini attıgım ürünü kalitesizliğinden sanırım dış mekanda uçururken kaptırıp gidiyor bazen kendini kontrol edemiyorum sayesinde epey gezdim onu kovalarken yönlerini kontrol etmek sıkıntı dinlemiyor yani rüzgarda felan :D v977 almaya karar verdim. ancak o gelene kadar simulasyon çalışın dediniz de okudugum kadariyla v922 nin kumanda si bağlanıyormuş v977 lerde öyle bir özellik varmi ? bağlanmıyorsa almam gereken ekipmanlar nelerdir acaba ? ek olarak da daha büyük ebatlarda bir heli yi bu fiyata bulabilirmiyiz acaba micro olmasa