Model uçak ve onu oluşturan bileşenler

Sezer KARATAŞ

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Kıymetli büyüklerim, hocalarım ve yaşıtım değerli arkadaşlarım,

Aklımda ki her soru için yeni bir konu açmamayı hem forumu incelemeden bilgileri es geçip hazıra konmamak hem de sizlerin zamanınızdan almamak adına elimden geldiği kadar forumu iş dışı bulduğum her fırsatta okuyor ve not alıyorum. Acemilik zordur bunun bilincinde kilit kelime olan "sabırla araştır sezer çünkü hiç bir şey kolay elde edilmez" diyorum. Okuduğum bilgileri hem kafamda karıştırmamak hem de daha sağlıklı öğrenme açısından uçak ve uçağı uçuran pil dahil bileşenlerinin teknik tanımlarını tek çatı altında toplanmış bir dosya veya az önce izlemiş olduğum Ömer beyin, abimin, büyüğümün, hocamın 12 dk lık uçağın kontrolü hakkında anlattığı video benzeri öğretici videoları temin etmem mümkün mü? Rahatsızlık ve benim arayıp bulamadığım bu konu benzeri konu/konular önceden açılmış ve ben görmesdiysem heyecanımı ve sabırsızlığımı hoş karşılayın lütfen ? teşekkür ederim.

Sezer KARATAŞ.

Maalesef ki o şekilde bir dosya/video mevcut değil. Ancak günümüzde bilgiye ulaşmak daha kolay. Ama öte yandan kafa karıştıran gereksiz/yanıltıcı bilgi de çok fazla. Bunların içinden ihtiyacın olanı bulmak ise ayrı bir konu. Bu nedenle forumumuzda, sağolsun adminimiz Mehmet bey mümkün olduğu kadar indeks oluşturarak gerekli bilgiyi bulmanızı daha düzenli ve kolay hale getirmeye çalışmaktadır. İndeks sayfalarını inceleyerek daha kolay öğrenebilirsiniz. Ama, yine de modelcilik konusunda hala usta çırak ilişkisi en hızlı yöntemdir. Bulunduğunuz bölgede belki bu zor olabilir. Ama bir izin sırasında falan yolunuz modelcilerin bulunduğu bir şehre düşerse, aralarına katılıp yakından görebilirsiniz.

Zamanında Mehmet abiyle birlikte Ömer abinin eve baskınlar yapıp :laugh: başlattığımız bir video serisiydi bu. Bunca yıl sonra beğenilmesi ve faydalı bulunması çok güzel gerçekten. ?

Esasen biraz tadımlık bir seri oldu, daha yapılabilecek çok şey var esasen model uçaklar hakkında. Zamanla eksiklerimizi elbirliğiyle tamamlarız inşallah. :RCKolik:

Maalesef ki o şekilde bir dosya/video mevcut değil. Ancak günümüzde bilgiye ulaşmak daha kolay. Ama öte yandan kafa karıştıran gereksiz/yanıltıcı bilgi de çok fazla. Bunların içinden ihtiyacın olanı bulmak ise ayrı bir konu. Bu nedenle forumumuzda, sağolsun adminimiz Mehmet bey mümkün olduğu kadar indeks oluşturarak gerekli bilgiyi bulmanızı daha düzenli ve kolay hale getirmeye çalışmaktadır. İndeks sayfalarını inceleyerek daha kolay öğrenebilirsiniz. Ama, yine de modelcilik konusunda hala usta çırak ilişkisi en hızlı yöntemdir. Bulunduğunuz bölgede belki bu zor olabilir. Ama bir izin sırasında falan yolunuz modelcilerin bulunduğu bir şehre düşerse, aralarına katılıp yakından görebilirsiniz.
Ömer Bey önerileriniz için çok teşekkür ederim. Evet her gördüğümü okuyor okuduğum her teknik teriminizi ve yabancı kelimeyi google'a nedir şeklinde sorup anlamını not defterime yazıyorum.:) az önce de servo motor nedir çeşitleri nelerdir givi video izledim youtube dan :) nasipse 80 gün sonra tayin olduğumda bir buluşmaya denk gelirsem ilk işim hangi il olursa katılmak olacak buluşma olmazsa ist de techno modeli ziyaret edim istiyorum. Bakalım hayırlısı sim e başlamak için bekliyorum şuan :)

Zamanında Mehmet abiyle birlikte Ömer abinin eve baskınlar yapıp :laugh: başlattığımız bir video serisiydi bu. Bunca yıl sonra beğenilmesi ve faydalı bulunması çok güzel gerçekten. ?

Esasen biraz tadımlık bir seri oldu, daha yapılabilecek çok şey var esasen model uçaklar hakkında. Zamanla eksiklerimizi elbirliğiyle tamamlarız inşallah. :RCKolik:
O 12 dk lık video iki günlük okumama tekabül etti desem yeridir emeğinize sağlık türker bey, hocam, abi :)

Yazdıklarınızdan Bir an kendimi gördüm ? Ben de yeni başladım ve ilk başta hersey karmakarışık geliyor. Sonra işin içine dalınca taşlar yavaş yavaş yerine oturmaya başlıyor. Hala bilmediğim ve öğrenmeye çalıştığım çok şey var. ?

Bence çok güzel bir Hobi seçtiniz kendinize. Hele ilk modelinizi yapıp uçurduğunuzda yaşayacağınız heyacanı kelimelere dökmek zor.

Şimdiden başarılar diliyorum. Umarım uzun soluklu bir hobi olur sizin için.

Yazdıklarınızdan Bir an kendimi gördüm ? Ben de yeni başladım ve ilk başta hersey karmakarışık geliyor. Sonra işin içine dalınca taşlar yavaş yavaş yerine oturmaya başlıyor. Hala bilmediğim ve öğrenmeye çalıştığım çok şey var. ?

Bence çok güzel bir Hobi seçtiniz kendinize. Hele ilk modelinizi yapıp uçurduğunuzda yaşayacağınız heyacanı kelimelere dökmek zor.

Şimdiden başarılar diliyorum. Umarım uzun soluklu bir hobi olur sizin için.
İlk modelimi yapıp uçurmak... Ne güzel bir gelecek temennisi dile getirdiniz ?tahminen en az 1 yıl sonra ve o zman bilgim şuan sim ile bile başlamamış halimden çok gelişmiş hatta neçe kırımlarımdan hayıflanıp tecrübe edinecem, güzel heyecan gece gece ? ilginiz için teşekkür ederim.

Ahaha ? Benim de baslangicim aklima geldi. Bir konu hakkinda bir yazi okurken gecen bir terimin/kavramin ne oldugunu bilmeden o yazinin geri kalanini anlayamayacagimi fark edip, daha sonra donup devam etmek uzere not alip, oncelikle o terimi ogrenmeye calismak, onu ogreneyim derken bir digerinde takilmak... Dallanip budaklanan konular hakkinda caresiz hissetmek, yok ben anlayamiyorum, beceremeyecegim galiba duygusuna kapilmak, sonra birden herseyin yerine oturmaya basladigini gormek ve boylece surup giden keyifli bir donemdi :)

Bu donemin kiymetini bilin, keyfine varin. Elbette ogrenmek hic bitmiyor, ama baslarda gunde on sey ogrenirken, sonra on gunde bir sey ogrenmeye, sonra on haftada bir sey ogrenmeye evriliyor.

İlk modelimi yapıp uçurmak... Ne güzel bir gelecek temennisi dile getirdiniz ?tahminen en az 1 yıl sonra ve o zman bilgim şuan sim ile bile başlamamış halimden çok gelişmiş hatta neçe kırımlarımdan hayıflanıp tecrübe edinecem, güzel heyecan gece gece ? ilginiz için teşekkür ederim.

Çok ta büyütme gözünde, en iyi öğretmen kendi yaşayacağın tecrübedir. Bazı şeyleri erteleme bilmiyorum diye...
Kendi yaşadığın tecrübe ile okuyarak öğrendiklerini birleştirmeyi başarırsan dadından yinmez!