Model Uçak Yapımında Depron ve Muadili Strafor Ürünleri

Merhaba,

Bende bu işe başlamak istiyorum, ancak hazır uçak modellerinden birini alıp kırdıktan sonra bu işten soğumak istemiyorum.
Forumda açılan bu konuya rastladım.
Su-37 yapmak istesem, planlarını nereden bulabilirim. Kullanılan kumanda, motor vs özellikleri neler olmalıdır.
Bu konudan yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

Tufan bey öncelikle üye olduktan sonra size gelen özel mesaja bir kere daha göz atmanızı öneririm ;)

Ben flitetest teki planlardan yapıyorum uçağı. kullandıkları malzemeyi anlamam biraz zaman aldı sonunda ülkemizde Maket Kartonu veya Köpüklü Karton olarak satıldığını buldum. 2 kartonun arasına köpük basılarak imal edilmiş bir malzeme. kartonlar sayesinde katlamara izin veriyor ve esneklik kazandırıyor. Büyük kırtasiyelerde bulunabiliyor. 5mm kalınlığındaki karton planlara tam uyuyor

Bu malzemeyi yakından gördüm, ama hiç kullanmadım. Buradaki kırtasiyecilerde de aynı isimle bulunabiliyor. Ancak depron ile karşılaştırıldığında ağırlığı oldukça fazla. Eğer bir model yapıp denersen, yorumlarını almak isteriz.

direk bu malzemeyle başladığım için depronla kıyaslama yapamıycam fakat zagi tip yaptığım blunt nose versa wing'in boş ağırlığı 300-350 gram civarı. arkadan motorlu olduğundan dengelemek için ön tarafına pille beraber yaklaşık 300 gram ağırlık eklemek zorunda kaldım ve sanırım toplam ağırlığı 1 kiloya yaklaştı. kanal bandı desteğiyle çok sağlam oldu. ilk inişimde sertleşmiş toprak öbeğe baya hızlı burundan çarptım en ufak bir bükülme olmadı. siyah ve beyaz renklerin kartonları farklı, siyah olan beyaza nispeten çok daha sağlam. uçağın gps hızı rüzgarlı günde 92km/h yakaladı. tanışma bölümündeki konumda uçuş videosu var

Merhaba. Sika Therm tabakalarıdan koçtaştan aldım yaklaşık 2 ay önce. Kalınlıkları 5-6mm arasındaydı. Daha sonra bunlar bitince 4 tabaka daha aldım ama onlar 7mm kalınlığındaydı. Tabi bunu uçağımın planlarını kesip de yapım aşamasına geçtikten sonra farkettim. Ben de 5mm olacak şekilde sıcak tel yöntemiyle parçaları incelttim. Bu arada ben de FT planlarını yapıyorum. Mini scout'u aileron ekleyerek yaptım. Şimdi de mini cruiser yapıyorum. Sonrasında yukarıda arkadaşın bahsettiği maket kartonunu deneyeceğim. Sıcak tel yöntemiyle kestiğim 1-2mm kalınlığındaki plakalarla da posterboard kısımlarını yapıyorum.

Bugün foamboard markalı maket kartonum geldi. Aşağıdaki adreste karşılaştırma yapılmış:

Buna göre inç kare başına 0.4gr gibi bir yoğunluktan bahsedilmiş ki bu benim ölçümümde 0.35gr çıktı. Fakat sika Therm 5mm tabakası için bu sayı 0.1gr idi. Yani maket kartonu ile yapılan model 3.5 kat daha ağır olacak.

başka bir malzeme hiç kullanmadım henüz. işçiliği kolay ve temin etme yollarını az çok ayarladığım için diğerlerini denemeye niyetlenmedim bile... fakat dediğiniz oran çok yüksek! sizde malzemenin işçiliği ve dayanıklılığı nasıl?

İşçilik olarak foamboard tan bahsediyorsanız gayet iyi ama ağır olduğu çok belli. Sağlamlık olarak da iyi görünmekte. Ama model yapılır mı, bence hayır. Fakat yine de elde birkaç tabaka bulundurup özellikle eğilme vs. riski olan kısımlarda, mesela arka kanat elevator ya da rudder parçası veya alerion parçası gibi, kullanılabilir düşüncesindeyim. Ayrıca da daha üzerinde pek kafa yoramadım ama Balsa kanat iskeleti yaparken iskeleti oluşturan ahşap parçalar yerine bu kullanılabilir diye düşündüm. Tabi köpük olduğu için kaplama işini ısı gerektirmeyen bir şeyden yapmak lazım. O da yukarıda bahsettiğim üzere son aldığım sika Therm tabakalarıdan 5mm kalınlığa inceltirken artan 1-1.5mm kalınlığındaki ince sika Therm tabakalarıdan yapılabilir düşüncesindeyim. Şu an tek eksiğim, zaman :)

hakan bakır' Alıntı:
başka bir malzeme hiç kullanmadım henüz. işçiliği kolay ve temin etme yollarını az çok ayarladığım için diğerlerini denemeye niyetlenmedim bile... fakat dediğiniz oran çok yüksek! sizde malzemenin işçiliği ve dayanıklılığı nasıl?
Siz foamboard mu kullanıyorsunuz? Bir de nereden aldınız? Ben Ordu'da oturuyorum, küçük bir şehir olduğu için malzeme imkanları da kısıtlı. O yüzden alacaklarımı genelde internetten alıyorum.

bütün uçaklarımı maket kartonuyla yaptım Serkan Bey. bende tokattayım, küçük şehir burasıda. önceleri internetten sipariş ediyordum bende, daha sonra samsunda Aka Kırtasiyede buldum. samsuna yolum düştükçe 5-6 parça 100x70 ölçülerinde alıp kullanıyorum. sağlamlığı ve işçiliğinden dolayı değişik malzemelere hiç niyetlenmedim doğrusu. sizin dediğiniz gibi balsadan hazırlar gibi yapmak zor olur, yuvarlak hatlarda çok iyi kesicide olsa tam olarak şekillenmiyor. değişik kalınlıklardakiler denemekte fayda var aslında. 3mm kartonlada dirençli bir kanat yapılablir. planların dışına çıkıp kendi tecrübenizle yapmanız lazım tabiki bunları kullanmak içinde

hakan bakır' Alıntı:
bütün uçaklarımı maket kartonuyla yaptım Serkan Bey. bende tokattayım, küçük şehir burasıda. önceleri internetten sipariş ediyordum bende, daha sonra samsunda Aka Kırtasiyede buldum. samsuna yolum düştükçe 5-6 parça 100x70 ölçülerinde alıp kullanıyorum. sağlamlığı ve işçiliğinden dolayı değişik malzemelere hiç niyetlenmedim doğrusu. sizin dediğiniz gibi balsadan hazırlar gibi yapmak zor olur, yuvarlak hatlarda çok iyi kesicide olsa tam olarak şekillenmiyor. değişik kalınlıklardakiler denemekte fayda var aslında. 3mm kartonlada dirençli bir kanat yapılablir. planların dışına çıkıp kendi tecrübenizle yapmanız lazım tabiki bunları kullanmak içinde
FT nin mini cruiser modelini yaptım. Motor ve Esc bekliyorum şimdi. Hazır olarak satılan kite baktım 270gr pil hariç denmiş. Ben de motor ve Esc yi de katınca 200gr civarı olarak ölçtüm. İlerde FPV ye niyetliyim. Bakalım eğer fpv işi de olursa hafif uçak daha iyi olur diye düşünüyorum. Ama o kadar methettiniz, maket kartonu ile de bir model yapmaya karar verdim :)
Siz foamboard ile daha çok ne tip modeller yaptınız acaba?

Serkan Bey, bir çok modeli yaptım FTdeki. Versa, simple soarer, racer, birde funbat gibi bişey yaptım. Arkadaşlarımada baby blender, Mustang ve f22 yaptık. Başka yine zagi tipi b2 stealth bomber yaptım. Kendi uydurmam olarak 2 tanede fpvye hazırlık olsun diye arkadan itişli ve kanattan çift motorlu denemem oldu. Dün ilk fpv denemesini yaptım ve şimdilik ara vermeye karar verdim. Rtl gibi autopilotlu bir sistem kurmadan daha fpv ile uçmayacağım. 600 metre mesafede(ne ara okadar yol aldı hiç anlamadım) sadece kanat ve pervane kırımıyla atlatılmış ve bulunması imkansıza yakın olasılığa sahip yerde uçağı buldum kısa süre içinde. Silikonla hemen yapıştırıp, pervane değişimi yaptım ve tekrar uçtu güzelce. Çok net görüntü varken birden kesinti oldu ve uçağı göremedim tabiki o mesafede... Dikkatli olun, ekipman tam olmadan girmeyin bence bu işe.

hakan bakır' Alıntı:
....... Dün ilk fpv denemesini yaptım ve şimdilik ara vermeye karar verdim. Rtl gibi autopilotlu bir sistem kurmadan daha fpv ile uçmayacağım. 600 metre mesafede(ne ara okadar yol aldı hiç anlamadım) sadece kanat ve pervane kırımıyla atlatılmış ve bulunması imkansıza yakın olasılığa sahip yerde uçağı buldum kısa süre içinde. Silikonla hemen yapıştırıp, pervane değişimi yaptım ve tekrar uçtu güzelce. Çok net görüntü varken birden kesinti oldu ve uçağı göremedim tabiki o mesafede... Dikkatli olun, ekipman tam olmadan girmeyin bence bu işe.
Öncelikle geçmiş olsun Hakan, bence olayı ucuz atlatmışsın :embarras:

Dediğin gibi FPV işi, ekipman tam olmadan çok dikkatli olunması gereken bir olay. Yoksa en küçük ihmal veya dikkatsizlikte tüm ekipmanı kaybetme riski var..

Zamanında bu konu ile ilgili olarak şu paylaşımda bulunmuştu arkadaşlarımız. Henüz bakmadın ise mutlaka göz atmanı tavsiye ederim ;)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Öncelikle geçmiş olsun Hakan, bence olayı ucuz atlatmışsın :embarras:

Dediğin gibi FPV işi, ekipman tam olmadan çok dikkatli olunması gereken bir olay. Yoksa en küçük ihmal veya dikkatsizlikte tüm ekipmanı kaybetme riski var..

Zamanında bu konu ile ilgili olarak şu paylaşımda bulunmuştu arkadaşlarımız. Henüz bakmadın ise mutlaka göz atmanı tavsiye ederim ;)

Teşekkür ederim Mehmet abi, gerçekten çok ucuz atlattım. Uçak kanal ve genişçe göletlerin, bolca ağaçların bulunduğu bir mekanda, ortamın keyfini çıkaran birkaç güzel kafalı kişilerin yakınına düşmüş :laugh: Kamerada o sırada çekime başlamış. Ayakta bişeyi inceleyenleri görünce hemen koştum aldım. Görüntüleri izlerken baya güldüren konuşmalara ve biraz daha geç kalsam malzemeleri arabaya atıp götürmek üzre olduklarına şahit oldum ;D Akşam pcden bütün konulara bakıyım abi sağolasın.