Model Uçak Yapımında Depron ve Muadili Strafor Ürünleri

Geçmiş olsun. Tavsiyeler için teşekkürler, dikkate alıcam. Ben de dün mini cruiser uçağımı bitirdim. Hafta sonu nasipse ilk uçuşunu yapacak :)
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Serkan ÖZKAN' Alıntı:
Geçmiş olsun. Tavsiyeler için teşekkürler, dikkate alıcam. Ben de dün mini cruiser uçağımı bitirdim. Hafta sonu nasipse ilk uçuşunu yapacak :)
Kırımsız uçuşlarınız olsun Serkan. Bu arada bu ilk model olmasa gerek, doğru mudur ?Yani uçak konusunda tecrübemiz var ?? Tanışma konusu olmayınca emin olamadım da...

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Kırımsız uçuşlarınız olsun Serkan. Bu arada bu ilk model olmasa gerek, doğru mudur ?Yani uçak konusunda tecrübemiz var ?? Tanışma konusu olmayınca emin olamadım da...
Merhaba Mehmet bey. İşim dolayısıyla çok fazla nette takılamıyorum. Kusura bakmayın tanışma konusu olayını kaçırmışım. Az önce ekledim bilgilerimi. Evet dediğiniz gibi bu ilk uçağım değil. Airbrush olayına girince daha da bir zevkli olmaya başladı uçak yapmak :)

Serkan ÖZKAN' Alıntı:
Merhaba Mehmet bey. İşim dolayısıyla çok fazla nette takılmıyorum. Kusura bakmayın tanışma konusu olayını kaçırmışım. Az önce ekledim bilgilerimi. Evet dediğiniz gibi bu ilk uçağım değil. Airbrush olayına girince daha da bir zevkli olmaya başladı uçak yapmak :)
Ne demek rica ederiz Serkan, esas biz teşekkür ederiz. Maiden şimdiden başarılar, güzel haberlerini bekliyoruz, kolay gelsin :thumbup:

güzel bir maiden olur inşallah Serkan Bey. uçağınızda güzel olmuş, nazar boncuğu gibi : ). maket kartonunda sprey boya denemem olmuştu, boyanın değdiği yerler silikon tutmamıştı, beni baya zorlamıştı birleşimde. airbrush diyince ufak bir kötü tecrübemi paylaşayım dedim : )

Uçağı dün uçurdum. Daha doğrusu 2sn sürdü, sonra havada tutamadım ve yan yattı, yere çakıldı. Uçak burun yukarıda olarak havalandı, ben de denge merkezini öne almak için pili olabildiğince öne aldım ama nafile, 2.uçuşta da aynı şekilde oldu. Aklıma gelen olabilecek sorunlar 2s pil yerine 3s pil kullanmak ya da hala denge merkezini ayarlayamamış olmam. Burun havada, geri kalan kısım ise aşağıda süzülerek uçuyor. Gerçi denge merkezi plandakiyle örtüşüyor ama tabi orada foamboardtan yapılmış.

Geçmiş olsun serkan bey. Küçük onarımla kurtarılacak haldedir inşallah. Motor açısını ayarlamışmıydınız? Denge nekadar yerinde veya önünde olursa olsun, motor açısı yoksa direk diker havaya uçağı... Heleki çift motor ve geniş kanatlı bu modelde. Bir diğer ama küçük olasılık aileronların sıfır durumunu yanlış yapmış olmanız ama plana göre yapmışsınız, sanmıyorum

Süzülerek uçuyor demişsiniz yeni farkettim , gaz vermeden o halde uçuyosa hala dengede problem var demektir

hakan bakır' Alıntı:
Geçmiş olsun serkan bey. Küçük onarımla kurtarılacak haldedir inşallah. Motor açısını ayarlamışmıydınız? Denge nekadar yerinde veya önünde olursa olsun, motor açısı yoksa direk diker havaya uçağı... Heleki çift motor ve geniş kanatlı bu modelde. Bir diğer ama küçük olasılık aileronların sıfır durumunu yanlış yapmış olmanız ama plana göre yapmışsınız, sanmıyorum

Süzülerek uçuyor demişsiniz yeni farkettim , gaz vermeden o halde uçuyosa hala dengede problem var demektir
Merhaba. Motor açısı planda hafif aşağıya doğruydu, ben de aynısını yaptım. Bir de daha kalkar kalkmaz sağa veya sola yatma meyilli oluyor. Biraz kafa yormam gerekecek sanırım. Teşekkürler fikirler için.

Serkan ÖZKAN' Alıntı:
Uçağı dün uçurdum. Daha doğrusu 2sn sürdü, sonra havada tutamadım ve yan yattı, yere çakıldı. Uçak burun yukarıda olarak havalandı, ben de denge merkezini öne almak için pili olabildiğince öne aldım ama nafile, 2.uçuşta da aynı şekilde oldu. Aklıma gelen olabilecek sorunlar 2s pil yerine 3s pil kullanmak ya da hala denge merkezini ayarlayamamış olmam. Burun havada, geri kalan kısım ise aşağıda süzülerek uçuyor. Gerçi denge merkezi plandakiyle örtüşüyor ama tabi orada foamboardtan yapılmış.
Geçmiş olsun Serkan Bey. Yılmak yok, aynen devam :)

Herkese merhaba. 1 haftadır foamboard ların kağıt kaplaması nasıl çıkarılabilir konusunda nette gezmediğim ve denemediğim yöntem kalmadı. Sıcak su, alkol, sıcak hava tabancası hiç bir işe yaramadı. Sıcak hava tabancası hatta içten içe foamboard u eritti. Sonra aklıma evdeki zippo benzini geldi. Benzin bir miktar işe yaradı ama koca foamboard bu, malum zippo benzini de pahalı. Normal benzin deneyeyim dedim, gittim bi benzinciye. Polisten izin kağıdı olmadan veremyiz dediler. Ben de o gazla hanımın arabadan eski usülle bir miktar benzin arakladım :D Ama benzin de foamboard a değer değmez eritti. Sonra da evde vernik işi için aldığım tiner aklıma geldi. Veee sonuç: kağıt kısmı alınmadan önce foamboard: yaklaşık 220gr, kağıt alındıktan sonra: yaklaşık 160 gr. Oransal olarak %28 ağırlıkta azalma oluyor. Çıkan kağıt da öyle göz ardı edilecek kalınlıkta değil.
Nasıl yapacağız derseniz: Tinerle foamboard un kağıt kısmını çıkarmak için önce foamboard düz bir masaya yatırılır. Mümkünse medikal eldiven giyilir. Sonra foamboard un ortasına bir miktar tiner dökülerek kenarlara doğru ıslanmayan yer kalmayana kadar elle tiner yayılır. Pamuk vs kullanmaya bence gerek yok. Kenarlarına taşarsa arka kısım da etkileneceğinden dikkat edilmeli. Zira foamboard un iki tarafındaki kağıt da çıkınca elimize çok kırılgan bir köpük tabaka geçmiş oluyor. Ayrıca crease işlemi de bu şekilde pek mümkün olmuyor. Tiner her tarafa yayılıp da heryer ıslanınca bir köşeden kağıdı kaldırmaya başlıyoruz. Tavsiyem şeritler halinde yapmanız. Yoksa tek parça halinde kaldırmaya çalışınca çok yorucu oluyor. Yer yer kağıt parçaları foamboard ta kalabiliyor. Bir maket bıçağının ucuyla parçayı kaldırıp diğer kağıt kütlesiyle beraber kaldırmaya devam ediyorsunuz. Ya da sonraya bırakabilirsiniz. Siz kağıdı kaldırırken kuruyan yerler olursa yine bir miktar tiner dökerek ıslatırsınız. Ve en iyi tarafı da tüm bu işlem esnasında foamboard erimiyor.

Tuvalet kağıdı rulosu ile darasını aldım ve ölçümü sıfırladım:

Çıkan kağıt: 60,7 gr

Bir yüzüdeki kağıt çıktıktan sonra kalan foamboard tabakası ağırlığı: 157,94 gr

Oransal olarak %27,7 ağırlıkta azalma oldu.

Yukarıdaki ölçümler biraz yanlış. 70x100 maket kartonu kağıdı sökülmeden önce 370,5 gr. Söküldükten sonra 279,8 gr. Yani oransal olarak %25 bir hafifleme oluyor. Kısaca diyebiliriz ki foamboard'un ağırlığının yarısını kağıt oluşturuyor. Normalde 90gr civarında bir kağıt çıkması gerekirken çıkan kağıdı 100,3 gr ölçtüm. 10gr'lık fark sanırım hala kurumayan tinerden ileri geliyor.
Kısaca diyebiliriz ki; foamboard'un bir tarafındaki kağıdın sökülmesi %25 ağırlıkta hafifleme sağlıyor.

Serkan ÖZKAN' Alıntı:
Herkese merhaba. 1 haftadır foamboard ların kağıt kaplaması nasıl çıkarılabilir konusunda nette gezmediğim ve denemediğim yöntem kalmadı.
....
Nasıl yapacağız derseniz: Tinerle foamboard un kağıt kısmını çıkarmak için önce foamboard düz bir masaya yatırılır. Mümkünse medikal eldiven giyilir
....
Oransal olarak %27,7 ağırlıkta azalma oldu.
Bu işlemi yapmak zorunda kalacak arkadaşlar için güzel bir paylaşım olmuş. %25 gerçekten de büyük bir oran :thumbup: Paylaşım için teşekkür ederiz Serkan Bey :RCKolik:

Paylaşım için teşekkürler Serkan Bey. :bravo:

Tinerde çok masum bir kimyasal değil ne yazık ki, çok uzun süreler solumamaya dikkat etmek lazım. ;)

Türker Akgün' Alıntı:
Paylaşım için teşekkürler Serkan Bey. :bravo:

Tinerde çok masum bir kimyasal değil ne yazık ki, çok uzun süreler solumamaya dikkat etmek lazım. ;)
O yüzden balkonda yaptım işlemi zaten. :thumbup: Bu arada kız kardeşim mimarlıkta okuyor. Kağıt kısmı çok kolay ayrılabilen maket kartonu da olduğunu söyledi. Sanırım markaya göre değişiyor. Çektiniz kağıdı baktınız gelmiyor, basın tineri :RCKolik:

Arkadaşlar merhaba. Elimde strafor malzeme var ve elimdeki bu strafordan serbest uçuş modeli yapmak istiyorum. Bu malzemeyi birbirine yapıştırmak için önerebileceğiniz bir yapıştırıcı var mıdır?