Modelcilik sohbetleri (Youtube canlı yayın)

Dün biz 15:00 civarı şirket içerisinde sanal ortamda görüntülü bir toplantı yaptık. Kullandığımız yazılımın adı "ZOOM".

Ücretsiz versiyonu denedik. Gayet başarılıydı. 100 kişi katılabiliyor. Tek sıkıntı 30 dakika sınırı var ;)

Sistem kısaca şöyle çalışıyor.

1- Zoom sayfasına sadece şirket mail adresini verecek (hotmail ve gmail kabul etmiyor diye biliyorum) birisi üye oluyor ve toplantı saatini ayarlıyor. (O ben olabilirim isterseniz :D )

2- Sonra sistem bir link, toplantı ID ve şifresini veriyor. Bunu katılımcılar ile paylaşıyoruz.

3- Toplantıya katılacakların üye olmasına gerek yok.

a- PC üzerinden linkle,
b- Cep telefonundan ise ZOOM uygulamasını kurarak

Toplantı ID ve şifresini yazarak katılabilir.

Ne dersiniz, denemeyelim mi ? :)

ZOOM +1
Yayın sırasında donma, kesinti, konuşmaların bozulması gibi sorunlar yaşanıyorsa(bu sırada zoom sizi, internet bağlantınızın stabil olmadığı konusunda uyarıyor) aşağıdaki optimizasyonlar denenebilir.

* video ayarlarında hd kamera opsiyonu kapatılacak
* gerekiyorsa video ile katılım da kapatılacak.

Şahsen karşılaştımalı bir test yapmadım ama iş toplantıları için bir çok farklı alternatifi denemiş (microsoft teams, skype v.b.) arkadaşlar, zoom'un performansının hepsinden iyi olduğunu söylüyor.

Ha bir de "virtual background" özelliği gayet başarılı çalışıyor, odanızın dağinıklığını diğerlerinden saklamak istiyorsanız gayet gerekli bir seçenek :D .

Ücretsiz olarak Jitsi meet diye bir web uygulama vardı. Gayette başarılı idi. Zoom'un süre sınırı için alternatif olabilir.

• Sevdim
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Evet bunu da deneyebiliriz, bir inceleyelim bakalım. Ahmet kardeşim sen kullanmış mıydın bu uygulamayı peki ?

Evet abi ben kullandım ama 3-4 sene önce. Kullanımında çok bir detay yok. herhangi bir kurulumda istemiyordu. Direkt web browser aracılığı oda açıp davet linkini gönderiyorsun o kadar. Şimdi durum nedir, uygulaması değişmişmidir bilmiyorum. Bakmak lazım.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Evet abi ben kullandım ama 3-4 sene önce. Kullanımında çok bir detay yok. herhangi bir kurulumda istemiyordu. Direkt web browser aracılığı oda açıp davet linkini gönderiyorsun o kadar. Şimdi durum nedir, uygulaması değişmişmidir bilmiyorum. Bakmak lazım.
Tamam bir bakalım o zaman kardeşim, tekrar teşekkür ederiz :thumbup: