Modelde rudder kullanıyor musunuz?

İlgi Alanı
Uçak
Tekrardan merhaba:)

Hangi simulator videosu izlesem
sol - ve sağ yön tuşlarını yani RUDDER Sticklerini kullanmıyorlar.Ben de yanlış öğrenmek istemiyorum.

Sizce kullanmalı mıyım ?

Teşekkür ederim.Kolay gelsin,Hayırlı çalışmalar :RCKolik: ailesi.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Örnek verecek olursak Bu linkte ki video da kullanmıyor.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ben yeni öğrenmeye başladığımda kullanmıyordum. Gereksiz dediler ve o zamanlar bence de öyleydi...
Ama ne büyük hataymış öyle öğrenmek! Sonradan dümen kullanmaya alışmaya çalışmak yeniden öğrenmeye başlamak kadar zor. Hala istediğim gibi hakim olduğunu düşünmüyorum...
Siz siz olun, rudder kullanmayı en baştan öğrenin!

Bu videoları zamanında @Türker Akgün kardeşim çekmişti. Zamanında ve hatta ne yazık ki çoğu modelciye göre hala öyle :D rudder kullanan ve kullanılması gerektiğini savunan ender uçakcı (eski ;D) modelcilerindendir. Bu videoda neden bariz kullanmadığını kendisi anlatsın ;)

Kısaca şöyle düşün. O kullanmalımıyım dediğin rudder için kumanda da 1 kanal var, bu iş için 1 servor monte ediliyor ve daha da önemlisi model inşaatında bu kontrol için bir sürü detay var. Bu kadar şey bir araya gelerek rudder fonksiyonu ortaya çıkıyor. O zaman bence kullanılmalı ;D

Şaka bir yana yan taraftan gelen rüzgarlı havalarda modeli pistte düzgün indirebilmek için bu komut şart. Yoksa çoğu rudder kullanmayan modelci gibi bugün yandan rüzgar fazla deyip, uçuş yapmadan bütün gün lak kak yapmakta bir tercih olabilir :lollol:

Benim uçak uçurduğum dönemlerde (henüz helikopter icad edilmemişti :lollol: ) bize uçurmayı öğreten abilerimiz düz uçuş esnasında rudder kullanmazlardı.
Rudder kullanımı temel uçuş sonrası aerobasi kısmında devreye girerdi.

O zamanlardan kalma yanlış alışkanlık benimkisi. :rolleyes: O sebeple videolarda dönüşler aileron ve elevator kombinasyonu ile yapılıyor ve rudder devreye girmiyor. (Kalkış ve yandan rüzgarda iniş kısmı hariç)

Lütfen kaale almayınız ve sıradan dönüşlerde de ısrarla rudder kullanınız. :laugh:

Son düzenleme:
bize uçurmayı öğreten abilerimiz düz uçuş esnasında rudder kullanmazlardı.
Rudder kullanımı temel uçuş sonrası aerobasi kısmında devreye girerdi.
Abi ben başlagıçta "başıboş" kaldığım için olsa gerek, bu etkiye maruz kalmadım mesela;D En başından beri uçarken dönüş dümenini kullanmayı öğrenmeye çalıştım. Halen çalışıyorum elbette, zor konu...Gerçi rudder boyutu (ve etkisi) büyük -akrobasi tipi- model kulanmadım henüz. Ama en azından ölçekli modelleri güvenli ve estetik uçurabilmek için "olmazsa olmaz" diyebilirim.
Radır candır!
Kullanalım... Kullandıralım...;D

Yalnız uzarsa Rudder üzerinden konu "uçakçılar" yönüne evrilecek, ortalık karışacak biliyorsunuz değil mi? @Türker Akgün kardeşim bile fazla dokundurmadan pas geçti:rolleyes: Hayret ettim ya, sessizliğe aldanmamak lazım:laugh::)

Abi ben başlagıçta "başıboş" kaldığım için olsa gerek, bu etkiye maruz kalmadım mesela;D En başından beri uçarken dönüş dümenini kullanmayı öğrenmeye çalıştım. Halen çalışıyorum elbette, zor konu...Gerçi rudder boyutu (ve etkisi) büyük -akrobasi tipi- model kulanmadım henüz. Ama en azından ölçekli modelleri güvenli ve estetik uçurabilmek için "olmazsa olmaz" diyebilirim.
Radır candır!
Kullanalım... Kullandıralım...;D

Yalnız uzarsa Rudder üzerinden konu "uçakçılar" yönüne evrilecek, ortalık karışacak biliyorsunuz değil mi? @Türker Akgün kardeşim bile fazla dokundurmadan pas geçti:rolleyes: Hayret ettim ya, sessizliğe aldanmamak lazım:laugh::)

Aman abi sen warbirdcü olma yönünde gidiyorsun, dediğin gibi radır candır, can kurtarır, sakın bırakma bolca kullan :thumbup:

Uçuş yapmayı, kanadı gövdeye takmayı öğrenmeden bile önce rudder kullanmayı öğren, ne olduğunu anlamay çalış diyeyim sana, gerisini sen anla ???

Rudder'a gerek yok diyen dinozorlar olursa da, hı-hı, tamam olur de ve arkana bakmadan oradan hızla uzaklaş ?

Konuyu gördüm ve merakımdan sormak istedim. Rudder kullanmayanlar, crosswindde uçağın stabilitesini nasıl sağlıyor.

Model uçurmak nasip olmadı ancak otonom olarak 50 - 60'dan fazla kez İHA uçurdum. Çoğunda da rudder sayesinde çapraz rüzgara karşı koyabildi uçak.

Konuyu gördüm ve merakımdan sormak istedim. Rudder kullanmayanlar, crosswindde uçağın stabilitesini nasıl sağlıyor.

Model uçurmak nasip olmadı ancak otonom olarak 50 - 60'dan fazla kez İHA uçurdum. Çoğunda da rudder sayesinde çapraz rüzgara karşı koyabildi uçak.

Sağlayamıyor! Piste eğik bir açıyla yaklaşıp teker koyduktan sonra dümeni direksiyon olarak kullanıyorlar. Tabii iniş bir piste yapılıyorsa. Şayet tarlaya veya otoparka iniyorsan ona gerek yok.

Sağlayamıyor! Piste eğik bir açıyla yaklaşıp teker koyduktan sonra dümeni direksiyon olarak kullanıyorlar. Tabii iniş bir piste yapılıyorsa. Şayet tarlaya veya otoparka iniyorsan ona gerek yok.

Bozuk ve kısa rudder bizim birçok inişimizi felakete dönüştürürken (ilk zamanlar, tecrübe yok tabii), düzgün ve yeterli genişlikte rudder sonraki birçok inişimizi kurtardı.

Uçağı, gittiği yöne göre 30 - 40 derecelik açılarla sağa ya da sola döndüren rüzgarlarla, sağlam bir rudder olmasa başa çıkamazdık.

0:50, 1:35 ve 2:13'ten itibaren görülebiliyor, yandan vuran rüzgara karşı düşük hızda rudder ile tutunuyor uçak.

Dediğim gibi, model uçurmadım hiç, ancak benim çıkarımlarım bu yönde. O kontrol yüzeyi eklenmişse, var bir sebebi. :D