naza m lite hakkında

medu

Yeni Uye
arkadaşlar merhaba,

m lite v2 ürünü bana biraz pahalı geldi. ebay de m lite versyonunu şu şekilde ve fiyata buldum.

ben fpv yapmak istiyorum mlite ile yapabilir miyim? bir de bu ürün orijinal değil gibi duruyor bana mı öyle geldi? 200 tane de satmış gözüküyor. sizin yorumlarınızı merakla bekliyorum. bu günlerde sipariş etmeyi planlıyorum bir uçuş kartı.

naza m lite hakkında

Nedek iki farklı konu açtınız ki?

naza m lite hakkında

yanlışlıkla helikopter teknik bölümüne açtım konuyu, daha sonra silmeye çalıştım. "kendi açtığınız konuyu silemezsiniz" diye bir uyarı verdi. yanlış yerde açtığım konuyu silerim diye ,açılması gereken yerde bir kere daha konu açınca iki tane aynı konu kalmış oldu. diğerini silemedim açıkçası .

naza m lite hakkında

Helikopter-genel basligina acilan ikinci konu silinmek uzere kilitlenmistir. Forumu duzenli tutmak adina lutfen konulari dogru yere ve teker teker acalim :)

naza m lite hakkında

Kafanızı biraz karıştırayım
alternatif uçuş kontrol kartları
ikiside Yer istasyon özellikli gps dahil osd içinde full takım
notebook veya android tabletinizle multinizi yerden kontrol edebilirsiniz

+ (sumer hocanın uçuş kontrol kartı Kod yazımı yeni bitti :thumbup:)

naza m lite hakkında

edit...

naza m lite hakkında

Mertcan Duruca' Alıntı:
arkadaşlar merhaba,

m lite v2 ürünü bana biraz pahalı geldi. ebay de m lite versyonunu şu şekilde ve fiyata buldum.

ben fpv yapmak istiyorum mlite ile yapabilir miyim? bir de bu ürün orijinal değil gibi duruyor bana mı öyle geldi? 200 tane de satmış gözüküyor. sizin yorumlarınızı merakla bekliyorum. bu günlerde sipariş etmeyi planlıyorum bir uçuş kartı.

Ürün sahte değil, Naza uçuş kontrol kartlarının GPS kodlarının nasıl okunacağını bir kişi çözdükten sonra onun kodu paylaşması ve piyasaya yayılmasından sonra APM veya Pixhawk gibi sistemlerin kullandığı daha başarılı GPS modüllerini Naza ya uydurdular.Naza GPS lerinin saçma şekilde pahalı olmasıda buna etken. Bir çok test orjinal Naza içerisindeki GPS den daha iyi bir performansa sahip olduğunu yazıyor.(testlere göre). FPV olayına gelince ise, tüm sistemlerde FPV için yapman gereken tek şey, video alıcı ve verici almak + CCTV kamera dediğimiz basit ama hızlı analog bir kamera ya da RunCam2 gibi hızlı dönüşüm yapabilen bir kamera alman gerekiyor. Video vericiyi kameraya bağlıyorsun daha sonra alıcı üzerinden ister notebook ister gözlük ile kullanıyorsun. Eğer ki uçuş bilgilerin de görüntüde olsun istiyorsun OSD denilen ayrı bir modüle ihtiyacın var. Naza için Remzibi OSD ve benzerlerini kullanabilirsin.

Örnek video alıcı ve verici:

ve

veya

naza m lite hakkında

Semih Bey, sinirli olduğum bir gerçek. Çünkü ben biliyorum ki droneler ve benzeri tip araçlar bu kadar yaygınlaşmasa ve bilinçsiz ellerde olmasaydı bunların hiç birini yaşamak zorunda kalmayacaktık. Belkide biraz suçu kendimizde aramalıyız. Ne kadar hasas davrandık ?

Sanıyorum model helikopter geçmişiniz var.

-6 kanal helikopter alacağım marka, model tavsiye eder misiniz ? Diyen kişiye biz hiç bir zaman marka veya model tavsiye etmedik.

Çünkü hep olması gerekenden ince düşündük.Model helikopter uçuracak kişilere neyi yapmasından önce neyi yapmamasını sürekli tekrar ettik.

Bu özverili modelciler sayesinde habelerlere hiç konu olmadık.

Şimdi hiç girmediğim konulara girince biraz anlayabiliyorum.

Konuyu açan arkadaşımız üzerine alınmasın ama siteye her yeni olan üyeye, ne amaçla fpv yapmak istediğini bile sormadan direkt bilgi vermek ne kadar mantıklı gözüküyor.

Sanıyorum hepimiz yeterince tehlikenin farkındayız değil mi ? Özelikle bilinçsiz ellerde yapılan fpv uçuşlarının sonuçlarını gayet iyi biliyoruz.

naza m lite hakkında

Semih Bey,

Emin olabilirsiniz ki siz ve sizin gibi bu işi hakkıyla yapmaya çalışan sevdiğimiz insanlar yanlış anlamasın diye forumda herkes hasas davranmaya çalışıyor fakat bu süreçte herkes fazlasıyla gergin.Konularda şu anda tuzu biberi oluyor.Ben sinirle saygısızlık yaptıysam yinede affola.

Zevklerimiz veya uçuşlardan beklentilerimiz aynı olmayabilir ama emin olun bu işi bilinçli yapan ve modelciliğe zarar vermeyen herkese saygımız sonsuzdur.

naza m lite hakkında

naza m lite hakkında

hepinize yanıtlarınız ve yorumlarınız için teşekkür ederim. her ne kadar hobi denilince basite indirgenmiş gibi algılansa da , dediğiniz gibi multicopter toplamak , güvenli şekilde uçuşunu sağlamak , teknik konulara dikkat etmek gibi hususların ben de bilincindeyim. Bu yüzden elimden geldiğince forumlarda yorumları okumaktayım. Her yazılan cümle ayrı ayrı deneyimlerin eseri bu forumda , bunun da farkındayım.
Fpv yapmak istememdeki amaç tamamen heves adrenalin ve heyecan ile ilgili. fpv videolarını izlediğimde bunu ben de yapmalıyım ben de istiyorum diye heyecanlandığımdan ötürü bu yola niyetlendim. önümde elbette zorlu bir süreç var , deneyimlenip elimden geldiğince başarılı bir iş çıkarmak herkes gibi benim de amacım. su anda sadece motorlar frame ve iniş takımı parçalarımı sipariş ettim. hepsini bir bütün olarak düşünüp , ağırlık,güç gereksinimi, ileride geliştirmelere uygunluk, maliyet gibi açılardan değerlendirmeler yaparak diğer parçaları da almaya devam edeceğim.
bu yolda bana yardımcı olan siz değerli deneyimli arkadaşlarıma teşekkür ederim. =)