Neden Büyük Model ile Başlanma : RC Modelde Stabil, Agresif ve Uysal Kavramları

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Model dünyasında çoğu zaman " Stabilite " kavramı, " Agresif " ve " Uysal " kavramlarını ile karıştırılabilmektedir. Bu durum hem rc uçak hem de helikopterler modelleri için geçerlidir.

Bu yazımızda bu kavramları, özellikle rc helikopter üzerinden örnekleme yaparak açıklamaya çalışacağız.

Bir model helikopter hem stabil hem de agresif olabilir. "Stabilite" dediğimiz durum, modelin havadaki uçuş karakteristiği ile ilgilidir. Bir heli uçuş sırasında dengeli ve örneğin hover esnasında az komuta ihtiyaç duyarak uçuyorsa stabil diyebiliriz.

[attachimg=2] [attachimg=3]​

Ebat olarak "Büyük" modeller yapıları ve dizaynları itibari ile "Küçük" olan modellere göre daha stabildir. Bu nedenle özellikle YENI BAŞLAYAN modelcilere mümkün olduğunca büyük model ile başlamaları tavsiye edilir.

6 kanal heli için başlangıç modeli olarak MIN 450 sınıfı (örneğin TREX 450) bir heli önerilir. Şayet ekonomik durum müsait ise de 500 sınıfı (örneğin TREX 500) bir model tavsiye edilir. Kesinlikle daha küçük bir model tavsiye edilmez (örneğin TREX 250, 6 kanal micro heliler)

[attachimg=1]​

"Agresif- Çevik" ya da "Uysal" olma durumu ise helikopterin bizim vereceğimiz komutlara göstereceği reaksiyon ile alakalıdır. Örneğin aileron - elevator komutu verdiğimizde bir helikopter çok hızlı, bir diğeri daha yavaş olarak bu komutu yerine getirebilir. Bunlardan biri çevik (agresif), diğeri uysal helikopter olarak nitelendirilebilir.

"Agresif- Çevik" liğe etki eden bir çok faktör bulunur. Bunlardan bazıları: Modelin ağırlığı, kullanılan flybarın uzunluğu, flybar ağırlığı olup olmadığı, flybar paddle larının büyüklüğü ve dizaynı, mekanik olarak ve kumandadan yapılan ayarlar olarak sayılabilir. Kumanda üzerinde yapılan bu ayarlar (Dual Rate / EXPO) hakkında daha detaylı bilgi için ;

DUAL RATE Nedir ? Ne işe yarar ? Nasıl Ayarlanır ?
EXPO - EXPONENTIAL Nedir ? Nasıl Ayarlanır ?

"Model Helikopterci Adaylarına Tavsiyeler : Ilk Model ve Ekipmanlar Ne olmalı ?" konusunda paylaşılan bir videonun bu konu ile ilgili kısmını burada da paylaşalım.

[smg id=1036 type=av]

Ekli dosyalar

• agresif_uysal.jpg
    agresif_uysal.jpg
    13.4 KB · Görülme: 1,132
  • Align Compare_1.jpg
    Align Compare_1.jpg
    18.8 KB · Görülme: 997
  • Align Compare_2.jpg
    Align Compare_2.jpg
    21.7 KB · Görülme: 983
Ynt: Neden Büyük Model ile Başlanma : RC Modelde Stabil, Agresif ve Uysal Kavramları

Mehmet Bey yine size yakışır bir anlatım ve sunum. :bravo:

Fotoğraflarda cuk oturmuş doğrusu. :thumbup:

Ynt: Neden Büyük Model ile Başlanma : RC Modelde Stabil, Agresif ve Uysal Kavramları

Hayatımda bir kaçtane hobim var yani günümü iş ve hobilerim dolduruyor ama artık yoruluyorum işim hırdavat ve makina ürünleri onlin esatış yönetmenliğii hobilerim fotoğrafçılık dağ sporları şimdide model helikopterler bu konuda yeni başladığım için tercihim ne olmalıdır.

Ynt: Ynt: Neden Büyük Model ile Başlanma : RC Modelde Stabil, Agresif ve Uysal Kavramları

selim çakır' Alıntı:
Hayatımda bir kaçtane hobim var yani günümü iş ve hobilerim dolduruyor ama artık yoruluyorum işim hırdavat ve makina ürünleri onlin esatış yönetmenliğii hobilerim fotoğrafçılık dağ sporları şimdide model helikopterler bu konuda yeni başladığım için tercihim ne olmalıdır.
Selim Bey öncelikle aramıza hoşgeldiniz diyerek söze başlamak isterim. :)
Benim tavsiyem öncelikle yeni başlayanlar bölümüne bir göz gezdirmeniz olur. Sorularınız detaylandıkça elimizden geldiğince size yardımcı olmaya çalışacağız.
Hızlıca bir fikir vermem gerekirse helide kararlıysanız minimum 450 sınıfında bir modelle başlamanızı, ama herşeyden önce bir simulatör edinmekle yola çıkmanızı öneririm.

Selim Bey oncelikle hosgeldiniz :saygilar: Yeni baslamaya düşündüğünüz hobiniz hayirli olsun. Kesinlikle su ana kadar ilgilendiginiz hobilerden cok farkli bir hobidir modelcilik, yakinda siz de fark edeceksiniz ;)

Turker kardesimin tavsiyelerine 1-2 ilavem olacak:

1- Her ne kadar bu konuda kendinizi tanitmis olsanizda, diger tum üyelerin de fark edebilmesi icin, size zahmet başlığı altinda bir konu açarak kendinizi yeniden tanitir misiniz lütfen :)

2- Model olarak Heli ile ilgilenmeyi düşündüğünüze gore bolumun yani sira , ve bolumlerine de bakmanizi tavsiye ederim.

Forumuz henuz 3 aylik. O yuzden bazi konular henuz eksik. Ama cok yakin bir zamanda sifirdan model helici icin gerekli tum bilgileri buradan erisebilir olacaksiniz ;)

3- Son olarak, kocaelinde mi yasiyorsunuz ? Eger oyleseyse mutlaka bir bulusmaya katilmanizi tavsiye ederim

Sayın ustalar
Ben bu hobiye yeni merak sardım oyuncak sınıfında olan helilerden 6 kanallı bir modele geçmek istiyorum
T rex 450 düşünüyorum fakat bu modeli araştırdığımda 450 nin bir çok modeli oldugunu görüyorum
bu farklar nedir? ve bir acemi olarak hangi 450 modeli daha uygundur
bilgilendirirseni sevinirim.
Teşekküer ederim.

Ynt: Ynt: Neden Büyük Model ile Başlanma : RC Modelde Stabil, Agresif ve Uysal Kavramları

Mordo Ortasi' Alıntı:
Sayın ustalar
Ben bu hobiye yeni merak sardım oyuncak sınıfında olan helilerden 6 kanallı bir modele geçmek istiyorum
T rex 450 düşünüyorum fakat bu modeli araştırdığımda 450 nin bir çok modeli oldugunu görüyorum
bu farklar nedir? ve bir acemi olarak hangi 450 modeli daha uygundur
bilgilendirirseni sevinirim.
Teşekküer ederim.
Öncelikle Heli camiasına hosgeldiniz :bravo: :bravo:

Soru çok yerinde ve güzel bir soru olunca %p, daha sonrası için kaynak olması acısından soru mesajınızı YENI KONU'ya taşıdım. Yeni konu üzerinden devam edebiliriz. :)

Teşekkürler paylaşım için. %p

Abi anladığım kadarıyla Trex 450 almam gerekiyor :)

Sıfır mı almalıyım ikinci el olur mu? Forumda satan var mı? Fiyatlar nasıl, ben araştırdım ama fiyatlara kumanda dahilmi anlaymadım, ben kumandasız helinin kendisini almam gerek.

AYHAN DEMİRCİOĞLU' Alıntı:
Abi anladığım kadarıyla Trex 450 almam gerekiyor :)

Sıfır mı almalıyım ikinci el olur mu? Forumda satan var mı? Fiyatlar nasıl, ben araştırdım ama fiyatlara kumanda dahilmi anlaymadım, ben kumandasız helinin kendisini almam gerek.
Merhaba Ayhan,

Min 450 sınıfı ile başlamanı tavsiye ederim. Şayet bütce müsait ise 500 de olabilir.

2.El alımı her zaman bir risktir. Bu riski minimize etmek amacı ile forumlar üzerinden tanınan üyelerden ve mümkün ise aynı şehirde ürünü havada uçarken görerek almak en iyisidir. Fiyatlara %99 oranında kumanda dahil değildir. Bazı özel satışlarda uçuş ve lede kalan kumandalar satışa dahil edilebiliyor.

2.El heli / uçak satışı ile ilgili en populer site . Fakat dediğim gibi ben olsam ya sıfır ya da forum üzerinden alırım.

Kardeş forumumuz da bakabilirsin.

:saygilar: mehmet bey ellerinize ,emeğinize sağlık,bir kere daha bu siteye üye olmakla ,çok doğru bir iş yaptığımı anlıyorum,o kadar basit ve etkin anlatım olmuşki,bende bu ayarları hemen yaptım,gerçekten benim gibi acemiler için çok gerekli ayar ,çok teşekkür ediyorum, %p

adnan kaptan' Alıntı:
mehmet bey ellerinize ,emeğinize sağlık,bir kere daha bu siteye üye olmakla ,çok doğru bir iş yaptığımı anlıyorum,o kadar basit ve etkin anlatım olmuşki,bende bu ayarları hemen yaptım,gerçekten benim gibi acemiler için çok gerekli ayar ,çok teşekkür ediyorum, %p
Teşekkür ederiz Adnan Bey. El birliği ile güzel bir şeyler yapmaya çalışıyoruz :thumbup: