Nitro Motorların Bakımı Hakkinda Bilgi

Sümer Yamaner' Alıntı:
O şekilde kullanımı önermem. Kuruyup yapışır ve bir sonraki uçuş günü sıkıntı yaratabilir. Yakıta azıcık katsan hiç bunlarla uğraşmazsın. Hatta belki kullandığın yakıtta vardır bile.
Ben afterrun oil kullanımına külliyen karşıyım çünkü bujiyi zırt pırt söküp takarken diş sıyırtma olasılığın çok yüksek. O nedenle hintyağlı yakıtla sorunu kökten çözerim. Bak bir sene çalışmamış bir motoru geçen gün iki dakikada çalıştırdım. Çünkü içindeki yakıt hintyağlı el yapımı yakıttı.

Abi son cümle yetti açıkçası. En azından bir bulaşmaya değecek kadar. Firma ile bir daha görüşeyim, araştırmaya devam edeyim. Ankara'ya yolum düşerse alıp geleyim olmadı.

sumeryamaner' Alıntı:
Eğer benzin karbüratöre girerse o-ringler erir aman dikkat.
Yakıtınızda en az %4 hintyağı varlığı tüm bu bakımların yerine geçen en kolay yöntemdir.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Abi yeni yakıtlara hint yağı karıştıracaktım kafama takıldı, şimdi bende 1 galon yakıt var yani 3,78L buna %4 ilave ederken 151,2 ml mi ilave etmem gerekir abi, 157,5 ml mi. Yani içerisinde %4 hint yağı elde edilen yakıt için 157,5 ml eklemem lazım. Ama hacmin %4'ü kadar hint yağı ilave edeceksem 151,2 ml etmem lazım. Aslında soruyu hiç sormayıp 155 ml ekleyerek orta yolu bulabilirim abi ama kafama takıldı işte. :)

Ekleyeceğin miktar tüm oranları değiştirecek biliyorsun değil mi?! Öncelikle elindeki yakıtta hint yağı olup olmadığını öğrenmeye çalış. Varsa eklemeye gerek kalmaz. Yoksa ben olsam 100 - 120 mL eklerdim galona.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Ekleyeceğin miktar tüm oranları değiştirecek biliyorsun değil mi?! Öncelikle elindeki yakıtta hint yağı olup olmadığını öğrenmeye çalış. Varsa eklemeye gerek kalmaz. Yoksa ben olsam 100 - 120 mL eklerdim galona.

Abi yakıt olarak Rapicon %5 Nitro kullanacağım. Elimde iki galon mevcut. Arkasında yazan bilgilere göre hint yağı içermiyor. Bu yakıtı kullananların yorumlarında da hint yağı ilave ettiklerini okudum. Ben 100 ml ekleyerek başlayayım abi o zaman. Memnun kalmazsam diğer yakıtla karıştırırım abi.

Merhabalar, geçen benzer bir konu görmüştüm ama tekrar aramama rağmen bulamadım kusuruma bakmayın yeni konu açmaktansa buradan devam edeyim.
4-5 senedir yatan OS 55 bir motorum var. Sağlığında hiç bir derdi olmayan bir motordu kendisi. Bu motoru tekrar çalıştırmak niyetindeyim. Tekrar kullanılabilir mi ya da artık adam olmaz mı? Bir şekilde toparlanırsa nasıl bir prosedür izlenmeli yardımlarınızı rica ediyorum. Değişmesi gereken parçalar vb.

En son çalıştıktan sonra after run oil tarzı bir şey koyulduysa hiç bir şey yapmana gerek olmadığını düşünüyorum. Ama yine de içim rahat etsin diyorsan, piston yukarı aşağı kolay hareket ediyormu diye soğutucu kafayı çıkar ve içeriyi bir kontrol et... Daha sonra nitro yakıtı içeriye biraz damlatarak temizle, kapat ve çalıştırmayı dene. Büyük ihtimal problemsiz çalışacaktır :)

Benim senede bir kez uçurduğum bir uçağımda 55AX var. Şöyle yapıyorum (bir yıl aradan sonra): Yakıt dolduruyorum. Kumandayı ve uçağı açıyorum. Kızdırıcı takıyorum. Starteri basıyorum. Uçuyorum. :D :D :D
Yakıtım hint yağlı olduğu için after run oil işlevi görüyor. Ancak bir yılı fazlaca aşarsa aradaki süre, o zaman karbüratör bareli hint yağından dolayı yapışıyor. Üzerine biraz yakıt döküp beklemek gerekiyor.

sümer hocam sizinle orhanlı zamanında hint yağı karışımlı yakıt yapmıştık hafızam beni yanıltmıyorsa eğer, uçaktaki de yüksek ihtimal bu yakıttır. dolayısı ile yeniden hint yağı karışımlı bir yakıt edinip bujiyi söküp içine damlatıp biraz alıştırarak çalıştır diyorsunuz. dağılma vs. bir durumdan endişe ediyordum endişeye mahal yok anladığım kadarı ile.

Burak Küçükerol' Alıntı:
sümer hocam sizinle orhanlı zamanında hint yağı karışımlı yakıt yapmıştık hafızam beni yanıltmıyorsa eğer, uçaktaki de yüksek ihtimal bu yakıttır. dolayısı ile yeniden hint yağı karışımlı bir yakıt edinip bujiyi söküp içine damlatıp biraz alıştırarak çalıştır diyorsunuz. dağılma vs. bir durumdan endişe ediyordum endişeye mahal yok anladığım kadarı ile.

Yahu dağılırsa dağılır ne yapalım! :D Rahat ol...

bütçe kısıtlı :)

uçağın uçup uçmayacağı belirsiz, kumanda alınacak, starter alınacak, bataryalar gebermiştir onlar yenilenecek. bir de motor derdi çıkmasın, dağılmasın yani mümkünse :laugh: :laugh: :laugh:

Sümer Yamaner' Alıntı:
Ancak bir yılı fazlaca aşarsa aradaki süre, o zaman karbüratör bareli hint yağından dolayı yapışıyor.

hocam aynen böyle olmuş, air intake barreli hiçbir şekilde hareket etmiyor. piston falan gayet hareket ediyor ama barrel gidik. hintyağını ticari yakıt çözer mi, zira ticari yakıt edinebiliyorum ancak. yoksa yine hintyağlı bir yakıt ile mi çözmek gerekir. bir de bu uçakta yanılmıyorsam sizin pack haline getirdiğiniz imalatınız bir life alıcı pili mevcut. 5 senedir şarj/deşarj olmadı ancak bir ölçtüm 6.4 V aslanlar gibi enerji var pilde, charger da deşarj/şarj etti bir sıkıntı vermeden. bu kadar ömrü olabilir mi bu pilin?

Burak Küçükerol' Alıntı:
hocam aynen böyle olmuş, air intake barreli hiçbir şekilde hareket etmiyor. piston falan gayet hareket ediyor ama barrel gidik. hintyağını ticari yakıt çözer mi, zira ticari yakıt edinebiliyorum ancak. yoksa yine hintyağlı bir yakıt ile mi çözmek gerekir. bir de bu uçakta yanılmıyorsam sizin pack haline getirdiğiniz imalatınız bir life alıcı pili mevcut. 5 senedir şarj/deşarj olmadı ancak bir ölçtüm 6.4 V aslanlar gibi enerji var pilde, charger da deşarj/şarj etti bir sıkıntı vermeden. bu kadar ömrü olabilir mi bu pilin?

O yapışmayı çözecek olan metanol. Dolayısıyla her türlü nitro yakıt iş görür. Gerekirse karbüratörü söküp bir tas içinde gece boyu yakıtta bırak.
Pil LiFe ise kullanılabilir ama birkaç cycle deşarj/şarj yapmakta fayda var.

Sümer abi orhanlı grubu hint yağlı yapma yakıtı çok tutuyor ve %90 ı kullanıyor.Bende ilk kez birkaç uçuştur bu yakıtı kullanıyorum.Üstadlar hint yağı faydalı diyor ama motoru çok kirletiyor ve sarartıyor.Bende şuan kullanıyorum ama halen kullanıp kullanmama konusunda ikilemdeyim.

Murat Evitan' Alıntı:
Sümer abi orhanlı grubu hint yağlı yapma yakıtı çok tutuyor ve %90 ı kullanıyor.Bende ilk kez birkaç uçuştur bu yakıtı kullanıyorum.Üstadlar hint yağı faydalı diyor ama motoru çok kirletiyor ve sarartıyor.Bende şuan kullanıyorum ama halen kullanıp kullanmama konusunda ikilemdeyim.

Hint yağlı yakıt kullanmazsan afaroz edilirsin dikkat et!!! :p
Ben hep ev yapımı % 17 hint yağlı yakıt kullanırım senelerdir. Kirlenirse kirlensin. Sararırsa sararsın.

Zaten Bülent abi banada iki galon yaklaşık 8 litre hazırladıydı.Bende onu kullanıyorum şuan.Bitince gene hazırlarız.Öyle diyorsan bulabildiğimiz sürece ev yapımına devam :)