Özgün Yazılım ve Tasarım

ahmetkara41

Yeni Uye
İlgi Alanı
Multikopter
Arkadaşlar merhaba ben Ahmet kara Elektronik ve haberleşme mühendisliği okuyorum. Biz bir quad yapmak istiyoruz biraz araştırdık ve rckolik e ışınlandık. Gerçekten büyük bir aile burası. Araştırdığımda gördüğüm hazır kartlar ve bağlantılar ile bu iş yeterince kolay apm,naze ... kendi programları bile var. Radyo kontro desen yine bunlar da tak çalıştır. Demek istediğim bu sistemleri biz özgün tasarlasak ne bilim kontrol kartını biz yapsak, kontrol sistemini biz kodlasak, yer istasyonunu kodlasak bu dediklerim sizce ne kadar zor olur ve bu işlere bulaşmak ne kadar mantıklı. teşekkür ederim.

Neden olmasın? Sonuçta ticari sistemlerin kodunu da insanlar yazıyor. Ama hedefleri ulaşılabilir ve mantıklı olarak belirlemek, sebatkar olmak, çok çok okumak, yılmamak, çalışmak şart. Adım adım ilerlemek, emeklemeden yürümemek, yürümeden koşmaya çalışmamak çok önemli. Tabii hem uçuş dinamiklerini, hem de kullanılan ekipmanı çok çok iyi tanımak ve anlamak da şart. Sonrası emeğe kalıyor...

Evet ben de böyle bir azimden bahsediyorum yıllardır havacılık içimde nukte kalmıştı lakin artık zaman ayırmak istiyorum. Gördüm ki her şey tak çalıştıra endekslenmiş yapılmışı kullanmayı öğreniyoruz ve bu bize yetmemeli. Peki bu sistemleri tasarlamadan önce piyasadaki ekipmanları bir tecrübe etmek gerekir mi?

Arduino ile harikalar yaratan insanlar var. İstedikten sonra herşey yapılabilir bence de.

Peki bu sistemleri tasarlamadan önce piyasadaki ekipmanları bir tecrübe etmek gerekir mi?
Bilmem. Sence??? :D Haa Amerika'yı her seferinde yeniden keşfetmek de mümkün tabii ama ne bileyim, var olan bilgi birikimini kullanıp üzerine eklesek belki daha verimli olur...

• Beğen
Tepkiler: Üye silindi 8682
Bilmem. Sence??? :D Haa Amerika'yı her seferinde yeniden keşfetmek de mümkün tabii ama ne bileyim, var olan bilgi birikimini kullanıp üzerine eklesek belki daha verimli olur...
Hocam daha önce robotlar ve android yazılımlar ile uğraşıyordum :D ama havacılık derin bir konu içine dalıp çıkamamaktan korkuyorum. Üzerine eklemekten kastın nedir?

Hocam daha önce robotlar ve android yazılımlar ile uğraşıyordum :D ama havacılık derin bir konu içine dalıp çıkamamaktan korkuyorum. Üzerine eklemekten kastın nedir?
Şöyle somut bir örnekle anlatmaya çalışayım.
Örneğin yapacağın projede bir akselerometre / gyro / manyetometre modülü kullanman gerekecek. Diyelim ki MPU9255 kullanmaya karar verdin. Günlerce datasheet okuyup her detayına hakim olmaya çalışarak tüm kodu kendin yazman bir seçenek, üreticinin ya da başka birinin hazırladığı bir library ile başlamak ve onun üzerinden ilerlemek diğer bir seçenek. İkisinin de artı ve eksileri olabilir. Ama o ana kadar bilinen şeyleri tekrar keşfetmeyle vakit yitirmek yerine onları okuyup öğrenmek ve geliştirmeye çalışmak daha verimli bir sonuç verir.
Havacılık gerçekten de derin bir konu. Sakın küçümsediğimi düşünme ama robotikten falan farklı bir boyut söz konusu. Uçan bir nesneyi kontrol edeceksen temel uçuş mekaniğini kavramadan bunu başaramazsın.
Aslında temel olarak senin dile getirdiğin konuyu ben de yıllardır söylüyorum. Bizim Hezarfen'e özellikle yarışmalar falan olacaksa sık sık üniversite ekipleri gelir. Hazırladıkları uçaklara tıka basa hazır satılan elektronik ekipmanı doldurarak bir şeyler yapmaya çalışırlar. Ama çoğunun derdi o yarışmaya katılmaktır. Sonra kaybolurlar ortadan. Yine birçoğu ekipteki iş bölümü nedeniyle çok spesifik şeylere odaklanırlar ve işin uçuş kısmını bir türlü kavrayamazlar. Zaten havacılık dertleri de olmadığı için öylece bir anı olarak kalır Hezarfen ve yarışma macerası akıllarında. Benim de hep tepki gösterdiğim nokta (aynen senin söylediğin gibi) armut piş ağzıma düş mantığıdır. İşte var olanı kavrayıp üzerine bir şey geliştirmeyi kastediyorum üstüne koymak derken.

Son düzenleme:
Şöyle somut bir örnekle anlatmaya çalışayım.
Örneğin yapacağın projede bir akselerometre / gyro / manyetometre modülü kullanman gerekecek. Diyelim ki MPU9255 kullanmaya karar verdin. Günlerce datasheet okuyup her detayına hakim olmaya çalışarak tüm kodu kendin yazman bir seçenek, üreticinin ya da başka birinin hazırladığı bir library ile başlamak ve onun üzerinden ilerlemek diğer bir seçenek. İkisinin de artı ve eksileri olabilir. Ama o ana kadar bilinen şeyleri tekrar keşfetmeyle vakit yitirmek yerine onları okuyup öğrenmek ve geliştirmeye çalışmak daha verimli bir sonuç verir.
Havacılık gerçekten de derin bir konu. Sakın küçümsediğimi düşünme ama robotikten falan farklı bir boyut söz konusu. Uçan bir nesneyi kontrol edeceksen temel uçuş mekaniğini kavramadan bunu başaramazsın.
Aslında temel olarak senin dile getirdiğin konuyu ben de yıllardır söylüyorum. Bizim Hezarfen'e özellikle yarışmalar falan olacaksa sık sık üniversite ekipleri gelir. Hazırladıkları uçaklara tıka basa hazır satılan elektronik ekipmanı doldurarak bir şeyler yapmaya çalışırlar. Ama çoğunun derdi o yarışmaya katılmaktır. Sonra kaybolurlar ortadan. Yine birçoğu ekipteki iş bölümü nedeniyle çok spesifik şeylere odaklanırlar ve işin uçuş kısmını bir türlü kavrayamazlar. Zaten havacılık dertleri de olmadığı için öylece bir anı olarak kalır Hezarfen ve yarışma macerası akıllarında. Benim de hep tepki gösterdiğim nokta (aynen senin söylediğin gibi) armut piş ağzıma düş mantığıdır. İşte var olanı kavrayıp üzerine bir şey geliştirmeyi kastediyorum üstüne koymak derken.
Hocam bende şimşek etkisi yarattınız çok teşekkür ederim. Bu konunun bir fedaisi olacağım. ??‍♀️

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bence işe en basit uçurulabilen uçan cisimden başlamalısınız yani sabit kanatlı modeller, hem ucuz model yapmak mümkün hem de çok basit elektronik parçalarla uçmam mümkün. quadlar uçurması basit ama arkadaki elektronik altyapı çok fazla uçağa gelince bir kumanda ve bir kaç servoyla uçmak mümkün. :saygilar::saygilar:

Bence işe en basit uçurulabilen uçan cisimden başlamalısınız yani sabit kanatlı modeller, hem ucuz model yapmak mümkün hem de çok basit elektronik parçalarla uçmam mümkün. quadlar uçurması basit ama arkadaki elektronik altyapı çok fazla uçağa gelince bir kumanda ve bir kaç servoyla uçmak mümkün. :saygilar::saygilar:
Hocam ben daha çok Elektronik altyapısı ve yazılımı ile ilgileniyorum. Kendi tasarımımız araçlar ile uçmak, çağı ve teknolojiyi yakalamak

programlanmış ticari satışa sunulan malzemeyi tanımadan ve denemeden konuya tamamen yabancıyken Ahmet bey in düşündüklerini uygulaması bana göre hayli sebat gerekirir...

programlanmış ticari satışa sunulan malzemeyi tanımadan ve denemeden konuya tamamen yabancıyken Ahmet bey in düşündüklerini uygulaması bana göre hayli sebat gerekirir...
Tanımak için illa ki bunları alıp denemek mı geliyor? Google ve siz değerli hobicilerin deneyimleri bize zaten iyi bir doküman oluyor , bu bilgiler ve azimle yapabiliriz bence, böylelikle kazık fiyatlardan ve oparetorluk ten kurtulup üretime geceriz.

Tanımak için illa ki bunları alıp denemek mı geliyor? Google ve siz değerli hobicilerin deneyimleri bize zaten iyi bir doküman oluyor , bu bilgiler ve azimle yapabiliriz bence, böylelikle kazık fiyatlardan ve oparetorluk ten kurtulup üretime geceriz.
Bence tam anlatamadık derdimizi...
Farklı bir örnek vereyim. Bundan birkaç sene önce burada bir "Arduino" lafı geçmişti. O zamana kadar Arduino denilen sistemden haberim yoktu. Öğrenmek istedim. Ne yaptım? Önce Arduino sisteminden uygun bir kart ve birtakım elemanlar edindim ve okuyup deneyerek gördüm, öğrendim. Peki sadece örneğin nette bulunabilen Arduino simülatörleri ile ne öğrenebilirdim? Yani sistemi fiziksel olarak elime alıp kullanmadan, okuyarak falan ne kadar ilerleyebilirdim?
Ya da çok daha basit bir örnek... Kumda ne kadar yüzme öğrenilebilir?

Hocam ben daha çok Elektronik altyapısı ve yazılımı ile ilgileniyorum. Kendi tasarımımız araçlar ile uçmak, çağı ve teknolojiyi yakalamak

Tabi ki karar sizindir, istediğiniz yerinden başlayabilirsiniz.

Ben bunları yazarken sizi şöyle algılamıştım. bu arkadaşımız bir cismi uçurmak hakkında hiç bir şey bilmiyor ama kendi özgün donanım ve yazılımları ile bunu başarmak ve uçmak istiyor.

Size sunulan bence çok makul olan önce hazırlarını bir uçurup hangi donanımlar yazılımlar kullanılıyor yazılım ne gibi parametreleri kullanıyor bir görüp ona göre kendi donanımına ve yazılımına ne gibi özellikler ekleyeceğine karar verip işe öyle girişmek.

ikici seçenek ise uçabilen bir cismin bütün donanımları opensource yazılımla çalışanları bulup kendi yazılımınızı yapmanız yazılım oturduğunda donanımınızı yapmanız.

Üçüncüsü ise hiç bir bilgi olmadan ve hazır ürünler kullanmadan sıfırdan gelişimi uzun yıllar almış Radyo (Kumanda ve Alıcı)teknolojisini, kontrol kartı teknolojini, Motorları, Probları (Kanatçık, pervane) ESC (Elektronik motor hız kontrolcüsü nü)yi google ve hobicilere sorarak yapmak. o zaman ilk yapmanız gereken bir Kumanda Tx RX bunu tam olarak test etmeden diğer donanımları ve yazılımları yapmak bana göre hepsini yarım ve yanlış yapma olasılığını çok yükseltiyor..

küçük bir örnek bu gün ülkemizde İha üretimi olan firmanın ilk demosunu yaptığı ihanın videosunda yanılmıyorsam Futaba 7cap kullanıyor alıcı antenini ülkede bulamadığından yakınıyor bu gün geldiği noktaya bakmak lazım. :saygilar::saygilar:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Moderatör tarafında düzenlendi:
  • Beğen
Tepkiler: Ali Osman SEVİM