Patron çıldırdı... Türbin motorlara ECU (ya da FADEC) yapıyoruz...

Sumer Yamaner

Moderator
Web sitesi
www.sumeryamaner.com
İlgi Alanı
Uçak
Evet işler iyice karıştı... Türbinler için FADEC (Full Authority Digital Engine Control) ünitesi çalışmaları başladı. Çanakkale'den Cumhur Güvenç Bey'i duyanınız var mıdır bilmiyorum. Kendisi sıfırdan türbin motor üretebiliyor. Ürettiği ve üreteceği motorlar için bir kontrol ünitesine ihtiyaç var ve SumeronicsRC bu göreve talip oldu. :D :D :D

İlk aşamada, motorun devrini (200 bin devire kadar çıkıyor) izleyecek, egzost gazı sıcaklığını takip edecek, propan ve kerosen valflerini kontrol edip, yakıt pompa motorunu istenilen güçte sürecek, starter motorunu kontrol edecek basit bir ECU (Engine Control Unit) planladık. Bundan elde edeceğimiz veriler ile bunun tam otomatiğini (FADEC) yapacağız.
Dün yüksek hızlı devir sayacının testini yapmıştım. Videoda gördüğünüz sistem ise bu akşamın termokupl testi. Bu sistem 1350 dereceye kadar sıcaklığı ölçebiliyor ki türbin motorlarının egzost gazı sıcaklığı için bu fazlasıyla yeterli.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Öncelikle özlediğimiz ve sevdiğimiz başlıklar bunlar abi %p:thumbup:

Çanakkale'den Cumhur Güvenç Bey'i duyanınız var mıdır bilmiyorum. Kendisi sıfırdan türbin motor üretebiliyor. Ürettiği ve üreteceği motorlar için bir kontrol ünitesine ihtiyaç var ve SumeronicsRC bu göreve talip oldu. :D :D :D
Duymak ne demek abi. Forumumuzun değerli bir üyesini nasıl tanımayız :D

starter motorunu kontrol edecek basit bir ECU (Engine Control Unit) planladık. Bundan elde edeceğimiz veriler ile bunun tam otomatiğini (FADEC) yapacağız.
Senin her ikisini de en güzel şekilde yapacağından hepimiz eminiz abi :thumbup:

Bize de keyifle oturup, bu güzel anları ve paylaşımları izlemek düşüyor :hoppa:

Hahahaaaa... Cumhur Bey'in buraya üye olduğunu atlamışım! :)
Aşk olsun abi ;D Türkiye’de bu hobide aktif olup da foruma üye olmayan modelci kaldı mı sence :lollol:

Rahmetli Kayahan ne diyordu : “Yolu sevgiden geçen herkesle bir gün bir yerde buluşuruz”.
Kayahan da eğer bu hobi ile ilgileniyor olsaydı bunu eminim şu şekilde revize ederdi :lol:

Yolu hobiden geçen herkesle bir gün RCKOLİK’te buluşuruz :laugh:

Abi çıtayı çok yükselttin , bu iş mekik fırlatma üssüne kadar gider mi , neden olmasın :evil:,
Cumhur beyi tanıyoruz ve kendisi çok saygı duyduğum , yıllardır sanal mecrada yaptığı tüm faaliyetleri de mümkün olduğu kadar takip ettiğim harika bir şahsiyet , tam mücadeleci bir kişi.....
Fikir çok güzel , bizler bu fikir bandının biraz altında kalsak da , olacak gelişmeleri şimdiden merak ediyorum ve altından da kalkabileceğinize neredeyse eminim.Kolay gelsin abi :thumbup:

Sümer abi çıtayı hergün yükseltiyordun ama sonunda öyle bir yere koydun ki, biz şimdiden zıplamaya başlayalım, bi on seneye falan belki şu anki yerine yetişiriz :D
Dışarıdan öyle görünse de çıta çok yukarılarda değil. Servo tester yapmaktan daha zor değil ECU yapmak. Göreceksiniz. :D