Pervane gövdeden büyük olursa uçak uçabilir mi?

İlgi Alanı
Uçak
Selamlar dostlar,
Başlık çok hoşuma gitmedi ancak tam olarak ne diyebileceğimi bilemedim. Sorum şu,
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Yukarıdaki resim gibi bir tasarım gördüm. Burun kısmı sivriliyor ancak gövdenin en geniş olduğu kısımda pervane gövdeden küçük kalıyor (dolandığı alanı tararsak, çember şeklinde).
Böyle bir durumda pervane havayı gövdeye (genelini) çarptırdığı için yeterli kaldırma kuvveti üretememe veya yetersiz itki durumu olur mu? Kaldırma kuvvetini kanat üretiyor ama sanki pervane kanada az hava üflerse az kaldırma kuvveti üretilir gibi hissettim. Yanlışım varsa düzeltirseniz sevinirim. Teşekkürler, saygılar.

(Nasıl soracağımı pek bilemedim, saçmaladıysam kusura bakmayın.)

Son düzenleme:
Tamamdır hocam çok teşekkürler.

Bir de bu konudan bağımsız şunu sorayım;
Forumdaki elektrikli uçak için motor seçimi kısmında trainer modeller için 70-90W/450 gram deniyor. Bu hesaba göre bizim 1.5 kg bir uçağa ortalama 270W motor takmamız gerekiyor. Ancak motor 638W olmasına rağmen 9x4.5 pervane ile (maksimum akım, 35 Amper) 1506 gram itki üretebiliyor ve 1100 gramlık akrobasi uçağını uçurabiliyor. Eğer 270W hesabı doğruysa 1.5 kg'lık trainer 900 gram itki ile uçar gibi bir sonuç çıkıyor, veya ben yanlış düşünüyorum. Trainer 1.5 kg ağırlığındaki uçak için ne kadar itki gereklidir? Ağırlığından az bir itkiyle de uçabilir mi?

Pervane gövde ilişkisi konuşulduğunda hep GeeBee gelir aklıma. :)

Daha bugün RC Funny Moments videosunda çıkmıştı da ne tuhaf uçak demiştim, adını öğrendiğim iyi oldu.:thumbup:
Çok tuhaf bir aerodinamisi var, özellikle gövdesi çok tombul (ama tatlı:D) gözüküyor.
Ayrıca yanlış hatırlamıyorsam "Planes" adlı animasyonda bu tarz bir uçak vardı. Hatta çocukken küçük bir figürünü almıştım.:hoppa:

Daha bugün RC Funny Moments videosunda çıkmıştı da ne tuhaf uçak demiştim, adını öğrendiğim iyi oldu.:thumbup:
Çok tuhaf bir aerodinamisi var, özellikle gövdesi çok tombul (ama tatlı:D) gözüküyor.
Ayrıca yanlış hatırlamıyorsam "Planes" adlı animasyonda bu tarz bir uçak vardı. Hatta çocukken küçük bir figürünü almıştım.:hoppa:
Bu bir de pylon racer! Benim 120 kg gövdemle 100m koştuğumu düşün! :D

• Sevdim
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Bu bir de pylon racer! Benim 120 kg gövdemle 100m koştuğumu düşün! :D
Tahmin edebileceğim son uçak-tür ilişkisi olabilir.:lol::lol:
Bu uçağı pylon racer yapma fikri kimden çıktıysa onu da tebrik etmek lazım.:D
Abi o zaman bu uçağın kanat yüklemesi (ve aspect ratio) nasıl pylon racer düzeyine gelebiliyor? Kanat yüklemesi çok yüksek, en-boy oranı da çok düşük olmaz mı?

Yazıyı okuyunca benimde aklıma ilk gelen uçaklar T28 Trojan ve GeeBee oldu.